Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

Сабақтың мақсаты: мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру. Оқушының кәсіби бағдарының табандылығын анықтау,  қиындықтан шығу шеберлігін шыңдау мен өзіне лайықты, ұнайтын мамандық таңдап, сол мамандықтың қыр - сырын ұғынуы, ең бастысы қателеспеудің жолын таңдау керек.   Сабақтың түрі: ашық сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, сарамандық жұмыс. Пәнаралық байланыс: тарих, математика, биология. I.      Ұйымдастыру кезеңі: 1. Кіріспе сөз. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. «Мамандықты тап...
Раздел Технология
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ЖАшық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)алпы орта білім беретін Шипов мектебі



Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

(Ашық сабақ, 9-сынып)

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)











Өткізген: технология пәні

мұғалімі Куанова Э.Б






2014-2015оқу жылы

Жалпы орта білім беретін Шипов мектебі

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

(Сайыс сабағы, 6-7 сынып)

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)



Өткізген: технология пәні мұғалімдері Киреев Н.А

Куанова Э.

2014-2015 оқу жылы

«БЕКІТІЛДІ»

Оқу ісінің меңгерушісі:

____________________

Турганалиева Г.Ю

«____» _______»2014-15 ж.

Өткізген: Куанова Эльмира Бауржановна

Пәні: технология

Сыныбы: 9 сынып

Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау

Сабақтың мақсаты: мамандық таңдауда жауапкершілікті қалыптастыру. Оқушының кәсіби бағдарының табандылығын анықтау, қиындықтан шығу шеберлігін шыңдау мен өзіне лайықты, ұнайтын мамандық таңдап, сол мамандықтың қыр - сырын ұғынуы, ең бастысы қателеспеудің жолын таңдау керек.

Сабақтың түрі: ашық сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, сарамандық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: тарих, математика, биология.

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Кіріспе сөз.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

3. «Мамандықты тап» тренингі.

4. «Менің белгім» анкета толтыру, түйіндеме толтыру, таныстыру.

5. Жұмысқа орналасу.

6. Сарамандық тапсырмалар орындау.

7. Қорытынды.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырыпты қайталай отырып, оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қою.

  1. Етті механикалық және жылулық өңдеудің қандай түрлері бар? (қайнату, қыздырып пісіру, қуыру, бұқтыру, буға пісіру).

  2. Ылғалды жылумен өңдеу дегеніміз не?(үтіктеу)

  3. Санитарлық - гигиеналық талаптар? (Тамақты дайындау кезінде оған ағзаға зиянды, ауру тудыратын микробтар түсіп, тамақтан уланып қалмау үшін санитарлық - гигиеналық талаптарды сақтау керек).

  4. Матаны пішер кезінде нені ескеру қажет? (матанын түрін анықтау керек, матаның ақауларын тексереміз, матанын оң және теріс жағын анықтаймыз).

  5. Зергелік бұйымдарға не жатады? (сырға ,білезік, шаш бау, сақина)

III. Жаңа сабақ

Ісім оңсын десеңіз,

Сол істің маманы болыңыз.

Даңқым шықсын десеңіз,

Көпшіліктің адамы болыңыз Әл - Фараби

Өту барысы:

1. Кіріспе сөз:

Мектеп оқушыларының мамандық таңдауда дұрыс бағыт алу мәселесі мектептің психологиялық қызмет аясында жүргізілетін аса жауапты да маңызды жұмыстарының бірі болып отыр. Бала үшін болашақ мамандықты таңдау өмірлік жолын дұрыс таңдаумен бірдей. Өкінішке орай, біз, балалардың таңдауының ақылмен емес, біреудің сөзіне ере отырып, немесе ата - анасының ықпалымен «қай жерге оқуға түсу оңай» деген көзқарастармен болып жатқанын байқаймыз. Ақпараттың көптігі де, өзін - өзі танудың әліппесі де, оларды қалай пайдалану керектігін білмегендіктен кейде қателесетін жағдайлар жиі кездеседі. Жалпы айтқанда, бүгінгі күні жасөспірімдердің өзін - өзі тану арқылы мамандық таңдауда дұрыс бағыт алуы және оған бейімделу мәселесі туындауда. Яғни, мамандық таңдауда оқушыға өз ақыл - ойымен, дұрыс шешім қабылдау үшін психолог маманның да көмегі керек.

