Конспект уроку

Відкритий урок у 8 класі Тема. Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. Усвідомлення власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої ...» Мета: актуалізувати відомості учнів про життєвий та творчий шлях                Т. Шевченка; поглибити знання учнів про викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання; розкрити усвідомлення поетом власної місії у вірші «Думи мої, думи мої ...»; розвивати навички аналізу віршів; виховувати в учнів почуття вірності Україні як невід'ємної ознаки національно-свідомого громадянина. Тип уроку: сприймання і засвоєння нових знань Обладнання: портрет Т. Шевченка, ілюстрації, фото, репродукції творів         Т. Шевченка і його сучасників, кросворд роздатковий матеріал, індивідуальні завдання.
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект уроку

Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. Усвідомлення власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої ...»

Підготувала та провела

вчитель укр.мови і укр.літ

ЗОШ І-ІІІ ступенів

С.Писарівки

Прокопишена В.В.

2011-2012 н.р.

Відкритий урок у 8 класі

Тема. Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. Усвідомлення власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої ...»

Мета: актуалізувати відомості учнів про життєвий та творчий шлях Т. Шевченка; поглибити знання учнів про викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання; розкрити усвідомлення поетом власної місії у вірші «Думи мої, думи мої ...»; розвивати навички аналізу віршів; виховувати в учнів почуття вірності Україні як невід'ємної ознаки національно-свідомого громадянина.

Тип уроку: сприймання і засвоєння нових знань

Обладнання: портрет Т. Шевченка, ілюстрації, фото, репродукції творів Т. Шевченка і його сучасників, кросворд роздатковий матеріал, індивідуальні завдання.

Епіграф:

Є в Шевченка народження дата,
Дати смерті в Шевченка нема.
Ліна Костенко

Хід уроку

I. Активізація пізнавальної діяльності учнів.

Учитель зачитує уривок зі статті «Присвята» І. Франка

«Він був сином мужика і став володарем у царстві духа.

Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.

Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.

Доля переслідувала його в житті скільки могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру і песимізм.

Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.

Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко» ( І. Франко).

II. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку.

  1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми перенесемось уявно в 1835 рік, коли в житті Тараса Шевченка настала подія, що внесла в його душу цілу гаму незнаних доти радощів, а разом із ними й нових смутків - це викуп з неволі, арешт, каземат, заслання, а також розкриємо розуміння власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої ...»

Запис в зошити теми уроку

Слово вчителя: Але, разом із тим не можу не зачитати прекрасні слова Ліни Костенко, які я взяла як епіграф до нашого уроку. (робота з епіграфом)

2. Розповідь учениці про Т.Г. Шевченка з демонструванням ілюстративних матеріалів (презентація). Гуменна Тамара підготувала розповідь-презентацію про Тараса Григоровича Шевченка. (6 хв.)

ІІІ. Формування вмінь і навичок

Кільком учням, які, можливо не зовсім засвоїли матеріал, пропонується розгадати кросворд. (4 хв)

А решта учнів виконують тестові завдання

1. Назвіть прізвище пана, у якого з 1828 р. Шевченко виконував обов'язки козачка. (Енгельгардт.)

2. Тепер це село має назву Шевченкове. Звідси походив батько Тараса. Після смерті матері, Катерини Бойко, у 1823 р. батько одружується вдруге і переїжджає у свою хату. По смерті батька хлопчик наймитує; козачкує у пана Енгельгардта. Разом з паном у 1829 році залишає це село аж до 1843 р. (Керелівка.)

3. В якому селі народився Кобзар? (Моринці.)

4. В яке місто був призначений на службу Павло Енгельгардт? (Вільно.)

5. Через що пан не змушував Шевченка виконувати важку роботу?(Малювання.)

6. Назвіть національність митця, до якого пан віддав Шевченка на навчання. (Поляк.)

