Конспект уроку української мови у 7 класі Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Дієслово»

Мета:  -  узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Дієслово як частина мови», -  формувати цілісну систему знань учнів з теми, вміння відбирати, групувати, узагальнювати вивчене; - удосконалювати орфографічні вміння й навички, вміння робити морфологічний розбір дієслова як частини мови; - розвинути імпровізоване мовлення відповідно до ситуації спілкування, а також уміння створювати висловлювання, використовуючи різноманітні засоби виразності мови, навички самостійної роботи з підручн...
Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ «ДІЄСЛОВО». МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ДІЄСЛІВ.

Мета:

- узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Дієслово як частина мови»,

- формувати цілісну систему знань учнів з теми, вміння відбирати, групувати, узагальнювати вивчене;

- удосконалювати орфографічні вміння й навички, вміння робити морфологічний розбір дієслова як частини мови;

- розвинути імпровізоване мовлення відповідно до ситуації спілкування, а також уміння створювати висловлювання, використовуючи різноманітні засоби виразності мови, навички самостійної роботи з підручником та додатковими матеріалами;

- стимулювати й заохочувати дітей до вивчення української мови;

- виховати повагу до рідного слова, відчуття потреби у здобутті знань та виробленні комунікативних умінь, бажання вести здоровий спосіб життя; пробудити у дітей найкращі моральні якості: почуття взаємопідтримки, наполегливості.

Обладнання: мультимедійний проектор; фонова музика; листя; запис пісні «Грицю,Грицю, до роботи»; підручник з української мови; рейтингові перфокартки; роздатковий матеріал (схема морфологічного розбору дієслова), таблички - назви груп, костюми героїв (лікарі, спортсмени, дієтологи), таблиця до вправи «Рефлексія», смайлики, намальовані долоні.

Цілі уроку.

Діти знатимуть: загальне значення дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль

Діти вмітимуть: знаходити дієслова серед запропонованого матеріалу, визначати їх граматичні ознаки, робити морфологічний розбір дієслова як частини мови за схемою; правильно записувати дієслова відповідно вивчених орфограм та аргументувати їх.

Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого

Вид уроку: урок - практикум

Внутрішньо-предметні зв'язки:

Лексикологія і фразеологія: прислів'я, фразеологізми, афоризми для виконання завдань в парах.

Словотрів: визначення способів творення дієслів.

Фонетика: вимова дієслів на -ться, -шся.

Орфографія: правопис -ться, -шся в кінці дієслів, м'який знак у дієсловах наказового способу, не з дієсловами.

Культура мовлення і стилістика: використання в усному мовленні різних форм дієслів.

Хід уроку

І. Організація класу

- Добридень всім: учням і гостям,

Здоров'я щиро зичу Вам!

Любі друзі, ще один урок

Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовную безодню.

Рефлексія «Наш настрій»

- Просигнальте про ваш настрій на початку уроку відповідним смайликом. Нехай ваш гарний настрій буде запорукою успіху на сьогоднішньому уроці, а досягти нових вершин у пізнанні мовної теми вам допоможе девіз:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Діти, спробуйте відгадати, про яку частину мови буде йти мова на уроці

Учень:

Дуже я люблю всі дії

І що хочеш, я умію.

Є у мене вид і час,

Спосіб маю повсякчас.

Лиш учіть мене сумлінно,

Озовусь я неодмінно.

Вмію діяти чудово,

Отже, звусь я - … (ДІЄСЛОВО).

.

  • Діти, навчальний рік нещодавно розпочався, а ми з вами вже так багато дізналися нового, вивчили все про таку важливу частину мови як «Дієслово». Урок у нас сьогодні незвичайний, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно проявляти себе, показувати своъ знання ы вміння з пройденоъ теми.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Діти, подивіться, у нас на уроці незвичайний учень. Давайте спробуємо дізнатися за пісенькою риси його характеру

Музична сценка «Грицю, Грицю, до роботи!»

