Значення мови в нашому житті

Раздел Украинский язык
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок з української мови в 9 класі

Вчителя вищої категорії Марченко Юлії Василівни.

ДЗ «Луганська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 5»

Тема

Мова - душа народу

Мета

Створивши позитивну обстановку, сприяти розвитку логічного, образного мислення учнів, їх мовленнєвої компетентності. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, комунікативні вміння, емоційну й естетичну сфери, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Сприяти патріотичному вихованню, згуртованості учнів, пошуково-дослідницькій роботі школярів. Провести рефлексію.

Тип уроку

Урок розвитку зв'язного мовлення

Методи

Пошукове дослідження, робота в гетерогенних групах.

Обладнання уроку

Пам'ятки для роботи в учнівських групах, бейджики, текст твору Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», магнітозапис пісень про мову.

Оголошення епіграфа уроку

Слово ввібрало в себе найтонші порухи наших почуттів. У ньому закарбувалася душа, звичаї, традиції, радості й болі народу - всі його духовні цінності, створені століттями.

В. Сухомлинський


Хід уроку

І. Привітання учнівських груп, створення позитивної обстановки.

Станьте, діти, рівненько,

Потягніться до неба блакиті,

Наберіть повні долоньки сонечка,

Притисніть до свого серденька

І хлюпніть навколо себе радості.

ІІ етап. Установчо-мотиваційний

Учитель оголошує тему, мету, девіз уроку

Без мови рідної, юначе,

Й народу нашого нема.

(В.Сосюра)

Вступне слово вчителя. Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеними ще нашими славними предками! Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квітки у нього свій неповторний аромат, світ колір. Послухайте як говорив про мови український поет В.Сосюра: (учениця читає поезію "О мово моя".

Справа кожної людини - відшліфовувати, вдосконалювати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, плекати рідну мову, дбати про її красу і чистоту. Це можна зробити, уважно читаючи твори художньої літератури, газети та журнали, запозичуючи мудре слово із місцевих говірок, вивчаючи цей предмет на уроках.

Кожна гетерогенна група має свої кольорові бейджики із позначенням: «спікер», «експерт», «секретар», «кіпер-тайм» та пам'ятки про порядок роботи в групах.

Пам'ятка

  1. Завдання для групи читає «спікер».

  2. Розподіліть роботу між членами групи.

  3. Кожен у групі бере участь у виконанні поставленого перед групою завдання, доповнює відповіді своїх товаришів.

  4. «Експерт» групи оцінює роботу кожного і подає загальну оцінку роботи групи.

  5. «Експерти» інших груп можуть доповнити, виправити відповіді, змінити оцінку роботи групи.

  6. За часом виконання завдання групи учнів слідкує «кіпер-тайм».

ІІІ. ІV. Змістовно-пошуковий та адаптивно-перетворюючий етапи

Учні, що заздалегідь об'єднані вчителем у гетерогенні групи, працюють над завданнями.

Завдання для групи

«Мовець»

1. Пригадайте чи складіть дві скоромовки. Запишіть в зошити. Визначте в скоромовках види речень, які розділові знаки, пояснити їх розстановку. Чи спливають скоромовки на емоції, для чого потрібні?

2. Загадки мови (Завдання групі було задано заздалегідь!)

Скільки прийменників в українській мові поєднуються із родовим відмінком? (Учні відповіли, що понад ста п'ятдесяти прийменників поєднуються із родовим відмінком іменників, прикметників, наводили приклади: до лісу, край дороги, за брата, із повідомлень, для роботи, у класі…)

Завдання для групи

«Знавці»

1. Запишіть 3 прислів'я або вислови письменників про українську мову. Визначте з них види речень, поясніть розділові знаки. Для чого вживаються в мові прислів'я, які емоції викликають?

Учні записали прислів'я:

І. Зневажена тобою рідна мова - немов діброва, яку знищив вогонь. Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив. Рана від меча легче заживає, ніж від слова. Безсмертя народу - у його мові.

ІІ. Мова - наша зброя, якою ми служимо народові, що нас породив, вигодував і виховав. Мова - втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її. Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови... (М.Рильський; 40 сл.)

