Урок з української літератури у 7 класі «Роздуми про сенс людського життя у повісті Б. Харчука «Планетний»

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



Урок

з української літератури у 7 класі

«Роздуми про сенс людського життя

у повісті Б. Харчука «Планетний»


ПУрок з української літератури у 7 класі «Роздуми про сенс людського життя у повісті Б. Харчука «Планетний»ідготувала

Смелякова Т.М.

учитель української мови і

літератури

СШ №3 І-Ш ступенів

вищої кваліфікаційної категорії

тема: Роздуми про сенс людського життя у повісті

Бориса Марчука "Планетник".

МЕТА: учити учнів визначати проблеми, порушені автором у художньому творі, і розв'язувати їх, досліджуючи текст; схарактеризувати образ хлопця з давньої легенди, проаналізувати його вчинки, риси характеру, спонукати учнів до роздумів про суть людського життя, моральний вибір Планетника; про добро і зло в сучасному світі та в самій людині; виховувати любов до прекрасного, прагнення до самовдосконалення та гармонічних стосунків з людьми і навколишнім світом; провести школярів шляхом суперечностей і дискусій, застосувавши форми групової роботи у доведенні істини.

ОБЛАДНАННЯ: картки із завданнями, текст повісті, відеофільмами, музичні записи.

ТИП УРОКУ: проблемний пошук з елементами філософського дослідження.

"Людина - дитина неба і землі, але чи Вона завжди те пам'ятає?"

ХІД УРОКУ.

І. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя.

Кажуть, що людину не можна назвати людиною, якщо вона не любить своєї землі, забуває про колиску. А письменник, творчість якого ми вивчаємо вважав: "Нещасна людина, що добровільно й легко зрікається рідної мови; щаслива, праведна людина, що в радості й горі будує слово своєї землі.

Нещасні, прокляті батько й мати, що сплоджують перевертнів; щасливий, непереможний народ, що породжує своїх захисників і оборонців...

Сам Борис Харчук наполегливо й пильно плекав рідне слово навіть з часи тоталітарного режиму.

Письменник не взував своє слово ні у валенки, ні в солдатські чоботи, ані в туфельки.

Черпав його з народних глибин і клав на папір таким барвистим і соковитим, як сад біля хати, чистим, як дзвінка джерельна вода. Недарма говорив, що «письменник - це сумління народу і добре, коли це сумління є чистим.»

Ми спробуємо переконатися в цьому сьогодні на уроці.

Борис Харчук створив для юних читачів цілу бібліотеку повістей, оповідань, новел. З них проміниться почуття любові до дітей, щоб зросли ви свідомими громадянами й добрими людьми. А ще в творах цього письменника багато любові до природи, рідної землі. Саме цим пафосом, і сповнений твір "Планетник".

  1. Згадаємо як і коли було відзначено цей твір?

  2. В якому жанрі письменник написав свій твір? Що в ньому реального, а що фантастичного?

  3. Чи можемо ми вважати повість "Планетник" притчею?

  4. Для чого автор використовує прийом обрамлення?

  5. Пригадайте, що таке архетипи. Чи є такі образи у повісті "Планетник".

  6. Відшукайте в повісті одну фразу,яка на ваш погляд, найповніше розкриває основну думку твору.

II. Актуалізація опорних знань.

І.Робота в групах. Визначення проблематики твору.

І. Проблема: людина і природа.

Кінофільм катастрофи(під тривожну музику) Краса природи(під ліричну, радісну музику)

  1. Як зображена природа у творі?

  2. Як ставився до всього живого Планетник? А як живе ставилося до хлопчика?

  3. Чи використовує Планетник поди природи для себе, для допомого людям ?

  4. Природа - це не тільки краса, але й стихія, яка губить те, що важкою працею добула людина. Що ви думаєте з цього приводу?

II. Проблема: праця як честь, краса і життєва потреба.

  1. Як заробляє Планетник на прожиття в дитинстві і дорослому віці?

  2. Як ви розумієте фразу: «Зима давала усьому спочинок, усьому, тільки не людині, бо вона не підвладна зимовій сплячці»

  3. Як ставився Планетник до праці?

  4. Продовжить фразу: " Праця на землі для Планетника була не тільки життєвою необхідністю, а й (честю й красою)

Учитель : В основі родинного виховання в українському суспільстві одвіку є праця. Обов'язок батьків - прищепити дитині любов до праці, потребу в ній. У народі вважається, що праця - це не лише джерело благ і бажань, а й основа гарних почуттів і настрою.

III. Проблема: добро і зло в людині.

Дослідницька робота

Добро Зло

Скласти "доміно", добираючи синоніми до слів "добро" і "зло". Назвати дітям власні добрі й злі справи.

IV. Проблема. Творча особистість. Творчість як рушійна сила на шляху досягнення мети.

  1. Які внутрішні боріння виникають з головного героя ?

  2. Як відбувається поєдинок з хмарою - бугаєм ?

  3. Як звичайні люди йдуть до незвичайного?

Поясніть тезу: "Людина є більше, ніж вона про себе знає".

Скласти асоціативний ряд до слова ТВОРЧІСТЬ.

Т-

В-

О-

Р-

Ч-

I-

С-

Г-

Ь-

Хто вважає себе творчою особистістю, чому?

Інсценування епізоду повісті "Герої повісті серед нас". Показати ілюстрації до твору " Ввійди в книгу".

V. Проблема: Суть людського життя.

Продовжити речення:

Людина народжується для того, щоб

Учні відповідають.

Чи багато Людей у людському світі?Адже розказують, що Діоген в день блукає з ліхтарем по вулицям, відповідаючи здивованим : "Шукаю людину".

Прагнення до самовдосконалення.

Що означає реалізувати самого себе?

Ставлення до мами.

Чи зустрічали ви в житті Планетника?

Яке Зернятко Істини ви відкрили для себе особисто? Що ви можете взяти у життєву мандрівку?

VI. Підсумкове слово вчителя. Домашнє завдання,

Дуже різні і цікаві думки були вислані вами.

Воно й не дивно, бо кожен по - своєму сприймає художній твір і саме життя. Тому не будемо ставити крапку. Я не скажу сьогодні: "Урок закінчено; бо хочу щоб він став початком глибокого осягнення серйозної літератури. А зрозумієте ви її лише тоді, коли частіше задумуватиметеся над питанням "Хто я у цьому світі?"

Пам'ятаймо, що жити серед людей - це значить вдосконалювати себе щоденно, бо тільки в боротьбі зі своїми недоліками і слабинками може народитися прекрасне: і доброта, і чуйність, і чесність, і знання, і духовність.

Почніть з того, що складіть програму самовиховання : "Щоб стати
кращім і духовно, і фізично, я повинен "

© 2010-2022