10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення

Пропоную розробку уроку української літератури в 10 класі за технологією розвитку критичного мислення. Тема. «Intermezzo» М.Коцюбинський Мета: поглибити поняття про імпресіонізм, новелу як жанр літератури, опрацювати новелу М.Коцюбинського, проаналізувати тему, ідею, проблематику твору та засоби їх розкриття; розвивати критичне мислення учнів, образну уяву, творчість, зв'язне мовлення старшокласників; формувати усвідомлення зв'язку природи та людини, підвести учнів до висновків про роль митця в ...
Раздел Украинский язык
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мислення10 клас Intermezzo. Урок за технологією розвитку критичного мисленняКостянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

Костянтинівської міської ради Донецької області











Урок української літератури за технологією розвитку критичного мислення

в 10 класі з теми

«Михайло Коцюбинський «Intermezzo»

Підготувала вчитель

української мови та літератури

вищої категорії

Андрієнко Ю.В.

2015 рік

10 клас українська література урок № ___________

Тема. «Intermezzo» М.Коцюбинський

Мета: поглибити поняття про імпресіонізм, новелу як жанр літератури, опрацювати новелу М.Коцюбинського, проаналізувати тему, ідею, проблематику твору та засоби їх розкриття; розвивати критичне мислення учнів, образну уяву, творчість, комунікативну компетентність старшокласників; здійснювати індивідуальний та диференційований підхід в організації роботи на уроці; розвивати соціальну компетентність через парну/групову роботу; формувати усвідомлення зв'язку природи та людини, підвести учнів до висновків про роль митця в суспільстві.

Матеріали: аудіозапис «Інтермеццо» І.Брамса, аркуші оцінювання зі стікерами різного кольору зі споду, відеоряд картин природи, відеоряд картин художників-імпресіоністів, завдання для парної (групової) роботи, «Етюдники» достатнього та високого рівнів.

Міжпредметні зв'язки: музика - І.Брамс «Інтермеццо» № 116, 117, 119; живопис - ілюстрації картин художників-імпресіоністів.

Методи та прийоми: технології розвитку критичного мислення, особистісно зорієнтованого навчання, проектної технології, ІКТ

Тип уроку : комбінований



Перебіг уроку

І. Оргмомент. Перевірка психологічної готовності до уроку:

- Як ви себе почуваєте? Який у вас настрій? Якби довелось його змалювати кольором,то яким би скористались ви?

ІІ. Евокація

  1. Прийом «Зізнання в слабкості»

  • Нещодавно в мене були такі життєві випробування, які перевіряли мене на силу волі та міцність характеру. І я вам скажу щиро: я не витримала. Стався момент, коли емоції, втома, велике психологічне навантаження далися взнаки і я опустила руки, здалася. Та поряд зі мною завжди були близькі й рідні люди, знайомі, ви, мої учні, які підтримували мене своїми повідомленнями, постійною зацікавленістю, і навіть своїм мовчанням, коли я була не в змозі спілкуватись, не ображаючись відходили в сторону та чекали.

  1. Повідомлення теми уроку

  • І сьогодні на уроці літератури ми будемо опрацьовувати твір, який дасть нам підказку, де ж можна поповнити свої життєві сили. Отож, вашій увазі «Інтермеццо» М.Коцюбинського.

  1. Прийом «Мої очікування»

  • Які ваші очікування від уроку? Запишіть їх на зворотному боці аркуша оцінювання.

  1. Ознайомлення учнів з аркушем оцінювання ( додаток 1).

  2. Актуалізація знань про М.Коцюбинського.

Перегляд презентації та колективна участь у повторенні. Для цього виду роботи я взяла презентацію учениці, творчо переробила її, вилучивши деякі факти з життя М.Коцюбинського. Завдання: встановити пропущені факти.

Оцінювання: якщо учні відповідали на питання хоча б один-два

рази, то в аркуш оцінювання вносять 1 бал.

  1. Ґронування «Ознаки імпресіонізму», «Ознаки новели».

  • Ті, у кого стікери синього та зеленого кольору записують ознаки імпресіонізму, жовтого та помаранчевого - новели.

Оцінювання : якщо записано хоча б одну ознаку - 1 бал.

ІІІ. Осмислення

  1. Вступне слово:

  • Що означає «іntermezzo»? ( Невелика інструментальна п'єса, яку виконують між діями драматичного чи оперного твору)

  • Чи доводилось вам чути такий твір?

