Открытый урок по украинской литературе в 11 классе

Раздел Украинский язык
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Министерство образования и науки Донецкой народной республики

Торезское высшее профессиональное училище им. А.Г. СТАХАНОВА

Согласовано

методист

________В.Н.Лавриненко

Разработка

открытого урока

по украинской литературе

на тему:

«Зображення «Цілісної людини» в єдності біологічного, духовного, соціального за романом В. Підмогильного « Місто»»

Рассмотрено

цикловой комиссией

общеобразовательных предметов

Протокол №________

от ______________2015г.

Председатель

______________ Л.А.Некрасова

2015г.

Тема уроку. Зображення «цілісної людини» в єдності біологічного, духовного, соціального за романом в. Підмогильного «Місто»»

Мета уроку: у ході уроку визначитися зі ставленням до головного героя роману В. Підмогильного «Місто», оцінивши його вчинки, мотиви поведінки, досягнення й втрати; збагнути для себе, чи є чому повчитися в героя роману, чи варто його наслідувати, і врешті поміркувати про те, яким треба бути, щоб зайняти гідне місце в суспільстві;

розвивати в учнів аналітичні здібності; уміння послідовно висловлювати свої думки, обґрунтовувати міркування , робити висновки;

виховувати в учнів уміння вибудовувати стосунки з людьми, цілеспрямованість, прагнення стати успішними, уміння презентувати себе в суспільстві, порядність у ставленні до оточуючих людей;

формувати життєві компетентності учнів.

Учні повинні знати: зміст роману «Місто», основні засади екзистенціалізму, маргінальність.

Учні повинні вміти: аналізувати ідейно-художній зміст і образи урбаністичного роману «Місто»; характеризувати маргінальний образ українського інтелігента, давати власну оцінку; висловлювати і обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного.

Методи і прийоми: репродуктивний ( обговорення теми в загальному колі, бесіда, дискусія, випереджальні завдання -поетична хвилинка);

інтерактивні(індивідуальні творчі завдання, метод «Прес», презентація, рольова гра, «Сенкан», «Займи позицію», «Дерево рішень»).

Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок з елементами дослідження.

Обладнання: портрет Валер'яна Підмогильного, мультимедійний проектор, комп'ютер, музичні записи, уривок із фільму «Розстріляне відродження. Частина 1», презентація, виставка книжок, пам,ятка, цитати

Теорія літератури: маргінальність ,цілісна особистість.

Міжпредметні зв,язки: інформаційні комп,ютерні технології

Перебіг уроку

І. Органіцаційний момент. Стимулювання та психологічна настанова.

1. Викладач: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам'яті, часом, залишається назавжди. Її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо вона сама по собі нічого не варта, поки її не віддали!»

  • Чи здогадалися, про яку людську емоційну приємну реакцію йдеться? (Про усмішку.)

- Тож давайте розпочнемо сьогоднішній урок з усмішки і подаруємо її доброзичливість всім учасникам уроку.

2. У нас сьогодні незвичайний урок, бо маємо продемонструвати, що знаємо і що вміємо. Цілком природне ваше хвилювання. Нехай побороти його вам допоможе пам'ятка.

(Кожному учню роздається текст емоційної настанови)

« Я - учень.

Я особистість творча.

Я не боюсь висловлювати свої думки.

Помилившись, міркую далі.

Шукаю істину»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Викладач:

На попередніх уроках ми познайомилися із біографією В. Підмогильного, одним із найяскравіших прозаїків 20-х років ХХ століття, найпотужнішим модерністом, представником неореалістичної течії і автором романа «Місто». Пропоную перевірити знання з цієї теми через виконання літературного диктанту .(Робота в зошитах)

2.Літературний диктант.

1.Літературна організація, до якої належав В.Підмогильний? (Ланка - МАРС)

2.Роман А.Франса, перекладений В.Підмогильним? («Таїс»)

  1. В.Підмогильний - письменник і.. ( перекладач)

  2. Село, де народився письменник? ( Чаплі)

  3. Який твір письменника можна вважати вершинним? ( «Місто»)

(Після написання літературного диктанту - взаємоперевірка)

3.Випереджальне завдання: читання вірша В. Симоненка «Ти знаєш, що ти -людина?» (Додаток1)

Кожен з нас у цьому світі - неповторна особистість, і доля кожного неповторна. Як же у безмежному океані людських доль знайти свій шлях, не схибити , не ошукати свою долю і не потоптати бездушно чиюсь?

