- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок з української літератури на тему: С. Васильченко (Панасенко). Фрагменти біографії. Переказ оповідання Свекор
Урок з української літератури на тему: С. Васильченко (Панасенко). Фрагменти біографії. Переказ оповідання Свекор
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Кошута Н.Г. |
Дата | 02.04.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Урок з української літератури для 7 класу
на тему:
Степан Васильченко (Панасенко) (1879-1932).
Фрагменти біографії.
Переказ оповідання «Свекор»
megaoptika.ru/int.php?atdr=dagogzo/18364.jpg
Підготовлено:
Кошута Наталія Григорівна,
учитель української мови та літератури
МБОУ «Петрівська школа № 2»
Красногвардійського району
Республіки Крим
Урок №
Тема - Степан Васильченко (Панасенко) (1879-1932). Фрагменти біографії.
Переказ оповідання «Свекор»
Мета - ознайомити учнів з фрагментами біографії письменника, навчити переказувати
оповідання зі збереження відповідної лексики, дотриманням емоційності;
розвивати навички сприймати фрагменти біографії, записувати наважливіші моменти,
переказу оповідання зі збереження відповідної лексики, дотриманням емоційності;
прищеплювати почуття гумору, добрих родинних стосунків.
Тип уроку - вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Позитивна установка на вивчення теми.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Є люди, які наділені особливим даром - творити для себе та інших. Їх прийнято називати митцями: письменники, художники, музиканти, скульптори тощо. Їхня творчість приносить радість, змушує думати, стимулює ставати кращими. Для пересічного споживача ці люди - улюбленці Долі. І мало хто задається питанням: як жилося цій людині?
Важко сказати, чи був Степан Васильченко тим самим улюбленцем Долі, бо важко прийшлося йому в житті, але він зумів не скоритися.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
3.1. Пояснення вчителя.
У 1979 р. за рішенням ЮНЕСКО громадськість багатьох країн світу відзначала 100-ліття з дня народження С.Васильченка. Це світове визнання. А його могло б і не бути, якби ця людина не знайшла в собі бажання досягнути чогось у житті.
Народився на Чернігівщині в бідній селянській родині. Все його дитинство - це холодні зими, недоїдання, чад у хаті, брак чобіт, наймитування у багатших господарів, які зневажали хлопця, глумилися з його бідності. Проте дома панувала мамина ласка і добро, батьківське мудре слово і турбота. Так і зростав Степан серед крайніх злиднів і безмежної батьківської любові.
Для селянина не було більшого щастя в житті, як дати змогу своїй дитині жити краще. А інше життя можна було отримати лише завдяки науці. На руках загорнутими в свитину, бо не було взуття, носили батьки своїх дітей до школи, сподіваючись для них щастя-долі.
Степан був першим у роду Васильченків, хто йшов вчитися до семінарії. На науку його виряджала вся рідня з мудрими селянськими настановами:
- Пам'ятай батька, шануй матір!
- Не забувай, з якого коліна вийшов!
- Бідними не гордуй, бо сам з таких!
Хлопець гідно проніс в житті ці повчання-заповіти, які допомогли пережити не одне лихо.
Протягом свого життя Степан Васильченко вчителював (закінчив Глухівський педінститут), працював у газеті, завідував дитячим будинком у голодні 20-ті роки ХХ ст.., був членом комісії дитячої книги Наукового педагогічного товариства Всеукраїнської Академії наук та Ради дитячого театру, писав твори для дітей і про дітей. (За Н.Шумило//Васильченко С. Неслухняний глечик. - К., 1991).
Запишіть (!).
Степан Васильченко (1879, м.Ічня на Чернігівщині в селянській родині - 1932, Київ) - педагог, працівник газети, завідувач дитячим будинком у голодні 20-ті роки ХХ ст.., був членом комісії дитячої книги Наукового педагогічного товариства Всеукраїнської Академії наук та Ради дитячого театру, писав твори для дітей і про дітей.
ІV. Актуалізація опорних знань. Пригадайте
-
* Що таке сюжет? (Сюжет - (фр. «предмет») послідовність, і зв'язок опису подій у творі.
Переплетіння сюжетних ліній.
-
* Що таке композиція?
(Композиція або будова твору, або архітектоніка (гр. «мистецтво керувати») - побудова
художнього твору, певне розміщення і співвідношення його складових частин)
* Назвати елементи сюжету.
(Експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка)
* Назвати позасюжетні елементи
(Авторські відступи (*ліричні, історичні, філософські, публіцистичні);
вставні епізоди: сни, мрії, ретроспективи, тобто згадки про минуле)
описи: пейзаж, інтер'єр, портрет).
*Що таке оповідання?
(Невеликий прозовий твір про якийсь епізод із життя героя).
3.2. Робота з учнями над змістом оповідання.
-
Доведіть, що «Свекор» за жанром оповідання.
(Розповідь про життя однієї селянської родини, зокрема епізод з життя хлопчика Василька)
-
У творі більше уваги приділено подіям чи почуттям?
(Почуттям. Автор підсміхається з того, як Василько полюбляє «старувати», тобто повчати інших. Батьки по-доброму жартують над сином)
-
Що є кульмінацією оповідання? (Момент, коли Василько розплакався)
-
Чим привертав до себе увагу Василько?
(Великими сірими очима з суворим поглядом та поважною ходою, гучним голосом)
-
Чому хлопця прозвали в родині свекром?
(Любив «старувати», повчати, ніби свекор.
Свекор для родини - це батько з чужої сім'ї, який стає родичем через одружених дітей).
-
Де полюбляв свекор Василько проводити час? (Під піччю)
-
Чому Василько обирає одруження замість школи?
(«Школа хліба не дасть»)
-
Яким хлопець уявляє собі життя після одруження?
(Суцільною казкою. Він лежатиме та командуватиме жінкою)
-
Кого примітив Василько за дружину? (Ганну, яка врятувала його з болота)
-
Як виряджають Василька свататися?
(Одягли, дали люльку, хліб у руки, наказали помолитися Богові)
-
Що сказав батько сину перед виходом у свати?
(Йому слід буде в громаду ходити, податки платити, гроші заробляти, порядкувати сім'єю: сестру заміж оддати, батьків доглядати, себе й жінку годувати)
-
Що з батькових слів Василька не злякало?
(Що він буде хазяїном і всі його слухатимуться, тобто те, чого прагне хлопчик зараз)
-
Чому хлопець передумав женитися? (Бо то великий клопіт)
V. Підготовка до виконання д/з. Д/з. Вміти аналізувати образ Василька.
Подумати над питанням: *За допомогою чого досягається гумористичний сюжет оповідання?