Ні колода, ні пень - лежить цілий день,

Не копає, не косить, а їсти просить.(Ледар)

Ледар:

Ну навіщо ж більше знати, вмію я голосувати,

Ще я вмію рахувати від одного до п'яти,

Вмію книжечки читати, вмію віршики писати,

Лишнього не хочу бруду забивать до голови.

Прийом «Мозковий штурм» - назвати дієслова, які б відображали риси характеру Гриця ( лінується, виправдовується, говорить неправду, байдикує, не хоче працювати…)

ІV. Оголошення теми й мети уроку

- Сьогодні, діти, ми спробуємо переконати Гриця у тому, що не треба лінуватися, а треба бути працьовитим, нецілеспрямованим, наполегливим у роботі, ставити мету й досягати її.

- А мета нашого уроку - узагальнити та систематизувати знання з теми

«Дієслово», удосконалювати орфографічні вміння й навички, вміння робити морфологічний розбір дієслова як частини мови

V. Узагальнення й систематизація знань учнів

1) Вправа «Теоретичні заморочки». Прийом «Асоціативне гроно» (індивідуальна робота з рейтинговою перфокартою із взаємоперевіркою)

Дієслово це яка частина мови?

Дієслово відповідає на питання…

Дієслово вказує на….

Я знаю такі форми дієслова…

Дієслова можуть означати завершену і незавершену дію. Залежно від цього вони бувають якого виду?

Часи дієслів……

Способи дієслів…

У реченні дієслово виконує синтаксичну роль…

Самостійна частина мови

Що робити? Що зробити? Вказує на дію, стан предмета

Інфінітив, особова, доконаний, недоконаний вид

безособова, ДІЄСЛОВО Минулий, теперішній,

дієприкметник, майбутній час

дієприслівник Дійсний, умовний, наказовий

Присудок, підмет, означення

3) Лінгвістичне повідомлення учня за схемою на тему «Дієслово»

2) Вправа «Тести»( із самоперевіркою)

1. Неправильно вжита наказова форма дієслова :

А) пишімо;

Б) пишемо;

В) пиши;

Г) пишімо.

2) Правильно вжито дієслівну форму у реченні:

А) Запам'ятаймо цю мандрівку.

Б) Коли ти віддасиш мою книгу?

В) Ходімте трохи повільніше.

Г) Ти відповісиш на моє питання?

3) Укажіть дієслово, утворене префіксально-суфіксальним способом:

А) перепитати;

Б) обновити;

В) випуск;

Г) гордувати.

4) Яке із дієслів є неперехідним:

А) написати листа

Б) не виконати завдання

В) випив води

Г) зателефонував другові

5) Встановити відповідність між дієсловом та його формою:

1. Переписаний а) особова форма

2. Світає б) інфінітив ( неозначена форма)

3. Читаючи в) дієприкметник

4. Залишаємо г) дієприслівник

5. Вірити д) безособова форма

6) Встановити відповідність між дієсловом і категорією способу:

1. поплаваю а) наказовий спосіб

2. покваптеся б) умовний спосіб

3. перевірила б в) дійсний спосіб

4. переходите

4) Вправа «Орфографічний тренінг»

Безліч правил є у мові,

Що живуть у дієслові.

- Які орфограми ми вивчили, працюючи з дієсловами?

  1. Правипис закінчень у дієсловах І і ІІ дієвідмін

  2. Правопис часток не-; б (би);

  3. Правопис префіксів недо-; з-; с-.

  4. Правопис буквосполучень - ТЬСЯ, - ШСЯ у дієсловах.

Прийом "Знайдіть загублені букви"(індивідуальна робота у рейтингових картках )

Вмиваю…ся, вітає…ся, посміхаю…ся, поч..нає…ся, стели…ся,

дивує….я, розмовля…ш, з'ясовує…я, сподіва….я, стел…т…ся, не повернувся, не…навидіти, не…зчутися, не.. зрозуміти, дійти… б, полетів.. би, чека..те, зробив…би, спонука..мо, капа…те, височі…мо.

