- Преподавателю
- Украинский язык
- Разработка урока по украинскому языку на составные предложения
Разработка урока по украинскому языку на составные предложения
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Бачук С.В. |
Дата | 16.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
УРОК-ПРАКТИКУМ
Тема: Односкладні, повні й неповні речення
Мета: систематизувати й поглибити знання учнів з орфографії, синтаксису, пунктуації; розвивати вміння характеризувати односкладні речення; розвивати навички роботи з мовним матеріалом; виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: урок повторення.
Обладнання: презентація до вірша; картки індивідуальні; підручник; квітка-мікрофон; орфографічні словники.
Хід уроку
І. Організація уроку. Продзвенів дзвінок, починаємо урок.
ІІ. Мотивація навчання.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову
Що вчить нас орфографії, пунктуації й збагачує мову.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІУ. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу.
Учні працюють із віршем (є у кожного на карті).
Після аналізу демонструється презентація до поезії С.Смирнова.
Завдання 1.
Є просто храм,
Є храм науки,
А є іще природи храм -
З лісами, що простерли руки
Назустріч сонцю і вітрам.
Святий цей храм цілодобово,
Для нас відкритий в кожну мить.
Заходь сюди, будь серцем чулий,
Хай і тебе він освятить.
-
Прочитайте вірш. Визначте його тему й ідею.
-
Спробуйте виконати аналіз поезії (усно).
-
Поясніть написання підкреслених слів.
-
Поясніть розділові знаки в останньому реченні. Визначте тип речення за наявністю головних членів, поясніть.
2. Записати речення, підкреслити граматичну основу; визначити тип односкладного речення.
Заходь у знайомі двері класу, сідай за парту, учися мудрості в Тараса, у Лесі мужності учись.
-
Інформаційна схема «односкладні речення».
-
Про кого йдеться? Чому в Тараса вчись мудрості, а в Лес і - мужності? (ювілейна дата).
3. Коментований диктант.
Тарас Григорович лежав на ліжку в глибокій задумі. На столі було видно списані аркуші паперу. Лікар зупинив погляд на останньому аркуші й прочитав. Отже, переяславський лікар Андрій Козачковський того пам'ятного ранку став першим читачем Шевченкового заповіту.
4. Робота з підручником вправа 269 - письмово і вправа 310 - усно + робота з картками (відредагувати речення - 3 учні), орфографічно-пунктуаційне оформлення тексту - 1 учень.
Вправа 269.
У нашому районі бізнесмен Іванов відкрив торговельно-розважальний комплекс. У нашому районі відкрили торговельно-розважальний комплекс.
Рекламна фірма на перехресті встановила новий біг-борд (за лексикою яке?. На перехресті встановили новий біг-борд. А безособове? (встановлено).
Вправа 310.
Перша група туристів пішла в бік Алупки по нижній дорозі, а друга - по верхній.
5. Хвилинка релаксації.
6. Рубрика уроку «Страшне перо не в гусака». (А назва рубрики це яке речення за типом).
Види помилок. Визначте вид помилки. Спробуйте висловитись правильно.
Завдання 2. (Завдання у кожного на парті).
-
Серед людей було багато дітей. (Серед дорослих).
-
Йому сподобалась наймичка Ганна. Він любив працю. (3-непослідовність).
-
Довга дівчина (висока.
-
Я рахую, що так треба зробити (вважаю).
-
Наш клас приймав участь у міроприємствах щодо запуску проекту «Енергоефективні школи» (брав, заходах).
-
Катерина сама висока дівчина класу (найвища).
-
Вона спілкується на англійській мові. (англійською мовою).
-
Пальму першості завоювала команда гарт дев'ятої школи. (недоцільно вжито фразеологізми).
7. Одного із французьких письменників викликав на дуель безграмотний писака. Даючи свою візитку картку, він сказав: «Надаю право вибору зброї»
- Прекрасно, відповів письменник, надаю перевагу орфографії. Ви вбиті.
