Разработка внеклассного мероприятия по украинскому языку Свято українського слова

Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Свято українського слова

Тема. «Мова кожного народу неповторна і - своя».

Мета. Розширити знання і уявлення дітей про влучність, красу рідного слова. Формувати відчуття краси рідної мови, її різноманітних можливостей. Розвивати творчі здібності школярів, виявляти обдарованих дітей. Виховувати любов до рідного слова, бажання здобувати знання.

Хід заходу.

Учитель. (Слова звучать на фоні спокійної мелодії, а на екрані йдуть слайди краєвидів та пам'ятних місць України).

Рідне слово… Воно бринить, хвилює душу. Бо мова українська - то невичерпне джерело, скарбниця народного духу. Вона мелодійна, ласкава, ніжна, багата, порадник і вчитель тим, хто її любить і шанує, і суддя тих. Хто її зневажає.

Читець

Як довго ждали ми своєї волі слова,

І ось воно співає, бринить.

Бринить - співає наша мова,

Чарує, тішить і п'янить.

Як довго ждали ми…

Уклін чолом народу,

Що рідну мову нам зберіг,

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг.

(О.Олесь)

Читець

Мова кожного народу

Неповторна і - своя

В ній гримлять громи в негоду.

В житті - трелі солов'я.

… Берегти, її плекати

Буду всюди й повсякчас,

Бо ж єдина - так як мати -

Мово в кожного із нас.

Учитель

Усім зрозуміло, що жити на Україні і не знати української мови - неповага до народу!

Друзі, нам відомо, що українці славляться на весь світ піснею, бо українська пісня - це диво, її люблять в усьому світі, бо саме пісня - душу народу. (Звучить пісня «Україночка»: муз. Г. Татарченко, сл. А.Демиденко, вик. Оксана Білозір).

(Учні танцюють український танок).

Учитель

Діти, а чи хтось із вас знає легенду про те, звідки прийшла пісня на Україну? (хтось із учнів залу розповідає легенду про пісню).

  • Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці - любов до господарювання, німці - дисципліну і порядок, діти Росії - владність, Польщі - здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики…

Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі свого трону й раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок з червоної калини.

  • Хто ти? Чого плачеш? - запитав Господь.

  • Я - Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, вороги знущаються з удів і сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

  • Чого ж ти не підійшла до мене? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.

  • Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це - пісня.

Узяла дівчина - Українка дарунок і міцно притиснула його до серця.

Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ.

Учитель

Безліч пісень вміщує скарбниця українського народу. Пісні про героїчне минуле України, видатних людей краю, жартівливі, ліричні, дитячі народ співає під час свят, відпочинку. І ллється над чарівною природою України слова солов'їної української мови. Переплітаючись із чарівною мелодією.

(Учнями виконується українська пісня).

Учитель

Крім пісень, український народ любить і жартувати. Якою б змореною не була людина, але, почувши дотепний жарт, посміхається. І миттєво сум проходить, а замість нього панує веселий сміх. Пожартуємо і ми.

(Учні читають гуморески).

(Виходить мати і син).

Мати

  • Скажи, синку, чому ти найгірший учень у класі?

Син

  • Мамо, та ж Миколу перевели до іншої школи.

Домашній твір

(Інсценізація вірша А. Костецького)

Автор

Вітько - бідак страждає так,

Аж здригує ногами!

Він - за столом,

Він пише твір

«Я помагаю мамі».

Старанно олівець гризе

Та супить брови грізно,

Але нічого - хоч умри! -

До голови не лізе…

Та ось тихесенько зайшла

В його кімнату мама.

Мама

Вітюнь, будь ласка, в магазин

Сходи за сірниками.

Син

Ідея! (до матері) Ну й морока!

Сама іди! Я твір пишу -

Роблю важкі уроки.

(мати уходить).

Син

Я в магазин завжди ходжу,

Коли мене попросять…

Мама

(входить)

Вітюнь, картопельки начисть,

А я зварю вечерю.

Син (кричить)

Сама начисть, я твір пишу!

Я зайнятий! Сама вари картоплю!

«Я мамі сам варю обід,

вечерю та сніданок…» (радіє)

Не твір, а люкс!

