Лингвистическая игра Что? Где? Когда?

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Лінгвістична гра «Що? Де? Коли?» для учнів 6-х класів

Шеховцова О.Р.,

Шестопалова В. П. вчителі

української мови та літератури

Петрівської загальноосвітньої школи № 1

Красногвардійського району

Автономної Республіки Крим

Мета:

- зацікавити учнів інформацією;

- розвивати мову та мовлення учнів;

- вчити робити висновки;

- самостійно мислити та висловлювати свою думку;

- виховувати любов до рідного слова, до рідної землі.

Обладнання:

три столи на сцені, які оформлені кожною командою (рушники, керамічний посуд зі стравами української кухні). Кожна команда займає своє місце на сцені. (фото№1)

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?

Методи і прийоми: урок - гра.

Міжпредметні зв' язки: російська мова, музика, образотворче мистецтво.

Хід уроку - гри.

1в. Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово,

Ти наше диво калинове,

Кохана материнська мово!

2в. Розпочинаємо конкурс-гру «Що? Де? Коли?» для юних філологів, знавців української мови та літератури, фольклору, традицій та звичаїв рідного народу.

1в. Представляємо Вам членів журі:

-Пахарчук Надія Петрівна.

-Бабійчук Василь Миколайович.

-Коваль Інна Вікторівна

-Очеретько Наталя Павлівна.

-Гурарій Тетяна Іллівна

2в. Бажаємо успіхів Вам, члени журі,

Щастя й здоров'я від Бога в дари!

Достаток хай завжди у Вас гостює,

Хліба ніколи нехай не бракує,

Хай Ваші діти в будні й неділі

Будуть веселі, чисті та білі.

Жертвуйте розум свій на народну ціль!

1в. Сьогодні на журі чекає нелегка справа. Нашим шановним членам журі стануть у пригоді такі найкращі людські якості, як мужність, благородство і чесність. Адже лише істинна перемога може дати справжню радість.

2в. У нашій грі беруть участь команди 6-А класу, 6-Б класу, 6-В класу.

. КОНКУРС № 1. Надаємо слово учням для презентації своїх команд.(6-А, 6-Б, 6-В класи).

. КОНКУРС № 2. Відгадування загадок.

Кожна команда повинна відгадати загадки.

Отже, загадки для 6-Акласу.

  • Хто перший заходить у хату?

- Сімсот соколят на одній подушці сплять.

  • На городі молода пишні коси розпліта, у зеленії хустинки золоті хова зернинки.

1в. Загадки для 6-Бкласу.

  • Біла криничка, жовта водичка, хочеш водички - розбий криничку.

  • У лісі вирізана, гладенько витесана, співає - заливається, як називається?

  • Вийшла звідкісь гарна дівка, на ній стрічка - семицвітка, а де з річки воду брала - там коромисло зламала.

2в. Загадки для 6-Вкласу.

  • У вінку зеленолистім, у червоному намисті, вдивляється у воду, на свою хорошу вроду.

  • Що у світі найшвидше?

  • Сім братів - віком рівні, іменами різні.

. КОНКУРС№3. У СВІТІ ЛІТЕР.

Уявіть собі, що нема на світі ще жодної літери. Невідомо, як можна позначити на папері ту чи іншу річ. А вам потрібно письмово передати інформацію друзям. Спробуйте зобразити на папері такий текст.

2в. «Ми учні школи №1. Ми живемо у прекрасній країні, де щодня сходить сонце, де синіє небо, високі гори, широкі ріки, квітучі поля, завітайте до нас у гості. З найкращими побажаннями команда 6-…класу.»

1в. Поки команди виконують завдання для Вас звучить пісня «Черевички».

2в. КОНКУРС № 4. ПРИСЛІВ'Я. Командам потрібно правильно закінчити прислів'я. Слово надається команді 6-А класу.

  • Бджоли раді цвіту………………………….. .

  • Хто не працює………………………………….. .

  • Коли взявся за гуж…………………………. .

  • На чорній землі…………………………….. .

1в. Слово надається команді 6-Б класу.

  • Не кажи гоп…………………………… .

  • Не плюй у криницю…………………. .

  • Хто рано підводиться……………………… .

  • Без солі, без хлібу………………………… .

2в. Слово надається команді 6-Вкласу.

  • Наука в ліс не веде, а……………………. .

  • Яке коріння……………………. .

  • Шануй батька й неньку……………………….. .

  • Хочеш їсти калачі - ………………………. .

. Конкурс № 5. Команді потрібно замінити фразеологізми одним словом - синонімомі зберегти при цьому зміст виразу. Наприклад, крутити носом - вередувати, тощо.

Отже, слово надається команді 6-Акласу.

- Хоч око виколи (темно)

- Хоч з лиця воду пий( красивий)

- Перелічити ребра(побити)

2в. Завдання для учнів 6-Бкласу.

  • Приший кобилі хвіст(зайвий)

  • Взяти ноги в руки(втекти)

  • Пекти раків(почервоніти)

1в. Завдання для учнів 6-В класу.

  • Ніде й голки встромити (тісно)

  • Палець об палець не вдарити (ледарювати)

  • Держати хвіст трубою (триматися).

2в.Конкурс № 6. ПЕРЕКЛАДАЧ.

