Урок по украинскому языку на тему Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників

Урок усвоения новых знаний. Для проведения урока используются активные методы обучения, приведены различные приемы и методы для усвоения новых знаний,которые базируются на ранее изученном материале.Для закрепления учащимся предлагаются творческие задания, работы в группах. Материал урока позволяет развивать внимание, логическое мышление, усовершенствовать умение учащихся различать и создавать степени сравнения прилагательных.
Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 6 КЛАСІ

Тема: Прикметники твердої і м'якої груп. Відмінювання прикметників.

Мета: дати учням відомості про поділ прикметників на тверду та м'яку групи, формувати в них уміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму "буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників", обгрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; розвивати навички самостійної роботи; удосконалювати культуру мовлення; виховувати любов до рідного краю. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Очікувані результати учнівміють знаходити й розпізнавати , визначати належність прикметників до певної групи, вміють відмінювати прикметники, знаходити орфограму "буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників";правильно застосовувати їх в письмовому мовленні. Обладнання: підручник, таблиці.

Перебіг уроку

І. Мотивація навчання. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Бліц-опитування в парах.

1.Яка частина мови називається прикметником ? 2.Як змінюються прикметники? 3.На які групи поділяються прикметники? 4. Які прикметники утворюють ступені порівняння? 5. Як утворюються вищий та найвищий ступінь порівнянняприкметників?

ІІІ Опрацювання нового матеріалу

  1. Спостереження над новим матеріалом.Бесіда з учнями.

- Чому на вашу думку прикметники легкий, важливий, тривожний мають закінчення ий, а зовнішній, осінній, давній - ій ?

- Чи має значення кінцевий приголосний основи?

2. Слово вчителя.

Пркметники поділяються на групизалежно від кінцевого приголосного основи, що впливає нахарактер відмінкових закінчень, а особливо на їх написання. Порівняння показує, що м'якій групі після мякого кінцевого приголосного основи в називному і знахідному відмінках вживаються закінчення -ій; -є, а в орудному -ім. В інших відмінках виступають спільні закінчення для для твердої та м'якої груп, а м'якість кінцевого приголосного, основи позначається м'яким знаком. Тверда і м'яка групи прикметників жіночого роду мають однакову систему закінчень, ричому закінчення- я; -ю у називному і знахідному відмінкахмякої групи відповідають закінченням -а; -у твердої групи.

3. Робота з таблицею.

Використовуючи таблицю дайте відповіді на проблемні запитання:

Відмінювання прикметників твердої групи

Відмінки

Чоловічий рід

Жіночий рід

Середній рід

Множина (для всіх родів)

Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

народн-ий

народн-ого

народн-ому

як Н.абоР.

народн-им

(у)народн-ому (-ім)

народн-а

народн-ої

народн-ій

народн-у

народн-ою

(у)народн-ій

народн-е

народн-ого

народн-ому

народн-е

народн-им

(у)народн-ому (-ім)

народн-і

народн-их

народн-им

як Н. або Р.

народн-ими

(у)народн-их

Відмінювання прикметників м'якої групи

Відмінки

Чоловічий рід

Жіночий рід

Середній рід

Множина (для всіх родів)

Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

давн-ій

давнь-ого

давнь-ому

як Н.абоР.

давн-ім

(у)давнь-ому (-ім)

давн-я

давнь-ої

давн-ій

давн-ю

давнь-ою

(у)давн-ій

давн-є

давнь-ого

давнь-ому

давн-є

давн-ім

(у)давнь-ому (-ім)

давн-і

давн-іх

давн-ім

давн-іх

давн-іми

(у)давн-іх

1.В якому відмінку однини прикметника чоловічого й середнього роду твердої групи мають закінчення -им; а мякої -ім(-їм) ?

2.В якому відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення -ої ?

3. В яких прикметниах однини прикметники жіночого роду мають закінчення -ій?

4. В якому відмінку в прикметниках твердої та м'якої груп у множині пишеться закінчення -і ?

4.Робота з підручником. Колективне виконання вправи.

5. Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки - раз! Раз! - і вгору, два! - і вниз

На носках стоїть весь клас. На сусіда не дивись.

Два - присіли, руки вниз, Будемо дружно ми вставати,

На сусіда подивись. Щоб ногам роботу дати.

6. Переписати прикметники, на місці крапок дописуючи закінчення називного відмінка однини чоловічого роду. Визначити, до якої групи належить кожний прикметник. Навіщо прикметники поділено на групи?

Веснян.. , учорашн.. , крайн.. , модн.. , городн.. , кутн.. , західн.. , туг.. , тямущ.. , міцн.. , зовнішн.. .

ІV . Закріплення. Виконання практичних завдань.

1. Робота біля дошки. Провідміняти прикметники навчальний, освітній, довгошиїй.

2. Розподільний диктант. Прикметники твердої та м'якої груп записати в дві колонки.

Величний, майстерний, давній, працьовитий, літній, сторонній, молодий, середній, присутній, батьків, Андріїв, Маріїн, мужній, задній, подорожній, певен, жив, ясен, ближній, колишній, житній, рад, художній, телячий, будній, сизий.

3. Словникова робота.

Завдання: пояснити лексичне зачення слів природний і природній; дружний і дружній.

4.Самостійна робота.

1).Переклади речення українською мовою

Правильные рассуждения ведут к правильным поступкам; правильность ума ведёт к справедливости сердца. (В. Гюго)

- Випишіть прикметники, визначте їх відмінок

-Визначте орфограми в реченні.

2) Провідміняйте словосполучення.

Синя річка, невеликий човен, жовті лілеї.

V. Підбиття підсумків уроку.

Усне словесне малювання.

(Використовуючи інтерактивний метод «Кольорова рефлексія»)

Завдання: зобразити кольорами свій настрій на різних етапах уроку.

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити правила . Виконати вправи.

Використана література:

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. -К.: Перун. - 2005.

Підручник для 6 - го класу.

Українська мова та література в школі - №28. - 2007.

Вивчаємо українську мову та літературу. - №14. - 2007.

Плющ М. Я. Сучасна українська літературна мова. - К.: Вища школа, 1999.

© 2010-2022