- Преподавателю
- Украинский язык
- Усний твір-роздум про вчинок людини
Усний твір-роздум про вчинок людини
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Райковская И.Л. |
Дата | 21.07.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тема: Зв'язне мовлення. Усний твір-роздум про вчинок людини на основі власних спостережень
Мета: поновити в пам'яті учнів матеріал про особливості побудови твору-роздуму; вчити складати усне та письмове висловлювання,на основі власних спостережень, добирати мовні засоби відповідно до стилю і типу мовлення, аналізувати явища життя, встановлювати причинно-наслідковий зв'язок; розвивати вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму; виховувати порядність, силу волі, відповідальність за свої вчинки, дружелюбність.
Цілі уроку:
Учні повинні знати:
- особливості роздуму як типу мовлення, його побудову;
- приклади роздуму в літературі і в поточному мовленні;
- важливість роздуму у поточній мовленнєвій діяльності;
Учні повинні вміти:
- назвати визначення роздуму як типу мовлення, його відмінності від розповіді та опису;
-назвати головні елементи роздуму;
- визначати ситуації адекватного вживання роздуму;
- створювати усні твори-роздуми на задану тему.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Ознайомлення шестикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Отже, на дошці наша тема: Усний твір-роздум. Що ви можете сказати про те, чим саме ми займемося на уроці і як? Які теми варто пригадати, щоб повністю зрозуміти тему?
-
Експрес - опитування
- Пригадайте, які типи мовлення ви знаєте?
- Назвіть частини, з яких складається роздум?
- Які типи мовлення можуть поєднуватися у тексті-роздумі?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності школярів.
Розгляньте малюнок.(На екрані малюнок до оповідання «Федько - халамидник».)
- З якого твору цей персонаж? Хто на ньому зображений?
- Пригадайте епізод, в якому Толик пішов із хлопцями на річку дивитися, як іде крига. Розкажіть, що трапилося?
- Кого б ви вибрали в друзі, Федька чи Толика?
- Чому?
- Чому не Толика?
- Діти, як ви вважаєте, яким повинен бути справжній друг? (Вірний, готовий допомогти у біді, незрадливий, правдивий, принциповий, може і готовий захистити, безкорисливий, зацікавлений у добробуті й злагоді, вдячний товариш.)
-Чи можна жити без друга?(Ні, бо людина повинна спілкуватися з кимось, ділитися радістю і горем. Як кажуть: «Поділена радість-подвійна радість, поділене горе-півгоря».)
- Може,ще хто знає прислів'я про дружбу?
(Без вірного друга велика туга. Людина без друзів - що дерево без коріння.
Чоловік без друга - що їжа без солі.
ІV.Основний зміст роботи.
-Чи пробачили б ви друга, якщо б він учинив негідно?
Ознайомлення з тлумаченням слова учинок.
1.Робота з підручником.
Учинок - дія, що складається з таких елементів: мотиву (спонукання, зацікавленості), наміру, мети, власне дії, наслідків, самооцінки людиною власного вчинку та її ставлення до оцінки інших людей.
Вправа з підручника. Прочитайте текст. Визначте тему й основну думку. Як ви оцінюєте вчинки дітей (схвалюєте, засуджуєте, підтримуєте, заперечуєте)?
Найкраще в людині - її душа
До нашого класу прийняли новеньку дівчинку. Вона була негарна, не така спритна, як усі інші, та ще й в окулярах. Дівчата неприязно поставилися до новенької , хлопці також. Тетяна, так звали дівчинку, училася добре, але почувалася в класі дуже самотньо.
Узимку, коли лютував грип, вона захворіла, і близько тижня її не було в школі. Ми з Сашком вирішили зробити добру справу - провідати Тетяну.Те, що ми побачили в неї, нас вразило. Уся кімната була в якихось масках, черепашках, томагавках, і чого там тільки не було. Тетяна розповіла, що її батько працює на кораблі, багато чого бачив у своєму житті і на згадку про ті місця, де побував, привозив фотографії, слайди та сувеніри. Ми наче поринули в якийсь казковий світ, роздивлялися все, слухали розповіді Тетяни, яка багато читала, і незчулися,як настав вечір.
Потім ми часто заходили в гості до дівчинки і переконувалися, що були дурнями, коли за зовнішністю не розгледіли душевної щирості Тетянки.Тепер ми дружимо втрьох і збираємося стати великими мандрівниками.Отже, я зрозумів: головне в людині - це краса душі, а не зовнішність... (З журналу).
· Якими доказами можна доповнити роздум? Висловити свою думку з приводу висновку. Що б ви додали?
2.Проблемне запитання до учнів.
( Використовується інтерактивний метод «Мозковий штурм».)
- Яким ви хочете бачити свого друга?
- Яким повинен бути справжній друг?
- Якою повинна бути людина, що відповідала б цим вимогам? (Ідеальною.)
- Але, як відомо, ідеальних людей немає. Чи значить це, що справжнього друга мати просто неможливо?
3.Згадайте особливості побудови твору-роздуму.
4.Повідомлення нового матеріалу:
Роздум - це висловлювання, мета якого - довести істинність чи хибність якоїсь думки (тези).
Роздум відповідає на питання ЧОМУ?
Роздум буває розгорнутий і стягнений.
А тепер увага, нове для вас: принципова схема будь-якого роздуму така:
Теза - Доказ - [Висновок]
Тобто завжди початок роздуму - це висунення тези, ідеї, яку потрібно довести. Далі ідуть докази і може бути висновок (на схемі це позначено квадратними дужками). Якщо висновок є, це розгорнутий роздум, якщо немає - стислий.
Якщо думка потребує не одного доказу, а кількох, то блок «теза - доказ» повторюється необхідну кількість разів. Висновки можуть бути проміжними, а в кінці - загальний.
Тезу та доказ звичайно поєднують словами ТОМУ ЩО; ЧЕРЕЗ ТЕ ЩО.
Висновок можна приєднувати словами ОТЖЕ, ТАКИМ ЧИНОМ.
5. Закріплення знань.
-А тепер ми будемо вчитися самостійно складати твір-роздум про вчинок людини. Пригадайте якусь подію, що трапилась з вами чи вашими друзями і складіть усний твір-роздум про вчинки людей.
(Відповіді дітей.)
- Чи розкрито тему?
- Чи відповідає твір схемі роздуму?
- Наскільки правильне і красиве мовлення?
6. Підведення підсумків і рефлексія.
-Що було найцікавішим для вас на уроці?
-Що було найважчим?
-Де ви зможете застосувати отримані сьогодні знання? («Мікрофон» або вибіркове опитування.)
V. Домашнє завдання
Написати твір-роздум про вчинок людини, використовуючи дієприкметникові звороти.