Розробка уроку

Тема: Марко Черемшина. «Сльоза». (Різдвяна казка) Мета: ознайомити учнів зі сторінками життя і творчості Марка Черемшини; вдосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору; розвивати читацький досвід; виховувати почуття гордості за рідну землю, за свій народ, почуття відповідальності за близьких нам людей, бажання повсякчас творити добро. Тип уроку: урок літератури рідного краю Обладнання: проектор, ноутбук, відеозапис мультиплікаційної стрічки «Сльоза», аудіо запис пісні (колядки) – «Божий син», відео «Моя улюблена казка», фізкультхвилинка – відео. Методи, форми і прийоми роботи: асоціювання, слово вчителя, учнівські повідомлення, виразне читання уривків, дерево очікувань – «Буде наша ялинонька жить», вправа «Пластилін», «Лист Марусі», «Склади пазл», «Утрачена послідовність», «Я – художник».
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Розробка уроку Тема: Марко Черемшина. «Сльоза». (Різдвяна казка)

Мета: ознайомити учнів зі сторінками життя і творчості Марка Черемшини; вдосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору; розвивати читацький досвід; виховувати почуття гордості за рідну землю, за свій народ, почуття відповідальності за близьких нам людей, бажання повсякчас творити добро.

Тип уроку: урок літератури рідного краю

Обладнання: проектор, ноутбук, відеозапис мультиплікаційної стрічки «Сльоза», аудіо запис пісні (колядки) - «Божий син», відео «Моя улюблена казка», фізкультхвилинка - відео.

Методи, форми і прийоми роботи: асоціювання, слово вчителя, учнівські повідомлення, виразне читання уривків, дерево очікувань - «Буде наша ялинонька жить», вправа «Пластилін», «Лист Марусі», «Склади пазл», «Утрачена послідовність», «Я - художник».

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності до урокуРозробка уроку

Діти! У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато,

Ану ж на них ви подивіться

І веселенько усміхніться.

А тепер тихенько поверніться,

Один одному всміхніться,

На урок старання не забудьте взяти,

Сядьте всі рівненько, будем починати.

Наш урок цікавим буде! Розробка уроку

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто, й наші школярі.

Будемо ми працювати

Й руку вправно піднімати.


Ми раді вас вітати у нашій світлиці

І дарувати хліб із золота-пшениці,

Щоб хліб святий був на столі,Розробка уроку

Щасливі були люди в місті й селі.

Серця в нас сповнені любов'ю, миром,

Бажаєм, щоб зустріч була щирою.

У світі білому єдине,

Як Дністрова течія,

Оце вогнище родинне:

Школа наша і сім'я.


ІІ. Оголошення теми уроку та завдань (мети) (А тема нашого уроку така: Марко Черемшина. «Сльоза». (Різдвяна казка). Учні записують тему в зошит.

ІІІ. Визначення очікувань від уроку

Любі діти, як ви вже здогадалися: сьогодні йтиметься мова про Святвечір, Різдво, бідну дівчинку Марусю із казки «Сльоза». А скажіть, будь ласка, яке ж свято передує вище переліченим? Правильно - Новий Рік! У нашу світлицю потрапило деревце-символ цього прекрасного свята - Ялинонька. Але вона сумна. А як ви думаєте, чому? Бо вона без іграшок. То ж давайте спробуємо визначити: що ж ми очікуємо від сьогоднішнього уроку. А всі ви вдома зробили дуже гарні ялинкові прикраси, на яких ви і напишете очікування (учні записують свої очікування на іграшках і прикріплюють їх на ялинку). Отже ж, подивіться як гарно засяяла наша ялинонька, ніби казкова героїня.

Розробка урокуРозробка уроку

ІV. Актуалізація опорних знань.
Діти, а ви любите казки? - Так. Тож розпочинаємо свою казку:
Не за синіми морями, не за високими горами, а в Писарівці, на пагорбі, стоїть школа. А у тій школі є п'ятий кас, де навчаються гарні хлопчики й дівчатка. Чорняві, біляві, русяві, високі, низенькі, повненькі і не дуже. Якось у їхню школу завітала кореспондент журналу "Слово про казку". Їй захотілося взяти інтерв'ю у дітей, вчителів з метою виявлення інтересу до казок та їх знань.
І ось який відео сюжет вона нам передала. Можливо когось впізнаєте?(Перегляд фільму). Після цього вона зауважила, що саме учні 5 класу полюбляють читати казки. То ж вона мені доручила взяти у вас інтерв'ю. Даємо відповідь на питання: Яка твоя улюблена казка? Чому? Молодці, я задоволена тим, що ви багато читаєте, а особливо казки, бо вони багато чого нас повчають.

А скажіть, будь ласка, про яке ж свято йдеться у казці Марка Черемшини «Сльоза»? То спробуємо дібрати асоціації до слова Святвечір. (Учні по черзі записують свою асоціацію). (родина, свято, вечеря, кутя). То з усього сказаного, що ж таки Святвечір? Молодці. Правильно. Розробка уроку

З усіх християнських свят саме Різдво найбільше асоціюється з дитинством і родиною. Дивовижність Господнього втілення, явлення ангелів, незвичайна зоря над вертепом - усе це надає Різдвяним святам особливої атмосфери - сподівання й очікування дива. Зрозуміло, що цей настрій відчули й підхопили письменники. Серед них - наш співвітчизник - Марко Черемшина, який створив чудову різдвяну казку «Сльоза». А наскільки вона є чудовою і неперевершеною, ми сьогодні і спробуємо переконатися. І щоб краще зрозуміти казку, потрібно спочатку познайомитися з її автором.

