Конспект урока для 5 класса «Основні випадки чергування у-в, і-й»

ТЕМА: Основні випадки чергування у-в, і-й 5 КЛАС МЕТА: ознайомити учнів з правилами чергування у-в, і-й, Формувати вміння правильного вживання в усному мовленні та на письмі , виховувати переконання в тому, що наша мова милозвучна, ритмічна. ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу. ОБЛАДНАННЯ: картки, таблиці, підручники. ХІД УРОКУ: І. Мотивація навчальної діяльності 1. Організація класу до роботи. 2. Оголошення теми і мети уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Перевірка домашнього завдання. 2. Словниковий диктант. ЗАВДАННЯ: перевірити знання учнями орфограми “спрощення в групах приголосних” Кістлявий, якість, совість, проїзд, тиждень, месник, шістнадцять, контрастний, хруснути, щасливий, корисний, пестливий ІІІ. Вивчення нового матеріалу Бесіда з учнями. 1. Чому наша мова милозвучна і ритмічна? ( Їй властиве уникнення збігу приголосних). 3. Назвіть винятки , коли не відбувається спрощення у власне українських словах? ( В словах : шістнадцять, хвастнути, кістлявий , пестливий …) ЗАВДАННЯ: списати й виразно прочитати загадки. Підкреслити прийменники У , В та сполучники І ,Ї. Чому в одних випадках пишемо У, а в інших В, І-Ї? У зеленій оболонці, А всередині- як сонце. (КАВУН). Він скрізь : у полі та в саду, А в дім не попаде. І я тоді лиш з дому йду, Коли вже він не йде. ( ДОЩ). У чергується з В, а І з Й, щоб запобігти немилозвучному збігові кількох голосних (або приголосних). Опрацювання теоретичного матеріалу та таблиці. Після ознайомлення з правилами, заповнюємо таблицю «правило-приклад». У У садочку та калинонька стояла, З неї квіточки Маринонька ламала. Ой гарний калини кущ У садочку , А ще краща дівчина У віночку. В В озеречку та карасик плавав, Мариноньку та Тарасик сватав, Оченята в Мариноньки карі, І І таки ж Тарас їй до пари, Ой Тарасик І Марина вродливі Й Будьте ж , діточки, багаті Й щасливі.
Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА: Основні випадки чергування у-в, і-й


5 КЛАС


МЕТА: ознайомити учнів з правилами чергування у-в, і-й,

Формувати вміння правильного вживання в усному мовленні та на письмі , виховувати переконання в тому, що наша мова милозвучна, ритмічна.


ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.

ОБЛАДНАННЯ: картки, таблиці, підручники.


ХІД УРОКУ:

І. Мотивація навчальної діяльності

  1. Організація класу до роботи.

  2. Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Словниковий диктант.

ЗАВДАННЯ: перевірити знання учнями орфограми "спрощення в групах приголосних"

Кістлявий, якість, совість, проїзд, тиждень, месник, шістнадцять, контрастний,

хруснути, щасливий, корисний, пестливий

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда з учнями.

1. Чому наша мова милозвучна і ритмічна? ( Їй властиве уникнення збігу приголосних).

  1. Назвіть винятки , коли не відбувається спрощення у власне українських словах?

( В словах : шістнадцять, хвастнути, кістлявий , пестливий …)

ЗАВДАННЯ: списати й виразно прочитати загадки. Підкреслити прийменники У , В та сполучники І ,Ї.

Чому в одних випадках пишемо У, а в інших В, І-Ї?

У зеленій оболонці,

А всередині- як сонце. (КАВУН).

Він скрізь : у полі та в саду,

А в дім не попаде.

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде. ( ДОЩ).

У чергується з В, а І з Й, щоб запобігти немилозвучному збігові кількох голосних (або приголосних).

Опрацювання теоретичного матеріалу та таблиці. Після ознайомлення з правилами, заповнюємо таблицю «правило-приклад».


У

У садочку та калинонька стояла,


З неї квіточки Маринонька ламала.

Ой гарний калини кущ У садочку ,

А ще краща дівчина У віночку.


