• Преподавателю
  • Украинский язык
  • М. Вінграновський Сіроманець. Захоплююча і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи

М. Вінграновський Сіроманець. Захоплююча і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: М. Вінграновський «Сіроманець». Захоплююча і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи.

Мета: ознайомити учнів зі змістом повісті, допомогти усвідомити її ідейно-художній зміст; розвивати навички виразного читання, переказування, відокремлення ключових епізодів, їх коментування, висловлення власної думки з приводу прочитаного, характеризування героїв за планом, висловлення власної оцінки їхніх дій та вчинків.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

IІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Вовк у народі завжди асоціюється з хитрістю, жорстокістю й нерозважливістю та простакуватістю. Разом із тим у вовків є й такі якості, котрі варто було б мати людині,- кмітливість, спритність, витривалість, вірність. Приклади цього ми можемо знайти не лише в казках («Іван-царевич і сірий Вовк», «Мауглі», Р. Кіплінґа, «Лобо» Е. Сетона-Томпсона та ін.), а й у достовірних наукових енциклопедіях про тварин. Тому на нас чекає напівфантастична історія дружби хлопчика й вовка, з якою ми розпочинаємо знайомство на сьогоднішньому уроці.

2. Виразне читання повісті М. Вінграновського «Сіроманець» (уривки).

3. Словникова робота.

(Проводиться за питаннями учнів.)


  1. Обмін враженнями щодо прочитаного. Евристична бесіда.

- Хто такий Сіроманець, що ми дізналися про нього з перших сторінок повісті?

(Сіроманець - це старий осліплий самотній вовк.)

- Чому Сіроманця ненавидів Василь Чепіжний, намагався його позбутися?

(Бо вовк загриз його козу.)

- Чим закінчився поєдинок Чепіжного та Сіроманця?

(Перемогою вовка й соромом для чоловіка.)

- З якою метою до села прилетів вертоліт і як на це відреагував Сашко?

(Вертоліт прилетів, щоб знищити вовка, і це дуже занепокоїло Сашка.)

- За чим Чепіжний поїхав до Києва?

(За вовкодавом, породистим мисливським собакою.)

- Що робив Чепіжний у глинищі?

(Копав яму на вовка.)

- Поясніть фразу: «Для Сашка настали дні щастя і тривог».

(Хлопчика вовк проводжав лісом до школи; Сашко відвів друга в глинища, щоб його не знайшли.)

- Як Сашко випустив Сіроманця з кузні?

- Як був осоромлений Чепіжний?

(З'явилося фото в районній газеті, на якому вовк перестрибує через нього, лежачого.)

- Як Сіроманець заробив собі на обід? Що це нагадує?

(Вловив ворона; нагадує відомі казки та байки.)

- Хто врятував Сіроманця в стужу?

(Андрійко Лях та льотчики.)

- Як вовк віддячив льотчикам та Андрійкові?

(Знайшов та врятував хлопчика.)

- Ким мріяв стати Сашко?

(Лісником.)

- На який вчинок зважився Сашко заради Сіроманця?

5. Знайдіть і прочитайте опис Сіроманця. Які почуття «закладені» в цьому портреті?

«Високий, широкогрудий, з малими вушками на великій голові, з великими димчастими незрячими очима. …Великі срібні сльози котилися по його морді і падали на пісок під лапи».

(Захоплення, любов, радість, від розуміння друзів.)

6. Завдання учням.

З'ясуйте, що є реальним, а що фантастичним у повісті М. Вінграновського «Сіроманець». Результати роботи оформіть у вигляді таблиці.

Реальне

Фантастичне

Прив'язаність тварин до людей, їхня вірність, самовідданість, розум та ін.

Розмови Сашка з вовком, думки Сіроманця та ін.

7. Визначте тему та ідею повісті.

Тема

- Про дружбу хлопчика й вовка; добре ставлення до тих, хто потребує допомоги, до братів наших менших; гармонійні стосунки людини й природи.

Головна думка

- Потрібно гуманно ставитися до беззахисних тварин.

- Треба вміти жити в гармонії з природою, бережливо, з повагою ставитися до матінки- природи, частинкою якої є й людина.

8. Проблемне питання.

- Хто є головним героєм - Сашко чи Сіроманець? Чому? Адже твір називається «Сіроманець»?

(Головним героєм є Сашко, бо він людина, діє осмислено, обґрунтовано. Вовк відчуває друга інтуїтивно. А назва така тому, що історія незвичайна, унікальна й пов'язана саме із Сіроманцем.)

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- До тварин, звірів я ставлюся…

- Твір М. Вінграновського примусив мене замислитися над тим…

2. Літературний диктант.

1. Що трапилось з Чепіжним, коли він зустрівся з Сіроманцем?

А він впав Б потрапив в озеро В зсунувся в болото

2. Кого нагадував вертоліт Сашкові?

А велику бабку Б великого пуголовка В великого метелика

3. Що сталося з Сіроманцем на старість?

А він оглух Б втратив зуби В він осліп

4. Куди привезли Сіроманця після того, як він попався у яму?

А на ферму Б на конюшню В у кузню

5. З чим порівнюється відро, коли за нього зачепився Сашко?

А з цистерною Б з діжкою В з каструлею

6. Про кого йдеться у цитаті «…він ночами краде у полі солому на мотоциклі…»?

А про Чепіжного Б про Шевчука В про Побігайла

7. З якою метою Сашко відправляється разом із вовком в Одесу?

А тікають від Чепіжного Б повернути зір Сіроманцеві В подорожувати і побачити море

8. Яке ім'я та по батькові Чепіжного?

А Дмитро Васильович Б Василь Дмитрович В Василь Андрійович

9. Як звати хлопчика, якого врятував Сіроманець під час заметілі?

А Олесь Б Федько В Андрійко

10. Що означає вираз з твору М. Вінграновського «Сіроманець» сидіти в печінках?

А наїстися Б набридати В запам'ятати

11. Про кого йдеться в цитаті «До школи… ходив далеченько. До школи була і дорога, нею ходили всі, хто хотів, а… ходив стежкою, лісом…»?

А Андрій Лях Б Сашко В Олесь

12. Чому одного дня Сашко не пішов до школи?

А захворів Б поїхав з татом на базар В пішов шукати Сіроманця


© 2010-2022