Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Гуркіна Ірина Михайлівна


План-конспект уроку

з української літератури

в 5 класі


Анотація


Матеріал, поміщений у плані - конспекті уроку «Слово в житті людини. Краса світу і людської душі в художньому слові. Образне слово - першоелемент літератури. Початок словесного мистецтва: фольклор і літописи. Художня література і мистецтво слова. Види мистецтва», допоможе вчителям української мови та літератури провести перший урок з української літератури в цікавій формі для п'ятикласників.

Використання поданої презентації допоможе активізувати увагу учнів під час вивчення теоретичного матеріалу, закріплення вивченої теми.

Наведений конспект уроку відповідає сучасним програмам оновленого змісту освіти.

Ключові слова: образне слово, мистецтво, види мистецтв, фольклор.

Тема. Вступ. Слово в житті людини. Краса світу і людської душі в художньому слові. Образне слово - першоелемент літератури. Початок словесного мистецтва: фольклор і літописи. Художня література і мистецтво слова. Види мистецтва.

Мета: допомогти учням усвідомити роль художнього слова в житті людини, специфіку художнього образу; навчити відрізняти художню творчість від інших видів діяльності людини, визначати види мистецтва; розвивати творчу уяву, естетичний смак; виховувати гармонійно розвинену особистість.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентації «Слово в житті людини. Художня література як мистецтво слова», «Види мистецтва»; аудіо записи уривків музичних творів.

Теорія літератури: образне слово, фольклор.

Хід уроку

І. Організаційний момент

IІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми й мети уроку (слайд 1)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя.

Мова має надзвичайно велике значення в житті людини. Як без повітря неможливо дихати, так і без мови людина не здатна спілкуватися. Заплющте на хвилинку очі й уявіть нашу землю в добу печерної людини (слайд 2, 3)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человекаРазработка по украинской литературе Слово в жизни человека

Ось виходить чоловік у звірячій шкірі з палицею на полювання. Побачив мамонта, що пасся неподалік, підскочив, покрутив перед ним дерев'яним списом, але звір не звернув на нього уваги. Іде інший мисливець - теж нічого не вдіє сам. А в печері чекають голодні діти, дружина. Що ж робити? І тут у когось сяйнула щаслива думка: а що, як покликати всіх чоловіків, заманити мамонта в пастку, разом навалитися на нього і здобути багато м'яса? З горла вирвалися перші осмислені звуки, підкріплені жестами: ідіть сюди, давайте полювати разом!

Так були вимовлені перші слова чи не так, цього вже напевно ніхто не скаже. Але те, що слово зробило людину людиною, це вже точно. Отже, людина створила слово, а слово - людину.

Вийшов якось чоловік уночі з хатини, глянув на небо, засіяне зірками. Краса невимовна! І так йому захотілося розповісти про це діткам! Але як передати побачене? Думав-думав... Зірки! на небі як... як горох розсипаний... як жаринки розкидані... як світлячки у лісі... Чи, може, хай діти самі здогадаються, коли він їм скаже так: поле не міряне, вівці не лічені, пастух рогатий?

Відтоді як людина стала помічати навколо себе красу, захотіла її порівняти з чимось, передати, і виникло образне слово.

  1. Спостереження над образним словом.

Порівняємо невеличкі тексти, розміщені на слайдах (слайд 4, 5)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человекаРазработка по украинской литературе Слово в жизни человека

  • Який із них більш емоційний?

  • Які слова на це вказують?

  • Так, саме в другому тексті більше образних слів.

  1. Запис до літературознавчого словничка.

Образне слово - слово, яке допомагає створити художній образ (слайд 6)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

Спостереження за образними словами (слайд 7, 8, 9)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человекаРазработка по украинской литературе Слово в жизни человека

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

  1. Розповідь учителя.

Розвиваючись, людина дуже хотіла висловити своє захоплення красою природи (їй все тоді видавалося живим: і ліс, і річка, і гора, і поле), оспівати подвиги героїв, уславити добрі вчинки своїх одноплемінників, подякувати заступникам-богам.