Учень:

Закон письма і вимови вивчай:

Написано -ТЬСЯ,

А ти [Ц':А] вимовляй:

Хто рано прокидається,

Зарядкою займається,

Роботи не боїться,

Той з двійками не знається,

Від трійок відцурається

І завжди добре вчиться.

Учень:

Закон письма і вимови вивчай:

Написано -ШСЯ,

А ти [С':А] вимовляй:

Раненько прокидаєшся,

Зарядкою займаєшся,

Водою обливаєшся,

Швиденько одягаєшся,

В дорозі не спиняєшся.

Так, друже мій, ніколи

Не спізнишся до школи.

Прийом «Какограмія» ( індивідуальна робота біля дошки: знайти і виправити навмисні помилки у словах на дошці, пояснити правопис дієслів)

Читаїш, пишиш, мудруїш, любишь, знаїш, намагаєся, прагниш, сповідуєшься, роздивляїшся, переконуєшь, зво­ниш, пишите, дивуїш, дивицця, збе­раєця, вяне, ріжь, , вдарь, приниси, забери, лізь, кинте, їште, несіть; невідвідав, не прийшов, не зчувся, не волити, не дописати, не здужати.

5) Проектна технологія. Метод «Робота у творчих групах»

- Сьогодні наш урок незвичайний тим, що ми працювали у групах над проектом «Наше здоров'я у наших руках» й зробимо сьогодні міні - презентацію цього проекту.

Прийом «Конструктори» - побудувати схему «Складові здоров'я»

Конспект уроку української мови у 7 класі Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Дієслово»

Робота творчих груп :

«Лікарі»

1) Здоров'я - стан живого організму, при якому всі органи здатні виконувати свої життєві функції. Охорона здоров'я громадян - одна з функцій держави. У світовому масштабі охороною здоров'я займається Всесвітня організація охорони здоров'я

В Україні державним органом, що опікується здоров'ям громадян є Міністерство охорони здоров'я України. А Наука про здоров'я людини - валеологія

2) .Перешкоджають людині розвиватися як розумово, так і фізично шкідливі звички. Серед цих звичок виділяють декілька найбільш шкідливих - це наркоманія, алкоголізм, токсикоманія та тютюнопаління. Кожна з цих звичок викликає залежність людини від тої чи іншої речовини, яку вона вживає.

Через вживання нікотину, у людини-курця може виникнути захворювання на рак легенів. Велике навантаження отримує і серце. Вчені підрахували,що курець у 10 разів більше хворіє на рак та на інфаркт міокарда, ніж люди, які не курять.

3) Через вживання наркотичних речовин, особливо введення через ін'єкції, людина має ризик захворіти на ВІЛ/СНІД. За використання, вироблення, зберігання та збут наркотичних речовин, а також залучення до їх вживання настає кримінальна відповідальність. Алкогольні напої шкідливо впливають на мозок і печінку людини. Також від алкоголю страждають ожирінням, захворюваннями серця. Медики в Україні відзначають, що алкоголізм подвоївся в Україні за останні роки і офіційна статистика визначає кількість хворих алкоголізмом - 700 тисяч

4) За результатами досліджень, 22% школярів і студентів навчальних закладів вживають алкогольні напої практично щодня, або щонайменше кілька разів на тиждень, і в першу чергу це стосується пива та слабоалкогольних напоїв. Спочатку хочеться стати дорослим, а потім виникає бажання випити. І тому це дуже шкодить молодому поколінню. Тож ми закликаємо усіх відмовитися від шкідливих звичок й вести здоровий спосіб життя!

6 Прийом «Інформаційний музичний диктант з вибірковим письмом» ( виписати з музичного тексту відеофрагменту дієслова й визначити вид)

Викликає, скоротити, вечеряють, снідають, подвоюють, виявили, зменшити, збільшити, можуть, запобігти, зменшує, захворіти, перевищує, є, прискорити, знижує.