  • Прослухайте «Інтермеццо» німецького композитора та піаніста Іоганнеса Брамса. Що ви відчули? ( відеоряд картин природи на фоні музики І.Брамса)

  • Поміркуйте, чому Коцюбинський називає свою новелу саме так?

  1. Постановка мети уроку:

  • Відповіді учнів на питання: «Яку мету можна поставити перед опрацюванням художнього твору?»

  • Уточнення мети вчителем: «Отже, спробуємо з'ясувати імпресіоністичні ознаки новели та відчути красу слова письменника».

  1. Опрацювання історії створення новели:

  • Робота з підручником: сторінка 183: опрацювавши матеріал підручника, повідомте, які факти біографії письменника стали основою твору.

  • Яку присвяту має новела? Про що свідчать така назва та присвята?

  • Хто є дійовими особами? Де відбувається драматична дія? ( у душі героя)

Оцінювання: виставити 1 бал за участь у бесіді.



  1. Робота над змістом новели :

А. Диференційоване завдання:

Учні отримують «Етюдники» ( додаток 2), за якими слід встановити відповідність між словесною замальовкою та образом новели (якщо учень претендує на достатній рівень, максимальна оцінка 9 балів) або назвати, який образ змальовано в уривку (якщо учень претендує на високий рівень, максимальна оцінка 12 балів).

Оцінювання: оцінка індивідуальна та виставляється окремо кожному учню.

Б. Робота в парах:

1 пара (група) - методом ґронування погрупувати образи новели, самостійно обравши критерії .

2 пара (група) - відслідкувати внутрішній стан героя, відтворити його у вигляді ланцюга зв'язних подій, наводячи відповідні цитати з твору.

3 пара (група) - скласти словник образів-символів новели, заповнивши таблицю.

4 пара (група) - дослідити композицію новели, виділивши ключові моменти.

5 пара (група) - довести, що новела побудована на прийомі контрасту, навівши переконливі приклади з твору. З'ясувати, який вид монологу використовується у новелі: зовнішній чи внутрішній? Пояснити свою думку (додаток 3).

Оцінювання: виставити 2 бали за пошуково-дослідницьку роботу.

  1. Прийом «Мозковий штурм»: визначення теми, ідеї, кола проблем, порушених у творі ( із записом у зошити).

Для вчителя

Тема: митець і суспільство

Ідея: обов'язок митця - бути серед людей; тільки серед природи людина почувається щасливою.

Проблематика: - людина та природа

- митець і суспільство

-депресивний стан та душевна рівновага людини

Оцінювання: виставити 1 бал за участь у вправі.

ІІІ. Рефлексія

  1. Надихаючись репродукціями художників-імпресіоністів, спробуйте створити власні літературні імпресіоністичні замальовки на такі теми: «Інтермеццо. Мої враження», «Митець», «Місто», «Сонце», «Душа», «Зозуля», «Жайворонок», «Душевні струни», обравши один із прийомів: п'ятихвилинне есе, синкан, даймонд, фанфік.

Оцінювання: виставити 2 бали всім, хто виконував творчу роботу.

  1. Представлення-захист творчих домашніх міні-проектів, у яких учні мали відтворити власне бачення ідейно-тематичного змісту та образного аналізу новели М.Коцюбинського «Intermezzo» в зорових візіях (колаж, ОСК, малюнок).

Оцінювання: виставити 3 бали за творчу роботу з високим ступенем узагальнення, 2 бали за виконану роботу, яку можна вдосконалити.

ІV. Підсумки уроку, оцінювання:

  • Проведіть самооцінювання діяльності на уроці. Чи задоволені ви собою сьогодні?

  • Методом «Незавершені речення» висловіть свої враження від вивченого:

На цьому уроці я усвідомив …

Тепер я знаю, щоб …, треба…

Якщо бере утома, то…

На початку уроку я…, а в кінці…

Мої очікування….

Джерела відновлення сил - …

Оцінювання: виставити 1 бал за рефлексію власної діяльності.

V. Домашнє завдання:

1. Прочитати повість «Тіні забутих предків», заповнюючи таблицю «Хто? Що? Де? Коли? Чому?».







