- Преподавателю
- Украинский язык
- Складносурядне і складнопідрядне речення, розділові знаки в них
Складносурядне і складнопідрядне речення, розділові знаки в них
Раздел | Украинский язык |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | ВОСТРИКОВА Е.Н. |
Дата | 05.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Урок української мови в 9 класі
Тема. Складносурядне і складнопідрядне речення, розділові знаки в них
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про складні речення, їх пунктуацію. Удосконалювати вміння дев'ятикласників будувати складні речення, правильно розставляти розділові знаки в них, виконувати граматичні розбори. Розвивати творчі здібності школярів. Прищеплювати любов до народної пісні, повагу до матері.
Обладнання: схеми, таблиця для перевірки, мультимедійний проектор, екран, аудіозаписи пісень.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань.
-
Аудіозапис уривку пісні М.Майбороди та А. Малишка «Пісня про рушник».
-
Знайомство з епіграфом:
Я виростав серед пісень,
Що їх співала тихо мати.
І.Світличний
-
Бесіда за епіграфом:
-
Які спогади викликав у вашому серці епіграф?
-
Чи співають народні пісні у вашій родині?
-
Які саме українські народні пісні знаєте ви?
-
Лінгвістичний диктант.
-
За будовою речення бувають . . . (складні і прості).
-
За способом зв'язку частин складні речення поділяються на . . . (сполучникові і безсполучникові).
-
Сполучникові складні речення бувають . . . (складносурядні і складнопідрядні).
-
Сполучники сурядності є . . . (єднальні, розділові, протиставні)
-
Частини складносурядного речення пов'язуються за допомогою . . . (сполучників сурядності та інтонації).
-
Частини складнопідрядного речення пов'язуються за допомогою . . . (сполучників підрядності або сполучних слів та інтонації).
-
Сполучні слова відрізняються від сполучників тим, що . . . (сполучні слова виступають членами речення).
-
Є такі види підрядних частин: . . . (з'ясувальна, означальна, обставинна).
-
Обставинні підрядні частини поділяються на: . . . (місця, часу, мети, причини, умови, допусту, наслідку).
-
Взаємоперевірка.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV Узагальнення і систематизація навчального матеріалу.
-
«Мозковий штурм»:
-
Які розділові знаки ставляться у складносурядному реченні?
-
Коли кома у складносурядному реченні не ставиться?
-
Коли ставиться крапка з комою?
-
Коли ставиться тире?
-
Робота в групах:
І група. Пунктуаційний диктант.
Код: 1 - кома; 2 - розділового знака немає; 3 - крапка з комою; 4 - тире.
Річка широка та глибока, вода в ній синя та чиста; і котиться вона, виблискуючи та шумуючи (М.Вороний). Десь спереду гукнув паровоз і здригнулись вагони (А.Головко). Дмухнув вітер понад ставом - і сліду не стало (Т.Шевченко). І серцю дано не бідніти, і думам не дано всихать (М.Стельмах). Запахла осінь в'ялим тютюном, та яблуками, та тонким туманом; і свіжі айстри над піском рум'яним зоріють за одчиненим вікном (М.Рильський). А мати не прийшла на бій випроводжати, і серце іноді невільно защемить (В.Сосюра). Знову яблуні буйно цвітуть і лунає знайомий мотив (М.Луків). Хвилина ще - і схід розпише в сліпучі барви небосхил (М.Масло).
Відповідь: 3, 2, 4, 1, 3, 1, 2, 4.
ІІ група. Скласти речення за схемами.
-
[ ], і [ ].
-
[ ] - [ ].
-
[ ] і [ ].
-
[ ], але [ ].
-
То [ ], то [ ].
ІІІ група. Робота з ключем.
Записати речення у послідовності: означальні, з'ясувальні, обставинні. Розставити розділові знаки. (речення проектуються на екран).
Вона відчуває ті місця з яких сила земна переходить в людину (К.Мотрич). Отаман не спитав їх звідки вони і що вони за люди (І. Нечуй-Левицький). Опришки полягали прямо на сіні якого наносили для дорогих гостей пастухи (В.Гжицький). Раненько коли ще Оксана відпочивала він вийшов на двір і тихенько зібрався на риболовлю (М.Стельмах). Дні стали такі що зрання й допізна всі люди в полі працюють (І.Цюпа). А проводжали їх так як ото зовсім недавно виряджали своїх новобранців до армії (Є.Гуцало). Гафійці здавалось що ясна для неї кожна душа і кожна думка (М.Коцюбинський). Й миті жодної не можна повернути щоб заново по-іншому прожить (В.Симоненко.
Ключ: підкресліть першу букву кожного речення, і ви прочитаєте назву однієї з найвідоміших пісень В.Івасюка.
Відповідь: «Водограй»
ІV група. Пошукова робота.
Знайти лексичне значення слів засобами Інтернету та ввести їх у складнопідрядні речення.
Музичний -
Музикальний -
V група. Творча робота.
За запропонованою піснею створити слайд-шоу ілюстрацій до неї. (М.Сингаївський, В.Верменич «Чорнобривці»).
-
Перевірка виконаних завдань групами І, ІІ, ІІІ, IV.
-
Робота на дошці:
Синтаксичний розбір речення
Як я малим збирався навесні
Піти у світ незнаними шляхами,
Сорочку мати вишила мені
Червоними і чорними нитками.
Дм. Павличко
-
Складнопідрядне речення з підрядним обставинним часу.
-
Розповідне.
-
Неокличне.
-
Складається з двох частин:
-
двоскладне, поширене, повне, неускладнене;
-
двоскладне, поширене, повне, ускладнене однорідними означеннями.
Коли?
-
(Як ), [ ].
Розбір за будовою: збирався, навесні.
Розбір як частини мови:
Сорочку - імен., п.ф. - сорочка; заг. назва, неістота, ж.р., І відм., тв. гр.; Зн.в., одн.; додаток.
Я - займ., п.ф. - я; особов., 1 ос., одн.; Н.в.; підмет.
Вишила - дієсл., п.ф. - вишивати; док. вид, перех., І дієвім.; дійсн. сп., мин. час, 3 ос. одн.; присудок.
V Підсумки уроку.
-
Бліц-опитування:
-
Що називається складним реченням?
-
Яке речення називається складносурядним?
-
Яке речення називається складнопідрядним?
-
Які розділові знаки вживаються у складних реченнях?
-
За яким епіграфом ми працювали протягом уроку?
-
Які почуття у вас викликали почуті пісні?
-
Творча група V демонструє слайд-шоу до пісні «Чорнобривці» (звучить пісня в аудіозаписі).
VI Домашнє завдання: написати міні-твір із використанням складних речень на тему «Мамина пісня».
Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України
Управління освіти Макіївської міської ради
Макіївський навчально-методичний центр
План-конспект
уроку української мови у 9 класі
з теми «Складносурядне і складнопідрядне речення, розділові знаки в них»
учителя
української мови та літератури
МЗШ І-ІІІ ступенів № 21
Вострікової Олени Миколаївни
2012