БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Урок в 7 класі

Мета: повторити вивчений матеріал про дієслово; ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні,   за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з надбаннями народної медицини українців. Внутрішньопредметні зв’язки:Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні слів-синонімів. Обладнання: підручник, дидактич...
Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Урок в 7 класі

БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА. 24.11.14

Мета: повторити вивчений матеріал про дієслово; ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з надбаннями народної медицини українців.

Внутрішньопредметні зв'язки:Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні слів-синонімів.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, ілюстрації

Інтерактивні методи: «Незакінчене речення», «Мікрофон», робота у групах.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Оголошення теми, мети уроку.

ІІ Актуалізація опорних знань,умінь учнів.

1.Перевірка д-з

Слайд

Аутотренінг. Я учень. Я особистість творча. Я думаю, замислююся. Я хочу знати нове

Метод «Незакінчене речення

«Дієслово - це самостійна …Способи дієслів є…Дійсний спосіб виражає…Умовний спосіб виражає…Дієслова наказового способу відповідають на запитання…Дієслова умовного способу творяться за…

- виписати з укр. пісень,приказок,прислів'їв дієслова наказового та умовного способів

Слайд («Пісня про рушник»)Прочитати виразно. Які почуття викликає у вас пісня? Де ви чули виконання або запис цього твору?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

В.О.Сухомлинський переконував:

«Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду і племені». Отож, будемо навчатись мови золотої…

4. Пояснення вчителем нового матеріалу

Слайд(правило) +таблиця Частина дієслів, змінюючись за способами й часами, не змінюється, проте, за особами, родами й числами. їх назива­ють безособовими. Вони вживаються тільки або у формі 3-ї особи однини, або у формі середнього роду: світати - світа­ло, світає, світатиме, світало б, нехай світає; щастити - щастило, щастить, буде щастити, щастило б, нехай щастить.
розвидняється, дніє, вечоріє, смеркає, мрячить, похолодало, замело;
морозить, лихоманить, не спиться, хочеться, кортить, живеться, працюється, не сидиться;
щастить, таланить, фортунить;
не вистачає, бракує.
У безособовому значенні можуть вживатися й деякі особові дієслова: Пахла земля, пахли недавно зрубані дерева... (Г. Хоткевич). Над Ташанню пахло вербовими кладками (Григорій Тютюнник). У першому реченні від дієслів пахла, пахли ставиться питання хто? що? (отже, ці дієслова пов'язуються з особа­ми), у другому - від дієслова пахло такого питання поставити не можна (отже, воно тут вжите в безособовому значенні).
Безособові дієслова виступають у ролі присудків у безособо­вих реченнях. При них підмета не буває, але нерідко потрібен додаток у родовому, давальному, знахідному чи орудному відмін­ку: мені не спиться, йому не вистачає грошей, дорогу замело снігом.
АЛГОРИТМ Система правил виконання обчислювального процесу, що приводить до розв'язання певного класу задач після скінченного числа операцій. Для того, щоб розв'язати будь-яку задачу, треба керуватися цілою системою правил - алгоритмом

ДІЯ + без відношення до будь-якої особи:

--явища природи(хмариться,гримить,дощить),

- Відчуття,переживання,стан людини(не спиться,нудить,ріже)

УБЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Урок в 7 класіявлення про долю людини(щастить не судилось)

БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Урок в 7 класіМають спосіб, час

Не змінюються за родами,числами,особами

Безособові- вжив. у формі 3ос.одн (сутеніє) або сер.р.мин.ч,( сутеніло)можуть мати форму умовного способу(світало б) та інфінітива(вечоріти , почало світати)

виступають у ролі присудків у безособо­вих реченнях; підмета не буває, але нерідко потрібен додаток у родовому, давальному, знахідному чи орудному відмін­ку: мені не спиться, йому не вистачає грошей, дорогу замело снігом.

1.Робота учнів за підручником стр. 83 Вправа 146(усно).

2.Самостійне ознайомлювання із змістом нового матеріалу(стр.85)

Слайд 15 Робота біля дошки.

Завдання: перебудувати кожне з речень так, щоб у ньому було безособове дієслово. Визначити синтаксичну роль безособових дієслів.

У лісі пахне глиця. Вітер розвіяв листя. Туман покрив поле. Рясний весняний дощ покропив землю. Вода залила луки. Друзі не хотіли розлучатися. Василько не міг заснути.

Робота у групах(слайд) 16

З даного тексту випишіть у дві колонки особові й безособові дієслова.