7. В якій країні розпочалося повстання, через яке Шевченко не міг продовжити навчання? (Польща.)

8. Яку назву сьогодні має місто, в яке переїхав Енгельгардт зі своїми кріпаками? (Санкт-Петербург.)

9. Під час навчання у Василя Ширяева юний Шевченко оформлював стіни і стелю Великого театру, виконував малярські роботи в Александринському театрі та ще в якому? (Михайлівський.)

10. Куди ходив змальовувати скульптури, нехтуючи відпочинком, Т. Шевченко?(Літній сад.)

11. Яке почуття викликало у Тараса фарбування парканів? (Спротив.)

12. Іван Сошенко, познайомившись з Шевченком у Літньому саду, вирішив допомогти хлопцеві стати ... (вільним).

1

Г

2

Е

3

Н

4

І

5

А

6

Л

7

Ь

8

Н

9

І

10

С

11

Т

12

Ь

- У виділеному вертикальному рядку кросворда прочитайте слово. Як воно пов'язане з творчістю Т. Шевченка?

Тестові завдання відкритого типу на доповнення.
1.Т.Г.Шевченко народився (де і коли)...
2.Дитинство поета пройшло у селі...
3.Коли Тарасові було ... років, померла мама.
4.Брати і сестри Т.Г.Шевченка: ...
5.Поет залишився круглим сиротою у ... років.
6.Тарас в дитинстві любив слухати розповіді ... про гайдамаків.
7.У пана Енегельгардта Т.Г.Шевченко служив...
8.Улюблені захоплення Т.Г.Шевченка...
9.Перша поетична збірка Т.Г.Шевченка мала назву...
10.На засланні Т.Г.Шевченко перебував ... років.
11. Помер Т.Г.Шевченко (де і коли)...
12. Перепоховання поета відбулося...

Емоційне налаштування учнів перед роботою із поезією «Думи мої, думи мої…»

Релаксація Е Morricone і слова вчителя. (Учні заплющують очі, розслаблюються і слухають вчителя, уявляючи те, що він говорить) (2хв.)

Уявіть, що ви спите. І сниться вам, що ви зустрілися із незнайомим для вас чоловіком. Він середнього зросту, широкоплечий і взагалі кремезної, міцної будови, в талії широкий через особливу будову кісток, але аж ніяк не товстий. Обличчя кругле, борода і вуса завжди виголені, бакенбарди ж - каймою обводять все обличчя, волосся вистрижено по козацьки, але зачесано назад: він не брюнет і не блондин, але ближче до брюнета, не тільки по волоссі, але й кольором червонуватої шкіри; риси обличчя звичайні; міміка і загальний вираз фізіономії виказували відвагу, невеликі очі блищали енергією. І з його вуст ви чуєте прекрасні рядки відомої на увесь світ поезії.

(вчитель включає аудіо запис «Думи мої…») , (учні слухають, заплющивши очі)

1.- прослуховування аудіозапису «Думи мої, думи мої…» (3 хв, 52 с)

Слово вчителя - який настрій ви відчули до аудіо запису і після його прослуховування? Як ви вважаєте, чому?
2. Ідейно-художній аналіз поезії «Думи мої, думи мої...» (1839 р., С-Петербург).
1.Виразне читання твору. (2 хв.)

3. Визначення теми, ідеї, жанру, образів-символів. (запис в зошити) (4 хв.)
Тема: зображення нестерпної туги за рідним краєм, бажання бути визнаним на Батьківщині через свої твори.
Ідея: уславлення нескореності, сили духу, який допомагає вижити у важких умовах на чужині.
Жанр: громадянська лірика.
Художні особливості поезії.
Образи-символи: чорний орел (над могилою сторожом літає), ворон (думка, як ворон, літає та кряче), соловейко (серденько соловейком щебече та плаче нишком).

4. Словникова робота. (2 хв.)