Оцінка буде гарна!

Автор

Вітько не думає про те,

Що він радіє марно.

Учитель

Любі друзі! Кожен з нас повинен прагнути до того, щоб наша мова стала досконалою, зрозумілою всім. Тобто кожен має оволодіти культурою мови. Як свідчать наші спостереження, це завдання посильне не кожному.

Ось послухайте діалог двох батьків.

І. Слишь, ти, як попасти у магазин, де продають, як ето називаеться, кострюли, чайники. Мені треба чара. Понимаешь, недавно приїхав у ваш город, поселився в общазі. А їсти приготувати нема в чому. Оце я мотаюсь, шукаю «Інструменти для приготовленія піщі».

ІІ. Вибачте, я вас не зовсім розумію. Вам, мабуть, потрібен магазин «Тисяча і одна дрібниця?! Однак за чарами вам потрібно було б звернутися до чаклунки. Вона мешкає на Заріччі».

Учитель

Це типова ситуація. А в чому ж причина непорозумінь?

Відповіді учнів.

Учитель (висновок)

А причина непорозумінь - порушення процесу спілкування між людьми, вони на різному рівні оволоділи мовою. Перший учасник діалогу й не здогадується, що діалектні та жаргонні слова не є засобом спілкування, йому ще не доступний літературний рівень опанування мови.

Учитель

А зараз ми будемо свідками змагання трьох учнів. Вони виборюватимуть першість у знанні мовної нормативності.

(Виходять три учасника від 7-х класів)

Завдання (три конверти, в них завдання)

І. Знайдіть у реченні помилку.

Олена доказала мамі, що може вчитися добре.

Музей зачиняється в шість годин.

ІІ. З наведених прикладів вибрати варіанти слів, які відповідають вимогам орфоепічної та лексичної мовних норм.

Говорити українською мовою - говорити на українській мові.

Проведені заходи - проведені міроприємства

Апостроф - апостроф

І. Знайдіть у реченні помилку.

Чернігівський князь дізнався, що лікар Агапіт лічить усі хвороби

Слідуюча зупинка - площа Івана Франка

ІІ. З наведених прикладів вибрати варіанти слів, які відповідають вимогам орфоепічної та лексичної мовних норм.

Брати участь - приймати участь

Особисте життя - особове життя

Одинадцять - одинадцять.

І. Знайдіть у реченні помилку.

Важко стало жити пташкам узимку, але пташки не дуже журяться

Самий кращий будинок нашого міста

ІІ. З наведених прикладів вибрати варіанти слів, які відповідають вимогам орфоепічної та лексичної мовних норм.

Відношення до людей - ставлення до людей

Пам'ятка архітектури - пам'ятка з архітектури

Помилка - помилка

Усі учасники на належному рівні виконали завдання. Вони виявили знання мовної нормативності.

(Нагороджуються медальками «Розумник»).

А тепер давайте дещо пригадаємо з краєзнавства.

  • Чим є рушник у житті українців?

(Від сивої давнини і до наших днів, і в радості і в горі, рушник - невід'ємна частка нашого побуту його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою нитками на полотні. Без рушника, як і без пісні, не обходяться народження, одруження і смерть людини).

  • Якими найчастіше кольорами його вишивали? Що символізує чорний і червоний кольори?

(Виконується пісня «Два кольори»).

Учитель

Сьогодні ми будемо «вишивати» на білому рушникові життя і долю нашого великого поета Т.Г. Шевченка.

(Проектується малюнок хати Шевченка)

Учень

9 березня 1814 року

В похилій хаті, край села,

Над станом чистим і прозорим

Життя Тарасику дала

Кріпачка - мати, вбита горем.

(Виходить малий Тарас і його мати)

Мати

Як гірко, як нестерпно жаль,

Що долі нам нема з тобою!

Ми вбогі, змучені раби,

Не маєм радісної днини,

Нам вік доводиться робить,

Не розгинать своєї спини.

Промовили слово - і нагай

Над головою люто свисне.

І так усюди - з краю в край

Лютує панство ненависне.

Росте неправда на землі

Згорьованій, сльозами змитій,

О любі діточки малі,

Одні залишитесь на світі!

