- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок за темою: «Стилістичні засоби мови»
Урок за темою: «Стилістичні засоби мови»
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Смелякова Т.М. |
Дата | 21.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Курс:
«Стилістика української мови»
Урок за темою:
«Стилістичні засоби мови»
Підготувала
Смелякова Т.М.
учитель української мови і
літератури
СШ №3 м. Ровеньки
вищої кваліфікаційної категорії
Тема: Стилістичні засоби мови.
Мета: Систематизувати та узагальнити знання учнів з теми, формувати вміння визначати особливості стилістичної організацій текстів та визначати мету вживання засобів мови у різних стилях; формувати вміння аналізувати мовні явища, доводити свою думку, удосконалювати логічне і образне мислення, культуру мовлення, пам'ять, виховувати повагу до фольклору, навчити робити в групах, вміння оцінювати себе; своїх товаришів.
Обладнання: таблиця, картки, словники, таблиця рейтингового оцінювання.
Тип Уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Форма груп. Занять: «круглий стіл»
Міжпредметні зв'язки: література, музика.
От слово, у яке і той, і той вклада.
І кожен уклада сто значень протилежних!
А вреситі: що воно? Чи вишитий рукав,
Що птицею майнув на луках прибережних.
Чи повів довгих вій, що серце враз пойняв.
Дзвінкою тугою, чи шал жадань бентежних,
Що родять дурощі і геніїв ростять,
Чи все це змішане, аж і кінців не знать?
М. Рильський
Хід уроку
1. Оргмомент.
- Посміхніться одне одному
2. Перевірка дом. завдання:
Короткі коментарі до поранніх висловлювань:
-
Смерть мови - то смерть нації (І. Огієнко)
-
Слова, що виходять у рідної мови, стають ніби зліпками. (А. Брагіна)
-
Повнота слів - це повнота світу (П. Мовган)
3. Оголошення теми і мети уроку.
Зчитування епіграфа.
Вступне слово вчителя:
- Слова схожі на ту невагому хмаринку. Вони всі разом, але й кожне саме по собі в усій своїй досконалосте: ось так воно вимовляется. Тоді ми говоримо про лексичне значення слова, а ширше - про семантичні зв'язки слів.
4. Актуалізація опорних знань.
Завдання учнів.
1) Яке називають розділ мовознавства, що вивчає значення слів і
виразів?
2) Яке значення слова називаються лексичним?
3) Обґрунтуйте потребу сучасної молодої людини досконально
вивчаючою мову.
-
Підібрати синоніми ряд до слова зоря
-
Розташувати в дві колонки слова в колонки:
Застарілі слова Неологізми
Хоругв, глас, чоло, Пильно, разукраїнина,
волхий, сакви леноозеро
-
дібрати слова і зачитати по 6 діалектних та професійних слів. Проф.: комп'ютер, АЗС, концерти, концентрат, бартер. Діалект: флояра, плай, баглаювати, вивірка.
-
Робота «Довідкове бюро»
4. Вступ твір гр. за темою «Стилістичні засоби мови»
-
обговорити це за «круглим столом»
-
прочитати дотепи, вказати в них фразеологізми, розкрити їх зміст.
-
уявити себе диктатором телебачення. Придумати назву телепередачі. Підготувати політичний погляд, у якому вжити фразеологізми.
-
Робота над систематизацією та узагальненням знань.
Учні об'єдналися у групи.
-
Старший у групи розповідає про стилістичні засоби ФОНЕТИКИ.
-
Два учні працюють за картинами:
-
Скласти власну строфу з алітерацією та асонансом.
-
Скласти словничок засобів милозвучності мови.
1. Старший першої групи «Стилістичні засоби фонетики» розповідає про милозвучність.
2. Практичні завдання з розділу:
А) Вірно добирати фонетичні засоби милозвучності:
( З, ІЗ) РОКУ (В, у) РУК, (В, У) СВОЄМУ ТВОРІ; (В, У) МІСТІ, (В, У) ВЗАЄМНА ДОПОМОГА, (В,У) ВАЖКИХ УМОВАХ, (В, У) ЙОГО СЕСТРИ
Б) Робота за круглим столом. Визначити, які звуки повторюються, якого настрою надає текстові алітерація, анонс.