Нуджу (нудити світом) - страждаю, сумую;

мліло - боліло;

дотепні - талановиті;

не остило - не набридло;

ідіть попідтинню - жебракуйте.

5. Літературознавча довідка. (1 хв.)

Цим віршем відкривався «Кобзар» 1840 р.

Він є своєрідною увертюрою: в ньому бринять провідні мотиви всієї збірки. Шевченко його написав у 1839 р. в Петербурзі. Думами Шевченко називає свої твори, в яких домінують елегійні роздуми про «козацьку волю», про долю бідного сироти, зневаженої паном дівчини, про становище батьківщини. З них постає образ могили, як символу похованої волі.

6. Виконай сам. Вчитель повідомляє, що під Києвом археологами проводилися розкопки і були знайдені невідомі клаптики документів, які потрібно від реставрувати. Їх передали вам з надією, що завдяки вашому розуму, логіці та наполегливості ви все ж таки зумієте їх відновити. (Вчитель роздає учням конверти і вони виконують завдання. Хто швидше і правильно - отримує подяку від Міністерства археології)

7. Завдання на картках. (3 хв.)

Виступ одного учня із групи.

Група №1- Чи вдалими, на вашу думку, є порівняння Шевченкових поезій із думами? Поясніть своє твердження.

Група №2- Чому в поезії « Думи мої, думи мої...» відчувається нестерпна туга за Україною? Зацитуйте рядки, що підтверджують вашу думку.

Група №3- Куди і кому адресує поет свої твори?

Група №4- Якої реакції на свою творчість сподівається він у рідному краї?

(Матеріал для вчителя. «Думи мої, думи мої ...» - вірш, в якому Шевченко розмірковує про роль поета і поезії у житті суспільства, тому посилає свої «думи», «діток» в Україну, де вони матимуть шану і славу. Туга за Вкраїною, бажання бути почутим виявляється у формі написаного: нерівноскладові рядки, постійні епітети, метафори, звертання, риторичні запитання, зміна ритму).

8. Гра «Знайди слова». (2 хв.)

Йдучи за з'єднаними лініями, визначте, ким виступає Т. Шевченко у вірші «Думи мої, думи мої ...» (роздається один листочок на парту, пара, яка швидше визначить три слова вважається переможцем і отримує подяку за активність і швидкість виконання вправи)

Конспект уроку

Прослуховування аудіозапису пісні «Шлях до Тараса» (4 хв)
(слова Ю.Рибчинського, музика О.Осадчого, виконує В.Зінкевич).

9. Складання сенкану на тему «Шевченко» (4 хв.)

1.тема (іменник)

2.опис (2 прикметника)

3.дія (3 дієслова)

4.синонім до теми (одне слово)

10. Рефлексія. Анкета: (3 хв)

• Чи задоволений ти результатом своє роботи?

• Що ти дізнався нового на уроці?

• Що тебе найбільше здивувало?

• Які питання з'явилися в тебе у ході уроку?

IV. Підбиття підсумків. (2 хв.)

(оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання).

Домашнє завдання: (записане на дошці) (1 хв.)
1) опрацювати матеріал підручника (стор.107-109);
2) вивчити уривок напам'ять з поезії «Думи мої, думи мої...»;
3) підготувати інформативне повідомлення «Мотиви невольницької лірики Т.Г.Шевченка». (індивідуально для сильніших учнів)

Використана література.
Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ О.В. Слоньовська. - К.: Освіта, 2008. - С.107-109.
Чупринін О.О. Українська література. 8 клас. І семестр. - Харків: Вид. група «Основа», 2009. - С.55-60.
Шевченко Т.Г. Кобзар. -К.: Вид. центр «Просвіта», 2003. - С. 37-39, 167







Ілюстративний матеріал

Конспект уроку

Т.Г.Шевченко

Конспект уроку





Конспект уроку

Конспект уроку

Конспект уроку

Конспект уроку

Конспект уроку

© 2010-2022