Ну хто замінить вам мене,

Мої ви квіти нещасливі,

Коли безжальна смерть зітне

Мене на довгій панській ниві?

(Тарас дивиться на хату).

Тарас

У тій хатині, у раю,

Я бачив пекло… Там неволя.

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

(Дивиться на матір і обнімає її).

Там матір добрую мою

Ще молодою -у могилу

Нужда та праця положила.

Там батько, плачучи з дітьми

(А ми малі були і голі),

Не витерпів лихої долі,

Умер на панщині!...А ми

Розлізлися межи людьми,

Мов мишенята.

(Тарас і мати, плачучи, виходять).

Учитель

Давайте пригадаємо відомі епізоди з життя малого Тараса, юнака, відомого усім Кобзаря. (Опитування учнів 5-9 класів)

(Учні пригадують події з життя Шевченка і визначають, яким кольором вишили б той чи інший стібок)

Гра «Чи все ми знаємо про Шевченка Тараса Григоровича?»

(Виходять представники від 9-х класів - 3 команди по 4-5 учнів, витягають із конверта питання. Яка команда відповість на найбільшу кількість питань за 1 хвилину).

Чи все ми знаємо про Тараса Григоровича Шевченка

  1. Коли помер Т.Г. Шевченко?

  2. Поясніть походження прізвища Шевченко?

  3. Скільки років минало хлопцю, коли був пастушком? (минало тринадцятий)

  4. Прізвище маляра, в якого навчався? (Ширяєв)

  5. Чим знаменитий для Шевченка 1840 рік? (Срібна медаль за картину «Хлопчик і жебрак»; Вихід першого Кобзаря)

  6. У 1860 р. захистив в Академії мистецтв яке звання? (Академіка - гравера)

  7. Хто ілюстрував книги «История Суворова», «Русские полководцы»? (Шевченко)

  8. Про який твір П. Куліш сказав: «А драма ваша- кровавая бойня, от которой поневоле отворачиваешься?» (Гайдамаки)

  9. Скільки відомо фотографій Шевченка? (ІІ)

  10. У якому році вийшло перше повне видання «Кобзаря»?

(1907р.; перше видання - 1840 р. - 8 творів; друге - 1860 р. - 286 творів)

  1. Скільки повістей написав Шевченко? (9 дійшло до нас).

  2. Кому присвятив Тарас Шевченко вірш «Сон»? (Марко Вовчку)

  3. У якому вірші поет розповів про смерть батька й матері? («Якби ви знали, паничі»)

  4. Твори ранньої творчості

(«Причинна», «Тополя», «Утоплена», «Катерина», «Гайдамаки», «Думи мої», «Іван Підкова», «Гамалія»)

  1. Співзвучні повісті та поеми Шевченка.

(«Варнак», «Наймичка», «Княжна»)

  1. Дати періоду заслання. (1847-1857)

  2. Продовжіть рядки: «Летим. Дивлюся…»

Питання для другої команди

  1. Назвіть дату народження Шевченка

  2. Які книги були святими для Шевченка? (Біблія, Сковорода)

  3. Хто розказував малому Тарасу про Гайдамаків? (Дід Іван)

  4. У якому селі минула молодість? (Кирилівці)

  5. Чим знаменитий для Шевченка 1840 рік? (Срібна медаль за картину «Хлопчик і жебрак». Вихід першого Кобзаря)

  6. Скільки портретів намалював Шевченка? (150)

  7. У 1843-1845 роках Шевченко перебував на Україні з якою метою? (Видати альбом «Живописна Україна»)

  8. Найбільша з поем великого Кобзаря України? (Гайдамаки)

  9. Яка обов'язкова ознака послання як літературного жанру? (Адресат)

  10. Хто заслуговує на епітети: «людоїд», «лукавий» у поемі «Сон»? (Цар Микола І)

  11. Яким псевдонімом підписував повісті, написані російською мовою? (Дармограй).

