Разработка урока по украинской литературе на темуВ. Симоненко Царь Плаксий и Лоскотон

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Тема: В. Симоненко "Цар Плаксій і Лоскотон". Різні життєві

позиції царя і лоскотна (оптимістична і песимістична). Казкова історія і сучасне життя.

Мета: визначити основні риси характеру дійових осіб твору;

простежити різні способи життя та поведінки дійових осіб; визначити значення для розкриття змісту твору назви казкової країни, імен персонажів казки; розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії із сучасним життям; виховувати морально-етичні якості п'ятикласників;

формувати соціальну та комунікативну компетентності.

~

Хід уроку

І Організація класу до уроку ( лунає музика)

«Без добрих справ немає доброго імені».

( народна мудрість)


«Зло, немов хвиля, б'ється об берег і повертається назад»

Г. Сенкевич

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів

1). Відеопроблемне запитаня (« У гостях у казки»)


  • Про який жанр літератури піде сьогодні мова на уроці?

2) Проблемне питання за прослуханою легендою.

Учитель: Наш сьогоднішній урок хочу розпочати із народної легенди: Якось у глечик з молоком потрапили дві жабки. Вони були зовсім молоді, і все життя у них було попереду. Та дуже непросто виявилося вибратися із такої жахливої пастки, адже стінки у глечика були дуже слизькими, а шийка його надто високою. І ось одна жабка, зовсім вибившись із сил, зрозуміла, що усі зусилля врятуватися марні.

  • Ах, - сказала вона, - ми ніколи не зможемо звідси вибратись і все одно загинемо, то навіщо ж боротися. Сівши на дно глечика, ця жабка жалісно зітхнула - і померла.

  • Ні, я не можу померти! Я хочу жити, я буду жити! Адже життя таке прекрасне! А я ще така молода! - закричала її подруга.

Вона зовсім не уявляла, як можна врятуватися. Знала тільки одно -врятуватися необхідно, і вона зможе це зробити. Вона не тямила себе від відчаю, але все ж таки продовжувала боротися, іще й ще намагаючись дістатися до верха посудини. Та раптом друга жабка зрозуміла, що ніякого молока в глечику вже немає. А стоїть вона на шматочку вершкового масла, завдяки чому тепер можна без зайвих зусиль вибратися з глечика.

Висновок:

...Оптимісти і песимісти. Люди, які все життя плачуть і стогнуть, самостійно створюючи собі проблеми, та люди, які всі життєві негаразди сприймають з посмішкою, тим самим рятуючи себе і своїх близьких. Саме такі протилежні постаті і є героями казки Василя Симоненка "Цар Плаксій і Лоскотон". Саме про них сьогодні ми і будемо говорити.

3) Лексична розминка.

Доповідь учнів про поняття оптимізм та песимізм.

II Оголошення теми, мети, навчальних завдань уроку (мета: забезпечити

розуміння учнями змісту їхньої діяльності, тобто того, чого вони повинні досягти

на уроці і чого від них чекає вчитель)

  1. Рольовагра. Інсценізаціяспогадів Олеся Симоненка.

Відео « У гостях у казки»

Автор. Пам'ятаю, якось прийшов він додому веселий і збуджений. Я ж, навпаки, був насуплений, набурмосений.

Батько. Чого сидиш сумний та невеселий, як сотник Забрьоха?

Син. Накинувсь він на мене і став лоскотати.

Батько. Ану, козарлюго, вищего-лову!

Син. Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?

Батько. Обов'язково напишу! - і знову лоскотав мене.

Син. А про що?

Батько. Про себе. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?

Син. Еге ж...

Автор. Потім він не спав цілу ніч. А наступного дня під вечір вже декламував мені казку про дивного і доброго Лоскотона, про царя Плаксія і його мерзенного Макаку-Забіяку.