Епіграф: Життя іде і все без коректур,

І як напишеш, так уже і буде.

Ліна Костенко

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності(повідомлення теми й мети уроку).

1.Слово викладача: Шановні друзі!

Сьогодні ми з вами закінчуємо роботу над твором Валеріана Підмогильного «Місто». Це один з найактуальніших і найсучасніших творів з усього курсу літератури, адже, познайомившись зі Степаном Радченком, кожен замислюється, ким бути, яким бути, як вижити в складному, суперечливому дорослому світі, як реалізувати свої здібності, як залишитися при цьому людиною, не завдати шкоди іншим, самому не стати зброєю в чужих руках, засобом для досягнення цілей.

Передбачаю, що твір залишив по собі доволі суперечливі враження й що ми не дійдемо якоїсь спільної думки, але для мене головне те, що ви не байдужі, що ви готові замислитися вже зараз про своє місце в цьому світі, про людей, що супроводжуватимуть вас у майбутньому, про життєві цілі й шляхи їх досягнення.

Тема сьогоднішнього уроку: « Зображення «цілісної людини» в єдності біологічного, духовного, соціального за романом В. Підмогильного «Місто»» (запис у зошити).

2. Визначення очікуваних результатів

Бесіда. Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

3. Повідомлення мети уроку.

1.Твір не залишав і не залишає нас байдужими, бо головного героя роману і зараз можна зустріти в нашому місті. Он скільки їх, провінційних юнаків і дівчат, приїздить до Києва. І майже кожен з них бачить себе завойовником. Та не завжди то так буває.

На уроці ми повинні дати відповідь на складне, суперечливе питання, яке потребує оцінки персонажа. Мені б хотілося зауважити на тому, що дуже важко в цьому житті зрозуміти оточуючих, їх поведінку, мотиви вчинків. Кажуть, для цього треба подивитися на речі очима іншої людини, стати на її місце, «побувати в її шкурі».

2.Проблемне питання:

- Степан Радченко - завойовник чи жертва міста?

- Цинічний егоїст чи взірець сильної цілеспрямованої особистості?

ІV.Застосування знань, умінь і навичок з елементами дослідження.

Викладач. -Який же він є, головний герой - Степан Радченко, як особистість? Пропоную роботу в групах. (3групи по 4учні)

1.«Займи позицію».

«Лінійка» - моя думка щодо Степана Радченка (стати ближче до обраного краю)

Відповідно до того, хто де опинився, заповнити таблиці й обґрунтувати вибір

Тож, щоб не прийняти спонтанного рішення, пропоную групам зайняти позицію певної категорії читачів. Попереджаю, що вона може не збігатися з вашою, але хочу, щоб ви спробували оцінити поведінку Радченка з позиції іншої людини.

Учні першої групи займають позицію тих, хто розділяє життєву позицію Степана Радченка й вважає, що він може стати взірцем для наслідування.

Учні другої групи спробують стати на місце тих, хто осуджує його, вважаючи цинічним егоїстом.

Учні третьої групи займуть позицію тих, хто сумніваються, не визначилися зі своїм ставленням до Степана Радченка.

2. «Дерево рішень».

Заповнити таблицю, у якій ви маєте зазначити позитивні та негативні риси характеру Степана Радченка з точки зору певної групи читачів. У нижньому рядку обґрунтуйте свою позицію: учні першої групи доводять, що Радченко - взірець цілеспрямованої особистості і в нього є чому повчитися; учні другої групи пояснюють, чому вважають його цинічним егоїстом; учні третьої групи пояснюють, чому їм важко остаточно визначитися зі ставленням до нього.(Додаток 2)

Озвучення результатів.

3. Рольова гра.

Зараз я пропоную групам виконати особливе завдання. Воно потребуватиме від вас не просто знання твору, не просто певного ставлення до персонажа - вам треба буде вжитися в один з образів роману, пройнятися його думками, переконаннями, поглядами на життя. І, що головне, кожен із цих персонажів матиме власний погляд на життєві принципи, позиції Степана Радченка.