Отже, гра «Склади пазл». Якщо ви правильно складете пазл, то отримаєте картинку, а якщо ще й правильно перевернете її, то отримаєте цікаву інформацію. Хто швидше справиться із завданням, ще й перекаже прочитане, той отримає бал.Розробка уроку



  • Діти, то що ми дізналися про Марка Черемшину? А що ви знаєте про його навчання? А чи знаєте, як письменник помер?

  • Ми бачимо, що творчість письменника була надзвичайно плідною.

  • Діти, а казка, яку розглядатимемо - народна чи літературна? А яка різниця?

  • Оскільки головними героями на Святвечір є діти, то різдвяна казка - це притча, головне завдання якої нагадати людям настанову Спасителя: «Будьте, як діти…».

  • !!!Тому зараз давайте дружно всі разом, на одну хвилинку, відпочине тіло хай - в нас - фізкультхвилинка. Розробка урокуРозробка уроку

















Молодці, гарно попрацювали, а тепер час приступати до роботи.

  • Ви вдома прочитали казку «Сльоза» Марка Черемшини. То хто є героями казки? Правильно. Молодці!

  • А для того, щоб краще перевірити те, як ви підготувалися до уроку, я пропоную вам план казки, пункти якого переплуталися і розташовані в хаотичному порядку, а ви виправляєте, якщо потрібно.

План

  1. Зустріч Марусі з багачем.

  2. Сльозинка на руці Ангела.

  3. Хвора мати.

  4. Маруся в біді.

  5. Похід дівчинки до міста.

  6. Справжнє Різдво у вдови Кравчихи.

Зачитування правильного плану.

Молодці, бачу ви на совість працюєте. Я вами задоволена.

  • Діти, вам було таке завдання - уявити себе художниками. Потрібно було проілюструвати епізод із казки. Розробка уроку

Розробка урокуРозробка уроку



  • Поясніть, про що розповідається в цьому епізоді.

  • А зараз наступне завдання: одна пара учнів вибирає слова-характеристику, приклеюючи тому чи іншому персонажеві. А решта учнів записуємо до образу Марусі прикметники, які б характеризували її.

Розробка урокуРозробка уроку

  • Молодці. То які риси характеру мала Маруся? Правильно. А скажіть, будь ласка, на вашу думку, чому так виявилось, що багатій отримав тільки одну рису характеру, а Маруся більше. А як сказано про Багатія в казці? Зачитайте. Правильно. А що означає словосполучення «кам'яне серце»? Це пряме чи переносне значення? Так, молодці. Тому зараз ми проведемо з вами гру «Пластилін». Кожен учень ліпить із пластиліну якийсь орган людини. Потім всі разом складають докупи і утворюється людина - монстр. Оце той, хто може бути в душі кожного з нас - черствий, жорстокий, байдужий. Висновок вправи. Розробка уроку Розробка уроку

Розробка уроку

  • Скажіть, будь ласка, кого б ви пожаліли, кому б допомогли у казці? Правильно. Я з вами згодна. Тож давайте зараз ми напишемо листа Марусі, щоб хоч якось її підтримати, розрадити. Ці листи обов'язково ми відправимо, я передам їх листоноші.

Розробка уроку







Розробка уроку

  • То скажіть, будь ласка, чи всі люди роблять добрі справи? Правильно. А як ви думаєте, чому?

  • Що означає вислів «Гаряче серце»?

Підсумок на уроці.

Дайте відповіді на питання

  1. У чому повчальний зміст твору?

  2. Що на уроці було головним?

  3. У чому актуальність казки?

Різдвяна історія із Марусею завершилася позитивно. І ми повинні пам'ятати, що потрібно жити в мирі і злагоді, бути добрими і милосердними. Потрібно хоча б іноді аналізувати свої вчинки, і тоді стануть зрозумілими помилки.Розробка уроку

Різдвяна сніжинка - не просто оцінка.

Це щастя бажання, досягнень в навчанні!

Сміливих думок, дарунків мішок,Розробка уроку

Щоб справдились мрії, найкращі надії.

У кожній оселі ялинка багата

Осяяла б тихе родиннеє свято.

  • Порахуйте свої сніжинки. На полях в зошиті запишіть їх кількість. Але я думаю, що хто їх отримав, той і заробив високий бал.

  • Ось і закінчилась подорож у світ казки Марка Черемшини. Сьогодні ми подарували один одному свято спілкування. Але подарунок не завжди буває матеріальним. Подарувати можна посмішку, погляд, добре слово і цим можна зробити людину щасливою. Добро, яке ми творимо, варте великого скарбу. Тож давайте в святкові дні будемо уважні до оточуючих, не забуваймо про посмішку, тому що вона в різдвяні дні має дуже велику ціну. Але ж яке свято буває без подарунків? Я хочу подарувати вам уявні білети щастя, покладіть їх на долоні, заплющіть очі і загадайте найзаповітніше бажання. Вийдіть з уроку, посміхніться 33 друзям, однокласникам, родичам, батькам, незнайомим - і тоді ваша мрія здійсниться. Звичайно, що символом Нового Року є ялинка, та для мене, наприклад, - апельсини або мандарини. Тому я хочу вас пригостити мандаринками в знак подяки за те, що ви так гарно працювали на уроці.

Розробка уроку
















ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Писарівка

Ямпільський р-н, Вінницька обл.





Урок

з української літератури

на тему:



Розробка уроку



Розробила та провела

учитель української мови та літератури

Прокопишена Валентина Василівна

2013р.


© 2010-2022