- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок - путешествие на тему Словообразование
Урок - путешествие на тему Словообразование
Раздел | Украинский язык |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Ковалёва Т.И. |
Дата | 20.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Новоивоновская ОШ I -II ступеней
Амвросиевский район
Донецкая Народная Республика
Урок - путешествие
на тему " Словообразование"
Подготовила
учитель украинского языка
и литературы
Ковалёва Тамара Ивановна
Урок- подорож
Тема уроку: Повторення та узагальнення знань та навичок по темі «СЛОВОТВІР»
Мета уроку: Поглиблювати і систематизувати набуті знання, вміння і навички з теми «Словотвір».
Розвивати вміння застосовувати набуті знання, уміння і навички комплексно.
Виховувати любов і повагу до найближчих і найдорожчих людей, бажання допомогти ім,пам,ятати місце,де народилися,рідну оселю.
Обладнання: карта, картки, конверти з завданнями.
Девіз уроку:
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати!
Перед нами нелегкі задачі,
Тож побажаємо собі удачі,
Терпеливості для нас,
За роботу, в добрий час!
Перебіг уроку.
1.Організація класу. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель. Діти,ми з вами закінчили вивчати тему «Словотвір».Сьогодні настав час перевірити ваші знання з цієі теми. Сьогодні унас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок,
В краіну відому, в краіну чудову,
Що нас чекає й збагачує мову.
Краіна цікава тож парти свої
Перетворіть у всюдиходи малі.
Всі сядьте рівненько, працюйте уважно
Потрапить туди, щоб було нам неважко.
Пісня на музику «Голубий вагон»
Ми на всюдиході - своїй парті
Вирушаймо весело у путь,
Щоб цікаво на маршрутній карті
Україну знань нам зазернуть.
На шляху своєму ми зустрінемо
Перешкод багато та завдань
З піснею у мовній світ полинемо
Відповідь знайдемо для питань.
Приспів:
Тож, друзі, швиденько
Зберемося у путь,
Щоб у скарбницю знань
Ще раз зазернуть.
Вчитель. Отже, ми в цікавій країні. Щоб не заблукати у пошуках скарбу, використаємо карту.
I. СТАНЦІЯ. Міст, що любить вірші.
Завдання: прослухати вірш, і записати спільнокореневі слова. (учень читає вірш). Додаток 1.
- Який розділ науки допомогає нам утворити ці слова? (Словотвір).
- Що таке словотвір? (словотвір- це розділ науки про мову, який розглядає словотворчи частини які складають уже наявні слова.)
- Які групи спільнокореневих слів ви виписали? (дитинства, діти; рідне, рідня, рідного).
Правила- це дороговказки, що вчать мудрості, дають пораду, щоб легше орієнтуватися в долині ЗНАНЬ. Їх потрібно вдумливо і міцно пам'ятати.
ІІ. СТАНЦІЯ. Фонтан здобутих знань.
Ми потрапляємо до фонтану "здобутих знань". Що має розказати СЛОВОТВІР про себе на цій станції.
Фронтальне опитування: Робота з підручником стор.
Ми вже знаємо, що СЛОВОТВІР -це розділ науки.
-Що називається твірною основою?
-Яке слово називаємо похідним?
-Які контрольні орфограми відбуваються при творенні слів?
Вчитель: Які слова є найдорожчі в світі? (мама,тато, Батьківщина)
-А як ми звертаємося до матері? Записати по 2 звернення до матері і вказати спосіб творення
(2 учні біля дошки)
мама-мамочка-мамонька-мамунечка
матуся -матусечка -матусенька
Вчитель. Родина (сім'я)-це мама і тато, брати і сестри, бабуся і дідусь, можуть бути прабабуся ,прадідусь,які проживають разом.
Домашнє завдання вам було скласти речення для збірки "ЗАКОН ПРО СПОКІЙНУ СТАРІСТЬ".
За нею будемо жити і передамо в майбутньому своїм дітям та онукам. (діти зачитують свої речення, визначають твірну основу і похідне слово).
Вказати спосіб творення будь-якого слова.
Ось ми з вами і зробили корисну справу.
III.СТАНЦІЯ Урвище зарюмсаного диктанту, який хоче перевірити, чи грамотно ви пишете.
Міні-диктант.
Вчитель. Споконвіку батько в сім'ї вважався господарем. Батьків приклад у родині мав велике значення. Діти намагалися наслідувати батька.
Взаємоперевірка- два учні дають аналіз віконаної роботи.
IV. СТАНЦІЯ . Хатинка прислів'їв
Вчитель. Діти, а що ви знаєте про прислів'я?
Учень. ПРИСЛІВ'Я-вислів,який дає якусь пораду, застерігає від помилок або неправильної поведінки- тобто висловлює якесь повчання.
-Які прислів'я ви знаєте?
" ЖИТИ-ВІТЧИЗНІ СЛУЖИТИ".