Цю історію хочеться казати найдорожчими словами, що даються людині в рідкі, неповторні години. Хочеться кожне слово помити в українській криниці, де дівчина воду брала, і поставити слова чистими рядами, щоб незабутнє вигравало в них, як сонце на Великдень, і радувало людські серця у великі й важкі часи. Хотілося би вишити слова, мов червоні квіти на холодних рушниках, і розвішати рушники в кожній хатині.

Слайд 17 Записати речення , підкреслити дієслова,чим виступають в реченні

Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться.

Слайд18Колективна робота з текстом (пошуково-вибірковий диктант)

  • Прочитати текст. Визначити його тему й основну думку. Знайти й виписати дієслова, які не пов'язані з будь-якою особою. Визначити, що вони виражають.

Звертаючись до багатьох надбань народної медицини, ми здебільшого використовуємо дикорослі рослини. Поміж тим незвичайні цілющі властивості мають і культурні представники зеленого світу.

Доведено, що споживання, наприклад, варених бульб сприяє лікуванню виразки шлунка, знижує артеріальний тиск. При кашлю та цукровому діабеті рекомендовано відпочивати не тільки у сосновому лісі чи горіховому гаю, а й на плантаціях білокачанної. Доведено, що при серцево-судинних захворюваннях слід уживати персики і суниці. Абрикоси посилюють зір. Виноград, вишні, сливи зміцнюють організм (З кн. «Відкриття, знахідки, пошуки»).

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

Творча робота. Назвати безособові дієслова(з картин)Скласти речення слайд 19- 20

Творче конструювання

  • Від поданих дієслів утворити безособові. Увести їх у самостійно складені речення на тему «Природа-помічниця».

Чує, бачить, живе, діє, працює, хоче.

  • Визначити спосіб творення безособових дієслів.

Ігрове завдання

  • Розгадати кросворд. У горизонтальні рядки вписати дієслова, що вживаються тільки в безособовому значенні у формі однини теперішнього або минулого часу.

БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Урок в 7 класі

1. Явище природи, що свідчить про початок дня. 2. Дієслово на означення випадкового успіху у справах. 3. Явище природи, що свідчить про початок вечора. 4. Дієслово з часткою -ся, утворене від особового в третій особі однини, що означає впевненість у чомусь. 5. Стало холодніше. 6. Синонім до дієслова світає. 7. Синонім до дієслова пощастить. 8. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником життя. 9. Синонім до дієслова вечоріє.

10. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником сплюха. 11. Явище природи, характерне великою кількістю опадів.

Ключ: 1. Світає. 2. Щастить. 3. Вечоріє. 4. Віриться. 5. Похолодало. 6. Розвидняється. 7. Поталанить. 8. Живеться. 9. Смеркає. 10. Спиться. 11. Дощить.

Трансформація мовних одиниць у висловлюванні

  • Прочитати текст. Спробувати замінити в тексті особові дієслова на безособові. З'ясувати, які зміни відбудуться у висловлюванні. Визначити синтаксичну роль безособових дієслів.

На грядці видніється суниця. Її користь ніхто не переоцінить. Вона виводить камені, зміцнює серце. Суниця лікує анемію, зміцнює десна, кістки і зуби. Тому виводять різні сорти цієї культури і високо її цінують (З журналу).

Творче реконструювання

  • Перебудувати речення так, щоб у кожному було безособове дієслово. Поширити речення, використовуючи знання про цілющі рослини.

Зразок. У лісі пахне сосна. У лісі запахло сосною.

Сосна виділяє фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроби. Вода залила луки. Дощ покропив землю. Ехінацея підвищує імунітет. Яблука зміцнюють здоров'я. Кропива поповнює організм аскорбіновою кислотою (З журналу).

  • З'ясувати значення виділеного слова. (Імунітет - несприятливість організму до збудників заразних хвороб, до отруєння).

V. Систематизація й узагальнення знань з теми

1. Які дієслова називаються безособовими?

2. Чи може при безособових дієсловах стояти підмет?

3. Що виражають безособові дієслова?

4. Як можуть утворюватися безособові дієслова від особових?

5. Чи змінюються безособові дієслова за особами або родами?

VІ. Підсумок уроку

Гра «Сюрприз»

Ідея сюрпризу полягає у тому, що після напруженої роботи учні дістають жеребки, на яких написано:

«У», отож роботу оцінює вчитель;

«Т» - оцінює товариш;

«С» - самооцінка.

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити §11. Підготувати повідомлення в науковому стилі на тему «Безособові дієслова».
Вправа 150(ІІ)
або
випис. безособові дієслова з твору "Гуси-лебеді летять" М.Стельмаха



© 2010-2022