Технология пәнінен сабақ жоспары (6 сынып)

Раздел Технология
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Павлодар облысы, Лебяжі ауданы, Қызылқоғам ауылы

С.Сатыбалдин атындағы орта мектеп

Дюсенов Жакан Калиевич

Технология, сызу және бейнелеу пәндерінің мұғалімі

Технология пәні

6- сынып

Тақырыбы: Құрақ құрау. Шаршы құрағы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Шаршы құрағының технологиясы туралы түсіндіру, дайындау жолдарын үйрету.

Дамытушылық: Теориялық білімдерін іс жүзінде шығармашылықпен көрсетуге ықпал ету, практикалық іс-әрекеттерін қалыптастыру. Сабаққа қызығушылығын және өздігінен ойлау қабілетін арттыру.

Тәрбиелік: Үнемділікке, ұқыптылыққа, талғампаздыққа, іскерлікке, ата-бабамыздың салт-дәстүрін білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ, білім мен іскерлікті игеру.

Сабақтың әдісі: сарамандық жұмыс, сұрақ-жауап, жүйелеу, түсіндіру.

Пән аралық байланыс: геометрия, сурет, сызу, тарих, қазақ әдебиеті.

Көрнекілік: матадан тігілген құрақтар, үлгілер, құрақ бұйымдары, қайшы, сызғыш, мел, ине, жіп.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу.Оқушылардың көңіл-күйін білу, сыныпты топқа бөлу.

Ал қазір топқа бөлінейік. Қазір жребий тарту арқылы екі топ құраймыз. Яғни «Шеберлер» тобы мен «Сәнгерлер» тобы. Әр топтың жетекшісін сайлау.

Өткенді қайталау:

  1. Құрақ дегеніміз не ? Олардың мағанасын түсіндір. Қай ғасырларда дамыған.

  2. Құрақтың қандай түрлерін білеміз ?

  3. Құрақтан қандай бұйымдар жасалады ? ұрақта кездесетін геометриялық фигуралар.

  4. Өнерлі болып, шеберлікке жету үшін не қажет ? (Үлкен ізденіс, тынымсыз еңбек, таудай талап қажет. Зергерлік, дарындылық, білімділік, іскерлік, табандылық осы қасиеттер керек).

Қорытынды жасау.

ІІ. Жаңа тақырып: Қазақ халқының қолөнері өзінің қайталанбас көркемдігімен, дәстүрлі әдісімен дараланып тұрады. Қолөнердің алатын орны ерекше, ол әрбір ұлтың өзіне тән меншікті өнері болып саналады, соның бірі - құрақ құрау. Бұл аса шеберлікті, шыдамдылықты қажет ететін қолөнер. Тарихи мәліметтерге сүйенетін болсақ, құрақ құрай көптеген ұлттарға тән екендігін білеміз.

Мысалы: Орыс халқында «мозаика», ағылшындарда «Пэчворк», жапондарда «Сашико» деп аталады екен. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

«Құрақ құрау».

І. Құрақтың келесі түрі - шаршы құрағы деп аталады.

Құрақтың бұл түрі шаршы квадрат етіп құралады. Геометриялық фигураларды көрсету. Сабаққа қажетті төртбұрыш, үшбұрыш фигуралары.

  1. Алдымен қызыл түсті матадан төртбұрыш -4 қиып аламыз.

  2. Көк түстен төрт шаршы қиып аламыз. (үлгі көрсетіледі).

Енді қиылған шаршыларды бір-біріне қиюластырып көктейміз, сосын машинамен тігеміз.

Матамен тігер кезінде матаның қасиеттерін (созылғыштығын, қалыңдығын) ескеру керек.

Әрі қарай шаршы құрақ құралып болғаннан кейін құрақтың шетіне «су» жүргіземіз.

«Су» дегеніміз не екенін түсіндіру. «Су» дегеніміз бір түсті матадан жіңішке кесінді. Егер екі түрлі матадан жүргізсек «қос су» деп аталады.

Міне осы еңбектің бәрін жисақ, берсек тәуір сыйлық, жамылсақ, төсек көрпе, сатсақ теңге бір сөзбен айтқанда сән салтанат екенін білеміз.

Ал, балалар сарамандық жұмысты бастамас бұрын техникалық қауіпсіздік ережесін сақтауымыз керек. Ережені еске түсіріп көрелік (инені, қайшыны дұрыс қолдана білу, тігін машинасымен дұрыс жұмыс атқару т.б.)

ІІ. Сарамандық жұмыс: Оқушылардың тігін машинасымен жұмысы.

«Талаппен бастап, талғаммен аяқта» демекші жұмысымызды бастайық.

ІІІ. Жаңа сабақты бекіту: Не үйрендім ? Не білдім ? Не білгім келеді ?

ІҮ. Сабақты қорытындылау: Ал, енді топ жетекшілері көмегімен оқушылардың білімдерін, жұмысын бағалаймыз.

Үйге тапсырма: Шаршы құрағына технологиялық картасын жазу (құраққа қатысты мәліметтер жинау). Бүгінгі сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар.

© 2010-2022