• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Урок української мови до Міжнародного тижня науки і світу РЗМ Говоріння. Докладний переказ тексту художнього стилю (усно)

Урок української мови до Міжнародного тижня науки і світу РЗМ Говоріння. Докладний переказ тексту художнього стилю (усно)

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок української мови до Міжнародного тижня науки і світу РЗМ Говоріння. Докладний переказ тексту художнього стилю(усно)Урок української мови до Міжнародного тижня науки і світу РЗМ Говоріння. Докладний переказ тексту художнього стилю(усно)УРОК___

Тема:

Мета:


Обладнання:

РЗМ Говоріння Докладний переказ тексту художнього стилю з елементами роздуму

удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам'ятовувати послідовність викладу матеріалу; формувати вміння переказувати текст, що містить роздум; розвивати логічне та образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до землі.

підручник, текст переказу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ.

Слайд



1. Повідомлення вчителя.

Сьогоднішній урок розвитку мовлення присвячений Міжнародному тижню науки і світу. Про цей Тиждень розповість учениця Анінкова- Охота Ганна, яка підготувала повідомлення.

Слайд 1,22. Виступ учня щодо Тижня науки і світу.

Міжнародний тиждень науки та світу був проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 27 років тому.

Науці і технології відводиться вирішальна роль у справі забезпечення прогресу у світі. Проте іноді вплив науки на життя людей у природу несе негативні наслідки. Тому її розвиток має бути обережним у своїх кроках.

6 грудня 1988 Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний тиждень науки і світу, який проводиться щорічно протягом тижня, що припадає на 11 листопада.

Багато проблем в сучасному світі. І дуже часто бізнесмени та керівники підприємств не обізнані з сучасною наукою, іноді своїми діями задля збагачення наносять шкоду природі і суспільству. Тому цей Тиждень сприяє вивченню і поширенню інформації про зв'язок між науково-технічним прогресом і підтриманням миру і безпеки в світі.

ООН настійно закликала держави-члени сприяти міжнародному співробітництву між вченими. Для цього проводять всілякі лекції, семінари, дискусії в університетах та академіях в рамках Міжнародного тижня науки і світу.

Велику увагу в рамках цього Тижня приділяють питанню миру в світі. Завдання науковців захистити людство від наслідків руйнівного використання досягнень науково-технічного потенціалу. Необхідно створити світ, вільний від ядерної зброї, і стримувати поширення інших видів зброї масового знищення.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Слово вчителя.

Звичайно, мислити настільки глибоко, як врятувати світ від ядерної зброї, на данному етапі навчання ми з вами не можемо. У вас це все попереду. А сьогодні можна почати з малого: будемо думати, як не завдати своїми діями лиха планеті Земля і природі.

Запишіть в зошити число та тему уроку.

2. Робота з текстом.

На уроці будемо працювати з текстами, тому згадаймо типи і стилі мовлення (відповіді учнів).

Тепер ми перейдемо до роботи над текстом, виконаємо словникову роботу. Ознайомтесь зі словами.

Словникова робота

обов'язок

турбота

спільного

майбутнє

обережно

ставитися

мірило

зв'язок

втрачено

жахливі сміттєзвалища

випалені галявини

Слайд 3



обязанность
забота
общего
будущее
осторожно
относиться
мерило
связь
потеряно
ужасные свалки

выжженные поляны

Слайд 4



Завдання: прослухати текст, визначити тип мовлення, тему та головну думку.

Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Усі ми пасажири одного корабля, що називається Земля». Тому священний обов'язок усіх нас полягає у постійній турботі про благо нашого спільного дому, про його майбутнє. Обережно, чутливо, з любов'ю ставитися слід не лише до людини, а й до природи. Ставлення до природи є ознакою моральності й мірилом рівня культури людини.

Культурна, вихована людина завжди почуває постійний зв'язок із природою, ставиться до неї з позицій екології. Але коли цей зв'язок втрачено, наслідки можуть бути вкрай негативними. Дехто вважає: «Може, нічого й не трапиться, якщо я зламаю лише одну гілочку, зірву одну квітку, роздушу метелика, нап'юся березового соку». Такі «любителі природи» здебільшого лише вряди-годи бувають у лісі, на березі ріки, і надто вихованими їх не назвеш. Напевно, й вам доводилося споглядати жахливі сміттєзвалища, випалені галявини, поламані дерева і кущі, залишені ними після «чудово проведеного на природі часу».(З підручника.)

