Інтегрований урок «Т. Шевченко-художник»

Інтегрований урок з української літератури та хужожньої культуриМета: -ознайомити учнів  з мистецькою спадщиною  Т.  Шевченка, показати шляхи становлення  його як художника; -розвивати вміння робити узагальнення, висновки; -виховувати почуття пошани  до великого сина України - Т. Шевченка.Як геніальний митець Т.Шевченко умів передати свої відчуття і словом, і фарбами. Як художник Тарас Григорович Шевченко першим звернувся до історії своєї батьківщини, оспівав красу українських краєвидів, волелюбство, величність свого народу.
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 94

Донецької міської ради Донецької області





Т.Г.Шевченко- український художник



Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»

Інтегрований урок

з української літератури

та художньої культури

в 9 класі

Розробила Самошкіна І.О.









2013-2014



ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ТА ХУДОЖНЬОЇ КУЛЬТУРИ В 9 КЛАСІ

Тема: Т.Г.ШЕВЧЕНКО - УКРАЇНСЬКИЙ ХУДОЖНИК

Мета:

  • ознайомити учнів з мистецькою спадщиною Т. Шевченка, показати шляхи становлення його як художника;

  • розвивати вміння робити узагальнення, висновки;

  • виховувати почуття пошани до великого сина України - Т. Шевченка.

Тип уроку : комбінований, з використанням інтерактивних технологій

Вид: інтегрований урок української літератури та художньої культури

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Бесіда:

- Розгляньте репродукції картин

- Чи відомі вам ці картини?

Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник» Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»

«Аскольдова могила», 1846 «Місячна ніч на Косаралі», 1848-1849

Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник» Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»

«Селянська родина», 1843 « Укріплення Іргизкала»,1848-1850

Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник» Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»

«Катерина», 1842 «Циганка-ворожка», 1841.

Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»Інтегрований урок «Т.Шевченко-художник»


Автопортрет Автопортрет



  • Ці картини щось об'єднує ? Що саме ?

  • Чи можете передбачити, яку тему будемо вивчати?

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку та очікуваних результатів уроку

  1. Слово вчителя:

Як геніальний митець Т.Шевченко умів передати свої відчуття і словом, і фарбами. Як художник Тарас Григорович Шевченко першим звернувся до історії своєї батьківщини, оспівав красу українських краєвидів, волелюбство, величність свого народу. Сьогодні ми ознайомимося з основними етапами життя та творчості Т.Шевченка - художника.



  1. Очікувані результати:

Протягом уроку ви повинні пригадати вивчений матеріал з художньої культури. Вам уже відомі терміни «портрет», «пейзаж», «жанри», «гравюра», «екслібрис», «офорт», «сепія». Ми повинні їх пригадати та на кінець уроку маємо заповнити таблицю "Жанри образотворчого мистецтва, якими володів Шевченко-художник".( див. далі)

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Метод «Мозковий штурм»:

- Що ви знаєте про Т.Шевченка?

- Які твори він написав?

- Назвіть твори, до яких написана музика?

2. «Асоціативний кущ»:

- З якими словами у вас асоціюється ім'я «Т.Шевченко»?

поет

Т. Шевченкохудожник письменник

«Заповіт» кріпацтво

сирота неволя

Наприкінці уроку ми знову звернемось до цього виду роботи. Гадаю, у вас з'являться нові знання, отже, виникнуть нові асоціації.

  1. Гра «Так - ні»

- Т.Г.Шевченко народився 9 березня 1814р.? ( так)

- Т.Г.Шевченко народився в с. Моринцях в маєтку поміщика Енгельгардта ? ( так)

- У ранньому віці в умовах тяжкого життя й поневірянь у малого Тараса не пробудилося великого бажання малювати? ( ні)

- Тарас ніколи потайки не малював, будучи козачком у поміщика Енгельгардта ? ( ні)

- У 1831 р. Шевченко разом з паном переїздить до Петербурга? ( так)

- На прохання свого козачка, пан дозволяє йому вчися малювати? ( так)

- Учителем Тараса ніколи не був Василь Ширяєв, досить відомий у Петербурзі майстер декоративних розписів? ( ні)

