Урок з мови Однорідні члени речення

Раздел Украинский язык
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок української мови у 8 класі.

Тема: Однорідні члени речення. Розділові знаки при ОЧР.

Узагальнення і систематизація вивченого.

Мета: - повторити, закріпити й систематизувати знання учнів про ОЧР, їх види,

розділові знаки в реченнях при ОЧР;

- розвивати вміння вільно оперувати лінгвістичними знаннями у власному

мовленні;

- виховувати культуру мовлення, думок, почуття єдності, відповідальності,

почуття колективізму

Очікувані результати: учні виявляють середній і достатній рівні знань, умінь та

навичок, уміють працювати в командах-групах, практично застосовують

набутті знання, влучно оперують вивченими правилами.

Тип уроку: урок-гра. Урок формування вмінь і навичок.

Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, проблемне завдання, робота в групах,

словниковий диктант, творча робота, дидактична гра, «мікрофон».

Обладнання: картки, опорні плакати, таблиці, зошити, крейдяний запис.

ХІД УРОКУ:

I.Організаційний момент.

II.Поетичний вступ.

Відкрий. Це чиста сторінка,

На ній немає ні слова.

Мов лілії ніжна пелюстка,

Тремтить білизна загадкова.

Перо між рискою й папером,

Як дощ - між пелюсткою й небом.

Одні тут слова недоречні,

А інших нема, коли треба.

Відкрий. Це чиста сторінка,

Досвітніми росами вмита.

Зумій у слова безголосі

Поезії дух улити.

Ліліана Арнаутова.

Любі друзі! Сподіваюся, що сьогодні ви зумієте заповнити чисту сторінку нашого уроку глибоким змістом, застосовуючи вправно свої знання, вміння і навички.

III.Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Мотивація навчання.

Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Однорідні члени речення». Мета уроку-

Повторити й закріпити матеріал про ОЧР та розділові знаки при них.

Ваші завдання - максимально організувати свою розумову і мовленнєву діяльність на уроці для того,щоб уявно побачити в кінці заняття велику світлу споруду, в якій дружно живе сім'я ОЧР,суворо дотримуючись законів співжиття, як люди у суспільстві.

Поговоримо ж про ці закони!

V. Актуалізація опорних знань.

Опитування:

- У якому розділі мовознавства вивчаються ОЧР?

- Що таке ОЧР?

- Що ви знаєте про ряди ОЧР?

- Як розпізнати однорідні і неоднорідні означення?

- Правила вживання коми при ОЧР.

- Двокрапка і тире при ОЧР. Узагальнююче слово.

Проблемне завдання: прочитати записані речення і визначити ті,

що стосуються теми уроку ( Речення на дошці)

1. Кожен кущ, горбок, долина, кожна стежинка - все це було знайоме, промовляло до нього.(М. Коцюбинський). 2. Я тільки займеться десь небо - з другого боку встає зараз червоний туман і розгортає крила.(М. Коцюбинський). 3.Лаврін не погнав волів: він забув про воли...(І. Нечуй - Левицький). 4. І все по волі зникає: море, скелі, земля. (Коцюбинський).

(Відповідь: 1 і 4 речення)

VІ. Підготовчий етап.

Сьогодні урок ми проведемо у формі гри. Мабуть кожен із вас знає про КВН. От і сьогодні у нас буде урок КВН

Для цього я вас поділю на дві команди: «Винахідливі» і «Кмітливі». Ось скриньки, у які наше вельмишановне журі за кожну відповідь опускатиме смужки різного кольору: Червоного - за високий рівень знань,

Синього - за достатній,

Зеленого - за середній.

Тож бажаю успіхів, нехай пані Фортуна буде поруч з вами. А зараз оберіть

капітанів - і почнемо.

VIІ. Закріплення і систематизація знань.

I конкурс. - «Усний словниковий диктант». ( на повторення)

Пояснити орфограми в словах (слова показує вчитель).

Нездоланний, несказаний, переповнений, піднімеш, молотимо, сестра, липень, перелаз, шелест, м'ята.

II. Конкурс. - «Візитка»

Скласти рекламу своїй команді, використовуючи речення з однорідними членами. (В зошитах)

(1. Ми команда «Кмітливі» - а отже, вмілі, розумні, винахідливі.

