Український народний одяг. Костюми народів світу

Раздел Украинский язык
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Український народний одяг.Костюми народів світу

Мета.Познайомити учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом на прикладі

національного костюма,художніми особливостями народного одягу, йо-

го обереговим значенням,важливим елементом матеріальної та худож-

ньої культури;дати історичні відомості про розвиток національного

костюма , особливості костюмів народів світу, навчати визначати

значення костюма в літературі та художній культурі;

розвивати вміння працювати із джерелами інформації, абстрактне

мислення та часово-просторові орієнтири ,робити висновки; ви-

ховувати ціннісні естетичні та художні смаки.

Учні повинні знати: історію розвитку українського народного одягу,костюмів народів світу.

Учні повинні вміти: характеризувати український народний одяг,костюми народів світу.

Тип уроку.Урок засвоєння нових знань.

Обладнання.Ілюстрації до теми «Український народний одяг»,українські сорочки,жіночі прикраси,запис українських пісень,мультимедійна презентація.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Оголошення теми та завдань уроку.

ІІ. Мотиваційний аспект.

Вступне слово вчителя.

Кожен народ має своє неповторне індивідуальне обличчя як у духовній культурі ,так і в побуті.Ця індивідуальність знайшла своє відображення і в традиційному народному одязі ,який формувався протягом багатьох століть.

Характерною рисою українського одягу є його декоративна мальовничість, яка віддзеркалює високий рівень культури,володіння різними технологіями виробництва матеріалів та оздоблення.

Тож на уроці ми познайомимося з традиційним костюмом,його складом,історією розвитку,його відображення в художній спадщині,костюмами народів світу.

ІІІ.Вивчення нового матеріалу.

Україна-колиска талантів,народного мистецтва.

Слайд.Завдання для учнів:назвати твір та героїв твору.Який одяг ви бачите?

Основні елементи українського одягу мають давньослов'янське походження і беруть свої витоки з культури Київської Русі.

Кожен учень до нашого заняття готував опис окремих елементів народного одягу,досліджував їх витоки і презентуватиме свою роботу.

Повідомлення про одяг.

Презентація. Слайд .Типи одягу.

Слайд.Поєднання різних частин одягу і доповнюючих його предметів, художньо узгоджених між собою в єдиному стилі ,називається костюмом.

Перша група познайомить нас ,з яких же елементів складався жіночий одяг українців.

Узор вручну ,широка планка,

Легенький запах ковили ,

Моя сорочка вишиванка,

Вся ніби сплетена з трави.

Дніпра потоки,степ,простори,

По лівій й правій стороні.

Червоно-чорні всі узори

Мережив ряд на полотні.

Слайд.Жіноча сорочка-належить до найдавнішого одягу наших предків.

Пісня «Мамина сорочка»

Слайд.Запаска,плахта,попередниця(фартух)

Слайд.Безрукавки:керсетки,кептар,кожух.

Слайд.Жіноче взуття.

Слайд. Жіночі прикраси.

Червонясте,променясте,

Розквітає,як вогні.

Дай хоч трішечки намиста,

Калинонько і мені…

Слайд.Український віночок. Пісня про вінок.

А волошок,маку скільки!

Материнка,сокирки,

І дзвіночки ,й васильки-

Все нам добре на вінки.

(Дівчата по черзі чіпляють стрічки до віночка,який висить на дошці)

Хустка.Очіпок. Пісня «Мамина хустка».(Дівчата в хустках).

Тепер дізнаємося ,як чоловіки одягалися в давнину.

Друга група познайомить нас ,з яких елементів складався чоловічий костюм.

Слайд .Чоловіча сорочка.

Мама вишила мені

Квітами сорочку.

Квіти гарні,весняні:

_На,вдягай, синочку.

В нитці-сонце золоте,

Пелюстки багряні.

Ласка мамина цвіте

В тому вишиванні.

Вишиваночку візьму,

Швидко одягнуся.

Розповідь про чоловічу сорочку.

Сорочка найбільше оспівана в фольклорі.

Легенда про сорочку.

Пісня Д.Павличка «Два кольори» у виконанні Ю.Бурової.

Завдання учням:навести прислів'я та приказки про сорочку.

Своя сорочка ближче до тіла.

Йому пощастило ,бо народився в сорочці.

К Великодню сорочка хоч і лихенька,аби біленька.

Як неділя ,той сорочка біла.

Як мати рідненька ,той сорочка біленька.

Слайд.Чоловічий поясний одяг-гачі,шаровари.

Слайд.Кептар.Свита.

Слайд.Чоловічі пояси.

Слайд .Чоловічий головний убір.

Слайд.Чоловіче взуття.

Презентація учнями костюмів народів світу.

Яке значення мають костюми?

Слово модельєру.Яким вона вбачає сучасний український костюм?

А тепер,коли ви дізналися,який буває одяг,чи змінили свої перші думки?

М.Гоголь писав російською мовою,але героями його творів були українські хлопці та дівчата-складові етносу України,і велике значення він надавав саме опису українського костюма.

Експрес -інтерв'ю.Чи в наш час зберігся український народний одяг? Чи моглиб носити цей одяг?

ІV.Підсумок уроку.Оціни сам себе.

Сьогодні на нашому уроці ми познайомилися з традиційним народним костюмом -частиною нашої культури,з костюмами народів світу.

Невже тоді носили лиш для моди

Сорочки,і жупани,й кожухи?

У них -живе історія народу,

Його талант прекрасний і важкий.

І їх ні час,ні простір не порушать,

Нехай на порох зітруться роки!

У них живуть людські безсмертні душі,

Ті добрі чари легкої руки.







© 2010-2022