2). План роботи

Отже, на сьогоднішньому ми з вами:

1. визначимо основні риси характеру головних героїв твору;

2. простежимо різні способи їх життя та поведінки;

3. охарактеризуємо інших дійових осіб казки;

4. визначити значення для розкриття змісту твору назви казкової країни, імен персонажів казки;

5. поговоримо про казку як жанр літературної творчості {завдання записані на дошці)

Засобом досягнення нашої мети стане робота в групах


  • Ми сьогодні спробуємо згадати зміст казки та відновити її події, визначити роль героїв у тесті.

ІІІ Актуалізація опорних знань


  1. Інд. завд. - відновити перебіг подій казки ( розташувати в потрібному порядку частини казки)

  2. Тестування за змістом казки ( взаємоперевірка).

  3. Робота в групах « Літературне лото»

Розподілити героїв за літературними станціями - характеристиками:

Головні Другорядні

Плаксій дочки Плаксія

Лоскотон сини Плаксія

Макака селяни


  1. Інтерактивна вправа « Чарівна скринька» ( знайти господаря поданих предметів)


  • дочки сльозливі

  • сіра накидка

  • вуса

  • розмальована торба

  • довга мотузка

Відефізкультхвилинка

VІ Опрацювання матеріалу

1). Інтерактивна вправа. Робота в малих групах (мета: визначити основні
риси характеру дійових осіб твору; простежити різні способи життя та поведінки

дійових осіб, визначити значення для розкриття змісту твору назви казкової країни та імен персонажів казки, аналізувати казку як жанр літератури)9-35

1. Інструктування.

(Вчитель роздає картки із завданнями, розповідає учням про мету, правила і час виконання завдань; запитує, чи все зрозуміло учасникам)

2. Розподіл ролей у групах

3. Виконання групами завдань (завдання для груп різні, і щоб
визначитися, яка група отримає яке завдання, учитель проводить
жеребкування: представники груп по черзі витягують картонні пластини,
на яких зафіксовані номери завдань) 9-40

Учн ідосліджують текст

І група - «ЦарПлаксій» Запитання І групі:

1) Де знаходилася краса-країна Сльозилий, хто був її царем?

2) Зачитайте опис царя Плаксія і його сімейства.

3) Чим займалася сім'я Плаксія?

4) Зачитайте, який наказ видав цар.

5) Як карали за сміх царські посіпаки жителів країни?

6) Чому цар любив дитячий плач?

ІІ група

Завдання: Із поданих характеристик оберіть риси, які, на вашу думку відповідають образу царя Плаксія. Свою думку доведіть цитатами із твору.

Злий, жорстокий песиміст; добрий, душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті; знущається з людей своєї країни, його народ живе бідно і не любить свого володаря; його люблять люди, переховують від охоронців, а коли він потрапляє до в'язниці, визволяють його, піклуються про нього, як про рідного брата; автор його не любить, зображує непривабливу, потворну зовнішність; автор захоплюється ним, малює привабливу зовнішність. Відповідь побудуйте таким чином:

Наша група вважає, що образу царя Плаксія відповідають такі риси:

(твердження - доказ, твердження - доказ....)

Отже, цар Плаксій був

ІІІ група

«ДядькоЛоскотон» Запитання групі:

1) Хто ж іще проживав у диво-царстві?

2) «Усне малювання»: яким ви уявляєте дядька Лоскотона? (Опишіть)

3) Зачитайте опис Лоскотона.

4) Чому охоронці злих законів полювали за дядьком Лоскотоном?

5) Та чи боявся їх Лоскотон?

ІV група

Завдання: Із поданих характеристик оберіть риси, які, на вашу думку відповідають образу Лоскотона. Свою думку доведіть цитатами із твору.

Злий, жорстокий песиміст; добрий, душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті; знущається з людей своєї країни, його народ живе бідно і не любить свого володаря; його люблять люди, переховують від охоронців, а коли він потрапляє до в'язниці, визволяють його, піклуються про нього, як про рідного брата; автор його не любить, зображує непривабливу, потворну зовнішність; автор захоплюється ним, малює привабливу зовнішність. Відповідь побудуйте таким чином:

Наша група вважає, що образу Лоскотна відповідають такі риси:

(твердження - доказ, твердження - доказ....)

