- Преподавателю
- Украинский язык
- Тарас Шевченко-великий поэт, писатель
Тарас Шевченко-великий поэт, писатель
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Алехина Н.А. |
Дата | 27.03.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
«Тарас Шевченко- великий поет, письменник»
2-й клас
Підготувала
вчитель початкових класів
Альохіна Наталія Олександрівна
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
- В нас зараз почнеться цікавий урок -
Про це повідомив веселий дзвінок.
Сказав з переривом на ноті високій:
«Вітаю вас, друзі, з початком уроку!»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Мовна розминка.
Дихальна гімнастика.
- Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати урок із
дихальної гімнастики.
- Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о...
- Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади:
пім-пам-пом-пум-пем-пім
мам-мом-мум-мім-мем-мим
Вправа на формування навичок чіткої та виразної вимови .
Школярі повторюють склади і завершують речення, знаходячи останнє слово за змістом і римою.
Ві-ві-ві - всі ми стали ... (допитливі).
Ами-ами-ами - називають нас ... (чомусиками).
Ся-ся-ся - намагаємося про все ... (дізнатися).
1
Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
- Який розділ ми закінчили вивчати?
- Твори яких жанрів ми опрацювали в цій темі?
- Чим різняться тексти з енциклопедій від оповідань чи казок?
- Як ви розумієте вислів Запитання - це шлях до знання?
- Що було завдано додому? (За бажанням діти могли намалювати малюнок своєї іграшки й скласти розповідь про неї. Або у парі створити діалог про те, якими іграшками вони бавляться.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.
- Який сьогодні день? Яка за вікном погода?
- Складіть прислів'я і поясніть, як ви розумієте його зміст. Читайте від найменшого квадрата до найбільшого .
Як не крути, а діло йде до весни.
Аналіз прислів'я, висловлювання дітьми своїх міркувань.
- Діти, а що ви уявляєте, пригадуєте, коли чуєте слово в е с н а?
Складання «асоціативної павутинки».
Весна
Діти називають слова с о н ц е, т е п л о, к в і т и, п т а х и, р а д і с т ь.
Вправа «Набери слова».
(Суть вправи полягає в тому, що учень уявляє себе за комп'ютером і набирає слова. Перед ним на картці «клавіатура».)
- Діти, з весною пов'язане ще одне слово.
- «Наберіть» букви: ш, е, в, ч, е, н, к, о.
- Яке слово ви набрали? ( Шевченко.)
2
Учитель вивішує на останнє порожнє місце асоціативної павутинки ім'я поета.
- Сьогоднішній наш урок присвячений видатній людині - поетові і художникові.
ІV. Робота над темою уроку.
Розповідь про Т. Шевченка .
- Послухайте уважно і дайте відповідь на питання, як ім'я поета пов'язане з весною. (Відповіді дітей.)
- День народження і день смерті поета стоять поряд - 9 - 10 березня. А між цими двома березневими днями - 47 років життя.
- На цьому автопортреті Тарас зображений у 26 - річному віці. За своє життя Тарас Григорович створив близько 40 автопортретів.
Опрацювання оповідання Д.Красицького «Тарас Шевченко».
- Прочитайте назву твору . Спробуйте визначити жанр твору, обґрунтуйте свої міркування.
- Як ви вважаєте, про які роки життя піде мова у творі?
Словникова робота .
- Давайте з'ясуємо значення деяких слів.
Хура - великий віз для перевезення вантажів.
Вишняк - вишневий садок.
Свита - верхній одяг.
- До поданих слів доберіть близькі за значенням слова, користуючись довідкою.
-
Панщина
Неабищо
Кріпак
Плекають
Довідка:
-
доглядають, пестять;
-
робота, яку виконували для пана;
-
щось незвичайне;
3
-
людина, яка була власністю пана.
Первинне сприйняття тексту .
На слайді з'являється зображення хати, в якій народився Т. Шевченко.
Завдання перед читанням (слуханням). Послухайте текст. Визначте, чи справдились ваші передбачення. (Відповіді дітей.)
- Про що ви вже знали?
- Що з почутого для вас нове?
Фізкультхвилинка.
Повторне сприймання тексту.
- Прочитайте текст самостійно, складіть запитання для однокласників за змістом оповідання.
Діти складають запитання і ставлять однокласникам оцінки «правильно» й «неправильно».
Вправа для зняття втоми очей.
- Очки вліво подивились -
Там нічого не змінилось.
Вправо повели зінички -
Ні зайчика, ні лисички.
Очки вгору, очки вниз,
Не лінуйся, посміхнись.
Очки сплять, вони втомились.
Знов відкрились, подивились.
Сплять - відкрились (2 рази)
І на цьому зупинились.
Читання вголос.
- Зараз ми прочитаємо текст різними способами:
4
1-й абзац - «ланцюжком» по одному реченню;
2-й абзац - «дощиком»;
3-й абзац - «Земля - небо».
Вибіркове читання.
- Прочитайте, якою була мати Тараса.
- Знайдіть і прочитайте, як Шевченко писав пізніше про своє дитинство.
- Що перед смертю сказав батько про Тараса? Прочитайте.
Визначення головної думки оповідання .
- Прочитайте виділене речення. Чи збулися слова батька?
Діти переглядають слайди. Учитель коротко розповідає про Т. Шевченка.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Робота в групах.
Діти об'єднуються в групи за назвами весняних квітів .
Завдання для груп.
І група. Встановити послідовність пунктів плану до оповідання.
Смерть батька.
Померла ненька.
Тяжке сирітське життя.
Слова батька збулися.
ІІ група. Відновити вірш.
Велику книгу _________, дорослі й діти
І «Кобзарем» її _________. заповіти
В тім «Кобзареві» зложив _______, написав
Щоб знали всі: _________ й _____. назвав
ІІІ група. Заповнити кросворд.
5
1. Назва місяця, в якому народився Тарас.
2. У якій сім'ї народився Тарас?
3. Скільки років було Тарасові, коли померла мати?
4. Як називалась перша книжка віршів поета?
3
2
1
Презентація результатів роботи груп.
Оцінювання.
Творче завдання.
На закінчення виконаємо завдання творчого характеру - складемо сенкан (вірш-п'ятирядник) до слова Ш е в ч е н к о. План складання сенкана на дошці .
1. Хто? ___________.
2. Який? __________, ___________.
3. Що робив? ___________, __________, ___________.
4. Речення. ___________ ___________ ___________ __________.
5. Слово-синонім. ____________.
VІ. Підсумок уроку.
- Які ваші враження від уроку?
6
- Що нового дізналися?
- Що було робити найцікавіше?
VІІ. Домашнє завдання.
-
Переказати оповідання.
-
Розглянути вдома «Кобзар» і вибрати разом з батьками уривок для читання (на вибір).
- Зараз закінчиться наш урок -
Про це повідомить веселий дзвінок.
7