Група «Спортсмени»

1)Спортом є специфічний вид фізичної або інтелектуальної активності, яку здійснюють з метою змагання, поліпшення здоров'я, отримання морального і матеріального задоволення, прагнення до удосконалення і слави, покращення навичок.

2) Здоров'я - це справжній скарб! Його не потрібно шукати, а лише зберегти до глибокої старості. Здоров'я - це перш за все фізична активність!!! Все починається вдома, але також важливо, щоб продовжувалося і в школі. Батьки та вчителі можуть допомогти тобі бути активним. Вправи допомагають розслабитися, скинути зайву вагу, добре спати, мати більше енергії і бути більш уважним та успішним у школі...

3) Здійснюй прогулянки, походи. Можна кататися на велосипеді, роликах, ковзанах або скейті. Грай в баскетбол, футбол, теніс, волейбол або іншу улюблену гру. Просто рухайся! Це простий спосіб отримати задоволення та здоров'я. Зроби фізичну активність частиною твого повсякденного життя.

4) Ми можемо рівнятися на спортсменів, які прославили нашу державу на весь світ:

Я́на Клочко́ва - українська плавчиня, яка виграла 5 олімпійськихмедалей. Герой України , має Орден «За заслуги» III ступеня та Орден княгині Ольги.

Лі́лія Подкопа́єва - українська гімнастка.Заслужений майстер спорту України (1994). Суддя міжнародної категорії.

Українські боксери: Віталій і Володимир Клички, Василь Ломаченко, Олександр Усик та багато інших зірок спорту. Нам є на кого рівнятися й чого прагнути! Тож пропонуємо нам розім'ятися і зробити фізкультхвилинку

Фізкультхвилинка

Дії можуть бути різні - розумові та фізичні.

Пропоную відпочити, вправи деякі зробити.

(Відео з фікультхвилинкою)


7) Групова робота. Прийом «Матриця» . ( Лексична робота «Добери словосполучення» до заданого терміну, визначити перехідність чи неперехідність дієслів)

Правила роботи у групі:

  • Сидіти по колу; Бути активним;

  • Висловлюватися по черзі; Робити все вчасно;

  • Бути ввічливим; Бути доброзичливим.

1 група отримує слово «СПОРТ»:

Встановити рекорд - перех., Бігати навколо стадіону-непер.

Боротися за перемогу - непер. Грати у футбол - неперех.

Метати диск - перех. Досягати результатів - перех.

Прагнути до вдосконалення - непер. Тренуватися у залі - непер.

Покращити навички - перех. Змагатися з суперником - непер.

2 група отримує словосполучення «ЗДОРОВИЙ ОРГАНІЗМ» :

Не палити цигарок - перех. Не вживати наркотіки - перех.

Не пити алкоголь - перех. Загартовувати організм - перех.

Дотримуватися режиму дня - непер. Чистити зуби - перех.

Робити зарядку - перех. Не сидіти за комп'ютером - неперех.

3 група отримує словосполучення «РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ»:

Збалансовувати їжу - перех. Обмежувати вживання - перех

Не перенасичувати організм - перех. Розраховувати калорії - перех.

Вживати соки - перех. Не їсти жирної їжі - перех.

Не виснажувати організм - перех. Враховувати вік - перех.

Дотримуватися режиму - непер. Співвідносити пропорції - перех.

Група «Дієтологи» ( повідомлення про раціональне харчування):

1)Раціона́льне харчува́ння (ratio - розумний) - достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування здорових людей із врахуванням їх віку, статі, характеру праці та інших факторів. Воно сприяє збереженню здоров'я, опірності шкідливим факторам навколишнього середовища, високій фізичній й розумовій працездатності, активному довголіттю.

2) Правильне харчування - перший ключ до здоров'я i доброго самопочуття, без яких важко досягнути максимальної працездатності. Древньогрецькому філософу Сократу належить вислів: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити».Рівновага в організмі, яка приводить до здоров'я, починається з їжі, яку ми їмо

3) Нам слід дотримуватися дев'яти основних принципів раціонального харчування:

  1. Особливо дотримуйтесь правила 50:20:30(Щоденне вживання калорій повинно розподілятися так: 50% - на вуглеводи, 20% - білки i 30% - жири.)

