Конспект уроку з української літератури на тему В. А. Симоненко - поет і людина

Раздел Украинский язык
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Василь Андрійович Симоненко - поет і людина

Мета:

- знайомити одинадцятикласників з поетичним доробком письменника, розкрити глибину домінуючих у віршах думок; виробляти вміння самостійно читати літературні твори, сприяти розвитку творчості, залучати до активної роботи; донести дітям значення творів В.Симоненка;

- розвивати творче, критичне мислення, уміння аргументувати власну думку;

- виховувати любов до Батьківщини, повагу до матері, батька.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна фотопрезентація Василя Симоненка та його сім"ї, збірки творів поета, план аналізу ліричних творів.

Методи і прийоми: бесіда, робота в групах, індивідуальна робота, читацький діалог, «Мікрофон», усне малювання.

Методичний коментар до уроку.

1.Складається з міні-частин:

- перший етап - процедурний міні-урок (запитання до класу з метою усвідомлення постаті В.Симоненка та завдання проблеми) -"Про поезію";

- другий етап - самостійне читання творів (до п'яти хвилин),

поєднання в групи в залежності від вибору вірша;

- третій етап - читацький діалог "учитель-учень"(мета: виявлення реакції учня на прочитане);

- літературний лист-відгук про прочитане та рецензія на нього ("Кирпатий барометр")-індивідуальна робота (2 учні);

- моніторинг свого читання (мета: самооцінка й самоконтроль)

2. Підведення підсумків (тестування).

Теорія літератури:

1.Літературний лист-це персонально продуманий відгук про прочитане.

(Призначено для стимулювання діалогу.)

2.Читацький діалог - це бесіда між учителем і учнем.

3.Міні-урок - короткий цілеспрямований фрагмент уроку, який має спеціальну ідею та тему.

Очікувані результати: учні знають тематику творів, глибину домінуючих думок, уміють виразно читати, висловлювати власну думку та уміють її аргументувати, аналізувати, визначати віршовий розмір, складати рецензію, художні особливості творів; розвивати критичне мислення; формувати пізнавальну, мовленнєву компетентності.

Перебіг уроку

І.. Оргмомент (тема, мета, задачі, методичний коментар, теорія літератури ).

ІІ. Процедурний міні-урок.

Слово вчителя. Друзі, ви вже вийшли з віку підлітків, ви нині - юнаки і дівчата. Сподіваюсь, що зможете осягти та правильно зрозуміти й визначити творче кредо Василя Симоненка, про якого ми сьогодні будемо говорити, а також відомі для вас поняття: Батьківщина, рідна земля, рідний дім, мати й тато.

Для того, щоб глибше засвоїти тему нашого уроку, усвідомити постать В. Симоненка, вслухайтесь у слово поета, вдумайтесь у його глибокий зміст - і вам відкриється душа поета, глибина його думок і почуттів.

Давайте проглянемо мультимедійну фотопрезентацію і проведемо коротку бесіду.

1.У яку добу жив та в яких умовах зростав Симоненко?

2.Чому, на вашу думку, він майже не читав своїх віршів однокурсникам і не поспішав їх друкувати?

3.Кого й чому так лякали твори В. Симоненка?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Другий етап. Робота в групах (5-7 хв.).

Самостійне прочитання творів "Лебеді материнства", "Де зараз ви, кати мого народу...", "Кривда" та "Кирпатий барометр".

Третій етап: Завдання однакове для всіх груп.

1.Виразне читання віршів (від кожної групи учень читає поезію, інші визначають тему та основну думку поезії, вид лірики, жанрові особливості).

2.Читацький діалог.

- Що в даному вірші справило на Вас найбільше враження?

- Прочитайте ті рядки, які найбільше сподобалися, запам`яталися.

- Про що ви думали, коли закінчили читання?

- Які виникли у вас почуття при читанні?

- До якої головної думки підводить нас автор? Чи хотіли б ви стати поетом?

Підсумки сказаного.

Учитель : життя Василя було не завжди радісним, він ріс напівсиротою, та дуже йому хотілося мати татка.

2.Проаналізувати поезію "Кривда".

Про це він з болем в серці пише у вірші "Кривда". Виразне читання "Кривди".

- Яка завітна мрія була в Івася?

- Що сказав сусід Івасеві?

- Як він прореагував на це? Передайте настрій хлопця. Проаналізуйте вірш за поданим планом (план аналітичний ліричному):

За допомогою асоціативного малюнка або усного малювання (заплющіть очі й уявіть собі) відтворіть той настрій, який був після цього у Василя?

