- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок за пєсою М. Куліша «Мини Мазайло» 11 клас
Урок за пєсою М. Куліша «Мини Мазайло» 11 клас
Раздел | Украинский язык |
Класс | 11 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Смелякова Т.М. |
Дата | 30.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Урок
за п'єсою М. Куліша
«Мини Мазайло»
11 клас
Підготувала
Смелякова Т.М.
учитель української мови і
літератури
СШ №3 І-ІП ступенів
вищої кваліфікаційної категорії
Тема уроку: П'єса Миколи Куліша «Мина Мазайло»
Мета: Художньо відтворити проблеми українізації, запроваджуваної у 20-х роках. Огляд змісту комедії «Мина Мазайло». Визначити життєву основу твору, головну проблему: «міщанство і українізація». Підкреслити сатиричне викриття міщанського пристосуванства, висміювання бездуховності. Усвідомити риси новаторства у використанні різних засобів комічного, зокрема іронії, пародії, шаржу.
Виховна мета: Виховання усвідомлення страшної обікраденості нашої культури; сприяти формуванню у школярів національної самосвідомості, запаленню в душах випускників вогню українства. Стимулювати творчий потенціал старшокласників і формувати національний характер юних громадян України.
Обладнання: Портрет М. Куліша; портретна галерея дійових осіб п'єси; тексти п'єси; куточок міщанського житла.
«... Український театр дістав свою найвищу комедію, якщо властивістю комедії вважати легкість, грайливість, ритмічність, грацію....»
(критик)
Хід уроку:
І. Повідомлення теми й мети уроку
1. Вступне слово вчителя
Сьогодні ми з вами продовжуємо ознайомлення з життям і творчістю талановитих діячів української культури, яких відносимо до трагічної епохи «розстріляного відродження». Повернемося в 20-і роки минулого століття.
Микола Куліш - творець модерної драми українського відродження. Три з чотирьох шедеврів Куліша - «Народний Малахій» (1928), «Мина Мазайло» (1929), «Маклена Граса» (1933) послужили драматургічним матеріалом для режисерських творів Леся Курбаса і його театру «Березіль», що вивели український театр на рівень ліпших сучасних театрів світу.
Леся Курбаса називали «Людиною, яка була Театром», тому до розгрому «Березалю» він віднісся з болем у серці: «Із «Березалю» нічого. Мовчать. Туди ніби блискавка влучила. Там випалено все. Дотла... Все частіше думається: краще так, ніж якщо б все пішло в пісок...
... У давніх було повітря.... Місце, вражене громовицею, вони вважали священним. І через багато років будували на цьому місці храм». Залишається лише дивуватися пророцтву цих слів.
Сьогодні, сучасній Україні, ми відтворюємо зруйновану національну культуру, духовну атмосферу, черпаючи сили в режисера Леся Курбаса, драматурга Миколи Куліша. Через загибель у далекому 37-ому - до життя! Сподіваємося, тепер вічного!
Що ж пов'язує імена й творчість Леся Курбаса й Миколи Куліша? Коротке повідомлення про створення театру «Березіль» дасть відповідь нам на це запитання.
2. Повідомлення учнів про театр «Березіль», роль у ньому М. Куліша.
Учитель: Місце народження, батьки, початкова освіта, зустріч з людьми на початку життя сприяють формуванню світосприймання, поглядів, визначають подальший життєвий шлях людини.
Що ж сформувало особливість М. Куліша?
3. Розповідь учнів про дитячі й юнацькі роки, початкову освіту
драматурга, (учні конспектують у зошиті).
Учитель: Бурхлива, сповнена гострих політичних протиріч доба поклала свій трагічний відбиток на долю цієї обдарованої людини - романтика революції, українського інтелігента, одного з найталановитіших творців «розстріляного відродження». У чому трагізм долі М. Куліша?
4. Розповідь учнів про трагічність долі М. Куліша.
Учитель: Чорні хмари біди почали насуватися на нього після постановки п'єси «Мина Мазайло».
Микола Куліш розумів, що багатовікова бездержавність витравлювала в українців душу, перетворюючи їх у манкуртів. Драматург дає можливість читачеві зрозуміти, що людина без пам'яті своїх предків самотня, їх немає звідки черпати сили для життя. Це буде народ без пам'яті, без історії.
Створюючи новаторський за формою й змістом твір, автор використовує риси модернізму засобами творення комічного, зокрема іронії, пародії, шаржу.
