Разработка внеклассного мероприятия по украинской литератературе ЖИТИ ЗА ЗАКОНАМИ ЛЮДСЬКОГО СПІЛКУВАННЯ

Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА. ЖИТИ ЗА ЗАКОНАМИ ЛЮДСЬКОГО СПІЛКУВАННЯ

(культурне спілкування)

Засідання гуртка «Плекання української мови»

ЕПІГРАФ: Слово - це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним - велике мистецтво. Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Тож оволодіймо цим різцем так, щоб з - під наших рук виходила тільки краса!

В.О. Сухомлинський

МЕТА. Озброїти учнів знанням і практичними рекомендаціями про основи спілкування; спонукати учнів, застосовувати набуті знання у повсякденному спілкуванні; сприяти формуванню навичок тактовно, цікаво говорити, встановлювати тісні стосунки із співрозмовником; сприяти формуванню високої мовної культури.

Розвивати зв'язне мовлення.

ЗАВДАННЯ.

  • Продовжувати ознайомлення школярів із практичними рекомендаціями по удосконаленню своєї мови, мовлення.

  • Сприяти накопиченню учнями досвіду щодо культурного спілкування.

  • Вчити ставити перед собою цілі та задачі по вдосконаленню своєї мовної культури.

ОБЛАДНАННЯ. Диск з тихою, повільною мелодією; мікрофон; слова Сократа, Володимира Мономаха, прислів'я та приказки, спроектовані на дошку; тексти анекдотів, ситуацій для розігрування; дзеркало.

ХІД ЗАХОДУ

УЧИТЕЛЬ

Добрий день, дорогі діти! Ви вже втомилися, ваш робочий день підходить до закінчення, але ще нам треба працювати. Подивіться на світ за вікном. Усміхніться, порадійте за чудовий день, за те, що Вам Бог усім дав здоров'я. Привітно, з повагою гляньте на свого сусіда по парті й приготуйтеся до аутотренінгу «Установка на самовдосконалення мистецтва спілкування». Сідайте зручно, заплющить очі й думками, уявою перенесіться у те місце, де б ви хотіли бути, де вам приємно (море, річка ...).

Запропоновані речення повторюйте про себе, кожне тричі. (лунає тиха, повільна мелодія)

  1. Говорю спокійно, не хвилююсь, не боюся!

  2. Я володію своєю мовою і собою.

  3. Говорю розсудливо, зрозуміло , доброзичливо.

  4. Під час розмови буду справляти враження людини доброї, впевненої, знаючої.

УЧИТЕЛЬ

Розплющить очі, сідайте зручніше в положенні зосередженої, радісної, сильної, сміливої, впевненої, розумної людини. Тема, «жити за законами людського спілкування» не є новою для вас. А тому прошу відповісти на запитання:

Мікрофон

  • Завдяки чому люди розуміють один одного? (відповіді учнів: мовленню, жестам, міміці...)

УЧИТЕЛЬ - зачитує епіграф

Незакінчене речення

З епіграфа я зрозумів(ла), що....

Сприймання і усвідомлення теми

(Розповідь учителем казки «Мова»)

Давно колись жили три брати. І от якось, полюючи, вони потрапили у володіння злого чарівника. Той жорстоко повівся з ними: одного осліпив, другого зробив глухим, а третьому відібрав мову. Але чари його діяли тільки доти, доки брати не дістануться додому. Отак познущався чарівник з братів і відпустив їх порізно. Першим, додому прийшов сліпий брат і знову став зрячим, другим дістався глухий і почав чути, а третій, німий, так і не повернувся.

  • Як ви думаєте, чому кожна людина зацікавлена в тому, щоб говорити, вдало спілкуватися?

  • Чи можна за мовою людини судити про її культуру, вихованість?

  • Чи позначаються особливості спілкування людей на їхніх взаєминах, настрої, самопочутті і працездатності?

Діти, як важливо вміти знаходити спільну мову! Як важливо розуміти один одного?! Цьому вчить наука, яка називається спілкування. З самого дитинства треба засвоювати цю науку, оволодівати вмінням вести себе серед людей так, щоб їм було добре, приємно, зручно!

Дар слова, мистецтво спілкування - одна з найбільших здібностей людини, вона піднімає її над усім живим і робить людиною!

Про правильне вміння спілкуватися говорили з давніх-давен:

Показ слайдів

  • Сократ "Скажи мені що-небудь, щоб я тебе побачив"

  • Володимир Мономах ("Поученіє синам"): "При старих мовчати, мудрих слухати, старшим коритися, з рівними собі і молодшими ... без лукавого умислу бесідувати і більше вдумуватися, не шаленіти словом, не осуджувати мовою".

  • Прислів'я та приказки

Спершу слово зваж, а потім скаж.

Яка людина, така її мова.

Вмієш сказати - вмій і змовчати.

Слово не стріла, а серце пробиває.

Птицю пізнають по пір'ю, а чоловіка по бесіді.

Язик багато може зробити: і настрій піднести, і справу зіпсувати.

Сказано на глум, а ти бери на ум.

Закріплення теми.