В

В озеречку та карасик плавав,

Мариноньку та Тарасик сватав,

Оченята в Мариноньки карі,

І

І таки ж Тарас їй до пари,

Ой Тарасик І Марина вродливі

Й

Будьте ж , діточки, багаті Й щасливі.

Підсумовуючи, ще раз наголошуємо, що голосні (У, І) вживаються на початку речення та після приголосного, а приголосні ( В, Й ) - після голосного, щоб не порушувався закон відкритого складу. Отже, нашій мові властиве уникнення збігу голосних і приголосних,яке відбувається в прийменниках У, В, І, Й та на початку повнозначних слів. Це чергування набула наша мова ще з доісторичної доби.

СПИСАТИ ПРИСЛІВ"Я, вибираючи з дужок потрібне.На місці крапок вставити пропущені букви. Позначити і пояснити орфограми.

( У , В ) кр…ницю воду лить -людей смішить .

Пот…паючий (І, Й ) за с…ломинку хапається.

( У, В ) очі л…сицею, за очі вовчицею.

Добрі люди (У, В )мирають , а діла їх ж…вуть.

Яка пш…ниця, така (І, Й ) палдяниця.

(У, В ) понеділок р…боти не починай, (І, Й) , (У, В) д…рогу не вирушай.

Як прийшла середа то (У,В )ч…пилась біда.

Через день - та (І, Й) неділя , через хату- (І, Й) в…сілля.

ПРОЧИТАТИ ВГОЛОС. ЯКІ СПОЛУЧЕННЯ ЗВУКІВ ВАЖКО ВИМОВЛЯТИ? ВИПРАВИТИ ВСІ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ЧЕРГУВАННЯ У-В , І-Й.

Січень не так січе , як вуха пече.

В лютому зима з весною уперше зустрічається.

Холодний май- буде добрий урожай.

В червні на полі густо, а в коморі пусто.

Хто у листопаді не мерзне, тому і коло йордану нічого біда не зробить.

Прийшов грудень й приніс студінь.

ЗАПИСАТИ СЛОВА, У ЯКИХ ЧЕРГУВАННЯ У-В, І-Й НЕ БУВАЄ.

З 3-4 З НИХ СКЛАСТИ РЕЧЕННЯ.

Університет, указ, уява, угода, установа, влада, вплив, вдача,внутрішній,ультиматум, ідилія, Уругвай, Італія, Врубель.

ПОЯСНИТИ, ЧОМУ В ПОДАНИХ ПРИКЛАДАХ ВЖИВАЄМО СПОЛУЧНИК І. ВІД ЧОГО ЦЕ ЗАЛЕЖИТЬ?

Добро і зло; батьки і діти; правда і брехня; чорне і біле.

Минеться- і не залишиться.

Колос до колосу- і сніп збереться.

ЗАВДАННЯ: пригадати і записати кілька назв казок, книг, які містять зіставлення чи протиставлення понять, з"єднаних сполучником І.

ВИКОНАТИ ДИКТАНТ-ПІСНЮ. Кожне речення диктується двічі ,з варіантами У-В, І-Й. Вибрати один правильний варіант, додержуючись законів чергування. Зробити висновок про милозвучність мови.

Ой сосонка літо і/й зиму зелена,

У/В п"ятницю була Галочка весела,

А у/в суботу русу косу чесала,

А у/в неділеньку і/й шла до шлюбу, плакала.

Ти не плач, Галочко, по косі,

Ти заплач, Галочко, по красі:

Коса і/й під хусткою буде,

Краси дівочої більш не буде.


ІV. Закріплення матеріалу

Запитання до учнів:

  1. Чому наша мова милозвучна?

  2. Які чергування відбуваються у прийменниках У-В, в сполучниках І-Й та на початку повнозначних слів?

  3. В яких випадках пишемо тільки у або в?

  4. Який сполучник вживається після паузи і при зіставленні?

Навести приклади.


v. Домашнє завдання і коментар до його виконання

Написати твір -мініатюру «Шануй людей -і тебе шануватимуть",

Використовуючи вивчені орфограми.

VI. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Отже, сьогодні на уроці ми розглянули таку тему:» Основні випадки чергування У-В , І- Й .


© 2010-2022