  12. Кому присвятив поему Кавказ? (Якову де Бальмену)

  13. Скільки поезій входить до циклу «В казематі»? (13+2)

  14. Узагальнюючі образи Шевченкового «Кобзаря». (Образ неньки України, матері, Дніпра, козака, бандуриста, вкраїнських могил)

  15. Автобіографічна повість. («Художник»)

  16. Дати - другий період творчості? (1843-1845-1847)

  17. Продовжіть рядки: «Я не нездужаю нівроку…»

Питання для третьої команди

  1. Повне ім'я матері Шевченка? (Бойко Катерина Юхимівна)

  2. Скільки дітей було в родині Шевченків? (6)

  3. Кому належить прізвище Грущівський? (Дід Іван по матері)

  4. У якому селі народився Тарас? (Моринці)

  5. Чим знаменитий для Шевченка 1840 рік? (Срібна медаль за картину «Хлопчик і жебрак»)

  6. Коли викуплено з кріпацтва? (22 квітня 1838 року)

  7. Які кольори переважають на сепіях художника? (Сіро - коричневі)

  8. Кому належать слова: «Він був сином мужика і став володарем в царстві духа». (Франку)

  9. Хто є оповідачем в поемі «Сон»? (Ліричний герой)

  10. Які мови знав Тарас Шевченко? (українську, російську, польську, французьку, латинь)

  11. З якого року введено посилену цензуру на творчість Шевченка? (1847р.).

  12. Літературний псевдонім Шевченка? (Кобзар)

  13. З якого твору рядки: «І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь»? («І мертвим, і живим»)

  14. Основні мотиви ранньої творчості Шевченка? (соціальна нерівність; доля «Інки - покритки»; тема історичного минулого; роль поета у суспільстві).

  15. Драма Шевченка, яка повністю збереглася? («Назар Стодоля»).

  16. Дати - творчість після заслання. (1857-1861)

  17. Продовжіть рядки: «За горами гори…»

Учитель

У кожної людини є душа і серце, у кожного народу - мова і пісня. Українська мова - одна з найбагатших мов світу. Вона не сирота, бо має багату слов'янську родину і світову славу. Наша мова не бідна, не кривоуста. Їй властива надзвичайна мелодійність (2 - місце серед країн Європи). Вона неповторна, бо вона - наша.

Учень

Вчімося, друзі, слово любити.

Слово до слова - й думка сповита.

Люди без думки - птиці безкрилі.

З думкою люди мудрі й щасливі.

(«У нас є все!» муз. П.Зіброва, слова Ю. Рибчинського, виконує П. Зібров).



ТЕМА. ЖИТИ ЗА ЗАКОНАМИ ЛЮДСЬКОГО СПІЛКУВАННЯ

(культурне спілкування)

Засідання гуртка «Плекання української мови»

ЕПІГРАФ: Слово - це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним - велике мистецтво. Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Тож оволодіймо цим різцем так, щоб з - під наших рук виходила тільки краса!

В.О. Сухомлинський

МЕТА. Озброїти учнів знанням і практичними рекомендаціями про основи спілкування; спонукати учнів, застосовувати набуті знання у повсякденному спілкуванні; сприяти формуванню навичок тактовно, цікаво говорити, встановлювати тісні стосунки із співрозмовником; сприяти формуванню високої мовної культури.

Розвивати зв'язне мовлення.

ЗАВДАННЯ.

  • Продовжувати ознайомлення школярів із практичними рекомендаціями по удосконаленню своєї мови, мовлення.

  • Сприяти накопиченню учнями досвіду щодо культурного спілкування.

  • Вчити ставити перед собою цілі та задачі по вдосконаленню своєї мовної культури.

ОБЛАДНАННЯ. Диск з тихою, повільною мелодією; мікрофон; слова Сократа, Володимира Мономаха, прислів'я та приказки, спроектовані на дошку; тексти анекдотів, ситуацій для розігрування; дзеркало.

ХІД ЗАХОДУ

УЧИТЕЛЬ

Добрий день, дорогі діти! Ви вже втомилися, ваш робочий день підходить до закінчення, але ще нам треба працювати. Подивіться на світ за вікном. Усміхніться, порадійте за чудовий день, за те, що Вам Бог усім дав здоров'я. Привітно, з повагою гляньте на свого сусіда по парті й приготуйтеся до аутотренінгу «Установка на самовдосконалення мистецтва спілкування». Сідайте зручно, заплющить очі й думками, уявою перенесіться у те місце, де б ви хотіли бути, де вам приємно (море, річка ...).