- Визначте тип і стиль тексту, головну думку і тему.

ТИП- роздум,

СТИЛЬ - публіцистичний

ТЕМА - автор розповідає про ставлення людини до природи.

ГОЛОВНА ДУМКА - автор закликає берегти природу, бо наслідки поганого ставлення можуть бути вкрай негативними.

ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Слайд 5, 6,7



Всі ви, мабуть , бачили криницю, і знаєте що це таке. Тож що це?Погляньте на слайд.

А гляньте на цю криницю. Чи хотіли ви б з неї напитися

водиці (слайд 8). Як ви думаєте хто призвів до такого стану?

Слайд 9(Слайд 9) Розгляньте картину, що ви бачите навкруг?

Як ви гадаєте, чи є селяться птахи на деревах біля цієї криниці? А який найспівучіший птах живе в таких мальовничих місцях?(Соловей)

Пропоную вам прослухати спав солов'я.

2. Прослуховування аудіо запису щебету солов'я.

V. Робота над переказом

Перейдемо до тексту

1. Словникова робота

На листочках на парті поєднайте українські слова з відповідним словом російською мовою.

Взаємоперевірка(правильне поєднання спроектоване на дошку)

укр.

гіллястий

криниця

пустувати

пустощі

джерело

струмочок

вабити

Слайд 10рос.

ветвистый

колодец

баловаться

шалости, баловство

источник,родник

ручеек

манить, привлекать

1. Прослуховування тексту(Читає учень)

Слайд 11У лузі, під гіллястим дубом, багато років жила криниця. Вона давала людям воду. Під дубом біля криниці відпочивали подорожні.

Одного разу до дуба прийшов хлопчик. Він любив пустувати. Тож і подумав: «А що воно буде, як я візьму оцей камінь і кину його в криницю? Ото, мабуть, булькне дуже!»

Підняв камінь, кинув його в криницю. Булькнуло дуже. Хлопчик засміявся, побіг і забув про свої пустощі.

Камінь упав на дно і закрив джерело.

Вода перестала наповнювати криницю.

Криниця висохла.

Засохла трава навколо криниці, і дуб засох, бо підземні струмочки потекли кудись в інше місце.

На дубі перестав мостити гніздо соловейко. Він полетів у інший луг. Замовкла соловейкова пісня. Сумно стало в лузі.

Минуло багато років. Хлопчик став дідусем. Одного разу він прийшов на те місце, де колись був зелений луг, стояв гіллястий дуб, співав соловейко, вабила прохолодна криниця.

Не стало ні лугу, ні дуба, ні соловейка, ні криниці. Довкола пісок, вітер здіймає хмари пилюки.

«Де ж воно все поділось?» - подумав дідусь (За В. Сухомлинським).

3. Бесіда за текстом.

- Яку користь приносила криниця?

- Що зробив хлопчик?

- Чому висохла криниця?

-Від чого сумно стало в лузі?

-Де ж усе поділося?

-До якого стилю та типу мовлення належить поданий текст?

Доведіть свою думку.

ТИП- розповідь,

СТИЛЬ - художній

- Визначте тему та основну думку тексту.

ТЕМА - автор розповідає про пустощі хлопчика.

ГОЛОВНА ДУМКА - автор засуджує дії таких хлопчиків, закликає думати перш-ніж щось зробити, закликає берегти природу


  1. Складання плану.

1. Криниця у лузі під дубом.

2. Хлопчик і його пустощі.

3. Камінь упав на дно і закрив джерело.

4. Криниця висохла, вмерло все навколо.

5. Хлопчик став дідусем.

6. «Де ж воно все поділось?»

5. Повторне читання тексту для переказу вчителем.

6. Усний переказ тексту кількома учнями.

Ваше завдання не просто переказати текст, й висловити свої думки щодо вчинку хлопчика.

VІ. Оцінювання

VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

СлайдЗаключна бесіда.

- Що нового ви дізналися на уроці?

Продовжіть речення.

«З цього уроку я зрозумів (зрозуміла), що…

Слайд

VІІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати невеличке повідомлення на тему «Які мої дії шкодять природі?»


Роздатковий матеріал

1. Словникова робота


укр.

гіллястий

криниця

пустувати

пустощі

джерело

струмочок

вабити


рос.

источник,родник

баловаться

ручеек

ветвистый

шалости, баловство

колодец

манить, привлекать




© 2010-2022