свято-радість, неповторність, життя, сонце

лоша - дитинча, галоп

душа - пелюсткова, переповнена щастя, радісна

Слово вчителя: як бачите, у кожного з нас різні думки , вірш нікого не залишив байдужим.

А зараз послухайте вірш "Про поезію"(читає учитель( можна ввімкнути запис)).

Тепер , можливо, визначите кредо В. Симоненка?

(Відповіді учнів.)

- Так, правильно, у кожний рядок вкласти душу - ось творче кредо В.Симоненка.

Слово вчителя. Поет творив у той період, який чомусь називають "відлигою", на мою думку, 60-і - це початок застою, і виявилося це найповніше саме в духовному житті. До молодих поетів, літераторів застосовували типові методи "перевиховання": забороняли писати, друкувати, виступати, намагалися поставити на коліна. І Симоненко наче у відповідь на ці підступні дії пише "Де зараз ви, кати мого народу?" (підготовлений учень читає виразно вірш).

ПРОШУ учнів поставити читцю запитання:

- У чому безсмертя людини й народу?

- Які рядки передають пафос цієї поезії?

- Подивіться, як чергуються склади в рядку? Наголос?

- Яким розміром написано вірш?

ІV. Літературний лист.

Усний відгук учня про прочитану поему «Кирпатий барометр»

( про що розповідається в поемі, актуальність, творчий задум, побудова, мова, художні засоби, головна думка.)

2-й учень - Рецензія на відгук.

V. Самооцінювання й самоконтроль. Підсумки уроку.

-Учитель:

- Які почуття оспівує В.Симоненко у своїх творах? Назвіть ці твори?

Отже, чи виправдано кредо поета - "у кожний рядок вкладаю душу!"

Моніторинг свого читання (учні заповнюють картку і виставляють собі оцінку за урок, потім у ній же виставить поруч свою оцінку учитель).

Твори, які вивчались

Матеріал уроку засвоїв відмінно

Матеріал уроку засвоїв добре

Матеріал уроку засвоїв задовільно

Оцінка групи або товариша по парті

Самооцінка

Оцінка вчителя + тест

Загальна оцінка уроку

Лебеді материнства


Кривда


Про поезію


Де зараз ви, кати мого народу?


Кирпатий барометр



Рефлексія «Тест». На звороті карток пишемо тест і передаємо на перевірку.

ТЕСТ


  1. Хто із композиторів написав музику до вірша "Лебеді материнства"?

А) О. Білаш.

Б) О.Шашкевич. +

В) Г. Майборода.

  1. З якого вірша ці слова:

Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину?

А) "Ти знаєш, що ти-людина"

Б) "Лебеді материнства" +

В) "Є в коханні і будні, і свята"

  1. Хто є ліричним героєм у поезії "Кривда"?

А) Сам В. Симоненко.+

Б) його товариш по університету М. Сом.

В) дід Федір Трохимович.

  1. Кінцівка твору "Кирпатий барометр" - це:

А) "вони за все спитають завтра нас" +

Б) "в його волячих жилах козацька кров пульсує і живе"

В) "заганяє безумно в рани, у болючі рани, чужі"

  1. Як звали матір Василя?

А) Ганна Дмитрівна.

Б) Тетяна Федорівна.

В) Ганна Федорівна Симоненко-Щербань. +

  1. Тема засудження жорстокості людей звучить у вірші:

А) "Вона прийшла".

Б) "Кривда" +

В) "Лебеді материнства"

  1. Яка з поезій має другу назву "Новела"?

А) "Кривда" +

Б) "Про поезію".

В) "Є в коханні і будні, і свята"

  1. Хто автор рядків?

"Прийдуть в Україну верби і тополі"

А) Л.Костенко.

Б) В. Симоненко .+

В) І. Драч.

  1. Кого називають витязем молодої української поезії?

А) В. Симоненка. +

Б) В. Стуса.

В) Д. Павличка.

  1. Які думки викликали у вас твори В.Симоненка? Які почуття? (3-5 слів, не більше)

VІ. Домашнє завдання:

1. Вивчити напам'ять" Лебеді материнства."

2. Намалювати ілюстрації до "Лебеді материнства".

3. Написати короткий відгук про прочитаний твір.

4. Самостійно прочитати інтимну лірику, уміти аналізувати.


© 2010-2022