Повторення й узагальнення про речення 5 клас

ТЕМА. Повторення й узагальнення про речення. Мета: повторити й узагальнити вивчене з теми; розвивати критичне мислення методом передбачення, логічне мислення, мовлення, уяву, творчі здібності учнів; виховувати свідому потребу до знань, бережне ставлення до природи. Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого. Форма: урок-ярмарок. ХІД   УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ   КЛАСУ. Гра «Поле чудес».   ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ   ОПОРНИХ   ЗНАНЬ   УЧНІВ ІІІ. ВИКОНАННЯ   ЗАВДАНЬ ІУ. ПІДСУМОК   УРОКУ. (Закінчення по...
Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА. Повторення й узагальнення про речення.

Мета: повторити й узагальнити вивчене з теми; розвивати критичне

мислення методом передбачення, логічне мислення, мовлення, уяву, творчі здібності учнів; виховувати свідому потребу до знань, бережне ставлення до природи.

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.

Форма: урок-ярмарок.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Слово вчителя.

Любі діти!

У ваш клас завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Ми вам раді люди добрі,

І вітаєм щиро вас.

І запрошуєм ласкаво на урок у 5-й клас!

Сьогодні на уроці ми будемо виконувати важливу й цікаву роботу. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з великим бажанням, використовуючи знання попередніх уроків. Зосередитись нам допоможе аутотренінг.

(діти вголос промовляють слова, які записані на дошці)

Ви помітили, що цей урок незвичайний. Чим саме? Спробуємо відгадати.

Гра «Поле чудес»

Це слово складається з 7 букв іменник.

Дозволяється відкрити 3 букви.

Підказка: означає торг, що відбувається регулярно в установлений час на певному місці для продажу і закупівлі товарів.

Це - ярмарок.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Слово вчителя.

З давніх-давен у багатьох народів відбувається так, що, завершуючи яку-небудь серйозну і важливу справу, люди влаштовують або свято, або організовують виставу чи ярмарок.

Я пропоную вам провести не просто урок української мови, а урок-ярмарок, тому що ви теж завершили важливу справу - вивчення теми «Речення».

Що ж означає слово «ярмарок»?

Воно прийшло з німецької мови й означає щорічний базар. Це - торг, що відбувається регулярно на певному місці і в певний час.

Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей подивитись, і себе показати. На ярмарку завжди цінувалось все найкраще, тому мені б хотілося, щоб девіз нашого уроку звучав так: «Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим».

Уявіть собі, що ми вирушаємо на ярмарок. А купити на нашому ярмарку можна тільки за знання. І ви, діти, як справжні ярмаркові, покажіть себе, свої знання, подбайте, щоб ваші відповіді були чіткі, ясні, виразні й повні.

ІІІ. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ

Ось ми й підійшли до першої лавки


  1. Лавка «Тема уроку» Подивимось, що пропонує нам перша лавка.

Кросворд. Впишіть у клітинки українські відповідники російських слів. У виділеному вертикальному рядку ви побачите назву теми. Над якою ми будемо працювати.

Год Рік

Гололёд Ожеледиця

Санки Санчата

Метель Заметіль

Коньки Ковзани

Январь Січень

Ёлка Ялинка

Молодці!

Ми купили весь товар, який був у першій лавці. Яке слово в нас вийшло?

Сьогодні ми будемо узагальнювати знання про речення, набуті на попередніх уроках; удосконалювати навички використання частин мови у зв′язному мовленні; вчитися мислити.

(Запис числа і теми уроку.)


  1. Лавка Знавців. Друга лавка пропонує нам купити розповідь про речення.

Гра «Квіточка». На дошці - квіточка, на пелюстках - знання з теми.

(Учні по одному виходять до дошки беруть пелюсток і відповідають.)

Що таке речення?

(Це слово або декілька слів зв′язаних за змістом і граматично.)

Назвіть види речень за метою висловлювання.

(Розповідні, питальні, спонукальні)

Назвіть види речень за емоційним забарвленням.