Інсценування народних анекдотів (робота в парах). Учні отримують анекдот, який розігрують перед класом.

НЕМАЄ ДОМА

(висміюються батьки, які навчають своїх дітей говорити неправду)

СУСІД: Так ти, Івасю, кажеш, що тата немає дома?

ІВАСЬ: Їй богу немає. Як не вірите, то шукайте де хочете, тільки в комору не заглядайте...

НЕ В БРОВ, А В ОКО

(осуджує батьків, які подають поганий приклад дітям у розмовах і поведінці, привчають до фальші)

БАТЬКО: Чи будеш ти мене, синку, любити й годувати, коли я стану старенький, як наш дідусь?

СИН: Буду.

БАТЬКО: От гарний хлопчик! Іди до мене на руки. На тобі цукерок. А як ти будеш мене любити?

СИН: Так, як ти дідуся.

БАТЬКО: Іди геть, негіднику, і віддай сюди цукерки!

КРУГЛЕНЬКЕ СЛОВО

НЕБІЖ: Дядьку, допоможіть! Я надумав женитися. Будьте, прошу вас, за старосту!

ДЯДТКО:Я пособив би тобі, якби не був трошки розторопнішим. А то підеш з тобою між люди, та тільки сорому через тебе наберемося і з тим вернемося.

НЕБІЖ: То що ж робити?

ДЯДТКО: А то що. Оце як увійдемо в хату, поздоровкайся з людьми чемно, словечко скажи гарнесеньке, кругленьке.

НЕБІЖ: Ну, спасибі, дядьку, за добру науку! Так і зроблю.

АВТОР: Пішли вони. Хазяїн попросив їх у хату, посадив за стіл. Молодий подумав та як крикне на все горло:

НЕБІЖ: Обруч! Обруч! Обруч!

ХАЗЯЇН: Де це бачиш обруча?

НЕБІЖ: Еге, що ж, що нема обруча? Мене дядько так учив, щоб я сказав словечко кругленьке, гарненьке: ну я і сказав кругленьке.

Якого ще кругленького треба, як обруч?

  • Що малося на увазі кругленьке слово?

Гра "Хто більше назве "чарівних слів"(дякую, вибачте, пробачте, добрий день, скажіть будь ласка...)

Метод "Прес"

Як ви думаєте, діти, в повсякденній поведінці потрібні правила етикету? І чому?

ЗАГАДКИ -СИТУАЦІЇ

  • Ви зустрічаєте цю людину, часто (коли йдете до школи). Ви з нею не знайомі. Чи потрібно з нею вітатися? (так, потрібно вітатися, бо привітанням ми зичимо здоров'я і собі, і іншій людині).

  • У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них Олег побачив свого класного керівника, проходячи поряд ввічливо сказав: "Добрий день, Ірино Степанівно!" Скажіть чи припустився учень помилки? Чи все правильно! (так, учень припустився помилки, бо привітатися треба з усіма присутніми).

ГРА "ЧАРІВНЕ ДЗЕРКАЛО"

"Дзеркальце., скажи, з етикетом я дружу?" (учням подається дзеркало, той, хто отримує промовляє питання і дає відповідь) Гра допомагає дітям підходити до себе самокритично.

Гра - драматизація проблемно - пошукового характеру

(Ситуації роздаються групам, кожна ситуація спочатку розігрується, а потім обговорюється)

Перша ситуація

Чи ввічливий це хлопчик?

Здрастуйте. Повільною ходою йде вчителька, яка дуже стомлена. В одній руці сумка з зошитами, в іншій торбина з продуктами. Вчительку обганяє, весело насвистуючи, її учень. Зупиняється, ввічливо вітається. Біжить далі. Вчителька продовжує свій шлях. (Обговорення ситуації)

Друга ситуація

Випадок у кінотеатрі

Ти прийшов у кіно, сів на своє місце й став чекати початку сеансу. Але раптом ... попереду сіла дівчина у великій волохатій шапці, закривши нею півекрану.

Як ти вчиниш? Як повинна поводити себе дівчина?

Підсумки

Діти, давайте складемо основні правила бесіди

  • Слова вимовляйте чітко, не поспішаючи.

  • Посміхніться людині, до якої звертаєтесь.

  • Розмовляйте про те, що цікавить співрозмовника.

  • Вислухати, не перебиваючи.

  • Будьте завжди ввічливі й доброзичливі, поважайте співрозмовника.

  • Беріть до уваги вік, стать, характер, інтереси й настрій співрозмовника.

УЧИТЕЛЬ

І ще одне правило, про яке не слід забувати: яким би не був у вас настрій, ви зобов'язані бути з товаришами коректними, не старайтесь на комусь зігнати злість. Адже відомо, що настрій, в першу чергу, відбивається на результатах праці. Давайте розуміти один одного з півслова, щоб, помилившись раз, не помилитись знову.

Спілкування не може обмежуватися тільки тим, про що сьогодні йшла мова. Слідкуйте й аналізуйте спілкування людей скрізь, де буваєте.

Робіть висновки. Усе вписуйте в пам'ять.

© 2010-2022