- Тарас не ходив у Літній сад перемальовувати статуї, створював композиції на історичні теми, працювати над акварельними портретами? ( ні)

- Малюнки Шевченка випадково побачив студент Петербурзької Академії мистецтв І.М.Сошенко? ( так)

- Сошенко не зацікавився Тарасовими малюнки та ніколи не показував їх відомим художникам і письменникам? ( ні)

- К.П.Брюллов намалював портрет письменника В.І.Жуковського, який розіграли в лотерею? ( так)

- За свого кріпака пан Енгельгардт запросив 2500 карбованців? ( так)

- 22 квітня 1838 р. Т.Г.Шевченка було викуплено з неволі? ( так)

- Після викупу з неволі Т.Шевченко не навчався в Академії мистецтв у Петербурзі? ( ні)

4. Слово вчителя:

- Шевченко - художник досконало володів різними жанрами й різною технікою, проте за життя його найбільше цінували як майстра гравюри. Пригадайте з уроків художньої культури, що таке гравюра, яким чином створюється офорт, яка техніка малювання називається сепією?

- Гравюрою називається, на відміну від творів малярства, зображення не безпосередньо виконане, а спрацьоване на твердому матеріалі в зворотному вигляді, а потім відтиснуте. Вигода таким способом виготовляти зображення є в тому, що оригінал малярського твору завжди буває один, а коли майстер повторить декілька разів свій твір, то це вже будуть повторення або й копії творів малярського мистецтва, тоді як гравюру можливо відтискувати у великому числі примірників, і всі відтиски однаково будуть оригіналами

- Для виконання офорту гладеньку цинкову дошку вкривають прошарком лаку , що не боїться кислоти. По прошарку офортною голкою прошкрябують малюнок, кладуть на одну хвилину в посудину з соляною кислотою, яка проїдає в дощечці місця, прошкрябані від лаку по малюнку. Після цього лак змивають з дошки спиртом. Офорт готовий.

- Сепії - це одноколірні малюнки, виконані фарбою сепією, звідки вони і дістали назву «сепії».

V. Вивчення нового матеріалу

1. Технологія «Навчаючи - учусь», метод «Ажурна пилка». Робота в групах.

Порядок роботи:

  • Групи отримують картки із завданнями.

  • Учні вивчають інформацію, що міститься на картці;

  • Обмінюються інформацією («Ажурна пилка»)

Зміст карток:

  1. Тарас Шевченко як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно володів усіма відомими тоді засобами графічного зображення.

Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836-1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою "Погруддя жінки" або "Жіноча голівка", датований самим автором ще 1830 роком. З цієї юнацької роботи й розпочалася творчість видатного художника.

Звільнення з неволі дало право Шевченку вступити до Академії мистецтв. Він став одним з найулюбленіших учнів Брюллова. Тарас переходить з класу в клас у числі найкращих учнів. У малярстві він робить дедалі помітніші успіхи. За час навчання в Академії мистецтв його тричі нагороджують срібною, а потім золотою медалями за малюнки з натури й живописні твори. Тарас Шевченко мріяв поїхати в казкову Італію, щоб познайомитися з шедеврами малярства, скульптури й архітектури. Та академія послала іншого художника, а власних коштів на таку подорож у Шевченка, звісно, не було.

  1. Друга заповітна мрія Шевченка - повернутися назавжди в Україну. У 1843 році Тарас Григорович приїхав на батьківщину. Під час подорожі любов до рідного краю наштовхнула його на створення цілої серії картин під назвою "Живописна Україна", на яких відображено історичні місця, побут і природу країни. Повернувшись до Петербурга, він завершує навчання в Академії мистецтв, видає на власні кошти й поширює альбом під назвою "Живописна Україна".Ця серія офортів складалася з трьох частин. До 1-ї частини входили пейзажі, до 2-ї - твори на теми сучасного життя, до 3-ї - присвячені історичному минулому України. Альбом «Живописна Україна» став значним внеском у розвиток української графіки 1-ї пол. ХІХ століття, а Т.Шевченко посів провідне місце серед майстрів офорта. Збереглося понад 50 краєвидів, написаних художником. Вони становлять цінну частку українського національного живопису, який у 30-ті - 40-ті роки ХІХ століття тільки-но зароджувався як самостійний жанр.