-
Як ви думаєте, чому так відповів письменник?
-
А чи були помилки в моїй розповіді? Які?
Проведемо орфографічну дуель - напишемо словниковий диктант-ланцюжок. + 3 учні з карткою: за допомогою словника перевіряють написання слів. Хто швидше? + 1 учень біля дошки.
Будь-який, по-особливому, півапельсина, пів-Харкова, давноминулий, ріка Дніпро, Дунай-ріка, де-не-де, темно-синій, жовтогарячий, навчально-виховний, пів'яблука, екс-чемпіон, міні-спідниця, приморський, предобрий, менший, солов'ї, торф'яний, мавпячий, по-латині, непосаджена тополя, не прочитана вчора книга, Академія наук України, народний артист України, сфотографувати, поїхала у Львів.
Завдання 3.
-
Робота з текстом.
Перебудуйте односкладні речення у двоскладні. Визначте види односкладних речень. Виконайте синтаксичний розбір четвертого речення.
Ось ранок… Ясний та погожий ранок… Зірки кудись зникли. Пірнули в синю безодню. Блакитного неба. Тиша. Не шерехне, не пискне.
9. Підсумковий текстовий контроль - взаємоперевірка (виконується на виданих листочках). 12 питань - 12 балів.
1) Визначте вид односкладного речення: Музика дощу.
А називне
Б безособове
В неозначено-особове
Г узагальнено-особове
2) Односкладним є речення в рядку
А Добре ім'я - найкраще багатство.
Б Промені як вії сонячних очей.
В Лікарські рослини заготовляють влітку.
Г Із вітром весняним сосна розмовляє.
3) Визначте вид простого речення
Словом і піснею хочу славити нашу родину.
А двоскладне неповне
Б односкладне називне
В односкладне означено-особове
Г односкладне неозначено-особове
4) Визначте вид односкладного речення.
Дарованому коневі в зуби не заглядають.
А означено-особове
Б неозначено-особове
В узагальнено-особове
Г називне
5) Безособовими є всі речення, крім:
А Не спиться.
Б Страшно.
В Не має дитина долі.
Г Немає того козаченька.
6) Неозначено-особовими є всі наведені речення, крім:
А Гетьмана впізнали.
Б Продають фіалки, сині, наче очі.
В Ударили у дзвін, народу сповістили перемогу.
Г Не спиняй думок крилатих.
7) Не є узагальнено-особовим речення
А Від людського поговору не сховаєшся в нору.
Б Не лізь у кропиву, то не пожалишся.
В Вище себе не скочиш.
Г Сади свій сад, плекай свої надії.
8) Правильно визначено вид речення в рядку Навкруги було безлюдно.
А двоскладне неповне
Б односкладне безособове
В односкладне неозначено-особове
Г односкладне означено-особове
9) Непоширеним є речення
А Хлопці накивали п'ятами.
Б Сьогодні відбудуться збори.
В Скоро прийде весна.
Г Левова частка заробітку - господареві.
10) Інверсія має місце в реченні
А тепле літо дарує радість.
Б У синьому небі купаються ластівки.
В Вихований учень уважно слухав учителя.
Г Роки минають.
11) Неповним є речення
А Світає.
Б Весною сій - восени збереш.
В Навкруги було безлюдно.
Г Знання - сила.
12) Тире між підметом і присудком слід поставити в реченні:
А Він гордий був.
Б Мова кожного народу явище давнє.
В Життя не сон.
Г Два чоботи пара.
Оцінювання.
-
Помилок немає «Бачу добре ти трудився, а тому й не помилився».
-
1 помилка «Хто не робить, той не помиляється».
-
2-3 помилки «Доки не намучишся, доти не научишся».
-
4 помилки і більше «ти не плач і не журися, краще в конспект подивися».
Підсумки. Квітка-мікрофон. Учні обирають пелюстку й дають відповідь.
Домашнє завдання. Повторити конспект. 1 група вправа 312 або 270 (різні типи речення).
2 група - вправа 311