(Окличні, неокличні.)

Які члени речення становлять його граматичну основу?

(Підмет і присудок)

Що означає підмет і присудок?

(Підмет - предмет. Про який говориться в реченні; присудок - дію предмета чи що говориться про нього)

На які питання відповідає підмет і чим виражається?

(Хто? Що? Будь-якою частиною мови. Але найчастіше іменником або займенником)

На які питання відповідає присудок і чим виражається?

(Що робить? Який предмет? Дієсловом, допоміжне дієслово+інфін., дієслово-зв′язка+іменна частина)

Назвіть другорядні члени речення. Що вони означають?

(Додаток - предмет, означення - ознаку предмета, обставина - місце, час, причину...)

Добрий товар купили у цій лавці та ще себе показали.


  1. Лавка «Хто що продає?»

Робота в групах. Серед поданих ілюстрацій вибрати і записати у зошитах «Хто що продає?»:

1 група - назви істот;

2 група - неістот.

Молодці! І тут себе показали з кращого боку.


  1. Лавка Здоров′я. Вам пропонується хвилинка відпочинку.


  1. Лавка «Четвертий зайвий». Тут пропонується цікава робота. Випиши зайве слово.

сніжна

зима

малював

пухнаста

вкрилась *

співав

зелена

заметіль

сніг *

ялинка *

вітер

кружляє

  1. Складіть з цих слів речення. Підкресліть граматичну основу.

Ялинка вкрилась снігом.

Поширте це речення словами з першого стовпчика. Підкресліть всі члени речення.

Зелена ялинка вкрилась пухнастим снігом.


  1. Лавка «Критичне мислення». Зараз ми працюватимемо над оповіданням за допомогою методу передбачення.

І.

1. Настав останній день старого року.

2. Випало багато снігу, і маленьку ялинку засипало до тоненької верхівки.

3. «Тільки б пережити цей день, щоб не зрубали», - подумала ялинка і побачила людину.

4. Вона йшла прямо до неї.

Чому ялинка дуже хвилювалась в останні дні старого року? Чому людина прямувала саме до цієї ялинки? Як на вашу думку розгортатимуться події далі?

ІІ.

  1. Людина сильно труснула ялинку.

  2. Осипалися важкі пласти снігу з гілок.

  3. Ялинка беззахисно розправила перед людиною свої пухнасті зелені лапи й втратила свідомість. Чому людина сильно труснула ялинку? Що зробить людина з маленькою ялинкою? Чому ялинка втратила свідомість?

ІІІ.

  1. Коли ялинка опритомніла, вона була жива і стояла на тому ж місці.

  2. На її гілках висіли легкі кольорові кульки.

  3. Вся вона була оповита сріблястими нитками. Чому ця людина прикрасила ялинку новорічними іграшками саме в лісі, а не вдома? Чи задоволені ви тим, як закінчилася ця історія? Можливо, у вас є кращі варіанти кінцівки? Якою б могла бути інша кінцівка розповіді?

Це останнє питання і стане домашнім завданням.

Д/З. Скласти міні-твір про новорічну ялинку з власною кінцівкою.


  1. Лавка «Загадкова».

Гра «Склади і відгадай». З поданих слів скласти загадки і відгадати. Хоч сам не біжить, а іншим стояти не дозволяє. (Мороз) Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)

Гра «Темне лошатко». Відгадайте про кого або про що йдеться. (На кубиках написані слова) Згуртований, дружний, веселий, кмітливий...(клас). Розумний, доброзичливий, суворий, справедливий...(учитель)

ІУ. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово вчителя.

Ось і закінчується наша подорож на ярмарок. Ви - молодці, купили потрібні товари, показали чудові знання. Але весь ярмарок не можна відвідати за один раз. Все, що ми придбали на ярмарку, - це знання. Це такий товар, який завжди знадобится в житті. І я сподіваюся, що у вас все буде гаразд!

© 2010-2022