- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект урока з української мови на тему: Іван Франко. Казка Ріпка
Конспект урока з української мови на тему: Іван Франко. Казка Ріпка
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Герасимова Ю.Р. |
Дата | 23.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Українська мова
Тема: Іван Франко. Казка «Ріпка»
Мета: дати поняття учням «авторські (літературні) казки, вчити їх аналізувати зміст казки, давати характеристики героям; правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного свідомого читання; розвивати пам'ять, мислення, увагу, виховувати чуйність, добро зичність.
Обладнання: виставка книг Івана Франко.
Хід уроку
-
Організаційна частина
Продзвенів уже дзвінок
Час починати нам урок.
-
Мовленнєва розминка.
-
Гра «Тренуємо емоції»
Насупитись, як сердита людина, осіння хмара;
• посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко;
• позлитись, як два цапки на мосту;
• злякатись, як Маша, що загубилася в лісі;
• втомитись, як дід, що тягнув ріпку;
• погарчати, як гарчить Сірко на вовка тощо.
-
Робота над скоромовками
Бабин біб розцвів у дощ - Був господар, був господар,
Буде бабі біб у борщ. Та й розгосподарився.
-
Гра «Дощик» (Діти промовляють скоромовку з різною інтонацією та швидкістю)
-
Накрапає дощ
-
Дощ сильнішає
-
Злива
-
Дощ слабшає
-
Дощ припинився
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
-
Вступна бесіда.
Сьогодні ми з вами познайомимося з одним із найвідоміших українських письменників Іваном Яковичем Франко (27.08.1856 - 28.05.1916) .
Великий український письменник Іван Франко в дитинстві часто бував у батьковій кузні. Любив спостерігати за нелегкою роботою коваля.
У сім'ї хлопчика привчали до праці, поваги до людей. І, звичайно, хотіли, щоб дитина вчилася на радість батькам, на добро людям. У хлопчика була добра пам'ять. Він був обдарований від природи, дуже здатний до навчання.
Він дуже любив писати вірші. (Виставка книг І.Франко)
-
Читання віршів І.Франко
Послухайте, будь ласка, вірші і скажіть, до яких малюнків вони підходить.
Співвіднеси вірш і малюнок.
Сипле, сипле, сипле сніг. Дивувалась зима
З неба сірої безодні Чом се тають сніги,
Міріадами летять Чом леди присли всі
Ті метелики холодні. На широкій ріці?
-Коли це буває?
Надійшла весна прекрасна, Гріє сонечко!
многоцвітна, тепла, ясна, Усміхається небо яснеє,
наче дівчина в вінку. Дзвонить пісеньку жайвороночок,
Зацвіли луги, діброви, Затонувши десь в бездні-глубіні
повно гомону, розмови Кришталевого океану…
і пісень в чагарнику.
-Коли це буває?
- Молодці, ви все правильно зробили.
- Скажіть, а чому весну називають «Весна-красна»? Що відбувається весною у природі? (діти розповідають свої спостереження).
- Давайте зараз допоможемо Сові виконати наступне завдання:
допомогти Весні розфарбувати все навколо.
Зразок: Небо Весна розфарбувала блакитним кольором.
Травичку… . Річку … . Листя дерев … . Квіти… .
-
Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає (Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять - відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)
-
Читання казки «Ріпка».
-
Сьогодні ми будемо читати одну із казок Івана Франко. Спробуйте відгадати назву цієї казки.
Кругла, а не місяць, Солодка, а не цукор,
Жовта, а не масло, З хвостиком, а не миша.
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
-
Хто здогадався, як називається казка? (казка «Ріпка»)
-
Зараз ви уважно прослухаєте казку і скажете, скільки героїв у ній?
«Ріпка»
(у літературній обробці І.Франка)
Був собі дід Андрушка, а в нього - баба Марушка, а в баби - донечка Мінка, а в дочки - собачка Хвінка, а в собачки - товаришка, киця Варварка, а в киці - вихованка, мишка Сіроманка.
Раз весною взяв дід лопату та мотику, скопав у городі грядку велику, гною трохи наносив, грабельками підпушив, зробив пальцем дірку та й посадив ріпку.
Працював дід немарно: зійшла ріпка гарно. Щодень ішов дід у город, набравши води повен рот. Свою ріпку поливав, їй до життя охоти додавав.
Росла дідова ріпка, росла! Зразу така, як мишка, була, потому - як кулак, потому - як буряк, потому - як два, а наприкінці стала така, як дідова голова.
Тішиться дід, аж не знає, де стати. «Час, - каже, - нашу ріпку рвати!» Пішов він у город - гуп, гуп! Узяв ріпку за зелений чуб; тягне руками, уперся ногами; мучився увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе дід бабу Марушку: «Ходи, бабусю, не лежи, мені ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город - гуп, гуп! Взяв дід ріпку за чуб, баба діда - за плече. Тягнуть, аж піт тече! Промучилися увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе баба дочку Мінку: «Ходи, доню, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони у город - гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда - за сорочку, дочка бабу - за торочку. Тягнуть руками, упираються ногами. Промучились увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе дочка собачку Хвінку: «Ходи, Хвінко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город - гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда - за сорочку, дочка бабу - за торочку, собачка дочку - за спідничку. Тягнуть руками, упираються ногами. Промучилися увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе собачка кицю Варварку: «Ходи, Варварко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город - гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда - за сорочку, дочка бабу - за торочку, собачка дочку - за спідничку, киця собачку - за хвостик. Тягнуть і руками, упираються ногами. Промучились увесь день, а ріпка сидить у землі, як пень.
Кличе киця мишку Сіроманку: «Ходи, Сірочко, не лежи, нам ріпку вирвати поможи!» Пішли вони в город - гуп, гуп! Узяв дід ріпку за чуб, баба діда - за сорочку, дочка бабу - за торочку, собачка дочку - за спідничку, киця собачку - за хвостик, мишка кицю - за лапку. Як потягли - та й покотилися.
Упала ріпка на діда Андрушку, дід - на бабу Марушку, баба - на дочку Мінку, дочка - на собачку Хвінку, собачка - на кицю Варварку, а мишка - шусть у шпарку!
-
Чи сподобалася вам казка? Так скільки героїв у казці? (відповідь учнів).
-
Словникова робота. (учитель пояснює значення незрозумілих слів.)
Російська мова Українська мова
бахрома торочка
воспитанница вихованка
шмыг шусть
норка шпарка
мотыга мотика
Слова читає спочатку вчитель, тоді учні хором, «ланцюжком», у прискореному темпі, окремі учні.
-
Відновлення послідовності казки за малюнками.
-Хто може назвати персонажів (героїв) казки? Давайте усі разом спробуємо відновити послідовність казки за малюнками. ( Діти за допомогою вчителя відновляють послідовність).
- Перекажіть казку.
-
Підсумок уроку.
-Як називається казка, яку ми читали?
-Хто автор цієї казки?
-Діти, а чому навчає нас ця казка?