Розробка уроку на тему: Числівник

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:






Розробка уроку на тему:

Числівник як частина мови

Загальне значення, морфологічні ознаки

Числівники кількісні, прості і складені








Із досвіду роботи вчителя

української мови і літератури

вищої категорії

Дем'янової Наталії Юріївни

Мета: домогтися засвоєння учнями поняття про числівник як частину мови; груп за значенням (кількісні і порядкові) і за будовою (прості і складені); формувати вміння визначати кількісні й порядкові числівники, прості і складені; прищеплювати любов і повагу до наших славних і волелюбних предків.

Тип: урок вивчення нового матеріалу.

Вид: бесіда, розповідь, робота з книгою.

Обладнання: таблиця, картки, малюнки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення мети і завдань уроку.

ІІІ. Активізація опорних знань.

8


Розповідь учителя:

Учитель питає учня: «Скільки буде, якщо вісім поділити на два?»

Учень відповідає: «Це дивлячись як поділити. Якщо вздовж - будуть дві трійки, а якщо поперек - два нулі!»

Скажіть: що поділив учень?

Чим відрізняється цифра від числа?

IV. Вивчення нового матеріалу.

Спробуємо записати цифру словами і поставити запитання:

а) Тринадцять, сім, один (Скільки? Означає число).

А тепер спробуємо сполучити числівник з іменником:

б) Три дуби, дві книжки, сім учнів (Скільки? Означає кількість предметів).

в) Друга ділянка, третє завдання (Яка? Порядок предметів).

г) Восьмий день, дванадцятий поверх (Котрий? Порядок предметів).

Висновок: залежно від того, на які питання відповідають, числівники поділяються на дві групи: кількісні й порядкові.

Робота з таблицею в підручнику на сторінці 81.

Словниковий диктант

Чотирнадцять, п'ятсот, третій, одна друга, п'ятий, сорок один, троє, дев'яносто другий, дві четвертих, сто двадцять два.

Підкресліть хвилястою лінією кількісні числівники. Як ви їх розпізнали?

На які питання відповідають решта числівників? До якого розряду вони належать?

Що вони означають? (Ціле число, дробове, збірну назву)

Робота з картками (Додаток № 1)

Визначте розряди числівників за значенням:

І - й кількісні ІІ - й порядкові

Обидві жінки П'ятий рік

Два товариша Сорок п'ятий розмір

Троє хлопчиків Чотирнадцятий день

Усні вправи. Дайте відповідь:

В якому році ти народився?

Котрий тобі рік пішов?

На якій вулиці, в якому будинку і в якій квартирі ти проживаєш?

Скільки часу в день ти приділяєш читанню, грі на комп'ютері?

Скільки книг ти прочитав останнього місяця?

Якого числа святкується День Незалежності України?

Вибірковий диктант

Виписати числівники. До кожного з них поставити питання.

Військо Запорозької Січі часом сплутують з реєстровим козацьким військом. Напередодні повстання під проводом Хмельницького ця створена польським королем з найманців армія мала шість полків. В кожному полку було по одній тисячі козаків.

Військо ж Запорозької Січі традиційно складалося з тридцяти восьми куренів. На початку повстання це військо нараховувало вісім тисяч козаків.

Під час повстання на Січі один з полків реєстрового війська перейшов на бік Хмельницького. Інші п'ять полків перейшли до нього під час битви на Жовтих Водах.

Повстання проти польської шляхти під проводом Богдана Хмельницького розпочалося тисяча шістсот сорок сьомого року.

(З книги «Як козаки воювали»)

За поданими малюнками (Додаток № 2) угадайте фразеологізми. Вкажіть в них числівники. Складіть з ними речення.

Закріплення вивченого матеріалу

Яку сьогодні ми вивчили частину мови? Дайте визначення.

На які розряди поділяються числівники?

Які вони бувають за будовою?

Робота з картками (Додаток № 3)

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання: вивчити § 25. Пригадайте та запишіть 5 приказок та прислів'їв, в яких вжито числівники. Визначте розряди за значенням.

Додаток № 1

Запишіть в таблиці числівники й інші частини мови, зв'язані поняттям числа і кількості

Числівники

Іменники

Прийменники

Дієслова

Прислівники


П'ятірка, двометровий, по-перше, подесятерити, двійка, уперше, три, потроїти, п'ятисантиметровий, двозначний, четвертий, семірка.

Додаток № 2

Розробка уроку на тему:Числівник Розробка уроку на тему:Числівник

Розробка уроку на тему:Числівник


Додаток № 3

Переписати народні загадки, вставляючи на місці крапок числівники, де це можливо.

  1. Стоїть дуб, на нім … гілок, на кожній гілці по … гнізда, в кожному гнізді - по … пташенят. (Рік, місяці, тижні, дні)

  2. Під … брилком … козаків. (Стіл)

  3. … ніг, … голови, … хвіст, …ока, … носів. (Вершник на коні)

  4. Сам чорен, та не ворон, є … роги, та не бик, … ніг, та без копит. (Жук)

  5. У … матерів - по … синів. (Руки й пальці)

© 2010-2022