Де «кмітливі» - там успіх і сміх. 2. « Винахідливі» - наше перше ім'я, а друге - знавці, розумники і мудреці, ОЧР для нас - маленькі камінці, які не чинять нам ніколи перешкоди. Усе найкраще нам, і світлий шлях до перемоги. )

III конкурс - «Розминка».

А) Кожна команда отримує картки з правилами і прикладами. За 30 сек. Пронумерувати картки, які стосуються одного правила, потім аргументувати свою відповідь.

1 команда

1) Між ОЧР, не зв'язаними сполучниками, ставиться кома.

2) Після УС перед першим ОЧР (або словом, що до нього відноситься) ставимо двокрапку.

3) У людини все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки.

(А. Чехов).

4) Все навколо світилось радістю: дерево, птахи, люди (В. Собко).

2 команда

1) Перед сполучником і, та (в значенні і), або, чи, коли вони повторюються і стоять між ОЧР - ставиться кома.

2) Коли УС стоїть після ОЧР, перед ним ставиться тире.

3)Людяність, краса, народ, Україна - це були улюблені теми розмов Коцюбинського. (М.Горький)

4) Вона чула і тепло, і неспокій птахів, тікання звірів.

(М. Коцюбинський).

Б) Довести, що це складні речення,а не речення з ОЧР.

1 команда У неправди вік короткий: правда не дає їй довго жити

(Нар. тв.)

2 команда І досі сниться: під горою біленька хаточка стоїть.

(Т. Шевченко)

IV Конкурс. - «Капітанський».

Капітани по черзі дають відповіді на питання. Питання на картках - тягнуть по черзі. Відповідають без підготовки.

Питання: 1.Які члени речення називаються однорідними?

2. Якими частинами мови виражаються ОЧР?

3. Яку синтаксичну роль виконують ОЧР?

4. Які сполучники використовуються для поєднання ОЧР?

5. В яких випадках ставиться кома при ОЧР?

6.Яка інтонація характерна для ОЧР?

7. У якому випадку кома перед сполучником при ОЧР не

ставиться?

8. Як розрізнити однорідні і неоднорідні означення?

9. Скласти речення за схемою: ...УС: О,О,О,О... .

10. .Скласти речення за схемою:.. . і О, і О, і О - УС ... .

Хвилинка відпочинку.

Відгадати загадки:

Злита з хвостиком, ця крапка

Невелика, власне, лапка.

Робить паузу, всім знайома,

Як вона зветься?...

(Кома)

Прямої лінії малесенький відрізок

Не треба, друже, тут сушити мізок,

Бо дуже легко відгадати й так:

Моєї лінії малесенький відрізок -

Між слів у мові - граматичний знак.

Що це таке?

(Тире)

Мов оченята, чорні і кругленькі,

На тебе дивляться кривенько,

Між однорідними стоять,

Коли їх можна одним словом об'єднать.

Що це таке?

(Двокрапка)

V конкурс. - «Граматичний».

А) Складіть речення за схемами. (в зошитах)

1 команда 2 команда

1. О і О. 1. О, О, О.

2. Або О, або О. 2. Не стільки О, скільки О.

3. О і О, О і О. 3. і О, і, О, і О

Б) Поясніть розділові знаки. (Речення записані на дошку).

1. І шумить, і шепче, і тривожить зрадливий дощ із-за кутка.

(М. Рильський).

2. Завод і лан, село і місто злилось в єдину пісню чисту.

(М. Рильський).

1. З боку острова долинає тихий спів і музика, і невгамовний гуркіт зелена -

ряда. (О. Довженко).

2. Крик та гук, регіт та жарти - усе злилося воєдино над річкою.

(П. Мирний)

В) Розставте у реченні розділові знаки. (В зошитах)

1. З городу не бігла вітром летіла Мар'яна.

2. Синій голубий зелений такі відтінки моря виникли на зміну сірокамінній

барві.

3. І світ і травиця і навіть каміння все те мало свій говір свою мову.

1. Все в світлі сонця золотого наша школа вулиця й завод.

2. Над землею розкинулось голубе чисте небо.

3. Моральну красу доброту розум знання майстерність ці багатства дали тобі і батько народ.