САД ОСІННІЙ, СМУТОК СПИТЬ,-
СОННО СИПЛЯТСЯ СНІЖИНКИ,
СТРУМІНЬ СТОМЛЕНО ШУМИТЬ.
СТИХЛИ СТРУНИ, СТИХЛИ СПІВИ,
СРІБНО СТЕЛЯТСЯ СНІЖИНКИ,-
СПИТЬ САМОТНІЙ САД
( В. Кобиленський)
В) Знайти засоби поєднання поетичного тексту і його змісту.
А ШУМ В ПОЛЯХ, А ГОМІН ПО ДІБРОВІ!
А ПІСНЯ ХОЧЕ КОНЕЙ РОЗПРЯГАТЬ.
ЯК ПАЛАХКОТЯТЬ БАГАТТЯ ВЕЧЕРОВІ!
ЯКІ ВЕЛИКІ ТІНІ ВІД БАГАТЬ!
Ліна Костенко.
Г) Який приголосний повторюєтя у строфі з вірша Є. Маланюка, яке враження він створює?
ЗНОВ ЗАХІД БУРЯНІЙ. НЕДОБРИЙ.
ЗНОВ ПРОРОКУЄ КРОВ,Ю ЛІТЕР,
ЩО МИ ЗАГИНЕМ, ЯКО ОБРИ,
ЩО БУДЕ СТЕП, РУША Й ВІТЕР.
Д) Як ви думаєте, що слід врахувати, коли пишете власний твір?
Е) Поясніть, які засоби вжито в поетичних рядках:
Хурделяє хуга хуртовина
2.Старший другої групи виступає з доповіддю «Систематичні засоби словотвору»:
-
Обговорювання питання.
-
Практичні завдання: ЗЕЛЕНЕНЬКИЙ, ДІВЧИНОНЬКА, ВОЛИКОМ, ЧОРНЕНЬКИМ, КОЗАЧЕНЬКА, СКРИПОЧЬКУ, ХВИЛЕЧЬКА, ЧОВЕНЦЕМ, ВЕСЕЛЬНЬКА.
Якого значення надають словам суфікси, в якому стилі вони використовуються.
А) Записати слова з префіксами пре-, при-, в дві колонки пояснити, якого
значення вони словам:
ПРЕКРАСНУ, ПРИБРЕЖНІ, ПРИБИВ, ПРИГАСИТИ,
ПРИКОРДОННИХ, ПРЕХОРОШЕ, ПРИКУВАЛА, ПРЕЧУДЕСНО, ПРЕЧУДОВО.
Б) Від даних слів утворювати віддієслівні іменники, виділити суфікси в
текстах яких стилів вживаються віддієслівні іменники?
ДОСЛІДЖУВАТИ - дослідження
ВИСЛОВИТИ - висловлення
ОБГРУНТУВАТИ - обгрунтововання
ЗДОБУВАТИ - здобуття
В)Пояснити виділенні слова, яким способом вони утворені, і як вони впливають на стилістичне забарвлення тексту.
ПЕРЕКОТИПОЛЕ, ПЕРЕКОТИ МІСТО, ПЕРЕКОТИ ЛЮДИ,
ПЕРЕКОТИ ЧАС... ЩО ВИ ЗАХИЩАЄТЕ, СЛІВ ЕКВІЛІБРІСТИ,
ПЕРЕКОТИВІРОЮ - ПЕРЕКОТИНАС? ПЕРЕКОТИСОРОМ НАМ ДАВНО НЕ ПЛАТИТЬ, НЕ ПЕЧУТЬ РУЇНИ ЖОДНОЇ З СВЯТИНЬ...
«ПЕРЕКОТИЗАВТРА» - ЩО ВОНО И ЗВІДКИ?
ПЕРЕКОТИВІЧНІСТЬ? ПЕРЕКОТИПРАХ? НУ НЕВЖЕ МИ ТІЛЬКИ ПЕРЕКОТИСВІДКИ НА ПОЛЯХ ІСТОРІЇ, НА її ВІТРАХ?...
