О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні»

Раздел Украинский язык
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».Тема:

О Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».

Мета:

  • Ознайомити з фактами біографії письменника, пов'язаними з написанням повісті;

  • Сприяти виробленню вмінь і навичок аналізувати художній твір та характеризувати образи-персонажі;

  • Відчути естетику твору

  • Виховувати почуття святості родини, здатність бачити красу в усьому, що нас оточує.

Тип уроку: комбінований, інтегрований.

Хід уроку.

  1. Мотиваційний момент.

  • Діти, доброго дня. Сьогодні у нас гості, тож привітайтеся і присядьте. На початку уроку проведемо розминку, яка допоможе вам налаштуватись працювати (психолог).

  • Упражнение «Разминка»

Цель: Настроить учащихся на продуктивную работу , снять напряжение, симптомы тревожности.

Ребята, каждый из вас, сидящий в этом классе, индивидуальность. Все вы очень разные со своим типом темперамента, биоритмом, характером. Кто-то напряжен, испытывает волнение и дискомфорт, кто - то более спокоен. Чтобы настроиться на плодотворную работу, проведем небольшую разминку.

Сядьте удобнее, расслабьтесь, закройте глаза. Ощутите себя изнутри, прочувствуйте свое внутреннее состояние и настроение. Вытесните неприятные ощущения, волнение, дискомфорт, напряжение. Почувствуйте, как вас наполняет энергия, вы спокойны, уравновешены. Прислушайтесь к своему дыханию. Попробуйте сосчитать каждый вдох и на счет «5» откройте глаза.

Дитинство - маленька держава пустощів, світ сміху і веселощів, безтурботна пісенька жайворонка на світанку.

Дитинство неможливе:

- без зморщених, перетруджених рук бабусі;

- без маминої посмішки, яка наче сонечко, тепло і світло для відкритої душі дитини;

- без татової прихованої любові, яка іскриться через сяючі добром ласкаві очі.

Все це завжди зігріває душу. Завдяки цьому ти маєш сенс жити, адже є люди, які завжди вислухають і допоможуть.

  1. Давайте складемо асоціативних кущ «Дитинство».

  1. Оголошення теми.

Сьогодні ми будемо розглядати твір про дитинство, який написав О.Довженко. Тому, діти, розгорніть зошити і запишіть тему уроку:

Я народився і жив для добра і любові.

О Довженко.

  1. Давайте дізнаємось, наскільки уважно ви читали цю кіноповість.

Гра «Впізнай героя»

  • «Нічого в світі так я не люблю, як садити що-небудь у землю, щоб проізростало. Коли вилізає саме з землі всяка росиночка, ото мені радість» (мати).

  • «Він був високий і худий, і чоло в нього було високе, а хвилясте довге волосся сиве, а борода біла» (дід Семен).

  • «Вона була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо в світі» (баба Маруся).

  • «У малині лежав повержений з небес маленьких янгол і плакав без сліз». (малий Сашко).

  • «Скільки він землі виорав,скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий» (батько Петро Семенович).

(Молодці!)



  1. Вірш І. Гончаренка.

Низький уклін чернігівській землі

І Сосниці над тихою Десною.

Він тут з душею мрійною, ясною,

Родивсь і ріс у цім прості селі.

Він тут ходив на зорі світанкові,

Вдихав життя, духмяний запах трав,

Тут щирим серцем, сповненим любові,

Він чари мови рідної вбирав.



  1. До слова запрошуємо Довженка-учня, який розповість про творчий задум щодо написання твору.



  1. Над повістю працював впродовж 14 років (з 1942-1956)

? Що наштовхнуло Вас до написання кіноповісті?

(Спогади про ту криницю, з якої колись пив воду,про білу привітну хату, про батьків, яких уже нема).

? Розкажіть про річку свого дитинства.

(Нема уже таких річок. Нема ні таємниць на річках, ні спокою. Благословенна будь, моя незаймане дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим).

? Отже, ваш твір є автобіографічним?

(Так, автобіографічна кінооповідання)

? Сюжет теж доволі не типовий?

