- Преподавателю
- Украинский язык
- Григорій Сковорода. Життєвий і творчий шлях. Основні мотиви збірки «Сад божественних пісень»
Григорій Сковорода. Життєвий і творчий шлях. Основні мотиви збірки «Сад божественних пісень»
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Кошута Н.Г. |
Дата | 04.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Урок з української літератури на тему: «Давня література. Григорій Сковорода.
Життєвий і творчий шлях. Основні мотиви збірки «Сад божественних пісень».
Теорія літератури: Поняття про ренесансну та барокову літературу.
Поняття про афоризм
Подготовлено: Кошута Наталия Григорьевна,
учитель украинского языка и литературы
МБОУ «Петровская школа № 2»
Красногвардейского района
Республики Крым
Урок №
Тема уроку - Давня література. Григорій Сковорода. Життєвий і творчий шлях. Основні мотиви збірки «Сад божественних пісень».
Т. л.: Поняття про ренесансну та барокову літературу.
Поняття про афоризм
Мета - ознайомити учнів з поняттями теорії літератури, фрагментами біографії Григорія
Сковороди; дати поняття оглядового аналізу збірки;
розвивати навички читання давніх текстів, розуміння символіки творів;
прищеплювати почуття зацікавленості давніми текстами, поваги до слова.
Тип уроку - урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Організаційний момент.
Оголошення теми та мети уроку.
Опрацювання нового матеріалу.
Лекційний матеріал
Період Ренесансну (Відродження) - 14 - 16 ст. та Бароко - 16-18 ст. - це літературно-мистецькі напрями, що знаменували собою перехід від Давнього до Нового часу.
У літературі продовжуються попередні літописні традиції. У центрі зображення не лише події, свідками яких був автор, а й екскурси в часи давно минулі, численні запозичення із Біблії, спроба осмислити історію своєї країни (розгорнуті літописи) чи її окремої частини (короткі літописи-хроніки локального характеру) не ізольовано, а в контексті світової історії. Поряд з діловим викладом матеріалу спостерігаємо численні авторські ліричні, філософські, публіцистичні відступи, вставні епізоди-легенди, перекази, оповідання тощо. Провідним мотивом залишається патріотизм і посилюється увага до створення культу "сильної та вищої людини" для служби Богу і Державі, що є характерною рисою епохи бароко і яскраво проявиться в "козацьких літописах".
Ренесанс (від лат. "відроджуюсь") - доба, що спричинила найістотніші зміни в культурному житті Європи. Основними рисами ренесансу як літературно-мистецького напряму були:
-
виникнення нової системи мислення - гуманізм,
-
повертався античний ідеал краси,
-
зверталася увага на цінність та високу вартість людської особистості,
-
світ розглядався як вмістилище краси,
-
а людина - як складова частина природи, творіння вищого розуму;
-
з'явилося поняття патріотизму та національної свідомості;
-
панування латинська мова, проте мовами літератури стають національні мови.
-
Секулярізація культури (звільнення від церковних догм, превалювання розуму та внутрішньої свободи людини) привела до становлення світської культури.
-
У літературі у світських темах почали розроблятися еротичні мотиви, описи земель і природи, героїчні мотиви (ідеалізація сили), повноти життя, патріотимз.
-
Уперше з'явилося поняття індивідуалізму.
-
Природа стає об'єктом зображення.
Людина бароко бачила світ у контрастах, бо жила в добу суспільних катаклізмів, через що відчувала світ як змінний, нетривкий, ворожий до добрих помислів, хаотичний, повний тривог, відчуття смерті і марноти.
Метою бароко (від італійської "вибагливий, химерний") було справити сильне враження, зворушити, розбурхати, схвилювати, занепокоїти.
Особливості бароко як літературно-мистецького напряму:
-
Релігійне забарвлення всіх сфер культури;
-
Посилення ролі церкви й держави;
-
Повертається теоцентризм (погляд на Бога як на вершину досконалості), але зберігається й антропоцентризм (тепер людина трактується як найдосконаліше творіння Бона);
-
Поєднання краси духовної й фізичної, внутрішньої і зовнішньої, в цілому відбувається примирення традицій античної і християнської;
-
Культ "сильної та вищої людини" для служби Богу.
-
Українське бароко 17ст. нерідко називають "козацьким". Козак - це ідеал. У цьому ідеалі відбилася вся українська історія, а особливо історія 17ст. з його прагненням до освіти, миру, людяності і водночас із безкінечними війнами, смертями в ім'я віри і свободи.
