Конспект урока на тему Притяжательные и указательные местоимения

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: «Присвійні та вказівні займенники».

Мета: поглибити знання учнів про присвійні та вказівні займенники, особливості їх відмінювання, удосконалити вміння доцільно вживати займенники цих розрядів у власному мовленні; розвинути пізнавальні процеси, спостережливість, сприяти формуванню мовної й мовленнєвої компетенцій; виховувати повагу до поетичного слова, до творів усної народної творчості.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Обладнання: підручник, таблиці «Розряди займенників за значенням», «Відмінювання присвійних займенників», «Відмінювання вказівних займенників».

Хід уроку:

  1. Повідомлення мети роботи, усвідомлення її учнями:

  • На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо розширювати наші знання про займенник як частину мови, зокрема про такі його розряди, як присвійні та вказівні. Перед нами стоїть низка завдань: з'ясувати їх морфологічні ознаки,особливості відмінювання, а відтак сформувати уміння і навички правильно використовувати присвійні та вказівні займенники у власному усному й писемному мовленні.

  1. Відтворення теоретичних відомостей, потрібних на уроці:

  1. Бесіда.

Що спільного і відмінного має займенник з прикметником?

На які групи поділяються прикметники за характером кінцевого приголосного?

Які прикметники ми відносимо до твердої групи, а які до м'якої?

  1. Робота з таблицями «Відмінювання присвійних займенників», «Відмінювання вказівних займенників». Спостереження за відмінюванням прикметників і займенників відповідних груп.

  2. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу в підручнику.

  1. Виконання учнями вправ.

1.Робота біля дошки.

Запишіть речення. Підкресліть займенники. Визначте їх морфологічні особливості. Вкажіть на особові займенники, які у формі родового відмінка набули присвійного значення.

  1. Відчув я через стільки літ. Що я не просто син твій, я твій слід (Л.Забашта). 2) Що нижче нахиляє спину твій рід під каменем тяжких турбот, то вище право падає на сина відстояти перед людьми народ (Б. Олійник). 3) Попід хмари сумно лине ключ відлітних журавлів. Хто з них верне, хто загине… Чути їх прощальний спів (В.Пачовський). 4) Хіба не вірите, що скоро день засвітить. Що сонце наше вже з-за обрію встає, що хід його спинить ніщо не зможе в світі і цвіту нашого ніщо вже не уб'є! (О.Олесь).

Провідміняйте: мій щасливий день, твоя вірна подруга, їхнє відкриття, свої національні традиції. Закінчення займенників звірте за таблицею відмінювання, поданою у підручнику.

2. Дослідження-відновлення тексту

Прочитати мовчки уривок із народного оповідання. Визначити його тему. Списати, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. Зясувати синтаксичну функцію займенників.

  1. Творчий диктант.

Виправте помилки.

  1. Я попросив товариша принести свою книжку. 2) Бабуся попросила онука купити собі ліки. 3) Хлопець знайшов платок у його кишені.

  1. Робота з підручником.

Виконання вправи 442 (усно). Провідміняйте словосполучення той авторитетний науковець, ця мелодійна пісня.

  1. Морфологічний розбір займенників.

  1. Хто людей питає, той і розум має. 2) Чому, сказати, й сам не знаю, живе у серці стільки літ ота стежина в ріднім краї одним-одна біля воріт(А.Малишко).

  1. Перевірка якості самостійної роботи учнів.

Вибірковий диктант. Випишіть присвійні та вказівні займенники. Визначте їх морфологічні особливості.

  1. День той недалеко, коли мій рід промовить до віків (Б.Олійник). 2) Син мій, а розум в нього свій (Нар.творчість). 3) У цьому правди ні зірна нема (П.Тичина). 4) Людина без серця стає такою самою, як горіх без ядра (Г.Сковорода). 5) Будь господарем своєму слову (Нар.творчість).

  1. Завдання додому.







© 2010-2022