Робота називається «Інтерв'ю з персонажем». Уявіть собі, що Степан Радченко став популярним письменникам, про нього говорять, його життям цікавляться. І на одному з популярних ток-шоу в самого Степана, людей, які в той чи інший час були близькі Радченку, беруть інтерв'ю.

Ваше завдання - спрогнозувати відповіді на питання журналіста самого Степана Радченка, Зоськи, поета Вигорського.

Групи отримують завдання. (представники від груп «тягнуть» картки, як білети на екзамені). (Додаток 3)

Інтерв'ю зі Степаном Радченком:

Журналіст: Чого ви прагнете досягти в житті?

Степан:

Журналіст: Чи було вам колись соромно за свої вчинки?

Степан:

Журналіст: Якими людьми, ви б хотіли оточити себе в майбутньому?

Степан:

Журналіст: У чому для Вас полягає щастя? Чи вважаєте себе щасливою людиною?

Степан:

Інтерв'ю з поетом Вигорським:

Журналіст: Чи вважаєте ви Степана Радченка талановитим, перспективним письменником?

Вигорський:

Журналіст: Чи близька вам його життєва позиція?

Вигорський:

Журналіст: Чи хотіли б Ви спілкуватися з ним, товаришувати й надалі? Чи вважаєте Ви себе його другом?

Вигорський:

Журналіст: Яким Ви бачите Радченка в майбутньому, років за 15-20?

Вигорський:

Інтерв'ю із Зоською:

Журналіст: Чи вважаєте Ви Степана Радченка талановитим письменником?

Зоська:

Журналіст: Кажуть, у кожного митця має бути муза. Чи вважаєте ви себе натхненницею Степана Радченка?

Зоська:

Журналіст: Які спогади залишив вам по собі цей чоловік? Чи звинувачуєте Ви його в чомусь? А чи вдячні йому за щось?

Зоська:

Журналіст: Якою повинна бути жінка, щоб стати йому за супутницю в житті?

Зоська:

По закінченні роботи представляють результати, обіграючи ситуацію інтерв'ю.

4. «Займи позицію».(Переглянути записи у своїх групах. Чи не змінилася думка?)

А тепер прийшов час, коли ви маєте нагоду висловити своє ставлення до Радченка. Займіть тепер місце в групах відповідно до того, як ви оцінюєте цього героя ( 1 група - ті, хто вважають його цинічним егоїстом; 2 група - ті, хто вважають його взірцем для наслідування; 3 група - ті, хто не визначилися зі ставленням до Радченка).

V.Закріплення знань.

1. Метод «Прес». (Обрання експерта для озвучення висновку)

Тепер нарешті ви можете представити особисті думки щодо головного героя роману. Користуючись схемою, яку ви знайдете в конвертах, сформулюйте відповідь: ким же є, на вашу думку, Степан Радченко - цинічним егоїстом чи взірцем цілеспрямованої людини, у висновку зазначте, як же слід поводитися, щоб зайняти місце під сонцем, досягти успіху в житті. Відповідь побудуйте за схемою:

А. Чи завоював Степан Радченко МІСТО?

Теза я вважаю, що Степан Радченко - завоював…;

я вважаю, що Місто - примусило...;

я ще не сформулював собі чіткої думки про те,чи завоював Степан місто…;

Докази тому що …; оскільки…; бо…; доказом може бути…; доказом є ….

Висновок отже, секрет успіху …;

як висновок можна сказати: досягає успіху той, хто…;

таким чином, можна стверджувати, що….

Вмсновок експерта:У своєму психологічно - філософському ключі роман «Місто» порушує проблему перспективи української нації, узагальнивши її в епіграфі з Талмуду до нього : «Шість прикмет має людина: трьома подібна вона на тварину, а трьома на янгола…» І тільки споконвічна боротьба людини за чистоту своєї душі робить її подібною до янгола. Цю істину відкриває нам В. Підмогильний своїм завжди актуальним романом.

Учні дають відповіді.

Б. Сенкан

А хто не працює у групі пропоную роботу, яка допоможе створити свого роду психологічний портрет Степана Радченка. І ми побачимо, яким він постає в уяві кожного з вас.

Учні роблять записи в зошитах за схемою:

Степан Радченко

Дібрати 2-3 означення, що характеризують цю людину.