VI конкурс. - «Ти - редактор, я - дивак».

Відредагувати речення. ( В зошитах )

1. Втер гнув тополі, дерева, здіймав і крутив курявою над висохлим полем.

2. На городі ростуть картопля, морква, овочі, помідори.

3. Всі речовини доводять: вчені складаються з молекул і атомів.

1. У лісі безліч дерев росте: троянди, соняшники, дуби, клени, осики, берези.

2. Як добре те, що маю багато сестричок: Улю, Оленку й Тетянку, тітку Галю, Оксанку.

VII конкурс. - «Алгоритмічний (підсумковий)».

Скласти алгоритм ( У зошитах)

ОЧР УС

1.Відповідають на одне 1. Слово вживаються для логічного

й те саме питання. узагальнення понять, названих ОЧР

Так Ні Так Ні

2.Слова відносяться до одного 2. Слова є тими самими членами,

й того самого слова в реченні що й ОЧР.

Так Ні Так Ні

3.Слова є однаковими 3. Слова стоять при ОЧР (по переду

членами речення або після них)

Так Ні Так Ні

Це ОЧР Це узагальнюючі слова (ус)

Підсумок гри.

Виступи журі. Оголошення результатів гри.

VIIІ. Підсумок уроку

Бесіда: 1.Чи потрібні ж нам ОЧР?

2. Навіщо?

3. Чи можна обійтися без них?

4. Яка основна функція ОЧР?

(Так, потрібно. Вони збагачують наше мовлення, роблять його повним, образнішим, змістовнішим. Обійтися без ОЧР можна, але від цього багато втратить).

ІХ . Виставлення оцінок та їх мотивація.

Х. Домашнє завдання: повторити вивчене про ОЧР, підготуватися

до тематичного оцінювання;

середній рівень - скласти і записати речення

з ОЧР до правил пунктуації

достатній - скласти кросворд( на 10 завдань)

за темою: «ОЧР». ;

високий - написати лінгвістичну казку

«Пригоди Пунктуації у країні ОЧР».

Однорідні й неоднорідні означення

Мета: ознайомити учнів із поняттям про однорідні й неоднорідні означення, сформувати вміння знаходити однорідні й неоднорідні означення, з'ясовувати їх роль у реченні; правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними й неоднорідними означеннями та використовувати їх в усному та писемному мовленні

Очікувані результати: учні вміють знаходити однорідні й неоднорідні означення; розрізняють їх у реченнях; правильно ставлять розділові знаки та інтонують речення з однорідними й неоднорідними означеннями; уміють доцільно використовувати їх у мовленні.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Однорідні й неоднорідні означення»

Тип уроку: комбінований.

§ І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Перевірка письмового завдання.

2) Фронтальне опитування.

3) Перевірка індивідуального завдання.

2. Дослідження-спостереження.

Прочитайте текст. Визначте, як характеризують предмет виділені означення. Чи можна їх назвати однорідними?

З горіхового неба стало накрапати. У гусенятка на дзюбику зависла крапелька. І в ній воно роздивлялося свого тата ближче. У нього були чорні сторожкі очі, висока очеретяна шия. Мав тато і високі, м'які сірі груди.

Колись веселий, дорогий гусям очерет мовчав тепер над гусаком. Ось і вона - вода. Солодка, добра для гусячого малого народу вода з теплими, мілкими затоками, з літніми комариними очеретами.

(М. Вінграновський)

§ ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Повідомлення теми й мети уроку

Проблемне завдання.

Порівняйте подані речення. З'ясуйте, чому означення, що відповідають на те саме питання й відносяться до того ж члена речення, не завжди вимовляються з перелічувальною інтонацією та на письмі розділяються комами.

Берези рідні, скромні, милі, так тепло люблені людьми! (М. Рильський) Вглядався я в простори сині, зелені, сиво-золоті. (М. Доленго) Сухою травою шепочуть мені суворі козацькі могили. (П. Перебийніс) Великий строкатий дятел ударив дзьобом по стовбуру вільхи, сипнувши чергою сухих, приглушених звуків. (Є. Гуцало)

§ ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

§ ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання таблиці «Однорідні й неоднорідні означення».

