Розробка уроку Способи дієслів

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тип уроку: Урок вивчення нового начального матеріалу

Тема: Способи дієслів

Мета: Поглибити знання учнів про способи дієслів; формувати уміння розрізняти способи дієслів; розвивати в учнів уміння правильно визначати спосіб дієслів; утворювати різні способи; правильно вживати їх у мовлення; виховувати в учнів культуру писемного та усного мовлення

Методи і прийоми:вправ,розповідь вчителя,гра,робота з мовним матеріалом

Очікувані результати:учні розрізняють способи дієслів,уживають дієслова одного способу замість іншого

Тип уроку:урок засвоєння нових знань

Обладнання:підручник,дидактичний матеріал,таблиця

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I.ОРГМОМЕНТ

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.Гра "Добери синонім"

Учитель називає дієслова,пропонуючи дібрати до них якнайбільше синонімів:

Думати(мислити,міркувати,розмірковувати,гадати);хотіти(бажати жадати, прагнути,воліти);сяяти(ясніти,зоріти,променіти);перемогти(подолати, здолати,подужати,побороти);вередувати(капризувати,коверзувати, комизитися).

III.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Робота з мовним матеріалом

Прочитати речення.Виписати з них у 3 колонки дієслова,що виражають:1)реальну дію;2)не реальну,а бажану дію;3)спонукання до дії.

Книжку читай -розуму набирай.Живи своїм розумом,але звіряйся з чужим.Без людської праці вся земля заросла б бур"яном.Візьмись за діло з розумом -і сніг запалає.Було б бажання,а розум знайдеться.

2.Розповідь вчителем нового матеріалу за допомогою таблиці

ДіЙСНИЙ

УМОВНИЙ

НАКАЗОВИЙ

Дієслова означають реальну дію,тобто таку,що відбувалася,відбувається чи відбуватиметься

Дієслова означають дію не реальну,а тільки бажану або можливу за певних умов

Через наказ,прохання,побажання,пораду,заклик виражає спонукання до дії

Дієслова змінюються за часами,числами та особами

Дієслова змінюються за числами,а в однині й за родами

Дієслова змінюються за числами та особами

Умовний спосіб дієслів утворюється від основи інфінітива за допомогою суфікса в(л) та частки б(би).

Є 3 форми дієслів наказового способу:

2-а особа однини:лети,встань,ріж,слухай.

1-а особа множини:летімо,встаньмо,слухаймо,ріжмо.

2-а особа множини:летіть,встаньте,ріжте.

VI.ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ,УМІНЬ

1.Розподільна вправа

Подані дієслова запишіть у три колонки:1.)у дійсному способі;

2. )у наказовому;3.)в умовному.

Встигнув би,клопочемося,зупинись,скажіть,сюркочуть,збагнула,пробачте,

забудьмо,квітнуло б , з"їжджай,діткнувся,стихне,пов"язал б , з"юрмилися б,вникніть,зустрінь,тьмяніють.

З других букв кожного слова повинні скластися пропущені 3 слова у вислові В.Сосюри:"Всім серцем ...,-і вічні ми будемо з нею".

2.Дослідження -відновлення

Відновити народні вислови,поставивши дієслова,що в дужках,у формі 2-ої особи однини дійсного способу.

Як (дбати),так і (мати).Як (шити),так і (пороти).Як не (робити),так і не (мати).Як (робити),так і(ходити).

3.Творча вправа
Утворити від поданих дієслів форми наказового способу.Виділити закінчення.

Порадити,летіти,готуватися,стежити,класти,міряти,глянути,казати,їсти, запитати.

VII.ЗАКРІПЛЕННЯ .СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ

1.Записати речення,змінюючи наказовий спосіб умовним

Спочатку зроби уроки,а потім дивись телевізор.Візьми книжку,почитай,Розкажіть,бабуню,казку,Сидіть мовчки,нікому не заважайте і працюйте,

2.Пояснювальний диктант

Записати речення,визначити спосіб дієслів

З добром дружись,а лихого стережись.І риба б співала б,коли б голос мала б.Важка хмара нависла над степом і спустила на нього свої мокрі паруси.Дихни на повні груди,народе любий мій!

Бесіда:

-Якого способу бувають дієслова?

-На що вказують дієслова дійсного способу

-Яка особливість дієслів умовного способу?

-Що означають дієслова наказового способу?

VIII.КОНТРОЛЬНО -КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП

Кодовий диктант

Визначити спосіб виділеного дієслова.

1-дійсний спосіб

2-умовний спосіб

3-наказовий спосіб

Текст:а).Хай життя садами вирує.

б).Люблю весну,та хто її не любить.

в).Любімо Вітчизну,єдину у світі.

г).Хотіла б я піснею стати!

д).Кропіть життя дощем, а не сльозами.

є).Кругом життя потоками вирує.

ж).Опівночі айстри в саду розцвіли.

з).Не шуми ,зажурена тополя!

3,1,3,2,3,1,1,3.

IX.ПІДСУМКИ,РЕФЛЕКСІЯ.

Інтерактивна вправа "Мікрофон":"Найскладнішим для мене сьогодні було..."

Х.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати уривок з художнього твору.Визначити способи дієслів.



ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

1.ГордєєваЛ.М.Українська мова.6клас:Плани-конспекти уроків.-Харків:веста,2002.-208с.

2.ПилипенкоЛ.І.,СандулєєваО.Д.Живе слово:Розвиток мовлення.-Донецьк:ЦПА,2002.-288с.

3.ЮщукІ.П.Рідна мова:пробний підручник для7 класу.-К.:Освіта,1996.-288с.

4.В.Д.ТрубіцинаУкраїнська мова:Дидактичні матеріали.6 клас.-Донецьк:ЦПА,1998.-188с.

5.ОмельчукС.А.Українська мова.7 клас.I семестр.-Х.:Основа,2009.-106с.

© 2010-2022