Групи слів за значенням. Синоніми

Данный урок украинского языка разработан для учащихся 5 класса в соответствии требованиям к современному уроку. Урок является авторским, интересным, оригинальным, рассчитан на соответствующую возрастную категорию учащихся. Тип урока - осмысление новых знаний, умений и навыков. Урок сдержит игровые элементы и творческие задания, направлен на развитие творческих способностей учащихся.
Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 88






Тема уроку: «Групи слів за значенням.Синоніми»

(5 клас)



Учитель української мови та літератури

Трунаєва Алла

Станіславівна



Тема: Групи слів за значенням.Синоніми

Мета: ознайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; формувати вміння визначати синоніми в тексті; розвивати пам ять, логічне мислення ,культуру усного й писемного мовлення;

виховувати повагу до рідного слова, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: Урок осмислення нових знань, формуван­ня умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Я всміхаюсь сонечку-

Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці-

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику-

Лийся мов з відра!

Друзям усміхаюся-

Зичу всім добра!

-Я теж бажаю всім добра, успішного навчання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Орфографічна хвилинка

Виправте орфографічні помилки в словах. Поясніть написання.

Пам'ять ,бє, в юн, р'ясний ,мавп'ячий, торф яний, Лукян, мишяк, , п юре, м'яч, в'ється ,півящика, мякий.

  • Яке значення можуть мати бага­тозначні слова? Наведіть при­клади.

  • Яке значення слова називається переносним?

'який- хліб, тканина, характер)

2.Назвати слова з прямим і переносним значенням.

Лютий

Всі річки тепер в обнові,-

Біле скло над бережком.

Ходить лютий по діброві|

Застеляє світ сніжком.

Вишні в інею розквітли,

В білих шубах всі дубки.

Позирають ночі світлі

В розмальовані шибки.

Є вже саночки новенькі,

Є хороші ковзани.

А мороз веселий дзенька.

Налітає з далини!

І така привітна й люба

Тиша білої зими,

І в кімнаті тепла груба.

Й нові книги на столі.

-Чи відрізняються багатозначні слова й омоніми?

-Які слова ми називаємо синонімами?

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

- Діти, що ви очікуєте від вивчення цієї теми?

  • Навіщо нам потрібні знання з лексикологіі?

  • Як ви думаєте, що допоможе нам у роботі?

ІV.Вивчення нового матеріалу

1.Дослідження-аналіз

А) Прочитайте та відгадайте загадку. Чи є в тексті слова з однаковим чи близьким лексичним значенням.

Хто дід?

З'їжджалися дочки у гості до діда:

Ось там Завірюха санчатами їде,

За нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде,

А тільки-но вітер у полі завіє,

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала

Найменша - улюблена донечка Віхола.

-Яка пора року описана у вірші? (Зима)

-Яка ж тоді зимою буває погода?(Морозяна, холодна, студена, вітряна)

-Як ви гадаєте, за допомогою си­нонімів наша мова робиться ба­гатшою чи біднішою? Чому?

Б) Виписати до слова хуртовина синоніми .

-Що таке синонімічний ряд?

За своїм лексичним значенням синоніми об'єднуються в синоні­мічні ряди. Так, у синонімічному ряді хуртовина, завія, метелиця, заметіль, хурделиця, віхола, хуга, хуртеча найуживанішим і стиліс­тично нейтральним є слово хурто­вина.

  1. Тренувальні вправи

А) Доберіть синоніми до поданих нижче слів:

говорити - (балакати, гомоніти) ,веселий - (радісний, потішний),

ходити - (походжати, човгати), сильний - (міцний, кремезний),

добрий - (гарний, вдалий)

Б) Замініть слово «хоробрий» від­повідними синонімами із довідки:

хоробрий політ -... хоробрий вчинок - ... хоробра вдача -... хоробрі війська -... хоробрий розвідник -...

Довідка: відважний, мужній, без­страшна, доблесні, сміливий.

3.Лінгвістична гра «Поміркуй»

Вранці виплило ясне сон. чко на погід­не небо оглянути, що зробила ніч із з.емлею. Віт.ер стих і чистий свіжий сні... сріблом сяяв під блакитним наметом неба. З.мля наче вбралась на (Рр)іздво у білу сорочку.

  1. Вставити пропущені літери.

  2. Назвати слова в переносному значенні.

  3. Працюємо зі словником

Знайти і записати синоніми до слів ясне- прозоре, яскраве, безхмарне, (с.120)

сяяв- сіяти, ясніти, променіти, зоріти, горіти(с.114).

Хвилина відпочинку

Щось не хочеться сидіти,

Мабуть, треба відпочити.

Руки вгору потяглись,

Руки вниз.

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

І ступи чотири кроки.

V.Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1. Творча робота

З дужок у запропонованому вірші дібрати такі синоніми, щоб слова в ньому римувалися (1-3 і 2-4 рядки).

Мрію

Як виросту - збудую

(дім, будинок, хату)

На хаті колесо(приладнаю, приб'ю, прикріплю),

А там я поселю(крилату, летючу, літаючу),

Лелечу клекітну(родину, сім'ю, пару).

Нехай розводиться(селиться, гніздиться)

По всіх деревах і(будинках, хатах,оселях),

Нехай мені щоночі (здасться, сниться, ввижається),

Що я літаю, наче(пташка, птиця,птах)

(Д. Павличко)

VІ.Підсумок уроку

«Мікрофон»

  • Продошмии речення; «Скжжь ми

  • Навести приклади сиполпмів іменників, прикметників, ли­стів, прислівників,

  • 3 якою мстою синоніми вико ристовуються ^ усному Й ПИчСМ ниму мовленні?

  1. Навести приклади синонімів* які маюгть однакове значеній

«ча:

мен - існит)

  • Навести приклади синонімів, чкі різняться відтінками лиачч*нь. {Лити мчи.ч*и%

  1. Домашнє завдання Станція «Виконай сам»

  1. рад вир. >?-!•; підгот> ваги інфСф мацію про значення синонімів,

  2. ряд вир, $69; дати вилначеши синонімів,

-3 якою метою синоніми використовуються в усному й писемному мовленні?

-Навести приклади синонімів, які мають однакове значення(градусник- термометр, екзамен-іспит)



-Навести приклади синонімів, які різняться відтінками значень

(Бігти-мчати, говорити-балакати).

Рефлексія

-Які завдання були складними?

Чому? З якими завданнями впоралися легко?

VІІ. Домашнє завдання

1)підготувати інформацію про значення синонімів.

2) Вправа№344 стор.149


© 2010-2022