Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі

Раздел Технология
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі

Мақсаты: технология сабағында инновациялық технологияларды енгізудің тиімділігін әріптестермен бөлісіп, оқушыларға сапалы білім мен саналы тәрбие беруге үлес қосу, педагогикалық тәжірибе алмасу.

Міндеттері:

1.Оқушыларды жаңаша оқыту арқылы олардың қызығушылығы мен белсенділігін арттыру.

2.Мектепте өтіліп жатқан сыныптан тыс іс-шаралар, технология пәнімен қатар өзге сабақтарда да инновациялық педагогиканың қолданылу дәрежесін бақылай жүріп, ұсыныстар жасау.

3.Оқушылардың ептілік,шеберлік қабілеттерін шыңдау.

ХХ ғасыр - ғылым мен техниканың даму шыңына жеткен ғасыры десек, ХХІ ғасырдың адам баласына қоятын талабы одан да асып жатыр. Бүгінгі күні әлемдік ақпараттық білім кеңістігінің деңгейіне Республика мектептерін көтерудің тиімді жолы-білім беру саласын толықтай ақпараттандыру.XXI ғасырда ақпараттанған қоғам үшін білім беру саласында төмендегідей міндеттерді шешу көзделіп отыр:компьютерлік техниканы, интернет,компьютерлік желі,электрондық және теле коммуникациялық құралдарды,электрондық оқулықтарды оқу үрдісіне тиімді пайдалану арқылы білім сапасын арттыру.Ақпараттық технологияны негізгі пәндерде беруде қолданумен бірге технология пәнінде де сабақ барысында қолдана білу тиімді тәсілдердің бірі.Бағдарламаға сай тақырыптық бөлімдерде істелетін жұмыстардың технологиясын презентация жасау арқылы беру,технология пәнінде оқушылардың жұмыс істеуге деген қызығушылықтарын арттырып,сабаққа деген белсенділік қабілеттерін дамытады. «Моншақпен тоқу» және «Кестелеп тігу» тақырыптарын презентация түрімен өттік.Моншақпен тоқу әдісінің ерекшелігін,алуан түрлілігін оқушылар қызығушылық таныта отырып,меңгергені байқалды.Сурет бойымен кестелеп тігу сабағында тігу кезіндегі қауіпсіздік ережесі,кесте тігіс түрлері және кестеленіп тігілетін бұйымдар түрлеріне таныстыру жүргізілді.

Ақпараттық технологияларды пайдаланудың бір әдісі ретінде технология пәнінен «Шығын түрлері» (8-сынып) тақырыбын презентация жасау арқылы өткіздім.Алған білімдерін қорытындылау-тест түрінде,сұрақ-жауап негізінде және сызбаларды қолдану, «сәйкестігін іздеу» ойын түріндегі тапсырма,деңгейлік тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың қызығушылық,танымдық белсенділігін арттырды.

Оқушы бойында шығармашылық әрекетті қалыптастыруда мектебімізде эстетикалық пәндер әдістемелік бірлестігінің де атқарып жатқан елеулі жұмыстарының ықпалы зор.Осы орайда жуырда аталмыш бірлестіктің жоспары аясында өткізілген «Өнер» апталығында оқушы білімі мен ұстаз біліктілігін айқындай түсетін ашық сабақтар,сыныптан тыс жұмыстар және түрлі шараларды атап өткен жөн. Әр жаңа оқу жылында бірлестікте ұйымдастырылған апталық барысында ең үлгілі деген ашық сабақтар мен сайыстарымызды көрсету арқылы тәжірибе алмасып тұрамыз. Апталықта ұйымдастырылған шаралардың бірі-«Әсемдік әлемі» тақырыбындағы көрмеге еңбекке баулу,технология сабақтарында оқушылардың қолдан жасаған бұйымдары,шығармашылық жұмыстары көпшілік назарына ұсынылды. Балалардың әртүрлі тақырыптағы шығармашылық жұмыстарын тамашалаған көрермен керемет әсерге бөленді. Ал оқушылар өздерінің жасаған жұмыстарынан тың серпін алып, шығармашылық қабілеттерін ары қарай шыңдай түсті.

Қандай жұмыс түрі болмасын ол жоспарлы,қызықты ұйымдастырылса,балалардың да ынта-жігерін,қабілетін пәнге деген сүйіспеншілігін арттырады. Сондықтан оның нәтижелі болуы мұғалімнің шығармашылық ізденісіне, өз пәнін сүюіне,білім қорының молдығына, бай тәжірибесіне де байланысты.

Сабақтың сарамандық бөлімінде бұйымның дайындалуының технологиялық карталары мен сызбаларын,үлгі-шаблондарды,тірек-сызбаларды кеңінен қолданудың оқушының жаңа сабақты толық меңгеруі үшін маңызы зор.

Мысалы,киіз үй тақырыбында қайталау сабағын өткенде сынып оқушыларын топқа бөліп,сабақ ережесімен таныстырдым..