Однорідні й неоднорідні означення

Означення

Однорідні

Неоднорідні

1. Якщо вони характеризують предмет за однією й тією ж ознакою (колір, смак, розмір, температура).

2. Якщо вони стоять після означуваного слова.

3. Якщо наступне означення конкретизує, посилює попереднє.

4. Якщо це означення-синоніми, означення-антоніми, означення-епітети.

5. Якщо наявні два означення, перше з яких є непоширеним, а друге - поширеним

Якщо характеризують предмет по-різному і виражаються:

1. займенником і прикметником чи дієприкметником;

2. прикметником і дієприкметником;

3. прикметниками різних лексико-граматичних розрядів;

4. якісними прикметниками, які передають різнопланові характеристики

2. Робота з підручником.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу

2) Виконання вправ і завдань

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Пошуково-вибіркова робота.

Прочитайте текст. Знайдіть і випишіть у дві колонки однорідні й неоднорідні означення разом зі словами, до яких вони належать.

У човні було двоє - чоловік у зеленому спортивному костюмі і в червоному плащі з жовтим шарфом на шиї - жінка. Кінець її довгого жовтого шарфа чоловік тримав у руці.

На острівці гусак допався до іржавого лозячого листя і лозячої кори. Плакучий шовк води обгорнув жовтеньке карапузеньке тільце гусенятка…

Сизим інеєвим досвітом хтось наче ішов. Гусенятко хотіло виглянути з бочки, але не дострибнуло. Тоді воно спробувало крило, одне і друге, а потім уже обидва і вистрибнуло на бочкове ребро: худий, облізлий, довгий, городом від води по картоплянім бадилинні до гусенятка йшов сірий тато.

(За М. Вінграновським)

2. Робота з картками.

Картка № 1

Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Спишіть речення, укажіть означення однорідні й неоднорідні, свою думку обґрунтуйте. Виконайте повний синтаксичний розбір першого речення (усно).

Під самою хатою росли червоні, білі, рожеві маки. (І. Нечуй-Левицький) Жайворонок купався у свіжому ранковому повітрі. (В. Собко) А Настя була добра, тиха, сумирна. (М. Коцюбинський) Глибокі запалі очі майора раз у раз звертались на Черниша. (О. Гончар) Я на гору круту крем'яную буду камінь важкий підіймать. (Леся Українка) Всіх опанував бадьорий, збуджений настрій… (О. Гончар) І так повзла зима, заметільна, сніжна, морозна. (М. Рильський) Великі сиві очі з-під довгих чорних вій дивилися пильно й розумно. (М. Коцюбинський)

Картка № 2

Поширте прості речення спочатку однорідними означеннями, а потім - неоднорідними (якщо це можливо). Запишіть ці речення та прочитайте, правильно їх інтонуючи.

Виконав завдання. Надходив вечір. Переглядали кінофільм. Почулась пісня. Промені пробивались. Минають дні. Склав вступні іспити. Наближається полудень. Світає. Учитель замислився.

Картка № 3

Запишіть, ставлячи розділові знаки, спочатку речення з однорідними означеннями, а потім - з неоднорідними. Поясніть різницю між ними. Поставте пропущені розділові

знаки.

Лагідні веснянії ночі зористі. (Леся Українка) Над містом кучерявий голубий ласкавий дим. (М. Рильський) Понад дорогою за тином в огороді росте кілька високих розкішних верб. (І. Нечуй-Левицький) А маки процвітають і білим і сивим і червоним цвітом. (Марко Вовчок) Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі. (Б. Лепкий) Сократ говорив рівним спокійним голосом. (Ю. Мушкетик) День був ясний сонячний та теплий. Починалось бабине літо. (І. Нечуй-Левицький) Вони дивились перед себе у густий вогкий морок. (М. Коцюбинський) Через всю картину серединою і по всьому низу викручувався великий голубий ужака. (О. Довженко)

3. Творче конструювання.

Подані групи прикметників та іменників уведіть у речення. Визначте, які прикметники виконують роль однорідних означень, а які - неоднорідних. Поясніть уживання розділових знаків.

Сліпучий, сонячний, пишний, травневий (ранок). Буйна, прозора, свіжа, кришталева (роса). М'яка, тендітна, вечорова (тиша). Повний, виточений, золотистий, таємничий (місяць). Сніжно-білі, фантастичні, кучеряві (хмари). Цілюща, життєдайна, смачна, джерельна (вода). Тиха, холодна, нахмурена, спокійна (осінь).

