- Преподавателю
- Украинский язык
- Разработка урока по украинской литературе Мифы и легенды украинцев
Разработка урока по украинской литературе Мифы и легенды украинцев
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Гуркина И.М. |
Дата | 30.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Українська література
5 клас
____________________
Урок № 2
Тема. Міфи та легенди українців. «Про зоряний Віз», «Чому пес живе коло людини?», «Дажбог»
Мета: визначити місце міфології в доробку художньої літератури, дати учням уявлення про виникнення міфів, легенд українців; ознайомити учнів із первісними світоглядними уявленнями українців про Всесвіт і людину; допомогти усвідомити зміст міфів та легенд і особливості їх форми, значення;
розвивати уяву, культуру зв'язного мовлення, логічне мислення школярів; виховувати інтерес до міфологічного минулого українців, шанобливе ставлення до світоглядних уявлень наших предків.
Очікувані результати: учні розуміють, що таке міф, легенда, знають і тлумачать зміст цих понять; уміють переказувати, висловлювати власну думку з приводу прочитаного.
Теорія літератури: фольклор, міф, легенда.
Обладнання: підручник, тексти міфу «Про зоряний Віз», легенд «Чому пес живе коло людини?», «Дажбог», презентація до уроку, відеофільм «Про зоряний віз»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу
Світ дивовижний вас вітає -
Всіх тих, хто вдумливо читає,
І тих, хто любить мандрувати,
То ж, починаймо крокувати! (слайд 2)
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Зоровий диктант.
На слайдах завдання, які повинні виконати учні
А). Випишіть образні слова(слайд 3)
Б. Доберіть вислови у переносному значенні (слайд 4)
В. Запиши пестливі слова (слайд 5)
-
Перевірка зорового диктанту (перевіряю 3 зошити, всі перевіряють свою роботу олівцем)
-
Заслуховування виписаних учнями образних слів із улюблених віршів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку (слайд 6)
-
Вступне слово вчителя.
Відгадайте загадки:
-
Два брати весь вік живуть, один на одного дивляться, докупи не зійдуться (Земля і небо)
-
Один пастух тисячі овець пасе (Місяць і зорі)
Споконвіків людина тягнулася до неба, зірок, сонця, місяця своїми думками, намагаючись розгадати їх таємниці. Вона порівнювала небесні тіла з різними предметами: кругле, як сонце; холодна, як місяць; яскрава, як зірка. Людина милувалася красою, яка знаходилася поруч. Їй хотілося розповісти про свої почуття - так виникали перші усні твори, які ми з вами називаємо фольклором (слайд 7)
Якщо людина не знала відповіді на якісь питання, наприклад, звідки взялися зорі, місяць, сонце, що таке грім, блискавка, то вона фантазувала, малюючи ці явища у вигляді істот, подібних до себе, тільки набагато сильніших та могутніших. Так виникли міфи й легенди, причому в кожного народу - свої (слайд 8, 9)
-
Робота з таблицею «Різновиди легенд» (слайд 10)
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Перегляд відеофільму «Про зоряний віз»
2. Словникова робота
Хорувати - хворіти
Одволала - порятувала
3.Евристична бесіда за переглянутим відеофільмом
-
Яке нещастя трапилося із людьми і невідомому краю?
-
Які риси характеру мала дочка вдови?
-
Кого зустріла дівчина на шляху додому і що зробила?
-
Що сталося з останніми краплями води в глечику?
-
Як наші предки пояснювали появу 8 зірок на небі, що утворили сузір'я?
-
За що Бог послав дощ на землю?
4. Тестове завдання.
Зоряний Віз - це справді небесне сузір'я
А Великої Ведмедиці
Б Малої Ведмедиці
В Чумацького Шляху
Г Великого Пса
Цікаво знати:
Довідка.
В українців відомі небесні сузір'я мають свої поетичні назви: Велика Ведмедиця - Великий Віз, Мала Ведмедиця - Пасіка, Плеяда - Квочка, Гіади - Чепіга, Венера - Вечірня Зірниця. Чумацький Шлях, або Молочний Шлях,- це величезне скупчення зірок (воно майже зливається й має білий колір), яке перерізає небо, ніби шлях. Чумаки орієнтувалися за ним, мандруючи в Крим по сіль і повертаючись додому.
5. Слухання аудіозапису легенди «Чому пес живе коло людини?»
6. Словникова робота.
Затягнімося в корч - сховаймося під кущем.
7. Відновіть події легенди «Чому пес живе коло людини?» за слайдами презентації (слайди 11-14)
8. Евристична бесіда за текстом легенди
-
Чому собаці набридло бути самотнім?
-
Кого він хотів знайти? Яку рису вважав найголовнішою?
-
Кого зустрічав на життєвій дорозі пес?
-
Чому він обрав саме людину?
-
За якими ознаками ви обираєте собі друга?
Цікаво знати:
Довідка.
Пес живе поряд із людиною, як вважають учені, ще за доби неоліту, тобто з початку Х тис. до н. е. Серед свійських тварин він був приручений першим.
9. Тестове завдання.
Пес живе коло людини тому, що
А вважає її рівною із собою, «однієї крові»
Б вважає найсильнішою
В бо людина смачно його годує
Г бо всі інші звірі прогнали його
10. Виразне читання міфу «Дажбог» (слайди 15, 16)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Проблемні питання.
- Головна думка якої легенди відповідає прислів'ю «Хто людям добра бажає, той і собі має»?
- На який вид фольклору схожі легенди і які між ними відмінності? Відповідь оформіть у вигляді таблиці.
Орієнтовна відповідь
Легенди, міфи
Казки
Спільне
Зображуються фантастичні події, магічні речі, оживлюється природа
Відмінне
Зображувані події претендують на певну достовірність; персонажами є конкретні люди
Невизначеність місця і часу дії, типові персонажі, сприймається як вигадка, фантастика, розказується з метою повчання і щоб розважити
VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Навчитися виразно читати, переказувати міфи та легенди, коментувати зміст творів;
Знайти легенду про назву своєї вулиці, району, міста, підготувати переказ цієї легенди.
VІІ. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Із міфів та легенд давні українці постають перед нами як…
Використана література:
-
А. І. Кривобокова, М. Г. Шленьова. Усі уроки української літератури. Харків. Видавнича група «Основа», 2013 р. , с. 13-19
-
О. М. Авраменко, Г. К. Дмитренко. Книжка для вчителя. Українська література 5 клас. Київ. «Грамота», 2013 р., с.14-20
-
О. Я. Загоруйко. Плани-конспекти уроків на друкованій основі. Українська література 5 клас. «Ранок», с.6-7