Урок Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту

Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Хомутовська загальноосвітня школа I - III


Розробка уроку з української мови

Дієприкметниковий зворот.

Відокремлення комами дієприкметникового

звороту.

Нашому роду нема переводу

Урок Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту

Коломійцева О.М

2015 р.

Мета: дати поняття про дієприкметниковий зворот , його роль у реченні. Навчити учнів знаходити дієприкметникові звороти у реченнях, правильно будувати , інтонувати та вживати розділові знаки при дієприкметниковому звороті.

розвивати самостійність, логічне мислення, культуру мовлення, Виховувати повагу та інтерес до вивчення історії свого

родоводу;

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення - урок-дослідження.

Обладнання: підручники, родовідне дерево, хліб, вишитий рушник.

З роду в рід життя кладе мости.

Без коріння саду не цвісти,

Без вітрила човен не пливе.

Без коріння гине все живе.

Хід уроку

І Навчально-мотиваційний етап.

1.Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

- Що таке дієприкметник?

- Доведіть, що дієприкметник є формою дієслова.

- Які ознаки прикметника він має?

- Назвіть активні і пасивні дієприкметники.

- Чим вони відрізняються?

- До яких частин мови належать слова: солений і солоний?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Спостереження над мовним матеріалом.

На дошці записані речення.

З корзини, покритої білим рушником, виглядали пиріжки з маком.

З покритої білим рушником корзини виглядали пиріжки з маком.

- Чим відрізняються ці речення?

- А чим вони схожі?

( Учні висловлюють свої міркування: речення схожі за змістом, а різні за інтонацією, розділовими знаками, порядком слів, однак пояснити розбіжності не можуть).

4. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми присвятимо наш урок дослідженню цих проблем і, сподіваюсь, зможемо пояснити розбіжності у реченнях. А допоможуть нам у цьому розповідь про родину та мудрість українських прислів'їв.

• Слово вчителя.

Мільйони років тому, коли Земля була ще зовсім юною, зустрілися двоє -

чоловік і жінка. Вони покохали один одного і вирішили жити разом. Це

були Адам і Єва. - Хто народжуватиме дітей? - запитав Адам Єву.

  • Я, - відповіла Єва.

  • А хто їх доглядатиме і виховуватиме?

  • Я.

  • Хто готуватиме їжу?

  • Я, - сказала Єва.

  • А хто оберігатиме сімейне вогнище?

  • Я, - знову відповіла Єва.

  • А хто буде прати, прибирати, ділити зі мною радощі й розчарування?

  • Я! Я! Я! Я! Я! Я! Я! - промовила Єва.

Сім разів Єва промовляла « Я». Сім разів « Я» пролунало з вуст жінки. Так і народилася на землі перша сім'я.

ІІ. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу. Робота з підручником.

Закріплення вивченого у вигляді дослідження

Перший етап « Без сім'ї немає щастя на землі»

Кожна сім'я мріє бути щасливою. А що потрібно для того, щоб усі члени

сім'ї були щасливими? Діти називають дієслова.

(допомагати, розуміти, підтримувати,цінувати, шанувати, дружити,

захищати, відстоювати)

Другий етап «Шануй батька й неньку, будеш жити раденько»

На кому тримається дім? ( На мамі й таткові)

Завдання 1. Перший ряд записує обов'язки матусі, другий ряд - обов'язки

татка. Від поданих дієслів утворити дієприкметники:

Зорати Замісити

Посіяти Спекти

Виростити прати

Скосити готувати

Відремонтувати годувати

Змолоти підмітати

А чи маєте ви обов'язки? Які саме?

Третій етап « У добрих батьків ростуть добрі діти»

Завдання 1. Які слова називаються означуваними, а які залежними?

До утворених дієприкметників ( 2 етап гри) доберіть означувані слова та

залежні.(Скошена батьком трава, спечені мамою пироги і т.д)

Завдання 2. Складіть речення з поданими словосполученнями:

Вирощений батьком урожай Підлога, підметена матусею

Зоране трактористами поле Борщ, приготований бабусею

Пшениця, посіяна навесні Нагодована матусею дитина

Урожай, вирощений хліборобами Білизна, випрана у пральній машині

Скошене косаркою жито Змолочена комбайном пшениця

Борошно, змелене у млині Замішане мамою тісто

Хліб, спечений бабусею Трактор, відремонтований батьком

Завдання 3. Порівняйте подані речення.

Над зораним трактористами полем летіли лелеки.

Пшеницю, посіяну навесні, називають яриною.

Де стоїть означуване слово відносно дієприкметникового звороту?

Виведіть правило, коли дієприкметниковий зворот виділяється комою.

Четвертий етап «Коли у сімї лад, то не потрібен і клад».

Завдання 1. Зробити синтаксичний розбір речень та поставити розділові

знаки у них. Яка синтаксична роль дієприкметникового звороту?

Шматок хліба поділений навпіл робить людей друзями.

Я завжди пам'ятатиму смак випеченої бабусею паляниці.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Питання: 1. Що ми називаємо дієприкметниковим зворотом?

2. Коли дієприкметниковий зворот відокремлюється комами? А коли ні?

Завдання 1.Перебудуйте записане на дошці складне речення на просте,

ускладнене дієприкметниковим зворотом.

Уся кімната наповнилася приємним ароматом духмяного хліба, який

вийняла з печі бабуся.

Завдання 2. Побудуйте з двох речень одне, ускладнене

дієприкметниковим зворотом.

В печі жваво рум'янились пиріжки.

Вони були посипані цукровою пудрою.

ІV. Рефлексійно-оцінювальний етап.

Завдання 1.

Рефлексія «Родовідне дерево» . Діти, скажіть, будь ласка, чи можна наш клас вважати родиною ? Чому?

Чи здійснилися ваші сподівання, що цікавого і нового ви дізналися з уроку.

Учитель: Після важкого трудового дня уся сім'я разом збиралася біля хати

Сімя вечеряє в саду… Смаглявий батько-

Я так люблю це уявляти, Щойно з поля.

Як в тихім смерку біля хати І замовкає гамір дня,

Сім'я вечеряє в саду. Й парує в мисці бараболя

Весела мати, дітлашня,

• Слово вчителя.

Дорогі діти! На останок побажаю:

Всю рідню свою велику

Ви не забувайте.

Повсякчас своїм теплом

Щиро зігрівайте!

V. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру « Моя сім'я - найбільший скарб»






© 2010-2022