2. Загадки мови (Завдання групі було задано заздалегідь)

Доведіть, чи справді багатомовність світу є гальмом на шляху прогресу, а рідна мова - перешкодою в розвитку особистості й нації? Вивченню якої мови (чи мов) ви надаєте перевагу і чому, чи впливає це на емоції людини, її світогляд? (Учні висловлювали цікаві думки про багатство мов, велике значення в житті людини цього багатства. Навели приклад прислів'я: скільки знаєш мов - настільки ти людина. Доводили, що свою мову вивчаеш усе життя…


Для групи «Ерудіти» завдання

1. Поясніть значення слова «фразеологізми». Запишіть п'ять фразеологізмів із словом «собака». Яку роль відігрують фразеологізми в мові, як впливають на емоції людини?

(Учні записали в зошитах фразеологізми: у собачий холод, як собаці припарка, як собаці хвіст збоку, як нарізаних собак, собача загадка тощо.) Школярі підкреслили, що фразеологізми створюють колорит мови, створюють емоційні ситуації.

2. Знайдіть уривок із повісті «Кайдашева сім'я» Нечуя-Левицького, в якому письменник використовує багатство фразеологізмів, що створюють яскраву картину образів твору, обстановку. (Учні зачитали уривок із повісті Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», а саме: сцену сватання Мотрі Кайдашами.)

…Кайдаш усе ждав, щоб його жінка хутчій стулила рота та щоб хазяїн наливав по чарці. Червоний перець у горілці дражнив його…, а жінка розпустила розмову на всю гуту. Він не видержав. І годі тобі хвалитись дітьми. Хвалила ж сова своїх дітей…

Завдання для групи «Естети»

1. Назовіть, які ви знаєте пісні про мову. Випишіть з них 2 речення, виконайте синтаксичний розбір.

Учні виписали такі речення

а) Пригости мене розмовою

українською мовою, причасти мене

звісною українською піснею.

(Із твору Вадима Крищенка)

2. Проспівайте один куплен та приспів пісні про мову. Поясніть емоції.

ІІ. Скласти висловлювання на основі даного уривку, якого кольору для вас слова «кохання», «життя», «радість», «сум», «успіх», «невдача».

А якого кольору слова? Тихесенько вимовляю слово "зелений". Постає переді мною все зелене, і я вже не сумніваюсь, що слово це зеленого кольору. Вимовляю слово "мама". Ввижається мені добра усмішка, каре мерехтіння в очах, ласкаве звучання голосу. Жоден колір, мабуть, не пов'язується з її образом, тільки здається, наче сяє чимось золотистим від очей, вишневим од губ.

А слово "осінь" жовте, бо восени дозрівають грушки й яблука в саду,. Слово "пролісок" біле. Од нього пахне сніжком й весняною землею, перепрілим осіннім листям. Слово "зозуля" ніжно-зелене, мов пух на вербі.

Пролетіла над подвір'ям ворона, пронесла в дзьобі галузку, а я подумав, що то вона понесла своє чорне слово. Бо слово "ворона" - чорне, як і слово "земля". (За Є.Гуцалом; 114 сл.)



V. Оцінно-смисловий етап (4 хв.)

Оцінювання йде за пам'яткою експерта:

  1. Як група справилася із завданням-дослідженням?

  2. Хто найактивніше працював?

  3. Чи було творче зростання?

VІ. Рефлексивна частина уроку (4 хв.)

Учитель до учнів:

  1. Що корисного дав урок?

  2. Які кольори, уявні вами, переважали і чому?

  3. Що особливо сподобалося?

Домашнє завдання (1 хв.)

Продовжити вислови.

1.Одним з основних атрибутів українського суспільства є...

2. Для мене українська мова - це...

3. Значення мови для народу полягає в...

4. Розвинена держава завжди бореться і дбає про чистоту мови, адже...

5. Кожен громадянин повинен зрозуміти, що мова - це...

6. Мову береже й творить не тільки закон, а й...


© 2010-2022