Дібрати 2-3 дієслова, що схарактеризували б дію чи стан цього персонажа.

Почуття, яке викликає у вас (1-2 словами).

Асоціація. (предмет, явище природи, тварина тощо)

Озвучення результатів.

VI Підсумки уроку

1. Рефлексія

Дякую вам за роботу, сподіваюся, наш урок не минувся марно.

Я хотіла б почути відповідь на питання:

Що дало вам особисто знайомство з твором, з такою непересічною, суперечливою, цікавою особистістю як Степан Радченко?

А чи є такі, що прийшли на урок з одним ставленням до головного героя, а потім засумнівалися чи ж ставлення до Радченка змінилося докорінно?

Поділіться своїми міркуваннями.

Чи підходить епіграф нашого уроку до образу Степана Радченка?

2. Самооцінка /або оцінювання роботи учнів на уроці викладачем.

Пропоную поставити собі оцінки, заповнивши картки самоконтролю.

3. Слово викладача.

Ще раз дякую за роботу, за вашу відвертість, я бачу, що ви готові працювати над собою, переглядати, адекватно оцінювати власні погляди на життя, принципи, цілі, а також людей, що вас оточують. Я бажаю вам не схибити, не згубитися у великому житті, не занехаяти душу у вирі проблем, спокус і випробувань, що посилатиме вам велике доросле життя. Хай щастить.

VIІІ Домашнє завдання

Написати домашній твір «Яким треба бути, щоб досягти успіху в житті?».

















Додаток 2

«Дерево рішень»

Група 1

Проблема - чи розділяє життєву позицію Степана Радченка й вважаєте , що він може стати взірцем для наслідування?

Соціальна Духовна Біологічна

(життева позиція) (внутрішній стан) (стосунки з жінками)

+ -

+ -

+ -



Група 2

Проблема - спробуйте стати на місце тих, хто осуджує Степана Радченка, вважаючи його цинічним егоїстом.

Соціальна Духовна Біологічна

(життева позиція) (внутрішній стан) (стосунки з жінками)

+ -

+ -

+ -



Група 3

Проблема - чому важко остаточно визначитися зі ставленням до Степана Радченка..

Соціальна Духовна Біологічна

(життева позиція) (внутрішній стан) (стосунки з жінками)

+ -

+ -

+ -







Додаток 1

Поетична хвилинка.

Ти знаєш, що ти - людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя - єдина,

Мука твоя - єдина,

Очі твої - одні.

Більше тебе не буде

Завтра на цій землі.

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди -

Добрі, ласкаві і злі.

Сьогодні ж усе для тебе -

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

кохати спішити треба -

гляди ж не проспи!

Бо ти на землі - людина,

І хочеш того чи ні, -

Усмішка твоя - єдина ,

Мука твоя - єдина,

Очі твої - одні (В.Симоненко).

Додаток 3

Інтерв'ю зі Степаном Радченком:

Журналіст: Чого ви прагнете досягти в житті?

Степан:

Журналіст: Чи було вам колись соромно за свої вчинки?

Степан:

Журналіст: Якими людьми, ви б хотіли оточити себе в майбутньому?

Степан:

Журналіст: У чому для Вас полягає щастя? Чи вважаєте себе щасливою людиною?

Степан:

Інтерв'ю з поетом Вигорським:

Журналіст: Чи вважаєте ви Степана Радченка талановитим, перспективним письменником?

Вигорський:

Журналіст: Чи близька вам його життєва позиція?

Вигорський:

Журналіст: Чи хотіли б Ви спілкуватися з ним, товаришувати й надалі? Чи вважаєте Ви себе його другом?

Вигорський:

Журналіст: Яким Ви бачите Радченка в майбутньому, років за 15-20?

Вигорський:

Інтерв'ю із Зоською:

Журналіст: Чи вважаєте Ви Степана Радченка талановитим письменником?

Зоська:

Журналіст: Кажуть, у кожного митця має бути муза. Чи вважаєте ви себе натхненницею Степана Радченка?

Зоська:

Журналіст: Які спогади залишив вам по собі цей чоловік? Чи звинувачуєте Ви його в чомусь? А чи вдячні йому за щось?

Зоська:

Журналіст: Якою повинна бути жінка, щоб стати йому за супутницю в житті?

Зоська:



© 2010-2022