Є. Гуцало «Журавлі високі пролітають… Дивовижний світ рідної природи в поезіях митця

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект уроку з української літератури для 5 класу на тему: «Є. Гуцало «Журавлі високі пролітають…». Дивовижний світ рідної природи в поезіях митця».

Мета:

Навчальна: продовжити вивчення творчості письменника, ознайомити учнів із віршами письменника, допомогти усвідомити їхній ідейно-художній зміст, красу поетичного слова.

Виховна: прищеплювати любов до пейзажної лірики та світу природи.

Розвивальна: розвивати навички виразного читання, аналізу поезій, опису власних почуттів та вражень.

Обладнання: виставка творів, портрет Є. Гуцало, ноутбук із слайдами, картки, дошка, кросворд, ілюстрації до вірша.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

Кросворд «У гостях у Євгена Гуцала»

По горизонталі: 1. Назва дитячого твору Є. Гуцала, опублікованого 1973 р. ("Дениско") 2. Назва циклу творів письменника «... з Тернівки» (1982). (Оповідання) 3. Професія, яку мріяв здобути автор. (Журналіст) 4. Який фах мали батьки письменника? (Учитель) 5. Де Є. Гуцало розміщував свої перші вірші у шкільні роки? (Стінгазета) 6. У якому інституті навчався митець? (Педагогічний) 7. Захоплення з дитинства. (Читання) 8. Область, у якій народився письменник. (Вінницька) 9. До якого жанру належить праця «Ментальність ясиру»? (Публіцистика).

По вертикалі: 1. Ким був Є. Гуцало у роки заслання? (Дослідник)

Є. Гуцало «Журавлі високі пролітають… Дивовижний світ рідної природи в поезіях митця.

3. Перевірка робіт учнів.

4. Актуалізація опорних знань

▼ Що ви знаєте про поетичну спадщину Є. Гуцала?

▼ Які вірші автора ви знаєте?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Слово учителя.

«Рідна земля мого дитинства,- згадує Є. Гуцало в автобіографії,- це і джерело поезії, джерело ліричного настрою, який для мене дуже суттєвий, дуже дорогий - і в віршах, і в прозі. Тут, на Поділлі, народилася і зміцніла любов до рідного українського слова, до народної пісні, до фольклору... Звідси, з Поділля, витоки як моєї свідомості, так і мало не всіх моїх творів...».

Лірична стихія творчості Є. Гуцала стала формою суспільної опозиції. Переживши жахи повоєнного сільського побуту, автор по-своєму почав сприймати світ людей. Але саме в ліриці він почувається найбільш невимушено, розкуто, живописуючи красу природи й людей, охоче фіксуючи улюблений ним стан осяяння, здивування перед світом, те медитативне передчуття радості й любові.

Дитинна чистота і ясність світовідчуття, відкритість ліричного героя до прекрасного в усіх його проявах - усе це, поєднане з гострою увагою до народних характерів, інших національних прикмет - вічних і нових, становило основу його художнього стилю.

Сьогодні на уроці ми познайомимось з ліричним твором «Журавлі високі пролітають...».

2. Виразне читання поезії Є. Гуцала «Журавлі високі пролітають…»

Журавлі високі пролітають,

ледве видно птахів із землі

Журавлів я з вирію стрічаю

і прошу перо у журавлів.

Ставши над Дніпром зеленооким,

ставши над усміхненим Дніпром,

я прошу перо у них високе,

піднебесне в них прошу перо.

Хай з небес перо високе кинуть,

хай мене благословлять крилом,

щоб писалось слово журавлине

журавлиним з вирію пером.

Щоб воно до вирію літало,

журавлиний звідало політ,

та завжди із вирію вертало

до святої отчої землі...


3. Словникова робота.

Вирій - теплі краї, де зимують птахи.

Звідало - відчуло.

4. Евристична бесіда.

- Яке перо «високе, піднебесне» просить ліричний герой у журавлів? (Натхнення у творчості.)

- Які художні образи в поезії персоніфіковані?

(Дніпро, слово.)

5. «Анкета» ліричного героя.


Тема твору

зображення сумного осіннього пейзажу

Ідея

туга за квітучою природою

Основна думка

журавлі - символ смутку

Жанр

пейзажна лірика

Настрій

Художні засоби


6. Рубрика «Поціновувані поезії»

Утворіть інформаційні грона за поезією: І в.- метафори, II в.- епітети.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота з картками в групах.

Картка №1.

1. Напишіть міні-твір на тему «Чому мені подобається вірш «Журавлі високі пролітають...»?» (5-7 речень)

2. Пригадайте, який епітет використав автор, зображуючи Дніпро. (Зеленооким)

3. Поміркуйте, якою є природа, з точки зору Є. Гуцала. На що він звертає найбільшу увагу?

Картка №2.

1. Напишіть міні-твір на тему «У чому краса пейзажної лірики Є. Гуцала?» (5-7 речень)

2. Пригадайте, який епітет використав автор, зображуючи журавлів. (Високі)

3. Поміркуйте, чи можна вважати його лірику простою та зрозумілою кожному.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Поетичний геній Є. Гуцала знайомить нас із невимовною красою рідної батьківщини та запрошує у подорож стежками своїх творів.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Світ поезії Є. Гуцала мене захопив тим, що…

«Поетичний практикум».

Випишіть рими з віршів.

«Журавлі високі пролітають»: крилом - пером, літало - вертало.

VІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці, домашнє завдання

Підручник, с.214 - 216.


© 2010-2022