О. МАТУЧИЕК
Пояснити значення слова еквілібристика.
3. Старший групи виступає з темою «Стилістичні засоби лексикології»
1. Обговорювання за круглим столом.
2. Виконання практичних завдань: Відредагувати словосполучення
Вести себе рахувати про сказане
Відноситися до людей складати оцінку
Приймати участь мати важливу роль
Заказувати обід крутити фільм
Доказати теорему дякувати вчителя
Принести подяку
Б) Пояснити, як в уривку з поезії І. Драга працюють «суфікси позитивної оцінки», «суфікси негативної оцінки»
Ой це чудне дівчатоньк
Що суботоньки їде до містечка,
До бабоньки, до бабусеньки,
Лишає свої інфузорії-туфельки. Скидає свої лаковані туфельки, Одягає куфайчатко порване,
У бабцюлі, у бабусеньки,
Взува старі чоботи - шкарбани, Бабчині чоботи - чоботищеньки. Накосить води повну балію -
Ще відро, ще відро, ще відеречко,
Та в баняки, банячища,
Та любисток зімліє в горнятках,
Аж зімліє бабусина хата,
Хата, хатуся, хатинонька, Хатусенька, хата Стріхівна. Заворожи мені, бабченько, Бабусенько, бабулиня, бабусенція, Ой гаряча, ой бабулик,
Ляпотить, хлюпотить у Ноговоньках. Дівулиця, дівчина, діво горенько,
А бабуся так і вештається,
А бабище все шпортається,
З кочегарами, з банячками...
Внучка, внученька, студентонька. Спить у баби на рядниці, на рядні Під кожухом, кожушиськом, кожушариськом...
В) Які фонетичні засоби і з якою метою використав А. Малишко у віршах:
Оддудніла, од гупала,
одклекотіла війна,
за двобоєм і смертю залізною
зникла луною.
Березневий струмок пересвідчує
сонце до дна,
і зачублений жайворон знову
Тріпоче зі мною.
Кінь мій доорював довгу ниву,
На атомну гору поклавши гриву.
Дорою, дорою, з-під вітру і грому,
У травах, у росах, в огні,
В розлуці і в щасті, із дому й додому,
Лежиш біля серця в мені.
Ми підем, де трави похилі,
Де зорі в ясній долині,
і карії очі, і рученьки білі,
Ночами насняться мені.
5. Виступ старшого групи з теми «Стилістичні засоби морфології»
а) Обговорення питання з теми «за круглим словом»
б) Практичні завдання:
1. Вказати морфологічні синоніми. Чим вони відрізняються від лексичних
синонімів?
Зеленеє жито, зелене! Хорошії гості у мене! Ой не шуми, зелен - гаю, зелений байраче! Твоя, царю, віра проклятая, твоя царівна поганая! Голий бідак злодія не боїться. Гол, як сокол, обмерз, як пес, обкис, як мис, а так голодєн, що жить не годен.
2. Списати, розкриваючи дужки, утворити від прислівників форми вищого
ступеня порівняння. Яка мета їх вживання. До якого стилю мовлення вони
належать?
-
Сонце пригрівало (сильно), земля дихала (вільготно) (Г.Тютюнник).
-
(Швидко) і (швидко) котилися хвилі, заливали все, розливались (широко) і помалу заспокоювались (Л, Українка).
-
Нечутно ступаючи, Василь спустився ще (низько), пірнув у темряву, як у
-
густу чорну хмару (Д. Ткач).
-
Орел змахнув ще (сильно) широкими крилами і підлетів ще (високо).
-
3 кожним кроком іти все (важко) і (важко).
-
Вітер дув (сердито), дощ лив (часто).
V. Закріплення вивченого матеріалу. Гра «Мікрофон»
-
Назвіть стилістичні засоби фонетики.
-
Для чого треба вміти вибирати виражальні засоби мови відповідно до ситуації спілкування?
-
Назвати слова вузького стилістичного призначення.
-
Що вам допоміг з'ясувати сьогоднішній урок?
VI. Домашнє завдання: Скласти діалог «Наукові досягнення України в світі».
VII. Підсумок уроку. Заповнення таблиці «Критерії оцінювання роботи на
уроці».