• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Урок української літератури в 5 класі за темою Василь Королів – Старий. «Хуха-Моховинка». Образи дивовижних істот. Добро і зло в казці

Урок української літератури в 5 класі за темою Василь Королів – Старий. «Хуха-Моховинка». Образи дивовижних істот. Добро і зло в казці

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок з української літератури в 5 класі

Автор: учитель української мови та

літератури Гафикіна М.М.

Тема:Василь Королів - Старий. «Хуха- Моховинка». Образи дивовижних істот. Добро і зло в казці.

Мета:

Навчальна: ознайомитись з ідейно - художнім змістом змістом казки « Хуха - Моховинка», визначити в ній елементи добра і зла.

Виховна: виховувати любов до природи, бажання захищати слабших, вчиняти по совісті.

Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, культуру зв язного мовлення, кругозір.

Обладнання: збірники українських міфів; малюнки міфічних істот; видання фантастичних казок В. Королева - Старого « Нечиста сила».

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності

Забезпечення емоційної готовності до уроку

Запис на дошці:

Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового,бо тільки цим вимірюється наша людська сутність.

Валерій Шевчук

  1. Повідомлення теми і мети уроку

  2. Опрацювання навчального матеріалу

    1. Вступне слово вчителя

Затишно дітям в пазусі казок.

Отак би й слухав про царя Салтана

або про те, як весело козак

обманював турецького султана.

Про карих коней з полуменем грив,

Про чаклуна, що все на світі може.

І хто б там що не говорив,

а згине зло і правда переможе!

Так сказала про казку Ліна Костенко. Ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ фантазії й мудрості нашого народу, подумки подорожували на летючому кораблі, радіючи вірності та взаємодопомозі друзів наймолодшого сина. До речі, з якої казки цей герой?Хто її автор?

Прочитаймо ще раз слова Валерія Шевчука, що супроводять нас протягом усіх уроків вивчення казок. (Учитель читає цитату, робить відповідні акценти і продовжує вступне слово.)

Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що казки, прочитані в дитячому, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили,що казки не лише приносять естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемами реального життя - вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукала нас казка Івана Франка « Фарбований Лис». Хвалькуватість та зарозумілість Лиса, його користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість - ось риси вдачі цього казкового персонажа, які викликають, окрім сміху, ще й осуд.

Вивчаючи казки В. Королева - Старого, ми мимоволі замислюємось над питанням, що таке добро і зло, чи така вже й страшна « нечиста сила».

Хто ж вони, персонажі авторського демонічного світу? Звідки їхнє коріння? Як ставився наш народ, починаючи з давніх часів, до русалок, мавок, домовиків, потерчат?

  1. Читання та опрацювання казки « Хуха - Моховинка».

Казка Василя Королева - Старого, яка першою відкриває для нас дивосвіт його фантастичних творів, має назву « Хуха - Моховинка». Про що , на вашу думку, в ній ітиметься? Як вона може починатися? (Діти висловлюють свої думки.)

  • Пояснення назви та додаткова інформація за змістом казки.

Як ви думаєте, що таке демонологія? Що являють собою міфічні та фольклорні персонажі, які діють у творах В. Королева - Старого?

Демонологія - Це людські уявлення про злих духів ( демонів), що дійшли до нас з давніх часів.

Демони - фантастичні істоти, найпопулярнішими серед яких є мавки, домовики, хухи і потерчата.

Мавка - подібна до русалки. Живе в річках або водоймах, виходить на берег тільки вночі, приманює хлопців своєю незвичайною красою, потім перетворюється на стару страшну бабу. Від русалок мавки відрізняються іншим волоссям. Вони бувають і лісові.

Домовик - найдавніший демонічний образ у багатьох народів. Це аж ніяк не злий дід, а справжній хатній бог, охоронець домашнього вогнища та родинних святинь.

Потерчата - душі дітей, які померли нехрещеними і стали болотяними вогниками.

Хухи - лісові добрі духи в слов'янській міфології, що за своїм зовнішнім виглядом схожі на маленьких пухнастих звірків. Свої маленькі будинки - нори хухи облаштовують між корінням лісових дерев. Взимку, як і більшість тварин, хухи впадають в сплячку і сплять аж до весни. Хухи мають здібність змінювати забарвлення своєї шерсті в залежності від того місця, де вони перебувають. Хухи рідко спілкуються з людьми, але коли спілкуються то стають для людей невидимими. А побачити їх можуть тільки люди з добрим серцем і світлою душею, люди, що ніколи й нікого не ображають.

  • Виразне читання уривків казки, особлива увага - описам зовнішності персонажів.

  • Опрацювання казки « Хуха - Моховинка» у формі бесіди за питаннями:

1.Якою була Хуха у дитинстві?

2.Чи впливала місцевість , у якій жили Хухи, на їх назви?

3. Як реагують Хухи на всілякі негаразди у житті?

4. Яка халепа сталася з домівкою Моховинки? Чим все закінчилося для Хухи?

5. З ким потоваришувала Хуха в пошуках нової домівки? Які стосунки між ними склалися?

6. Чому дід - лісоруб не любив Хух? Що він казав про них?

7. Що змусило її повернутись до лісу?Чи справедливо з нею обійшлися?

8.Як віддячила Моховинка діду - лісорубу? Чому вона це зробила?

- Інформаційне гроно « Аналіз портрета Хухи - Моховинки».

Знайдіть у тексті описи Хухи - Моховинки та розподіліть інформацію за схемами:

1 в. - характеристики, що описують зовнішність Хухи;

2 в. - характеристики, що описують характер Хухи.

4. Узагальнення уроку, закріплення вивченого матеріалу.

Робота з картками в групах

Картка № 1

  1. Як ви розумієте прислів'я: « Чорт ладану боїться» ?

  2. Що ви знаєте про домовиків?

  3. Картка № 2

  4. Як ви розумієте прислів'я: «Біс та його діти панують у світі» ?

  5. Що ви знаєте про мавок?

Картка № 3

Як ви розумієте прислів'я : « В болоті не без чорта» ?

Що ви знаєте про потерчат?

  1. 5.Підбиття підсумків уроку

  2. Вивчаючи казку « Хуха - Моховинка», ми прагнули дати відповідь на запитання, як авторові твору вдалося написати такий чудовий твір, у чому секрет успіху його дивовижних історій. Без сумніву, В. Королів - Старий - талановитий письменник. Його талант виявився передовсім у вмінні пильними очима придивлятися до всього, що його оточувало. Він помічав те, чого не бачили інші. Не треба боятися того, чого ти не бачиш, та звинувачувати когось без доказів, треба завжди допомагати тим, хто цього потребує, а на зло - відповідати добром заради перемоги світлих сил.

6. Домашнє завдання

На вибір: а) написати листа Василю Королеву - Старому про свої враження від прочитаних казок; б) вигадати казкову історію про якийсь предмет, тварину або рослину і записати її у формі розповіді від себе.



© 2010-2022