Отже, Лоскотон був

V група

Завдання: Назвіть і охарактеризуйте інших дійових осіб твору (Макаку) . Відповідь побудуйте таким чином:

У казці "Цар Плаксій і Лоскотон" окрім головних персонажів є ще й другорядні. Це.... (зверніть увагу на імена цих героїв, про що вони свідчать? а також розкажіть про своє ставлення до них)

VІ група

Завдання № 4: Доведіть, що твір "Цар Плаксій і Лоскотон - це казка" (пригадайте ознаки казки: розповідається про вигадані і часом

фантастичні події; є протистояння добра і зла, уособленням яких є ; має

своєрідну побудову -зачин, основна частина, кінцівка, є використання чисел три, сім, дванадцять, добро перемагає зло; щасливий кінець).

Відповідь побудуйте таким чином: У творі "Цар Плаксій і Лоскотон" розповідається про вигадані і часом фантастичні події: (назвіть усі події в казці, які на вашу думку є вигаданими і фантастичними); є протистояння добра і зла, уособленням яких є тощо.

Усі перераховані ознаки повністю відповідають ознакам казки, отже "Цар Плаксій і Лоскотон" - це казка.

2). Презентація результатів виконання вправи групами

  • обговорення і аналіз відповідей самими учнями;

  • оцінювання (кожна група отримує табличку, за допомогою якої оцінює роботу інших груп, навпроти свого номера учасник групи ставить прочерк)

Максимальна кількість балів - 3

Наскільки

повною

була

відповідь? (зміст)

Наскільки аргументованою

і доведеною

була відповідь?

(докази і

приклади)

Зв'язність

висловлювання

і логічність

викладення

думок

Мовленнєве

оформлення

(граматичні,

лексичні і

орфоепічні

норми)

Загальний результат

1 група


2 група


3 група


4 група


VІ Закріплення знань

  1. Інтерактивна гра « Загублені герої» ( Треб а допомогти героям знайти свою країну)

Королевство песимістів

Плаксій

Дочки

Сини

Макака

Королевство оптимістів

Лоскотон

Селяни


  • Хто ж такі оптимісти ? Песимісти?


  1. Словесний міні-проект « Я - ..., тому що ....»

  2. Поради Плаксію: ......

Як і в будь-якій казці, злий цар боїться за трон і свою владу, тому він відчуває себе безпорадним перед силами добра, уособленням яких є, як було уже сказано, Лоскотон.

Дядько Лоскотон становить загрозу для царювання Плаксія, і, як виявилося в кінці казки, навіть для його життя.

Давайте спробуємо врятувати Плаксія і запропонуємо йому шляхи для збереження трону і життя

"Мозковий штурм" 10-07

Отже, уявімо себе на місці Плаксія, щоб зробили ви для того, щоб зберегти владу? (учитель записує на дошці шляхи вирішення поставленої проблеми і робить узагальнення: Плаксію необхідно змінити життєву позицію і почати нести в народ сміх і радість)

VІІ Підсумок уроку

1. Рефлексія « Кольрове лото»

А тепер давайте перенесемося із далекої країни Сльозовий у наше сьогоденне життя і визначимося, яку ж позицію нам слід обирати: оптимістичну (позиція дядька Лоскотона) чи песимістичну (позиція Царя Плаксія) при вирішенні будь-яких, навіть, на перший погляд, невирішених проблем.

"Мікрофон" 10-14

Дайте відповідь на запитання, обґрунтувавши її.

- Як ви вважаєте, чи стає людина сильнішою, добрішою, якщо не впадає у відчай від негараздів і невдач, а з гумором ставиться до них? (Речення записане на дошці)

VI Домашнє завдання ( на вибір)

  • Малюнки

  • Твір - роздум «Чому потрібно бути оптимістом?»

  • Презентаці міні-проектів до казки.

5

© 2010-2022