-
Звідси і образ одухотвореного воїна, лицаря-філософа, створений українською культурою 17 ст.
Світ ловив його, та не спіймав
-
Григорій Савич Сковорода (1722 - 1794) народився в с.Чорнухи на Полтавщині, помер в с. Іванівка на Харківщині (нині Сковородинівка Золочівського р-ну)
-
Його вчення узгоджувалось з особистим життям:
-
воля понад усе,
-
жити за велінням серця,
-
робити те, що тобі «сродно», тобто до чого є природні нахили
(Сам міг зробити кар'єру придворного музиканта, за ним особисто приїжджали від імператриці, а отримали відповідь: «Мені моя сопілка і вівця дорожчі царського вінця». Він викладав у Переяславському колегіумі, звідки був звільнений за порядність та розум, а ще за те, що вчив своїх вихованців ДУМАТИ. Його запрошували залишитися в Києво-Печерській лаврі і стати стовпом церкви (тим, на кого будуть рівнятися), на що отримали відповідь: «Я собою стовпотворіння умножати не хочу. Доволі і Вас стовпів неотесаних у храмі Божому!»)
-
В літературній творчості переважають вірші і байки.
-
Назва збірки поезій Г.Сковороди «Сад божественних пісень…» повністю звучить як «Сад божественних пісень, що проросли із зерен Святого Письма» - етапна збірка в історії укр. поезії, створена у системі силабічного віршування; ритмізовано і тонізовано силабічний віршований рядок, що знаменувало перехід до силабо-тонічного віршування.
-
Провідним образом збірки Сковороди «Сад божественних пісень…» є біблійний персонаж Ісус Христос як символ любові та справедливості.
-
Провідний мотив збірки - необхідність пізнання та слідування природним нахилам людини, моральним християнським принципам.
-
У стилістиці віршів, байок, трактатів Сковороди найпоширенішою фігурою є риторичні вигуки і звертання.
-
Ліричний герой - мрійник, який живе виклично високими ідеями, відірваними від реального життя, самотній подорожній, щира, правдива людина; мандрівник, який шукає себе в житті.
-
«Вдячність моя блаженній натурі за те, що потрібне зробила неважким, а важке - непотрібним».
Ця цитата взята із моралі (сили) байки Сковороди «Бджола і Шершень»
-
Суть філософських пошуків - досягти стану, коли дух у людини веселий, думки спокійні, серце мирне, життя все ясне, щасливе, блаженне.
-
Перший філософський твір - підручник з етики, основою якого є думка, що ледарство - найбільша людська вада.
Мовотворчість Сковороди поповнила українську мову афоризмами, словами і виразами, що закріпилися з певними образними значеннями:
-
світ ловив мене, та не впіймав;
-
народ спить, но всякий сон есть пробудиш;
-
сродна праця;
-
всякому городу нрав і права;
-
сад божественных пісней;
-
хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися;
-
з видимого пізнай невидиме;
-
копай усередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю, і сусідську;
-
не за обличчя судіть, а за серце;
-
нова людина має і мову нову;
-
життя наше - це подорож, а дружня бесіда - візок, що полегшує мандрівникові дорогу.
-
Учитель і лікар - не лікар і вчитель, а тільки служитель природи, єдиної і лікарки, і вчительки.
Отже, афоризм - це …
(Учні дають визначення терміну.)
Закріплення вивченого матеріалу.
-
Яка суттєва ознака відрізняє період давньої та ренесансно-барокої літератури? (Гуманізм, сприйняття світу та людини не лише як рабів божих, а як його створінь, якими повинна керувати Любов)
-
Що відроджував Ренесанс? (Античний ідеал краси, тобто розкуту людину в своїх прагненнях до знань та краси тілесної)
-
З італійської бароко - це… (химерність)
-
У чому полягає химерність бароко? (Прагнення здивувати; написати вірш-рак, перенаситити речення тропами, підібрати слова на один звук, описати поряд життя і смерть, кохання і зраду, волю і рабство)
-
Найвідоміша фраза Г. Сковороди… (Світ ловив мене, та не спіймав)
-
Що з життя Г. Сковороди вас найбільше вразило?
Рефлексія.
-
Я дізнався…
-
Хотів дізнатися …
-
Продовжу знайомитися з …
Д/з.
-
Знати матеріал.
-
Підготувати повідомлення про Григорія Сковороду, використавши його афоризми.