Запропоновані речення повторюйте про себе, кожне тричі. (лунає тиха, повільна мелодія)

  1. Говорю спокійно, не хвилююсь, не боюся!

  2. Я володію своєю мовою і собою.

  3. Говорю розсудливо, зрозуміло , доброзичливо.

  4. Під час розмови буду справляти враження людини доброї, впевненої, знаючої.

УЧИТЕЛЬ

Розплющить очі, сідайте зручніше в положенні зосередженої, радісної, сильної, сміливої, впевненої, розумної людини. Тема, «жити за законами людського спілкування» не є новою для вас. А тому прошу відповісти на запитання:

Мікрофон

  • Завдяки чому люди розуміють один одного? (відповіді учнів: мовленню, жестам, міміці...)

УЧИТЕЛЬ - зачитує епіграф

Незакінчене речення

З епіграфа я зрозумів(ла), що....

Сприймання і усвідомлення теми

(Розповідь учителем казки «Мова»)

Давно колись жили три брати. І от якось, полюючи, вони потрапили у володіння злого чарівника. Той жорстоко повівся з ними: одного осліпив, другого зробив глухим, а третьому відібрав мову. Але чари його діяли тільки доти, доки брати не дістануться додому. Отак познущався чарівник з братів і відпустив їх порізно. Першим, додому прийшов сліпий брат і знову став зрячим, другим дістався глухий і почав чути, а третій, німий, так і не повернувся.

  • Як ви думаєте, чому кожна людина зацікавлена в тому, щоб говорити, вдало спілкуватися?

  • Чи можна за мовою людини судити про її культуру, вихованість?

  • Чи позначаються особливості спілкування людей на їхніх взаєминах, настрої, самопочутті і працездатності?

Діти, як важливо вміти знаходити спільну мову! Як важливо розуміти один одного?! Цьому вчить наука, яка називається спілкування. З самого дитинства треба засвоювати цю науку, оволодівати вмінням вести себе серед людей так, щоб їм було добре, приємно, зручно!

Дар слова, мистецтво спілкування - одна з найбільших здібностей людини, вона піднімає її над усім живим і робить людиною!

Про правильне вміння спілкуватися говорили з давніх-давен:

Показ слайдів

  • Сократ "Скажи мені що-небудь, щоб я тебе побачив"

  • Володимир Мономах ("Поученіє синам"): "При старих мовчати, мудрих слухати, старшим коритися, з рівними собі і молодшими ... без лукавого умислу бесідувати і більше вдумуватися, не шаленіти словом, не осуджувати мовою".

  • Прислів'я та приказки

Спершу слово зваж, а потім скаж.

Яка людина, така її мова.

Вмієш сказати - вмій і змовчати.

Слово не стріла, а серце пробиває.

Птицю пізнають по пір'ю, а чоловіка по бесіді.

Язик багато може зробити: і настрій піднести, і справу зіпсувати.

Сказано на глум, а ти бери на ум.

Закріплення теми.

Інсценування народних анекдотів (робота в парах). Учні отримують анекдот, який розігрують перед класом.

НЕМАЄ ДОМА

(висміюються батьки, які навчають своїх дітей говорити неправду)

СУСІД: Так ти, Івасю, кажеш, що тата немає дома?

ІВАСЬ: Їй богу немає. Як не вірите, то шукайте де хочете, тільки в комору не заглядайте...

НЕ В БРОВ, А В ОКО

(осуджує батьків, які подають поганий приклад дітям у розмовах і поведінці, привчають до фальші)

БАТЬКО: Чи будеш ти мене, синку, любити й годувати, коли я стану старенький, як наш дідусь?

СИН: Буду.

БАТЬКО: От гарний хлопчик! Іди до мене на руки. На тобі цукерок. А як ти будеш мене любити?

СИН: Так, як ти дідуся.

БАТЬКО: Іди геть, негіднику, і віддай сюди цукерки!

