- Преподавателю
- Украинский язык
- Разработка урока по теме: Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми
Разработка урока по теме: Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Матвеенко О.П. |
Дата | 02.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема: Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми), 5 клас.
Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічні ряди, навчити користуватися словниками; вчити п'ятикласників свідомо підходити до розуміння значення і використання слова, добирати синоніми й антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів, виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання: малюнки, таблиця, словники, підручник, мультимедійна презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
1. Вступне слово вчителя.
Діти, сьогодні ми вирушимо у міжпланетну подорож у країну «Лексикологію» на планети Синонімів, Антонімів та Омонімів. Щоб потрапити на ці планети, треба мати неабиякі знання про країну, до якої ми вирушаємо. У дорозі на нас чекає багато перешкод і випробувань До речі, а хто пояснить мені значення назви країни Лексикологія? (Один учень дає визначення поняття.)
А вирушимо ми у подорож на ракеті «Лексика». А що означає ця назва, скаже мені хтось із вас. (Один учень дає визначення поняття лексика.)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
-
Естафета «Космічний словник»
Щоб отримати допуск до нашої ракети ми проведемо естафету «Космічний словник».
Ви повинні пояснити лексичне значення кожного слова (усно).
-
Космонавт (людина, яка літає в космос).
-
Космічний (той, що стосується космосу).
-
Космічний корабель (...).
-
Землянин (...).
-
Космос (...).
-
Космонавтика (...).
-
Супутник (...).
Ви досить добре знаєте «космічні слова», тому можна вирушати у відкритий космос.
Планета Синонімів
Ми потрапили на планету Синонімів, тут живуть слова-побратими, тобто ті, які в усьому готові стати за свого названого брата, прийти на допомогу.
Синоніми - слова різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням: швидкий, прудкий, хуткий, моторний. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд. Синоніми допомагають точніше висловлювати думку, уникнути повторення однакових або співзвучних слів.
-
Гра «П'ятий зайвий»
-
Вести мову, розмовляти, говорити, співати, виголошувати.
-
Смуток, журба, скорбота, сміх, печаль.
-
Сильний, дужий, слабкий, потужний, міцний.
-
Хуртовина, дощ, віхола, завія, хурделиця.
-
Чемний, привітний, грубий, люб'язний, делікатний.
-
Формування синонімічного ряду
Шановні друзі, на нас летить метеорит! Щоб уникнути зіткнення з ним, нам потрібно повернути вбік. Завдання таке: складіть із поданих слів синонімічні ряди. Кожне слово це крок від метеорита. Хто зробить найбільше кроків і складе найдовший синонімічний ряд, той і звільнить нас від зіткнення.
-
Дружити - приятелювати, товаришувати, ладити, брататися;
-
сучасний - найновіший, нинішній, сьогоднішній, модерний, теперішній;
-
минулий - дотеперішній, попередній, колишній, тодішній, пережитий.
-
хуга - метелиця, хуртовина, заметіль, віхола, завія.
-
Гра «Знайди зайве слово»
Ми уникли зіткнення, але схоже збилися з курсу, щоб виправити ситуацію нам потрібно знайти зайве слово є у синонімічному ряду:
а) відвертий, нелукавий, працьовитий;
б) чемний, ґречний, слухняний;
в) сміливий, безстрашний, мужній;
г) друг, приятель, товариш.
Планета Антонімів
-
До поданих слів доберіть протилежні за значенням слова. Прочитайте перші літери дібраних слів і дізнаєтесь на яку планету ми потрапили. Яке вийшло слово?
Пасивний - активний,
день - ніч,
голосно - тихо,
песиміст - оптиміст,
вчений - неук,
колективний - індивідуальний,
багато - мало
Антоніми - слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї частини мови: світло - темрява, світлий - темний.
-
Творче списування.
Записати прислів'я. Замість рисок вставити потрібні слова-антоніми.
1. Занедбаєш науку в _, пошкодуєш у старості.
2. Руки білі, а сумління _ .
3. Де багато слів, там _ діла.
-
Робота в зошиті.
Запишіть текст, дібравши до нього заголовок. Вставте пропущені букви. Доберіть до виділених слів антоніми.
З...ма. Чи всі рослини сплять у з...мовому лісі? Товста сні-гова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкрили лісову з...млю від морозу. Вона волога і ж..ва під снігом.
Сплять кущі і в...летні-д...рева. Але й тепер вони дихають. Глибоко в з...млі кінчики їхніх коренів пот...хенько працюють.
Вони смокчуть ж...влющі з...мні соки (Крюкова).
Планета Омонімів.
Омоніми - слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями: лава - вид меблів для сидіння; лава - бойовий порядок; лава - розплавлена маса, що витікає з вулкана.
-
Гра «Уточни одним словом»
Ми з вами на планеті Омонімів. Щось тут нічого не зрозуміло. Жителі цієї планети ставлять перед вами завдання: «Уточни одним словом».
Захід - іти на захід, важливий захід.
Лист - пожовклий лист, лист від товариша.
Літні - літні канікули, літні люди.
Лютий - лютий мороз, місяць лютий.
Мати - мати друзів, рідна мати.
Пара - пара голубів, водяна пара.
Лава - дерев'яна лава, вулканічна лава.
Балка - глибока балка, залізна балка.
Чайка - морська чайка, козацька чайка.
-
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
3. Добре яблуко. Працювати добре
-
Прочитайте народні прислів'я, визначте в них омоніми
-
Дівчина без коси не має краси. Коси, коса, поки роса. Найшла коса на камінь.
-
Усім козак, тільки оселедець не так. Заробив на сіль до оселедця.
-
Сім подорожніх на віз, аби тільки кінь віз.
-
Як голова сивіє, то людина мудріє. Не той голова, що дуже кричить, а той, хто вміє навчить. Чоловік у домі голова, а жінка душа.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
-
Робота зі словничками
Отже, ми здійснили дуже цікаву подорож, але вже час повертатися додому. Але, щоб це зробити, треба добре знати зоряну карту й гарно в ній орієнтуватися. А картами стануть для вас словники антонімів і синонімів. Працювати з ними будуть двоє учнів, яким потрібно дібрати антоніми до слів: ввічливий - нечемний, глибокий - мілкий, захист - обвинувачення, зневажати - поважати, схвалювати - заперечувати, щедрий - скупий.
Іншому учневі пропонується дібрати за словником синоніми до слів: балакучий (говіркий, балакливий, гомінкий, гомінливий, язикатий, щебетливий, цокотливий), грубощі (нечемність, грубість, грубіянство, брутальність), зичливий (доброзичливий, прихильний, невимогливий, терпимий, поблажливий).
Доки двоє учнів працюють з картами-словниками, інші учні повинні розібратися з умовними позначками на карті, а для цього їм потрібно пояснити значення слів-омонімів: лисичка (тварина) - лисичка (гриб), байка (твір) - байка (тканина), кран (водопровідний) - кран (підіймальний), боронити (орати) - боронити (захищати).
V. Підсумок уроку
-
Чи сподобалась вам сьогоднішня подорож?
-
Про які групи слів за значенням ви можете розповісти?
-
Як називається наша ракета й що ця назва означає?
-
Складіть декілька речень про космічну подорож.
-
Домашнє завдання
Використовуючи матеріал з "Щоденника. ua" (Матвеєнко О.П.), створити кросворд за темою "Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми)".
Або: скласти казку, використовуючи синоніми, антоніми, омоніми.