Щоб глибше зрозуміти проблему, що ставить автор у п'єсі, ви ознайомилися із змістом, а тепер нам необхідно глибоко проаналізувати ідейно-тематичний зміст, сюжетну структуру й розглянути галерею персонажів п'єси.
Почнемо із визначення жанру. Запишемо в зошиті:
Жанр - комедія, «філологічний водевіль».
Тема - роздуми над недоліками рідного народу, хворого манкурством, показ «міщанства і українізації».
Ідея-сатиричне викриття міщанського пристосуванства, висміювання бездуховності.
Джерело написання - «живий» матеріал українізації 20-х років. Наявність прототипів у персонажів п'єси.
Розповідь про зустріч М. Куліша з реальною особою, доктором Гімненко, що змінив своє прізвище на Алмазов.
Учням пропонується визначити архітектоніку (композицію, структуру) п'єси
Коротко передається сюжет (зміст) п'єси.
За яким принципом поділені персонажі п'єси?
-
Учні визначають архітектоніку твору.
-
Учні характеризують принцип поділення персонажів.
І II
Мина Мазайло Мокій
його дружина Килина Трохимівна Дядько Тарас
їхня донька Рина, Уля
країни «правильних произношений» тьотя Мотя з Курська
7. Галерея персонажів. Шаржі.
Учні супроводжують шаржі живопису літературними шаржами (Знаходять у тексті) Мина Мазайло, Килина Трохимівна, Рина Мокій і Уля, Баранова Козино, тьотя Мотя з Курська, дядько Тарас із Києва.
8. Вікторина «Кому належать слова?»
Підбираються репліки персонажів.
а) Мина Мазайло;
б) Баронова-Козино;
в) Мотря Розторгуєва;
г) Мокій;
д) тьотя Мотя;
є) дядько Тарас;
є) Мотря Розторгуєва;
ж) Мазайлиха.
Завдання ускладнюється:
9. Вікторина «Хто про кого і кому сказав?»
а) Уля Рині про Мокія.
б) Килина Трохимівна про дядька Тараса Рині.
10. «Синтетична сцена» дискусії з питань українізації.
а) Мина Мазайло;
б) Дядько Тарас;
в) Мокій;
г) Тьотя Мотя.
Учитель: Нажаль, слова Мокія справдилися вже через три роки після прем'єри комедії. Із 20 мільйонів українських селян під час голодомору 1932 - 1933 року, винищено половину.
Та й попередження дядька Тараса виявилися правдивими. Трагедія нашого народу не мала аналогів у світовій історії. У 30-х роках більшовики влаштували нечуваний геноцид укр. Народу, повністю знищили національно-свідому інтелігенцію.
Таким чином ми ще раз переконуємося в далекоглядності М. Куліша, в його відчутті часу, в те що він вслухався в голоси самого життя, ставав провідником тих голосів.
Учитель: Доречно простежити зв'язок між твором М. Куліша й Мольєрівськими п'єсами. Схожість їх техніки, композиційної побудови творів, способів характеристики персонажів.
11. Учні знаходять й відзначають зв'язок творчості М. Куліша з Мольєрівськими п'єсами «Міщанин - шляхтич», «Тартюф».
Учитель: Сьогодні ми використовували в своїй мові слова, значення яких треба взнати глибше. З цією метою давайте створимо «Словник термінів» роз тлумачення яких можна знайти в Тлумачних словниках, словниках іншомовних слів.
-
Архітектоніка -
-
Іронія -
3) Манкуртство - позбавлення пам'яті про своє минуле життєві цінності, близьких людей, рідну землю.
-
Міщанство -
-
Модернізм -
-
Пародія -
-
Суржик - зміщування російської й української мов. Записуються в зошити.
Учитель: Ви отримували завдання дізнатися про історію виникнення вашого прізвища, історію вашого роду.
12.Учні розповідають про історію свого роду.
II. Підсумок уроку.
Учитель: Проаналізувавши п'єсу М. Куліша «Мина Мазайло», ми ставимо перед собою питання: «Чи може існувати народ без пам'яті, без історії? Чи буде він взагалі народом?
Відповіді учнів.
Учитель: Я вдячна вам за цікаву й ретельну роботу на уроці, сподіваюся ми досягли мети, яку ставили перед уроком. Бажаю вам, в самостійному житті, поріг якого ви незабаром переступите, це саме життя малювало на вас шаржі, а щирі, справжні портрети громадян своєї країни.
III. Оцінювання відповідей учнів.
Д/з дати письмову відповідь на запитання: «Чи буде існувати народ без пам'яті, без історії?».