«Написання -н-у дієприкметниках та -нн-у прикметниках дієприкметникового походження»

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження»«Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження»«Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження»«Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження»«Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження»Тема: Написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження.

Мета: дати семикласникам поняття про перехід дієприкметників у прикметники та іменники, пояснити правила написання -нн- у прикметниках дієприкметникового походження, формувати вміння відрізняти їх від пасивних дієприкметників на -ний; розвивати увагу, вміння аналізувати мовний матеріал, узагальнювати; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати мовні смаки.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, алгоритм.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів

Проблемне завдання.

- Прочитайте словосполучення правого та лівого стовпчиків. З'ясуйте, якими частинами мови є повторювані слова.

Смажене на вогні м'ясо - смажене м'ясо.

Вихована у школі дівчинка - вихована дівчинка.

Колотий голкою - колотий цукор.

II. Повідомлення теми та мети урок у

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

Запитання до учнів.

- Як, на вашу думку, слід грамотно написати:

нездійснений чи нездійсненний;

нездоланий чи нездоланний;

несказаний чи несказанний?

- Саме ці орфограми ми сьогодні маємо відпрацювати.

IV. Опрацювання навчального матеріалу

1. Пояснення вчителя.

В українській мові дієприкметники можуть втрачати властиві їм дієслівні ознаки й переходити до розряду прикметників.У цьому випадку вони виражають уже постійну ознаку предмета і не можуть мати при собі залежних слів. Наприклад, у словосполученнях квашена капуста, смажена риба слова квашена і смажена - прикметники, бо вони виражають постійну ознаку

предметів. У висловах в діжці квашена капуста; картопля, смажена на салі, ті ж самі слова - дієприкметники, оскільки виражають ознаку предметів за дією і мають залежні слова.

Прикметники дієприкметникового походження можуть відрізнятися від дієприкметників наголосом.

Дієприкметники втрачають ознаки не лише дієслів, а й прикметників. У таких випадках вони виражають не ознаки предметів, а самі предмети, виступають їх назвами. Наприклад: Полонених відправлено в глибокий тил. (Ю. Яновський)

Одна н пишеться в суфіксах -ан-(-ян-), -ин-(-ін-), -ен-, -он- прикметників, -ен-, -н- дієприкметників.

Дві н пишеться у прикметниках, утворених від іменника з основою на -н-, у наголошених суфіксах -енн-; -анн-(-янн-) прикметників, що вказують на найвищу міру ознаки.

2. Складання алгоритму написання -н- у дієприкметниках та -нн- у прикметниках дієприкметникового походження.

Алгоритм можна записати словами:

1. Визнач твірну основу.

2. Якщо твірна основа закінчується на н і словотворчим суфіксом є н, пиши дві букви н.

3. Якщо прикметник (дієприкметник) утворений за допомогою словотворчих суфіксів -ан- (-ян), -ен-, встанови у слові наголос.

4. Ненаголошені прикметникові суфікси пиши з однією буквою н.

5. Наголошені прикметникові суфікси пиши з двома буквами н.

6. Якщо слово утворено за допомогою словотворчих суфіксів -ин-, -ін- (-їн -), що вживаються у присвійних і відносних прикметниках, пиши одну букву н.


Схематично

Виконай словотвірний розбір



Якщо твірна основ Якщо прикметник Якщо слово

закінчується на н утворений за утворене за

і словотворчим допомогою допомогою

суфіксом є н, словотворчих суфіксів словотворчих суфіксів

пиши дві букви н -ан- (-ян-), -ен-, -ин-, -ін- (-їн -),

встанови у слові що вживаються у

наголос присвійних і відносних

прикметниках,

пиши одну букву н



ненаголошені наголошені

прикметникові прикметникові

суфікси пиши з суфікси пиши з

однією буквою н двома буквами н



3. Практична робота.

- Запишіть дієприкметники та прикметники дієприкметникового походження. Поясніть вживання н та нн з опорою на алгоритм.

Прочитаний, оновлений, зроблений, насипаний, бездоганний, неоціненний, нездоланний, незліченний, неоцінений, нездоланий, незлічений, благословенний.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з підручником.

Виконання вправи 268.

2. Тренувальні вправи.

З а в д а н н я І: вставляючи пропущені літери, записати слова у дві колонки: у першу - з -н-, у другу - з -нн-. Обгрунтуйте вибір написання одної чи двох літер н.

Завершен..ий, безви..ий, зметен..ий, нежда..ий, притама..ий, неподала..ий, неподола..ий, несказа..ий, несказа..ий, скоше..ий, відда..ий, проведе..ий, благослове..ий.

З а в д а н н я ІІ: списати, розставляючи, де потрібно, пропущені букви. Пояснити правопис. (завдання на картках)

1) Порвалася нескінчен..а розмова.

Тремтить вона, мов порван..а струна…

2) Коли б могли вони тим людям нагадати

Про поневолен..их, замучен..их братів,

Посажен..их поза залізні ґрати,

Віддан..их в руки навісних катів. (З тв. Лесі Українки)

3. Переклад українською мовою.

- Перекладіть словосполучення українською мовою. Порівняйте написання дієприкметників в українській та російській мовах.

Несказанное слово, позолоченный купол, проданный товар,созванное совещание, радиофицированный район, обветренные губы, выглаженные брюки, сдержанный юноша, настороженный взгляд.

Складіть 3-4 речення зі словосполученнями (за вибором).

VI. Підбиття підсумків уроку

Гра «Одним словом».

Вчитель читає вголос подані нижче словосполучення, пропонуючи замінити кожне з них прикметником дієприкметникового походження.

1) Який не можна збагнути, зрозуміти (незбагненний).

2) Який не може здійснитися (нездійсненний).

3) Який не можна полічити (незліченний).

4) Якого не можна знищити (незнищенний).

5) Якого не можна оцінити, дуже цінний (неоціненний).

6) Який не примирюється, не погоджується з ч им-небудь(непримиренний).

7) Який ніяк не скінчиться, дуже довго триває (нескінченний).

8) Якого не можна вблагати (невблаганний).

9) Якого важко або неможливо впізнати (невпізнанний).

10) Який охороняється законом від посягань з боку кого-небудь (недоторканний).

11) Якого не можна здолати (нездоланний).

12) Якого не можна виразити, передати словами (несказанний).

Це завдання можна провести у вигляді словникового диктанту із взаємоперевіркою.

VII. Рефлексія

Незакінчене речення

Сьогодні я дізнався…

Для мене було важко…

Муніципальний бюджетний загальноосвітній заклад

«Новоіванівська середня школа»










План-конспект уроку

з української мови

для 7 класу

на тему :


«Написання -н- у дієприкметниках

та -нн- у прикметниках

дієприкметникового походження»










Учитель: Постоюк Г.П.

© 2010-2022