" ВІТЧИЗНА - ЦЕ МАТИ МОЯ".
" ХТО БАТЬКА - МАТІР ЗНЕВАЖАЄ, ТОЙ ДОБРА НЕ ЗНАЄ".
" СІМ'Я БЕЗ БАТЬКА - ЯК ХАТА БЕЗ ДАХУ".
" ЗАБУДЕШ ВІТЧИЗНУ І МАТІР - ВИСУШИТЬСЯ ТВОЄ КОРІННЯ".
-Як ви розумієте ці прислів'я?
Учень. Мати вчить нас бути мудрими, дбає про нас, дає поради,оберігає кожного з нас .Невипадково мудрість народна поставила слово "мати" поруч з самим великим словом "Вітчизна".
Найсвятіше для нас почуття Батьківщини неодмінно пов'язане з мамою. У народі живе багато ласкавих, добрих слів про неї .Роль батьків в сім'ї неоціненна. Отож, учимось шанувати їх. Їх слова,приклад мають бути святим законом і обов'язком у будь-якій родині. Тоді кожен із нас з любов'ю буде згадувати своїх батьків та їх повчальні на все життя слова.
Контрольне списування з завданням - продовжити прислів'я
Немає в світі цвіту цвітнішого від маківочки, нема ж роду ріднішого від.....(матіночки).
(два учні визначають твірну основу у піідкреслених словах).
КЛАС -до слова ріднішого дібрати спільнокореневі слова, підкреслити корінь.
(рід,рідня, родина,родичі і т. д.) Пояснити контрольну орфограму в словах (і / о).
V. СТАНЦІЯ. Берег завдань.
Який хоче перевірити ваші знання при написанні складних слів та чим словотвірний розбір відрізняється від розбору слів за будовою.
1) -скласти опис матері. Вжити якнайбільше складних та складноскорочених слів.(учні зачитують свої роботи).
2)-слово батьківський розберіть за будовою і за творенням.
Доведіть, що словотвірний розбір відрізняється від розбору слів за будовою.
За будовою-батьківський
за творенням-- батьківський-батьків (твірна основа)
VI. СТАНЦІЯ. Море помилок.
Вчитель. Будьте уважні і пам'ятайте, що головна зброя проти помилок- це увага плюс правила.
Розмістіть наведені слова у такому порядку, щоб кожне наступне слово було утворене від попереднього
Батьківський-батьків-батьківщина-батько (батько→батьків→батьківський→батьківщина)
VII. СТАНЦІЯ. Перина проспаної зарядки.
(фізкультхвилинка)
Хоч не легке шкільне життя
Та все ж веселе та цікаве,
Важких багато є тут справ
Але є ігри і забави.
Вчитель. На жаль ми опинилися на перині проспаної зарядки. Щоб уникнути цього проведемо фізкультхвилинку.
Вище руки підніміть
В боки всі їх розведіть
І в долоні ще плесніть
Раз, два, раз- (два рази)
За роботу все, гаразд.
VIII. СТАНЦІЯ. Печера Знахабнілої Двійки
Знахабніла Двійка вирішила прийти до нашого класу, але якщо ми виконаємо завдання, що знаходиться в цих чарівних конвертах, то пройдемо мимо печери Знахабнілої Двійки.
(Завдання в конвертах №1). (Перевіряю роботи по класу, даю аналіз деяким роботам).
IX. СТАНЦІЯ. Вежа гордої оцінки- на цій станції вас чекає "переплутанка"
- Переставити склади:
Нуйша кабать й кунень, то дебу вам ттяжи денькегла. Хто ківбать єма, той в рідоп єтазрос.
(шануй батька й неньку, то буде вам життя гладеньке. Хто батьків має, той в добрі зростає.)
- Від слова неньку - утворити нові слова неньчин -(к//ч)
X. СТАНЦІЯ. Острів скарбів
Вчитель. Тепер ми нарешті на острові Скарбів, де є скринька, в якій є записка від принца Словотвору.
Вчитель. Зачитує записку:" Я був впевнений, що ви встигнете за урок дістатися до Вежі гордої Оцінки. Сьогодні вона дарує вам листівки з написами. Що вона несе, дарує кожному з вас? (красу, здоров'я, радість, працю і завдання). Кожен розгляне, що йому дісталося і виконає вдома. З метою покращити знання з теми, кожному підібране індивідуальне завдання.(роздаю листівки- конверти).
Вчитель. Ось і закінчився наш незвичайний урок. Ви показали добрі знання з теми "Словотвір". Хочу визначити, що добрими помічниками для вас були кмітливість, колективізм, міцні знання.
Оцінки за урок: визначаю по кількості сигнальних карток (червоні, сині, зелені, жовті).
Підсумок за урок - використання інтерактивного методу "Мікрофон"
Яка "СТАНЦІЯ" вам найбільше сподобалась?