Таким чином виникали легенди й міфи, у яких реальність тісно перепліталася з фантазією, з уявленнями людей про світ і про себе. Мрія покликала до життя казку, а спостереження та дотепність і почуття гумору - прислів'я, приказки, загадки, анекдоти. Усе це усно передавалося з покоління в покоління, тому дістало назву усна народна творчість, або іншомовним словом - фольклор.

  1. Запис до літературознавчого словничка.

Фольклор - усна народна творчість.

Із виникненням писемності, з'являються перші літературні твори, у яких основним засобом творення краси є слово. Відображення цієї краси є мистецтвом.

  1. Запис до літературознавчого словничка

Мистецтво - це творче відображення дійсності за допомогою художніх образів (слайд 10)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

Красу навколишнього життя і людської душі можна відобразити не лише за допомогою слова (ручки, паперу).

- Які види мистецтв ви знаєте?

- Розглянемо табличку, яка допоможе нам пригадати види мистецтв (слайд 11)

Разработка по украинской литературе Слово в жизни человека

ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.

  1. Робота з підручником

а) Відповіді на тестові завдання с. 5

б) Відповіді на запитання с. 6 (4-10)

2. Робота в групах.

- Переглядаючи презентацію «Види мистецтв», випишіть якомога більше жанрів мистецької творчості. Переможе та група, яка запише найбільшу кількість слів.

3. Бесіда за малюнками с. 6

4. Фізхвилинка

5. Творча робота.

Заповніть таблицю с. 6 (12)

6. Слухання запису співу солов'я.

- Чи є це твором мистецтва? Чому?

V. Закріплення вивченого

(На картках тексти, які читають учні)

- Наша Марійка намагалася слухати дуже уважно, але їй так кортіло роздивитися кожного, що частину нашої бесіди вона все ж проґавила.

Ось що вона запам'ятала (послухайте уважно, знайдіть помилки й допоможіть Марійці розібратися).

  1. Слово має велике значення в житті людини. Коли б не було слів, ми не могли б підказувати на уроці, не розповіли б секрет подрузі, не могли б обізвати сусіда за партою, не знали б навіть, який наступний урок за розкладом.

2. Художнім словом можна описати, як побудовані різні прилади, машини, комп'ютери й усе, що подобається майструвати хлопчикам.

3. Спочатку люди написали багато книжок, потім вивчили з них казки, прислів'я, загадки, анекдоти, переповіли їх один одному, дітям, а згодом стали називати це усною народною творчістю, або фольклором.

4. Крім того, давні люди часто виходили влітку грітися на сонці й писати на каменях. Так виникли літописи.

5. Видів мистецтва існує дуже багато, наприклад, як мама спече смачний пиріг чи пошиє мені гарну спідничку - це мистецтво куховарити та мистецтво шити. Як тато зручну поличку для моїх іграшок та різних дрібничок зробить, то це- столярне мистецтво.

(Учні називають помилки, вказують, із чим вони можуть погодитися у твердженнях Марійки, а з чим - ні.

VІ. Домашнє завдання.

Самостійно створити образ зоряного неба, хлібного поля, лісу, ялинки, берізки біля дому чи якогось явища природи за допомогою різних видів мистецтва (на вибір);

опрацювати матеріал підручника с. 4-6;

виконати завдання с. 6 (1, 2)

VIІ. Підсумок.

Отже, ми з вами входимо в чарівний і неповторний світ художньої літератури.

Світ дивовижний вас вітає -

Всіх тих, хто вдумливо читає,

І тих, хто любить мандрувати

  • До зустрічі на наступному уроці.







Використана література


  1. yandex.ua/clck/jsredir?from Слово в житті людини. Краса світу і людської душі в художньому слові.

  2. А. І. Кривобокова, М. Г. Шленьова. Усі уроки української літератури. Харків. Видавнича група «Основа», 2013 р. , с. 9-13

  3. О. М. Авраменко, Г. К. Дмитренко. Книжка для вчителя. Українська література 5 клас. Київ. «Грамота», 2013 р., с.10-13

© 2010-2022