(Так, цілісної сюжетної лінії немає, тільки набір епізодів, картин, які зринають в пам'яті. Я розгортав сюжет двопланово:

2й план

Ліричні відступи зрілого майстра.

1й план

Знайомство з малим Сашком, з його дитячими враженнями, радісним захопленням світу.



? А чи є у вашій кіноповісті основний лейтмотив?

(Так звичайно, це гімн людині праці, її духовному багатству і красі, безмежному терпінню).

? Дякуємо вам!

Отже, О Довженко виступає як автор і як герой твору - малий Сашко.

Кіноповість сповнена глибоких роздумів про життя українського села. Вона ніби сплетена з вінка задушевних спогадів.



  1. Зараз, діти, попрацюємо з текстом твору.

1 ряд

2 ряд

3 ряд

  1. Яку роботу найбільш любила мати?

  2. Що успадкував від неї Довженко?

  3. Чому Олександр Петрович назвав матір «Скорбна матір - зозуля»?

  1. З ким порівнює автор свого дідуся? Чому?

(Сонце, Бог, Добрий дух лугу і риби, любов).

Знайдіть розширений портрет батька. Якими рисами наділяє його автор?

А нашим гостям пропонуємо подивитись кінофільм, який знайомить нас з місцем, де народився і виріс О.П. Довженко.

Давайте пригадаємо бабусю.

? Насправді вона була такою злою?

(Пестливі слова свідчать про те, що злою не була).

Підводимо підсумок.

? То хто ж впливав на формування світогляду Сашка?

(На дошці приклеїти: батько, мати, баба, дід і … (природа)).

Ми розглянули, як формувалася особистість Довженка, а під впливом яких цінностей формується особистість сучасної молоді?

(Корабель життя. (Психолог)).

«Сучасне завжди на дорозі

з минулого в майбутнє!»



«Корабль ценностей»

Человек в жизни, как корабль в бескрайнем море. Кто-то стремится к своей цели и достигает ее, кто-то погибает и теряется в бушующем море жизни. Важно не только достигнуть цели, но и остаться при этом достойным уважения человеком.

Представляю вам корабль жизни современного молодого человека. Подумайте и запишите на листочках, какие именно ценности и качества помогают человеку достичь успеха в жизни. Самые главные из них мы поместим на наш корабль.

Учащиеся записывают ценности и помещают на корабль. Обсуждение.

Именно эти ценности помогают человеку достигнуть поставленных целей и задач и прожить жизнь достойно, оставив о себе добрые воспоминания.







Корабль Жизни





? Чи впливає час на формування людських цінностей?

  1. От якось Сашко вирішив творити добрі діла. Коли?

Чому подумав, що грішний?



  1. А тепер, діти, ми втілимось у кінорежисерів, будемо творити кіноплівку зачарованого світу Сашка.

? Які, ви вважаєте найяскравішими спогадами Сашка?

Спогади Сашка



  1. Повінь (очищення, весняна повінь знесе весь бруд з українського народу. Воскресіння Великдень. Спаситель з батьком).

  2. Коні (милосердя)

  3. Лев (краса)

  4. Собака Пірат (вірність, відданість)

  5. Город (буяння рослин, оживали ніби)

  6. Картина Страшного Божого суду (страшенно грішити - кара)

Страшенно боявся, що світ «споганіє», «не буде сінокосу, риби». Недосконалість світу мучила Довженка.

Висновок:

Перед нами постав великий, прекрасний і загадковий світ, який буває лише в дитинстві.

Він наповнений - любов'ю

-добротою

-гумором

-людяністю

-родинним теплом.

Із такого світу и черпаємо силу на подальше життя, яке буде дуже непростим. Ви майбутні батьки, маєте зробити все, аби ваші діти вірили в казку, були зігріті любов'ю і добротою, родинним теплом.

Рефлексія (проводить психолог).

Заключение.

Наш урок подходит к концу, вы прекрасно поработали. Оцените, пожалуйста, свое настроение и свою работу по 5 бальной шкале, используя ладошки. Спасибо всем за работу!

Д/з.

Твір «Найяскравіший спогад мого дитинства».

© 2010-2022