4. Робота в парах.

Складіть діалог за однією з поданих ситуацій.

Ви побували в лісі навесні. Опишіть природу лісового куточку, уживаючи однорідні й неоднорідні означення.

Вам довелося побувати взимку в Карпатах. Опишіть гірську місцевість, використовуючи однорідні й неоднорідні означення.

§ V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1. Завдання для всього класу.

1) Опрацювати теоретичний матеріал

2) Виконати вправи

2. Індивідуальне завдання.

§ VІ. Підсумки уроку

Гра «Яке речення?».

Знайдіть речення з однорідними означеннями (розділові знаки опущено).

У полі зацвітуть пахучі ніжні голубі фіалки. (О. Гончар) Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи. (І. Нечуй-Ле­вицький) Суха порепана дорога повзе, як справжній крокодил. (Л. Костенко)

ТЕМА. Речення з кількома рядами однорідних членів

МЕТА:ознайомити учнів з поняттям про речення з кількома рядами однорідних членів, сформувати вміння знаходити однорідні члени, різні ряди однорідних, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників засобами краси природних надбань.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ: підручник Глазова О.П. «Українська мова» 8 клас, таблиця, проектор

Хід уроку

І. Організаційний момент

2. Лексична розминка

Виправ помилки в реченні

Лист написаний синіми чорнилами. Скрізь була розставлена мебель. Хиляться до лану золоті колосся.

Від духмяних пахощів сіна у мене, сидячи на вулиці, розболілась голова. Через різку біль він схилив голову.

«Запрошують художні засоби»

Працюємо з останнім реченням. У кого і від чого може боліти голова. Спробуйте поринути у світ казки. Використайте однорідні члени , поясніть розділові знаки, необхідні у ваших реченнях.

3.Перевірка домашнього завдання

-Які члени речення називають однорідними?

- Які однорідні члени речення називають поширеними? Непоширеними?

- Які є типи зв'язку між однорідними членами?

ПОЗМАГАЙТЕСЯ! (Завдання проектується або записується на дошці). Хто швидше «збере» слова в речення з однорідними членами і правильно розставить відповідні розділові знаки? Починайте зі слів, які записано першими.

1. При березі, у діток, пробігала, про літо, вода, тихім, купальне, питала (За П. Мовчаном).

2. Спасибі Вам, тепло, ночі, і довгі, мамо, за Ваше, недоспані (За Д. Луценком).

Вправа з ключем. (Завдання проектується)Випишіть спочатку ті сполучення,у яких між однорідними не треба ставити коми, потім ті, у яких треба.

І сміливі й боязкі, як батьки так і діти, охлялий чи хворий, чи сто чи двісті, добре або погано, і ми і ви, очі та вуха, не тільки свої а й чужі, і поле і ліс, один а не два, чесно й відверто, то сніг то дощ, і дивно і лячно, і сміх і гріх, мороз чи відлига, ні охоти ні бажання.

Підкресліть другу букву у кожному першому однорідному членові. З цих букв прочитаєте закінчення мудрої поради американського соціолога Дейла Карнегі: «Даруймо людям те, що…»

Побудувати усне висловлювання - трактування поради Карнегі.

Чи погоджуєтеся ви з цією думкою,аргументуйте свою точку зору.

3.Актуалізація знань.

Виконати на дошці синтаксичний розбір речення

Уже й місяць підбився височенько, вийшов із-за дерев у ярку, став посеред неба, висвітлив дівочі намиста, сережки, скляні приколки ( Г. Тютюнник)

Назвіть, чим ускладнене речення. Назвіть однорідні члени речення. Скільки груп однорідних членів є в цьому реченні? Групи однорідних називають рядами.

4.Повідомлення теми і мети уроку

5.Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

Самостійна робота з підручником. Прочитати матеріал с. 162.

Вправа 257. Колективно,на дошці.