  2. Зменшуйте вживання калорій i збільшуйте їх витрати

  3. Щоб втратити 1 кг в тиждень, потрібно щоденно відмовлятися від 1000 ккал. А для того, щоб втратити переважно жирову тканину, а не м'язеву, слід збільшувати фізичну активність.

  4. Їсти менше жирної їжі, обмежити споживання смаженого м'яса, масла, ковбаси, сосисок, сметани, сиру, майонезу

4) Слід також пам'ятати і такі правила:.

  1. Вживайте менше цукру (варення, тортів, печива).

  2. Їсти більше низькокалорійних продуктів (сирі овочі, фрукти, хліб грубого помолу).

  3. Віддавайте перевагу м'ясу птиці, риби. Вживайте менше яловичини, свинини, баранини.

  4. Щоденно вживайте від 6 до 8 стаканів води, фруктових соків.

  5. Їсти треба повільно, добре пережовуючи, витрачаючи на кожен прийом їжі не менше 20 хв. Намагайтесь харчуватися розумно.

8) Гра «Закінчи прислів'я» ( зробити морфологічний розбір дієслова з прислів'я)

Бережи одяг, доки новий, а здоров'я - доки молодий

В здоровому тілі - здоровий дух.

Здоров'я за гроші не купиш.

Здорові батьки - запорука здоров'я дітей.

Доки здоров'я служить, то людина не тужить.

- Кажуть, що здоровому - усе здорово! А що може зробити здорова дитина?

(Відповіді учнів: вчитись, трудитись, допомагати батькам, займатися спортом, музикою, може пізнавати світ, бути постійно в русі).

- Так, діти, треба працювати, бути постійно в русі, бо рух - це життя. А от хто багато спить, той і життя просвистить. Та, хто рано встає, той довго проживе. Тому, кажуть люди, треба з курми лягати, а з півнями вставати та братися за роботу. От тоді завжди будеш здоровим, матимеш світлу і розумну голову. А це дуже важливо.

Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють

Здоровому все здорово.

Часник сім хвороб лікує

Інформаційна хвилинка (часник стимулює виділення шлункового соку і жовчі, придушує віруси й мікроби, є природним антисептиком. Його бояться глисти, впливає на судинну систему, знижує артеріальний тиск, збільшує силу й нормалізує ритм серцевих скорочень)

ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ ДІЄСЛОВА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ

Конспект уроку української мови у 7 класі Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Дієслово»

Зразок розбору:

Лікує - дієсл., означає дію, що робить? , лікувати, недок.вид, перех., І дієвідм., дійсн.спосіб, тепер.час, ІІІ ос.одн., присудок.

9) Самостійна робота з перфокартою (розбір діэслова як частини мови)

Бережи - дієсл., означає дію, що роби?, берегти, недок. вид, перех., Ідієвідм., наказ.спосіб, тепер.час, 2 особа одн., присудок.

10) Прийом «СЕНКАН» (правила складання):


  1. Іменник

  2. 2 прикметника

  3. 3 дієслова

  4. 4 слова ( ставлення до обговорюваного)

  5. 1 слово ( синонім до 1 слова)

-


  1. Здоров'я

  2. Активний, раціональний

  3. Рухатися, дотримуватися, діяти

  4. Здоров'я - перша сходинка до щастя

  5. Сила

1. Дієслово.

2. Величне. Сильне.

3. Керує, надихає, контролює.

4. Відповідає за граматичні дії.

5. Справжній «Геракл».

11) Творче завдання ( дібрати фразеологізм до поданого тлумачення)

Лінуватися - бити байдики, чекати біля моря погоди

Спонукати до дії - штовхати вперед

Здобути славу, перемогу - одягти лавровий вінок

Символ переваги - пальма першості

Перемогти - взяти гору


  • Плутатись під ногами - заважати.