У цьому конкурсі змагатися будуть капітани команд. Просимо капітанів команд отримати текст для перекладу.

- Я слышал, что украинцы - вежливые люди.

- В общем верно, если отнести это к некоторому типичному образу украинца.

- Как принято обращаться у украинцев к отцу и матери - на «ты» или на «вы»?

-Традиционно украинцы обращались к родителям на «вы».

-Но мне кажется, сейчас этого правила не придерживаются.

- К сожелению, это так. (6-А клас)

-Особенно меня привлекает в украинцах их склонность к юмору.

-Да, вы правы, эта черта украинцев была подмечена давно. Встречаясь, украинцы, как правило, обмениваются доброй шуткой.

- Я слышал такое украинское выражение - «бути в доброму гуморі».

-Что это значит? Ведь слово «гумор» значит «юмор»?

-Да! Вы правы. А выражение это значит - быть в хорошем расположении духа. (текст для перекладу 6 - Б кл.)

-Издавна украинцы обращались друг к другу только на «Вы»

-Да, в этом проявлялось уважение к личности.

- Скажите, а старое обращение украинцев «пан» и «пани» разве не свидетельствуют об обратном?

-Нет, в этом обращении нет унижения человека. Ведь существовало обращение к матери - «пані - матко» к отцу - «пан - отче».( текст для перекладу 6 - В кл.)

2в. Поки капітани команд готуються до виступу, кожна команда представляє своє домашнє завдання «Страви української кухні».

1в.Перекладачі - капітани готові? Слово надається капітану команди 6-А кл.

.Конкурс № 8. ПОЕТИЧНИЙ ЩОДЕННИК.

Кожній команді потрібно відновити текст поезій.

6-Аклас. -Ми дзвіночки, лісові дзвіночки - славим день………………….

-Видиш, брате мій, товаришу мій…………………………………

-Щедрик, щедрик, щедрівочка…………………………………….

1в.Відновлює текст поезій команда учнів : 6-Б класу.

-Мені тринадцятий минало,

Я пас ягнята за селом………………………………………………

-Звелося літо, і не знать,

Як день за днем минув………………………………………………

-Чути: кру, кру, кру…………………………………………………

2в. Завдання для команди учнів 6-В класу.

-На панщині пшеницю жала………………………………………..

-На той раз суддями були ………………………………………….

-Метелиця чи дівчина з сусіднього села…………………………..

.Конкурс №9. БЛІЦ - ТУРНІР. Пропонується десять питань кожній команді. За кожну правильну відповідь команді нараховується один бал. Звучать питання для учнів 6-Акласу.

-Віршований твір, який співається? (пісня).

-Псевдонім Т. Г. Шевченка. (Кобзар)

-Розділ, в якому вивчаються частини мови. (Морфологія).

-Усна народна творчість одним словом. (Фольклор).

-Якого роду іменник СОБАКА? (Чоловічого).

-Змалювання картин природи у творі. (Пейзаж).

-Опис зовнішнього вигляду людини. (Портрет).

-Роки життя Т. Г. Шевченка. (1814 - 1861).

-Скільки страв готують на Різдво Христове? (12).

-Не той розумний, хто багато знає, а той, хто багато…….(читає)

2в. Бліц - турнір для учнів 6-Б класу.

-Співзвучність останніх слів у рядках поезії. (Рима)

-Стійкі словосполучення у мові. (Фразеологізми)

-Місто, де похований Т. Шевченко. (Канів).

-Надмірне перебільшення у творі. (Гіпербола)

-Скільки букв в українському алфавіті? (33).

-Державні символи України. (Герб, прапор, гімн).

-Буква є, а звука немає. (Ь).

-Розмова двох дійових осіб. (Діалог).

-Слова однакові за написанням, але різні за значенням. (Омоніми).

-Рід іменника ПУТЬ. (жіночого)

1в.Бліц - турнір для учнів 6-В класу.

-Вітання людей на Великдень, на Пасху. (Христос воскрес!).

-Рід іменника БІЛЬ. (Чоловічий).

-Назва якого птаха складається з сорока «А» ? (Сорока).

-Новорічне символічне дерево. (Ялинка).

-Як називаються крашанки, що фарбують на Великдень? (Писанки).

-Дерева - символи України (не менше двох). (Верба, калина, тополя).

-Пісні, які виконуються на Різдвяні свята? (Колядки).

- Скільки відмінків має іменник? (Сім).

- Як раніше в Україні називали Діда Мороза? (святий Миколай).

-Художнє означення в літературі. (Епітет).

2в. Поки журі підводить підсумки лінгвістичної гри, для всіх присутніх у залі звучить пісня у виконанні учнів 8-Б класу.

Є НА СВІТІ ТАКА КРАЇНА,

Де червона цвіте калина,

Гори, ріки і полонина -

Це моя Україна.

1в. Слово надається журі для оголошення результатів конкурсної гри «Що? Де? Коли?

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Усі команди нагороджені. Програвших немає.

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Команди перед грою.


Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Хлібом - сіллю зустрічає 6-Бклас.

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Пригощає гарбузовою кашею 6-Вклас.

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Команда «Рушничок»


Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Презентація своєї команди.

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?Єдиний творчий колектив.

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?«У світі літер». Тільки б не підвести команду!

Лингвистическая игра Что? Где? Когда?

Оголошення результатів гри.

© 2010-2022