• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Урок української мови «Прикметник. Морфологічні ознаки. Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства. Творчість Максима Руденка»

Урок української мови «Прикметник. Морфологічні ознаки. Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства. Творчість Максима Руденка»

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Донецька загальноосвітня школа I-III ступенів № 88















Урок української мови

«Прикметник. Морфологічні ознаки.

Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства.

Творчість Максима Руденка»







Мастеровенко Л.А.,

учитель української мови

та літератури











Тема: Прикметник. Морфологічні ознаки. Синтаксична роль на матеріалі краєзнавства. Творчість Максима Руденка.

Мета: Поглибити знання про прикметник як частину мови, його значення, синтаксичну роль. Сприяти виробленню вмінь знаходити в тексті прикметники, визначати їх граматичні категорії, розуміння їх ролі у мовленні;

Розвивати їх пам'ять, спостережливість, мислення, пробудити фантазію, спонукати до творчості;

Виховувати любов до художнього слова, до творчості М.Руденка, любити свій край, його історію.

Обладнання: Словники, збірки творів М.Руденка, картки «Осінь», матеріал для емоційного забарвлення.

Хід уроку


  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Емоційний стан на уроці.

Учитель роздав на кожну парту листочок з дерева.

  • Яка гарна пора року осінь! Ідучи до школи, ми звернули увагу на дерева, - які вони гарні! Які кольори дарують нам. Це наша дорога земля Донеччини. Її оспівували поети у своїх творах. На уроках літератури ми познайомилися з творчістю М.Руденка, а сьогодні на уроці мови ми пригадаємо його поетичні твори.

Епіграфом до уроку послужать слова:

«Крізь граби, крізь мури виходжу на волю

Рушаю додому по рідному полю -

Туди, де вітрець павутину снує

Додому - в далеке дитинство моє».

  1. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні ми з вами поглибимо знання про прикметник. Пригадаємо, яка ж частина мови називається прикметником?

Ми вже знаємо іменник. А частина мови, яка конкретизує ознаки предмета і відповідає на питання який? яка? і є прикметником.

Творче завдання

У кожного на парті картка, де написано:

- що ми знаємо про прикметник;

- що ми нового узнали.

Учитель пропонує учням заповнити ці картки.

  • що ми знаємо про прикметник: загальне значення, ознаки прикметника;

  • що ми узнаємо: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль цієї частини мови в реченні.


  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Повторення про прикметник, що учні знають з молодших класів.


  1. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Зачитати епіграф до уроку, записати його і визначити прикметники.

Бесіда

  • За якими ознаками ви розрізняєте в тексті прикметники?

  • Прочитайте текст без прикметників. Як змінюється він?

  • Який це стиль?

  • Які слова характерні для цього стилю?

  • Яка ж роль прикметника?

Висновок: прикметники роблять мову яскравою, барвистою.

Робота в групах

Кожна група має свою картинку. Лідери відповідають.

Група № 1.

Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.

Малюєм вам оті дороги,

Донецькі, чорні, кам'яні,

Що ранили дитячі ноги

І лікували у стерні.

Група №2.

Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.

Отим стежкам, які водили

По мінах у ворожий тил.

Щоб вибухав, де ми ходили,

Живий бузок, а не тротил.

Група №3.

Списати текст, знайти прикметники, визначити їх ознаки, граматичну і синтаксичну роль.

Молюся вам, святі дороги,

Дуби, озера, комиші,

Де голос чесної тривоги

Прокинувся в моїй душі.


  1. Творче завдання:

  1. Скласти частини вірша, вставити прикметники.

Де сосни ________________ на схилах, (бронзові)

І зосереджені, й журні,

Як монументи на могилах,

Стоять у ________________тишині. (грізній)


  1. Визначити рід, число, відмінок прикметника. Які морфологічні ознаки має прикметник? Від чого вони залежать? Визначити синтаксичну роль прикметника.


  1. Дослідження-конструювання

Скласти таблицю. Що ми узнали про прикметник. Учні можуть користуватися своїм підручником.


  1. Розподільний диктант.

Виписати з тексту прикметники, вказати морфологічні ознаки.

Судилище у Дружківці відміряло поету сім років ув'язнення в тюрмі та в таборах і п'ять - заслання в районі Півночі. Проте він продовжував писати. У милій серцю Донеччині шукає душевної підтримки, у спогадах про своє дитинство хоче знайти душевний спокій.

Землі чужої не топтавши зроду,

Свою стеріг із косами в руках.

Пишайся цим, мій праведний народе,

Бо то найвищий подвиг у віках.


  1. Підсумок уроку. «Мікрофон».

  • Яка ж частина мови називається прикметником?

  • Що нового я дізнався про прикметник?

  • Що нового ми дізналися про М.Руденка?


  1. Домашнє завдання

На вибір учнів:

1 група - параграф 23, вправа 214.

2 група - параграф 23, виписати або скласти 5 речень про письменника М.Руденка, використовуючи прикметники.

© 2010-2022