Конспект урока в 5 классе Фонетика

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мета: повторити і систематизувати вивчене з теми "Фонетика. Графіка"; формувати в учнів уміння давати обгрунтовану відповідь на запитання; розвивати розумові й мовленнєві здібності учнів, логічне мислення, орфографічну пильність; виховувати любов до пісні, до батьків, до родини.

Обладнання: картки-завдання, текстовий роздатковий матеріал таблиці


Хід уроку

І.Організаційний момент

Повідомлення про порядок проведення мовознавчої гри:

  • Дві команди гравців

  • Гра складається із восьми завдань

ІІ Вступна частина

1.Повідомлення теми, мети, очікування навчальних результатів.

-Коли я зайшла до кабінету, то побачила телеграму. Нас запрошують в захоплюючу подорож до країн Фонетики та Графіки, там відбудеться турнір на кращого знавця рідної мови. Я вважаю, що нам не треба відмовлятися, правда?

-У свою подорож ми вирушимо на двох кораблях під назвами"Розум" та "Знання". Нашим девізом будуть слова:"Вперед-до поставленої мети!"

ІІІ. Основна частина уроку

1-й раунд. Інтелектуальна розминка.

1. Що вивчає фонетика?

2.Що вивчає графіка?

3. Скільки букв в українському алфавіті?

4. Скільки звуків?

5. Що таке алфавіт?

6. Що таке звукозапис слова?

2-й раунд. Перевірка знання висловлювань про мову.

Доповніть висловлювання промову

"РОЗУМ"

  1. Слово до слова- зложиться ...(мова).

  2. Слово-не горобець, вилетить-не...(спіймаєш)

  3. Слово,моя ти єдиная...(зброє)

"ЗНАННЯ"

  1. Як парость виноградної лози плекайте...(мову)

  2. Гостре словечко ранить...(сердечко)

  3. Буду я навчатись мови...(золотої)

3-й раунд. Змагання між командами (робота в групах)

"Цікаві букви та хитрі звуки".

Виписати слова:

  1. ті, що мають більше звуків, ніж букв;

  2. ті, що мають більше букв, ніж звуків;

  3. ті, що мають однакову кількість букв і звуків.

Україна, єдність, дзеркало, духмяний, м`яч, їжа, сьомий, історія, дощ, цвях, люди, свято, сім`я, щодня, близький, стоїть, солов`ї, троє, день, мрія, радіє, якість, пюре.

4-й раунд. "Поетична хвилинка".

Вставити пропущені букви, підкреслити букви, які позначають два звуки.

Світа...

Край неба пала..

Содловейко в темнім га..

Сонце зустріча..

Тихесенько вітер ві..

Степи,лани мрі..ть,

Між ..рами над ставами

Верби зелені..ть.

Сади р..сні похилились,

Тополі по волі

Сто..ть собі, мов сторожа,

Розмовля..ть з полем.

5-й раунд. "Знайди того, хто порушив алфавіт".

1. Ілюзія, іграшка, імунітет, іменник.

2. Калькулятор, каверзнути, кабінет, кам`яний.

3. Лагідний, люб`язний, лак, лан.

4. Маєток, магазин, м`ята, макет.

6-й раунд. "Жартівлива скринька".

1. З чого починається день?(з букви д)

2. Вечір чим кінчається, а ранок починається? (з букви р)

3. До якого імені треба додати одну літеру, щоб отримати крупу7(Анна-манна)

4. Як з буряка зробити бурю?( буряк-буря)

5. Чого багато має болото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має річка? (букви о)

6. Яке слово об`єднує 33 букви? ( азбука)

7. Що мають дуб, бук, бузок, яблуня, груша, але не мають ні граб, ні ясен, ані клен, ані слива? (букву у)

8. Що треба зробити, щоб морський рак полетів? (Омар-комар)

9. Перетворіть рослину на комаху, що нагадує бджолу.( Хміль-джміль)

10. Слова, що різняться одним звуком-глухим і дзвінким. Перше означає сильний дощ, друге- фруктове дерево. ( Злива- слива).

7-й раунд. "Хто найуважніший?"

За мною ти сидів-згадай

(Одночасно і стіл я, і лава),

"С" до назви моєї додай-

Тоді я -стародавня держава. (Парта- Спарта)




Всі кмітливі його знають,

Ним колоди розщепляють.

Якщо букву "к" відняти,

Слід в річках його шукати. (Клин-лин)




Дерево ламаю,

Хвилі здіймаю,

А "к" приєднаю-

У полі зростаю.( Буря-буряк)



Не знати без мене ходу

Через прірву, через воду.

З "о" я зовсім інше слово-

Житла людям дать готове. (Міст- місто).

ІV. Рефлексія(порівняти результати з очікуваними, проаналізувати, зробити висновки).

1.Продовжте незакінчені речення(які вважаєте за потрібне):

  • я зрозумів...

  • я не вмів, а тепер вмію...

я не знав, а тепер знаю...

  • на наступних уроках мені хотілось би...

2. Прослухайте текст. Який висновок можна зробити з почутого?

Рідна мова

Було це давно, ще за старої Австрії 1916 року. В купе першого класу швидкого потягу Львів-Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць. Четвертим був відомий львівський юрист Богдан Косів. Розмовляли на різні теми. Нарешті заговорили про мови: чия краща, котрій із них належить світове майбутнє. Першим заговорив англієць:

-Англія- країна великих завойовників і мореплавців, які рознесли славу англійської мови по всьому світі. Англійська мова- мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Ньютона та інших великих літераторів і вчених.

-Ні в якому разі, -гордовито заявив німець.- Німецька мова- це мова двох великих імперій- Німеччини й Австрії, які займають більше половини Європи... І тому, безперечно, німецька мова має світове значення.

Італієць усміхнувся і тихо промовив:

-Панове, ви обидва помиляєтеся. Італійська мова- це мова сонячної Італії, мова музики й кохання, а про кохання мріє кожнн... Тому італійській мові належить бути провідною у світі.

Українець довго думав і нарешті промовив:

- Ви ж по суті нічого не сказали про багатство й можливості ваших мов...

Я на своїй мові можу укласти...вірш, де всі слова будутьпочинатися на "с". Якщо Ваша ласка, прошу послухати:

САМІТНІЙ САД

Сонно сипляться сніжинки,

Струмінь стомлено сичить.

Срібні співи серенад.

Сріблом стеляться сніжинки,

Спить самітній сонний сад...

Сипле, стеле сад самітній

Сірий смуток-срібний сніг.

Сумно стогне сонний струмінь,

Серце слуха скорбний сміх.

Серед саду страх сіріє.

Сад солодкий спокій снить.

-Геніально! Незрівнянно!... Потім усі замовкли.

-Говорити не було потреби.

V. Домашнє завдання.

1. Скласти висловлювання про походження звуків і букв.

2. Складіть вірш або невеличке оповідання, в якому всі слова будуть починатися з літери вашого прізвища.


© 2010-2022