Шығармашылык жоба: Фетр матасынан коллаж дайындау

Раздел Технология
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Технолгия пәнінен қысқа мерзімді жоспар.5-сынып.

Күні:

Пәні

Технология

Мұғалім аты-жөні

Рахимжанова М.М.

Семей қаласы

Шәкәрім атындағы ОДБ ҮТО ММ 5«а,ә,б» - сыныптары

Оқу-ісінің меңгерушісі


________КелдібаеваБ.О

"ШЫН БЕРІЛЕ ҚЫЗЫҚТАҒАН НӘРСЕ ҒАНА АДАМНЫҢ ЖҮРЕГІНЕН ОРЫН АЛАДЫ" Әл -Фараби

Сабақтың тақырыбы:

Шығармашылык жоба: Фетр матасынан коллаж дайындау

Сілтеме:

  • 5-сынып оқулығы;

  • Стендтер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мәні:

Фетр матасына қойылатын талаптар, міндеттер, шаршаған жағдайда қолданылатын жаттығулар және ТКЕ ережелерін есте сактау

Дамытушылық мәні:

Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру. Жас ұрпаққа осы заман талабына сай өзгеріп келген жүнмен жұмысты үйрету негізінде ұлттық өнерді қастерлеуге, дәстүрді сақтауға тәрбиелеу

Тәрбиелік мәні:

Ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу

Нәтиже:

  • Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі

  • Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды

  • Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

  • Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесін біледі.

  • Аппаттық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелерін үйренеді.

  • Арнайы көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.

Түйінді идеялар:

  • Оқушы білімінің өмірмен байланысы
    Ғылыми негіздердің зертханалық - сарамандық жұмыстармен байланысы
    Алған білімін сапалы, жүйелі меңгеру
    Теория мен сарамандық әдістердің өзара байланысы
    Іздену жұмыстарының ғылыми тұрғыда орындалуы
    Нәтижеге жету ынтасын қалыптастыру

Сабақтың түрі:

Сарамандық

Әдіс-тәсілдері:

АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту

Пәнаралық байланыс:

Тарих,математика,бейнелеу

Көрнекіліктер:

слайд,фетр мата, жіп түрлері, қайшы, схема, шаблон, суреттер.

Қауіпсіздік ережелері

1. Қайшыны жолдасыңа үшкір ұшымен берме.

2. Қайшыны арнайы қобдишада сақтау керек.

3. Инені киімге қыстыруға болмайды.

4. Инемен жұмыс істегенде оймақ киген дұрыс.

5. Инені тістеп ауызға салуға болмайды.

6. Тігін машанасының үстінде артық киім жатпау керек.

7. Қозғалатын және айналатын машина бөлшектеріне жақындамау керек.

8. Үтіктеу алдында өткізгіштің үзілген, желінген тексеру керек.

Күтилетин натиже

1.окушылар арасыында ашык,еркин,шыгармашылык орта калыптастыру

2.ортак жұмыска жұмыла билу

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Сәлемдесу.

  2. Ұйымдастыру.

  3. Топқа бөлу.

  4. Сабақ барысымен таныстыру.

  5. Бағалау парағын таныстыру.

  6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну

  • Жұмыс құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)

(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

  • Өткенді қайталау

Қызығушылықты ояту (2 мин.)Evocation

Фетр матасынан жасалган бұйымдарынан корме ұсыну.

«Коллаж», «панно» жайлы тусиник беру.

Оқушылар зейін қойып тыңдайды

Мағынаны ажырату Realization of meaning

(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)

Халықтық сәндік-қолданбалы өнер - әлемдік көркем мәдениеттің негізі.

Даналық пен әсемдіктің таусылмас қайнар қөзі. Қолөнер туындылары қайталанбас және алуан түрлі. Пішіндердің ықшам да мәнді үйлесімі, түстердің жоғары талғамы, өрнектердің әсемдігі, композициялық шешімі, көздің мүлтіксіздігін, колдың дәлдігін және қиял ұшқырлығын ұштастырып, шебердің өзіне тән тәсілдермен орындауына жеткізеді. Киіз - түрік тілінен «жамылғы», ағылшын тілінде - felt, неміс тілінде - filtz. Барлық осы атаулар киіз басу тарихы кезінде пайда болды. Бұның бәрі Нұх заманында аңызға сәйкес басталды. Бірінші басылған кілем Нұх кемесінде пайда болды. Сол кемемен жүзген қойлар тар қораларда ұсталды. Олардың бүйірлерінің жүндері жерге түсіп, су болып қалатын, тұяқтарының астында тапталып, ұрылатын. Қойлар кемеден шыққан кезде, жерде әдемі жүнді кілем қалып қоятын. Археологтар бірінші басылған бұйымдарды пайда болуын біздің заманымызға дейін VI - V ғасырдағы мерзімді айтты

ББҮ-ны толтыру

ББ бойынша флипчартта жазу

Білемін?

Білгім келеді?

Үйрендім?

Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

-ұйымдастыру

-менеджер баскарушы

-бағыт-бағдар беруші

-колпастаушы.

Оздігімен,тек белсенді арекеттер аркылы. Оқушылар белсене қатысады. Мата тандау арқылы, үш топқа бөлініп отырады.

Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады.

Оздігімен үйрену.

Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.

қоржыннын


жібек

фетр

макта

1-ші қалтасынан мата киындыларын алады

2-ші қалтасынан орындалатын тапсырмаларды алады

Шығармашылык жоба: Фетр матасынан коллаж дайындау

Шығармашылык жоба: Фетр матасынан коллаж дайындау

Шығармашылык жоба: Фетр матасынан коллаж дайындау

Ой толғаныс (4 мин.)Reflection

  • СҚӨ-әлемдік көркем мәдениеттің негізі

  • Қосымша табыс көзі

  • Кәсіп

  • Өнер адамзаттың ақыл-ойы, маңдай тері, үлкен қоғамдық сипаты

  • Өнер-бейнелі ойлау

  • Өнер-өмірдің өзіндей мәңгілік

  • Қолөнер дегеніміз - ол кәсіптің бірі де, бірегейі.

  • Кәсіпкерлік - ол адам баласының тіршілік көзі.

Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)

Жумыстарын жарнамалау аркылы коргайды

Бағалау (2 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды, бағалайды.

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.

Рефлексия (2 мин.)

Сабақты қортындылау-дебрифинг, бағалау

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

1) Әр оқушының жасалған жұмысын талдау

2) Графикалық диктантты тексеру

Не білдім?

Не үйрендім?

Не білгім келеді?










© 2010-2022