Тыныштық сақтау,бірін-бірі тыңдау,өз ойын ашық айту.

Топ аты,ұраны анықталып,топ басшысы сайланады.

-Киіз үй тарихи деректер бойынша қай ғасырда пайда болды?(б.з.б. V-ғасырда)

-V-ғасырда пайда болғанын немен дәлелдейсің?(Геродот еңбектерінде жазылған)

-Киіз үй түрлерін даму сатысы бойынша кім атап береді? Сұрақ-жауап.

-Киіз үйдің қаңқасы дегеніміз не,оның қандай түрлері бар?

-Киіз үйдің киізден жасалған қандай сыртқы жабдықтары бар?

-Қандай бау-құр атауларын білесіңдер?

ҮМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігій жиһаздарын кластер әдісі бойынша топтастыру.

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі

Ши тоқу-бұрын және қазіргі кезде қазақ халқы мен Орта Азия халықтары арасында кеңінен тараған өнер.Тоқылған шиді кереге сыртына тұтуға,сондай-ақ үй ішіндегі ыдыс-аяқ,ошақ басын қоршап қоюға,киіз үйдің есігіне ұстауға,киіз басу жұмыстарына,жаюлы киіз-сырмақтың асты ылғал тартып,бүлінбеуі үшін солардың астына төсеуге,құрт жаю, тары сүзу т.б.мақсаттарда кеңінен қолданылады.5 сынып оқушыларымен ши тоқу тақырыбында өткен ашық сабағымда ақ ши мен шым шидің ерекшеліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстырғанда оқушылар белсенділік танытты.

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігі


Сабаққа «этнограф ғалым» қонаққа келіп, шиге салынатын су немесе ирек су өрнегінің мағынасын толығырақ түсіндіріп береді.

Оқушылардың алған теориялық білімдерін сәйкестік тесті арқылы тексеріп

қорытуға болады. Сәйкестік тесті.

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіМектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіСу молшылық

Мектептегі технология пәніне жаңа инновациялық технологияларды пайдаланудың тиімділігіТүйетабан өмір жолы

Мүйіз тіл-көзден сақтану

Тұмар алыс сапар

Сырмақ жасау технологиясы тақырыбына INSERT әдісін қолдану арқылы логикалық ойлау амалдары:талдау,жинақтау,салыстыру,топтастыру, жалпылау,тұжырымдар жасауға оқушыларды дағдыландырады.

Білемін

Үйрендім

Білгім келеді

Сырмақ түрлері,ою-өрнек туралы,киізді неден

жасайтынын


Ойма нақыш әдісімен

бұйым жасау,сырмақ тігу,

ою оюды үйрендік


Киіз басу техникасын,

жүн бояу жолдарын,

боялған жүннің

қасиеттерін

Технология сабақтарында халықтық педагогика элементтерін оқытуда компьютерге енгізілген түрлі ойындар,мысалы,қол тігістері тақырыбына арналған «Не қажет?» және «Ханталапай» ойындары оқушылардың қызығушылығын оятады.

Жаңа тақырыптардың көрнекілік тапсырмаларын презентация,флипчарт арқылы орындату

а) уақыттың тиімділігін;

б) оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігін арттырады;

в) жұмыс істеу шеберлігі мен қабілеттілігін;

г) бағдарлама бөлімдерін жақсы меңгеруге;

д) өз жұмысын тез жоспарлай білуге;

е) өз бетімен жекелей жұмыс істеуге үйретеді.

Қорыта айтқанда, оқушылар технология сабағында мұғаліммен бірге көп іздену,үйрену арқылы ептілікке, бұйымдарды тез және сапалы жасауға дағдыланады, шығармашылық қабілеттері артады.

Ұсыныс:

  1. «Адамды адам еткен-еңбек» демекші, оқушының бойына еңбек тәрбиесін сіңіруде еңбекке баулу,технология пәндерінің ықпалы зор.Сондықтан технология пәнінің өтілу сапасына бей-жай қарамай,ең алдымен мұғалім өзін жаңашылдық қырымен танытып,өз білімі мен біліктілігін оқушы бойына дарыта білу керек.

  2. «XXI ғасыр-ақпараттандыру ғасырында» технология пәнінде АКТ элементтерін түрлендіре пайдалану-оқушының жұмыс істеу қабілетін дамытып,пәнге деген қызығушылықтары мен белсенділіктерін арттырады.Бұдан инновациялық білім беру құралдарын мүмкіндігінше сабақ үрдісінде кеңінен қолдану қажеттілігі туындайды.

  3. Мектепте өтіліп жатқан сыныптан тыс іс-шаралар, технология пәнімен қатар өзге сабақтарда да инновациялық педагогиканың қолданылу дәрежесін бақылай жүріп, тәжірибе алмасу арқылы басқа сабақтармен тығыз байланыстылығын қамтамасыз етуге болады.





© 2010-2022