Урок з української мови на тему Позначення мякості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я (5 клас)

Раздел Украинский язык
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Вчитель: Захарченко Алла Павлівна

5 - Б клас, 11.03.2016

Урок №74

Тема: ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ БУКВАМИ Ь, І, Є, Ю, Я.

Мета: поглибити й систематизувати знання п'ятикласників щодо позначення м'якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я, уживання ьо, йо; формувати вміння правильно визначати приголосні звуки щодо твердості і м'якості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розширити звання п'ятикласників про Т. Шевченка, його творчої спадщини; сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття патріотизму та гордості за свою державу.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: запис пісні «Тополя», картки, портрет Т.Шевченка

Епіграф: Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю!

Остап Вишня

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності. Робота з епіграграфом

III Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників

Перевірка домашнього завдання
Бесіда за питаннями:
1) Що вам відомо про букви і, я, ю, є?
2) Яка буква українського алфавіту не позначається звуком?
3) Чи можуть букви і, я, ю, є якимсь чином впливати на попередні приголосні? Як саме? Навести приклади.

IV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

1) Позначення м'якості приголосних на письмі літерами ь, і, є, ю, я.

Звук і буква - два різних поняття, хоча тісно пов'язаних між собою. Звук ми чуємо, букву - бачимо, тобто сприймаємо візуально.

В українській мові м'якість приголосних на письмі позначають:

- буквою ь (м'який знак): тиждень, льон;

- буквами є, ю, я, коли вони стоять після м'якого приголосного: синє, людина,подяка;

- буквою і: конвалія, лід.

2) Звукопис слів в українському мовознавстві.

Для звукопису в українському мовознавстві використовуються літери українського алфавіту та додаткові (діакритичні) знаки. Наприклад: [л'у´ди].

2. Робота з підручником.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу

2) Виконання вправ (№388, 393)

3. Словниковий диктант.

Горобець, вогонь, сьомий, льон, повінь, сільський, люди, третє, ліхтар, камінчик, кузня, пісня.

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Вибіркова робота. Прослухати запис пісні, виписати слова з м'якими та пом'якшеними приголосними.

2. Творче завдання. Написати твір-мініатюру на тему «Що я хотів би спитати в Шевченка», підкреслити м'якими та пом'якшеними приголосні звуки.

3. Робота біля дошки й у зошитах. Виконати звукопис слів.

Сьогодні, мальовничий, тополя, єдність, явір, лілея, тямущий, вечірняя, заповіт.

4. Гра «Знайди зайве слово» 1. Тінь, сіль, тік, хміль; 2. Дитя, моя, сім'я, надія; 3. Льон, сльоза, підйом; 4. Земля, доля, воля, поле.

5. Робота з картками. Учні отримують по 1 стовпчику віршів «Реве та стогне Дніпр широкий», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Заповіт» (завдання: виписати з рядків віршів слова з м'якими та пом'якшеними приголосними, зачитати вірш та впізнати його назву).

6. Групова робота. Скласти роздані картки з фрагментами віршів у один, вгадати його назву, вибрати одного представника групи для виразного читання.

VІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1) Вивчити теоретичний матеріал

2) Виконати вправи:

1рівень: впр.394; 2р-нь: твір- мініатюра «мій «Кобзарик», підкреслити слова з м'якими та пом'якшеними приголосними; 3 р-нь: впр. Дібрати приклади до вивчених правил, впр. 390(фонетичний розбір слів).

VІІI. Підсумок уроку


© 2010-2022