6.Осмислення знань у процесі практичної роботи

Робота в парах. Виконання вправи 258

Перевірка. Назвати кількість рядів однорідних. Обгрунтувати вживання розділових знаків

Графічний само диктант .Використовуючи тільки умовні позначки членів речення, запишіть речення, ставлячи пропущені розділові знаки. Усно поясніть орфограми, укажіть речення з кількома рядами однорідних членів.Доповніть речення з одним рядом однорідних іншими.

1. Шаблі й набої кайдани й пістолі хай гинуть у морі/С. Фоменко). 2. А літа пливуть за ними пливуть собі стиха забирають за собою і добро і лихо (Т. Шевченко). 3. Чорнобиль та м'ята барвінок та рута калина верба над водою в(е,и)шневий садок над ставочком солом(')яні стріхи та чорна пухкая рі(л,лл)я все сниться щоночі шпакові (Дніпрова Чайка). 4. Ті пісні мене найперше вчили поважати труд людський і піт шанувать Вітчизну мою милу, бо вона одна на цілий світ (В. Симоненко).5. Люблю я осінні квіти прощальну красу вечорів і сині оголені віти і вітру холодного спів (В. Сосюра). 6. Шумить і хвилюється Київ і сонце сміється з висот (В. Сосюра). 7. На синіх долонях вечора темним смутком горбатився старий вітряк і в благанні простягав змерзлі руки чи до неба чи до людей (М. Стельмах). 8. З півночі раптом налетів вітер наробив лиха в господах (Д. Ковальський)..

Рольова гра «Я -учитель» Опрацювати правило на с.164, виконати усно вправи 261-263. (учні працюють у малих групах, по черзі виконуючи роль учителя)

Гра «Хто швидше» Скласти речення з кількома рядами однорідних, (клас поділений на групи по рядах, виконують завдання у вигляді естафети, передаючи аркуш; кожен учень самостійно обирає одну із запропонованих схем, указує її номер, повторяти схеми не можна; наголосити, що враховується результат роботи усієї команди)

1 О,О,О…та О, та О, та О

2 О, О, О…О, О, О

3 О і О, О і О…О, О.

4 О, О, О … О, О і О.

5 ні О ні О… у О, у О, у О

(Перевіряє виконання вчитель, зачитує кращі речення)

7.Домашнє завдання Повторити матеріал 22, виконати впр. 264

8.Підсумок уроку

ТЕМА. Однорідні і неоднорідні означення

МЕТА: ознайомити учнів з поняттям про однорідні й неоднорідні означення, формувати вміння знаходити однорідні й неоднорідні означення, правильно розставляти розділові знаки інтонувати речення; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ: підручник Глазова О.П. «Українська мова» 8 клас, таблиця, картки, проектор

Хід уроку

І. Організаційний момент

2.Актуалізація знань. (Завдання спроектоване на дошку або роздане на кожну парту)

Прочитайте текст. Знайдіть однорідні члени речення та узагальнювальні слова, поясніть наявність чи відсутність розділових знаків при них.

Пригадайте і розкажіть, що ви знаєте з теми «Розділові знаки при однорідних членах речення».

Окрасою славнозвісного Воронцовського палацу в Криму є розбитий навколо нього парк, який займає площу 40 гектарів і розміщується амфітеатром*. У парку нараховується понад двісті видів дерев, серед яких можна побачити пальми і лаври, кипариси і маслини, магнолії і платани, калину вічнозелену і рідкісне південноамериканське дерево - араукарія. Парк розбито у пейзажному стилі, їцо не спотворює, а доповнює природу, до якої немов і не торкалася рука людини.

Прибережне шосе поділяє парк на верхній і нижній. Верхній парк насичений природними «родзинками»: суворими кам'яними хаоса** і дзеркальними ставками, фрагментами південного лісу і різновидами прекрасних екзотичних дерев. Усі вони мають поетичні назви: Місячний камінь, Малий і Великий хаоси, Форельне, Дзеркальне і Лебедине озера, Платанова, Сонячна, Каштанова галявини. Нижній парк насаджений у стилі італійських садів епохи Відродження. Тут можна милуватися Фонтаном сліз, джерелом «Котяче око», скелею Айвазовського і терасою левів (3 журналу).

* Амфітеатром - півколом, що підвищується, розширяючись догори. ** Хаос - скупчення, суміш.