  2. У 1845-1847 роках Тарас Григорович створив ряд портретів, які переконливо свідчать про зростання художника, про поглиблення психологічної характеристики образів. Портретам належить велике місце в Шевченковому доробку. Він почав працювати над ними ще кріпаком. В академії продовжував роботу в цій галузі. Незабаром він стає одним з відомих і популярних портретистів. Створені ним образи відзначаються невимушеністю, природністю, вдалою композиційною побудовою та свіжістю барв, намаганням дати психологічну характеристику людині. Шевченко зробив великий внесок у розвиток побутового жанру і став його основоположником в українському мистецтві. Особливо хвилювало художника підневільне, часто трагічне становище жінки. Автопортрети Шевченко малював протягом усього життя, їх налічується близько 40-ка

  3. У 1845 р. Тарас Григорович закінчив Академію мистецтв, а в 1847 р. був заарештований за участь у таємному Кирило-Мефодіївському братстві. Поета вислали в далекі прикаспійські степи «з забороною писати і малювати». Потай на клаптиках паперу він створює багато гострих соціальних за змістом поезій і картин. У 1848 - 1849 рр. офіцери, які доброзичливо ставились до Шевченка, сприяли тому, що його призначили художником в експедицію по вивченню берегів Аральського моря. Протягом 2-х років перебування в експедиції Тарас Григорович був звільнений від військової муштри, дістав дозвіл малювати й створив близько 200 акварелей. Це краєвиди Аральського моря, степові пейзажі, портрети друзів та казахів.Особливу увагу привертають сепії Т.Шевченка. В українському образотворчому мистецтві він перший звернувся до цієї техніки і досяг блискучих результатів. Після повернення до Петербурга в 1857 р. Т.Шевченко обладнав гравірувальну майстерню, придбав необхідні інструменти і став працювати над створенням офортів. Його успіхи були настільки великі, що 2 вересня 1860 р. Рада Петербурзької Академії мистецтв присвоїла Т.Г.Шевченку звання академіка гравюри. До свого щоденника Шевченко записав, що бути хорошим гравером - значить бути розповсюджувачем прекрасного



.



  1. Практична робота



  1. Перегляд презентації « Шевченко - художник », де мають місце репродукції картин Кобзаря.( Додаток до уроку)

  2. Заповнення таблиці "Жанри образотворчого мистецтва, якими володів Шевченко-художник".

Жанри образотворчого мистецтва , у яких працював Т. Шевченко

Назва картини

Портрет

Пейзаж

Історичний жанр

Побутовий жанр

Книжкова ілюстрація

VІ . Закріплення нового матеріалу

  1. Складання Дерева мистецтва «Шевченко - художник»





побутовий

«сепія»

академічні знання

Т. Шевченко - академік з гравіювання

портрет

пейзаж

історичний

жанри

техніка

живопис

графіка

акварельний

олійний

гравюра

офорт

В.Г. Ширяєв,

К. Брюллов, В.І.Жуковський, В. Григорович

українські

російські

західно-європейські

Іван Сошенко

Рембрандт, Рафаель

діячі, які мали вплив

талант

історія

фольклор

умови формування

Т.Г. Шевченко- художник





  1. «Асоціативний кущ». Доповнення новими словами- асоціаціями

VІІ. Підбиття підсумків уроку

VІІІ. Домашнє завдання

  • Проаналізувати 1 ( на власний вибір) картину Шевченка

І ряд - пейзажні картини України;

ІІ ряд - картини, присвячені історичним пам'яткам архітектури України;

ІІІ ряд - картини, присвячені казахській тематиці



  • За бажанням - можна виконати еслібрис ( простие або складне сюжетне зображення).

Екслібрис - (лат. ех libris - із книг) - книжковий знак, невелика художньо виконана етикетка, де вказано, кому належить книжка





© 2010-2022