КРУГЛЕНЬКЕ СЛОВО

НЕБІЖ: Дядьку, допоможіть! Я надумав женитися. Будьте, прошу вас, за старосту!

ДЯДТКО:Я пособив би тобі, якби не був трошки розторопнішим. А то підеш з тобою між люди, та тільки сорому через тебе наберемося і з тим вернемося.

НЕБІЖ: То що ж робити?

ДЯДТКО: А то що. Оце як увійдемо в хату, поздоровкайся з людьми чемно, словечко скажи гарнесеньке, кругленьке.

НЕБІЖ: Ну, спасибі, дядьку, за добру науку! Так і зроблю.

АВТОР: Пішли вони. Хазяїн попросив їх у хату, посадив за стіл. Молодий подумав та як крикне на все горло:

НЕБІЖ: Обруч! Обруч! Обруч!

ХАЗЯЇН: Де це бачиш обруча?

НЕБІЖ: Еге, що ж, що нема обруча? Мене дядько так учив, щоб я сказав словечко кругленьке, гарненьке: ну я і сказав кругленьке.

Якого ще кругленького треба, як обруч?

  • Що малося на увазі кругленьке слово?

Гра "Хто більше назве "чарівних слів"(дякую, вибачте, пробачте, добрий день, скажіть будь ласка...)

Метод "Прес"

Як ви думаєте, діти, в повсякденній поведінці потрібні правила етикету? І чому?

ЗАГАДКИ -СИТУАЦІЇ

  • Ви зустрічаєте цю людину, часто (коли йдете до школи). Ви з нею не знайомі. Чи потрібно з нею вітатися? (так, потрібно вітатися, бо привітанням ми зичимо здоров'я і собі, і іншій людині).

  • У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них Олег побачив свого класного керівника, проходячи поряд ввічливо сказав: "Добрий день, Ірино Степанівно!" Скажіть чи припустився учень помилки? Чи все правильно! (так, учень припустився помилки, бо привітатися треба з усіма присутніми).

ГРА "ЧАРІВНЕ ДЗЕРКАЛО"

"Дзеркальце., скажи, з етикетом я дружу?" (учням подається дзеркало, той, хто отримує промовляє питання і дає відповідь) Гра допомагає дітям підходити до себе самокритично.

Гра - драматизація проблемно - пошукового характеру

(Ситуації роздаються групам, кожна ситуація спочатку розігрується, а потім обговорюється)

Перша ситуація

Чи ввічливий це хлопчик?

Здрастуйте. Повільною ходою йде вчителька, яка дуже стомлена. В одній руці сумка з зошитами, в іншій торбина з продуктами. Вчительку обганяє, весело насвистуючи, її учень. Зупиняється, ввічливо вітається. Біжить далі. Вчителька продовжує свій шлях. (Обговорення ситуації)

Друга ситуація

Випадок у кінотеатрі

Ти прийшов у кіно, сів на своє місце й став чекати початку сеансу. Але раптом ... попереду сіла дівчина у великій волохатій шапці, закривши нею півекрану.

Як ти вчиниш? Як повинна поводити себе дівчина?

Підсумки

Діти, давайте складемо основні правила бесіди

  • Слова вимовляйте чітко, не поспішаючи.

  • Посміхніться людині, до якої звертаєтесь.

  • Розмовляйте про те, що цікавить співрозмовника.

  • Вислухати, не перебиваючи.

  • Будьте завжди ввічливі й доброзичливі, поважайте співрозмовника.

  • Беріть до уваги вік, стать, характер, інтереси й настрій співрозмовника.

УЧИТЕЛЬ

І ще одне правило, про яке не слід забувати: яким би не був у вас настрій, ви зобов'язані бути з товаришами коректними, не старайтесь на комусь зігнати злість. Адже відомо, що настрій, в першу чергу, відбивається на результатах праці. Давайте розуміти один одного з півслова, щоб, помилившись раз, не помилитись знову.

Спілкування не може обмежуватися тільки тим, про що сьогодні йшла мова. Слідкуйте й аналізуйте спілкування людей скрізь, де буваєте.

Робіть висновки. Усе вписуйте в пам'ять.










© 2010-2022