МІКРОФОН. Чи доводилося вам бувати у національних природних парках та заповідниках України? Якщо так, розкажіть двома-трьома реченнями з однорідними членами, що ви там побачили.

3. Орфографічна розминка

Розподільний диктант. Прикметники запишіть у дві колонки: 1) ті, що пишуться через дефіс; 2)ті, що пишуться разом.

Одно/бічний, чорно/бровий, ячмінно/житній, криво/бокий, добро/сердний, синьо/жовтий, яскраво/червоний, огне/дишний, стурбовано/розгублений, жовто/гарячий, людино/любний,солоно\кислий, лютнево\брезневий

З других букв прочитаєте закінчення вислову Лесі Українки: «До чистої мети треба йти…». Прокоментуйте його. Яку б синтаксичну роль мали ці слова в реченні? Виберіть ті, які могли б бути однорідними, вибір поясніть,складіть з ними речення (декілька кращих варто записати на дошці).

4.Повідомлення теми і мети уроку

5.Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

Робота з підручником. Коментоване читання матеріалу на с.170, 172; додаткове пояснення вчителя (за потребою)

Спостереження над мовним матеріалом. Усне виконання вправ 270,271( у сильному класі доречно запропонувати роботу в малих групах - рольову гру «Я - учитель»,у ході якої один учень,визначений учителем, слухає пояснення інших, виправляє, допомагає), 275( крім завдань у підручнику, доречно виконати трансформацію речень - переставити означення, щоб з однорідних вони стали неоднорідними).

Повернімось до складеного на початку уроку речення з, на ваш погляд, однорідними означеннями. Підтвердіть або спростуйте правильність ваших суджень.

6.Осмислення знань у процесі практичної роботи

Виконання вправ 274 (переписати, розставити розділові знаки, пояснити).

Вправа «Додай блиску і об'єму» Оберіть речення, яке б ви хотіли поширити другорядними членами. Перебудуйте його,спробуйте пояснити, чому ви це зробили.

«Вправа з ключем» Випишіть словосполучення з неоднорідними означеннями, потім з однорідними й поставте між ними коми.

Знаний молодий поет, зніяковілий розгублений хлопець, вічний глухий страх, нескінченний безмежний простір, привітний лагідний голос, очманілий поранений кінь, холодна сира погода, довгий літній день, обшморгана гола гілка, чиста прозора вода,столочена витоптана трава, згідливий на все малий чоловічок, холодний осінній вечір, високі вкриті снігом гори.

У кожному словосполученні підкресліть другу від початку букву. З цих прочитаєте закінчення вислову англійського письменника Оскара Уайльда: «Це жахливо важка робота - …». Складіть речення з будь-якими словосполученнями.

Навчальний зоровий диктант. Запишіть текст під диктовку, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть і поясніть вивчені пунктограми й орфограми.

Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить що так співають лебедині крила. Я придивляюсь до їхнього маяння прислухаюсь до їхнього співу і мені теж хочеться полетіти за лебедями, тому й підіймаю руки наче крила. І радість і смуток і срібний передзвін огортають та й огортають мене своїм снуванням.

ІІ. Доповніть текст усною розповіддю про свої спостереження над світом природи.

Навчальний зоровий диктант. Запишіть текст під диктовку, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть і поясніть вивчені пунктограми й орфограми.

Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить що так співають лебедині крила. Я придивляюсь до їхнього маяння прислухаюсь до їхнього співу і мені теж хочеться полетіти за лебедями, тому й підіймаю руки наче крила. І радість і смуток і срібний передзвін огортають та й огортають мене своїм снуванням.

ІІ. Доповніть текст усною розповіддю про свої спостереження над світом природи.

7.Підсумок уроку

«Скажи по-своєму»

Вибірковий диктант. Виписати однорідні члени речення.

В небі жайворонки в'ються,

Заливаються-сміються,

Грають, дзвонять цілий день,

І щебечуть, і співають,

І з весною світ вітають

Дзвоном радісних пісень.

Ось вони на землю впали,

Щось шепнули їй, сказали

І розтали знов у млі…

І щоб глянути на диво, виглядають полохливо

Перші проліски з землі.

Зачитати виписані слова. Про що йшлося в тексті? Використовуючи записані слова, складіть текст на цю ж тему.


© 2010-2022