Додаток 1

Аркуш оцінювання

____________________________

Актуалізація знань з біографії М.Коцюбинського

Ознаки імпресіонізму, новели

Робота в парах

«Мозковий штурм»: тема, ідея, проблематика

Рефлексія (синкан, даймонд, есе, фанфік)

Захист творчої роботи

Самоаналіз








Додаток 2

Етюдник ( 9 балів)

(за новелою М.Коцюбинського «Intermezzo»)


Словесне малювання

Образ

1

«Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман»

А. Людина

2

«Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця»

Б. Село

3

«А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано?

В. Ніч

4

«Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків - тисячі чорних ротів - вічно дихаєш смородом».

Г. Зозуля

5

«Повернутись до нього спиною - крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний».

Д. Земля

6

«Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона?

Е. Сон

7

«В городах вона одягнена в камінь й залізо - і недоступна. Тут я став близький до неї».

Є. Струни душі

8

«Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка».

Ж. Оверко

9

«Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків».

З. Тиша

10

«Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню».

І. Пісня жайворонка

11

«Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...»

Ї. Селянин, мужик

12

«А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе - люди і там чигали на мене». Хто брат?

К. - ?

Відповіді: 1ж, 2з, 3і, 4а, 5к - сонце, 6г, 7д, 8б, 9ї, 10в, 11є, 12е

Етюдник ( 12 балів)


Словесне малювання

Образ

1

«Чистий сангвінік і на все накидається осліп, наче перед червоними очима вічно висить у нього рожевий туман»


2

«Вона виповняла весь двір, таїлась в деревах, залягла по глибоких блакитних просторах. Так було тихо, що мені соромно стало калатання власного серця»


3

«А згори сипле та й сипле... витрушує душу з дзвіночків, струже срібні дошки і свердлить крицю, плаче, голосить і сіє регіт на дрібне сито. Он зірвався один яскравий згук і впав між ниви червоним куколем». Що так описано?


4

«Ти стаєш мені на дорозі і уважаєш, що маєш на мене право. Ти скрізь. Се ти одягла землю в камінь й залізо, се ти через вікна будинків - тисячі чорних ротів - вічно дихаєш смородом».


5

«Повернутись до нього спиною - крий боже! Яка невдячність! Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: … я тобі вдячний».


6

«Я знаю, завтра з ранішнім сонцем влетить до мене в хату твоє жіноче контральто… І зразу дасть мені настрій привіт твій, моя найближча приятелько». Хто вона?


7

«В городах вона одягнена в камінь й залізо - і недоступна. Тут я став близький до неї».


8

«Воно ледве помітне. Його обняли й здушили зелені руки, що простяглися під самі хати. Воно заплуталось в ниві, як в павутинні мушка».


9

«Він був для мене наче паличка дирижера, що викликає раптом з мертвої тиші цілу хуртовину згуків».


10

«Вона ставила легкі колони, заплітала сіткою тіней, зсувала й підносила вгору непевні, тремтячі стіни, а коли все се зміцнялось й темніло, склепляла над ними зоряну баню».


11

«Вони ослабли, пошарпані грубими пучками, а тепер натягаються знову. Чуєте? Ось вони бренькнули навіть...»


12

«А коли приходив той прекрасний брат смерті і брав мене до себе - люди і там чигали на мене». Хто брат?


Відповіді:

  1. Оверко, 2 - тиша, 3 - пісня жайворонка, 4 - людина, 5 - сонце, 6- зозуля, 7 - земля, 8- село, 9 - мужик, селянин, 10 - ніч, 11 - струни душі, 12 - сон.

Додаток 3

Завдання для роботи пар (груп)

Група 1. Методом ґронування погрупувати образи новели «Intermezzo» М.Коцюбинського,обравши критерії на власний розсуд

ОБРАЗИ новели







Виконавці_________________________________







Група 2. Відслідкувати внутрішній стан героя новели

«Intermezzo» М.Коцюбинського, доповнити цитатами з твору



На початку твору У кінці твору



















Виконавці________________________________________

Група 3. Укласти словничок образів-символів новели «Intermezzo» М.Коцюбинського

Образ новели

Короткий опис

Що символізує














Виконавці_________________________________





Група 4. Дослідити композицію новели «Intermezzo» М.Коцюбинського

Елемент композиції

Епізод, який відповідає цьому елементу















Виконавці __________________________________________



Група 5. Що у творі контрастує?

Завдання: довести, що новела «Intermezzo» М.Коцюбинського побудована на контрасті. Пояснити, який монолог - внутрішній чи зовнішній - переважає, навести приклади.

















Виконавці_______________________________________________



© 2010-2022