  • Читати проповідь - критикувати.

  • Мозолити руки - працювати.

  • Розсипати кислиці - плакати (умиватися слізьми)

  • Задирати ніс - зазнаватися, ставати зарозумілим.

12)Самостійна творча робота.

- Скласти розповідь (жарт) на тему «Мій урок», використовуючи тільки дієслова минулого часу.

(Прийшов, сподівався, хотів, згагував, відповідав, дивувався, напружував, записував, розбирав, прагнув, знаходив, узагальнив, систематизував, зрозумів)

13) Вправа "Я - редактор".

Виправте лексичні помилки, редагуючи речення або словосполучення:

1. Я лишаю вас слова - Я позбавляю вас слова.

2. Приймати участь у міроприємствах - Брати участь у заходах.

3. Ми прийняли всі міри - Ми вжили всіх заходів.

4. Лід тронувся - Крига скресла.

5. Я рахую, що ... - Я вважаю, що...

10) ГРА «Словограй» - закінчити прислів'я, пояснити правопис

1.(Не)радуйся чужому …(лихові).

2.(Не)будь упертим, а будь …(одвертим).

3. Під лежачий камінь вода…. (не)тече).

4. (Не)помиляється той, хто … (нічого (не)робить).

5. Добре тому багатому: його люди знають, а зо мною зустрічаються - мов (не)добачають.

6. Поки (не)упріти, доти …(не)уміти).

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія (Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення): Чи справдилися ваші очікування?Знання з яких тем ви вдосконалили?

- Я зрозумів...

- Мене здивувало...

- Я збагатився інформацією про...

- Мене зацікавило повідомлення про...

- Я ніколи раніше не чув про...

- Я зумів

- Я знав

- Найбільші труднощі я відчув

- Мені б хотілося ще …

  • Я поглибив знання

  • Я навчився

  • Мені сподобалося

  • Мені було цікаво, бо…

Якщо ти здоровий , сильний і дужий,
Нічого ніде не болить,
До всього цікавий ти і не байдужий,
А бігати й гратись кортить.
Здається, що можеш і гори звернути -
Енергії стільки в тобі.
У небо бездонне враз можеш гайнути
І ти не сидиш у журбі.
Журба - не для тебе та різні печалі.
Тобі підкоряється світ!
Дороги усі і безмежні всі далі.
І хочеться в небо злетіть.
Веселий і радісний, просто щасливий
Ти вчишся, радієш, ростеш.
Здоровий і дужий, розумний, красивий
По білому світу ідеш!

Учениця

А як в тобі немає сили,
Тоді тобі і світ немилий.
Бо завжди, в кого що болить,
То той про те і гомонить.
Ще він без настрою, сумує,
Бо сильний біль у грудях чує.
Болить живіт, то голова,
Чого у кого не бува...
Хвороба нас не прикрашає,
А потихесеньку вбиває.
Тому-то, правильно живіть,
Здоров'я й силу бережіть!


Вчитель. Отож, напрошується висновок, що здорове тіло - продукт здорового розуму. Бо ж хвороба нікого не красить. Пам'ятайте про це і будьте мудрими, бережіть своє здоров'я змолоду, поки воно у вас є, щоб у здоровому тілі був здоровий дух, бо здоровому - все здорово! І тільки здорова людина може бути дуже багатою і щасливою, бо вона вже має надзвичайний скарб - здоров'я!

АБЕТКА ПОБАЖАНЬ ВІД УЧИТЕЛЯ:

Д - достатку життєвого

І - імені чистого

Є - єдності сімейної

С - спокою душевного

Л - людяності щирої

О - обрію барвистого

В - віри розсудливої

О - омріяного шляху

VІ Домашнє завдання

  • Творча робота «Рими», скласти якомога більше дієслівних рим, написати строфи.

Скласти запитання до вікторини «Все про дієслово».

Записати діалог «Наше здоров'я у наших руках», вживши якомога більше дієслів.


© 2010-2022