2. «Мамандықты тап» ойыны. Тренингке қатысушыларға карточкаларға жазылған мамандықтар таратылады, ал олар сол мамандықтарды ыммен көрсетуге тырысу керек. Қалғандары мамандықты табу керек.

Дәрігер

Фабрика басшысы

Хатшы

Кітапханашы

Банк қызметкері

Сатушы

Мұғалім

Бухгалтер

Сварщик

3. Оқушылар үш топқа бөлінеді. Мамандық тандап, сол мамандықтың қыр - сырларын үйрену арқылы тапсырма орындайды. Біріншіден, мамандық тандайды, сосын жұмысқа орналасады, түйіндеме тапсырады, кездесіп жұмыс берушімен сұқпаттасады. І топ Аспазшы

ІІ топ Тігінші

ІІІ топ Флорист

4.Жұмысқа кіру үшін түйіндеме толтыруды үйрену. Оқушыларға толтыру үшін үлгі беріледі.





БҚО.Таскала ауданы .Мерей ауылы Д.Кунаев көшесі д15 Сот:87772487655 Дом:8(711)39-29-741

Түйіндеме

Аты - жөні: Базарбаева Дана Максотовна

Туған жылы, айы: 26.07.1991г.р

Ұлты: қазақ

Азаматтылығы: Қазақстан Республикасы

Білімі: ЖОМ 2007-2010г.

Өтеміс атындағы БҚ мемлекеттік

университет 2011 - 2014ж

Білетін тілдері: Казақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі сөздікпен

Кампьютер меңгеруі: Документ Microsoft Word, Excel,

Internet

Қызығушылығы: Жаңа иновацилық технологияны

меңгеру, кітап оқу, би, спорт

Жеке қасиеттері: тапсырманы тез қабылдау және

жаңа жұмысқа бейімделу

- жауапты

- еңбекқор

- уақытында жұмысқа келу

- бәрімен тіл табысу




  1. Түйіндеме тапсырған соң, жұмыс беруші сізді шақырады. Жұмысқа алу үшін сізбен сұқпаттасады. Қойылатын сұрақтарға жауап беру:

1. Сіз жұмысыңызға жауаптысыз ба?

2. Бұл жұмысты не себептен тандадыңыз?

3. Жұмыс бабымен сізді басқа қалаларға жібереді келісесіз бе?

4. Сіздің жұмысыңызға қандай құралдар қажет?

5. Аспазшы нені ескеру қажет?


  1. Сұқпаттасқаннан кейін сендерді жұмысқа қабылдайды. Сендердің тандаған мамандығыңыз бойынша тапсырма беріледі. Тапсырма уақытқа орындалады.

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)Аспазшылар тағам дайыңдау

салатты әдемі етіп безендіру

қажетты құралдар Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)көкөністер

пышақ

тақтайша

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)Тігіншілер Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып) киім үлгісін дайындау

берілген матадан киім тігу

Қажетті құралдар Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып) мата

қайшы

ине жіп

Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)

Флористер Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)гүлді отырғызу

ыдысы тар болған гүлді,

екінші ыдысқа отырғызу

Қажетті құралдар Ашық сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау (9 сынып)гүл

бос ыдыс

күрек



  1. Аяқтап болған соң оқушылардын орындаған жұмыстарын тексеру.

Бағалау парағы бойынша:

Бағалау

критериялары

Аспазшылар

Флористер

Тігіншілер

1

Жұмыстың орындалу сапасы


2

Эстетика талғамына мен түстер үйлесімділігі


3

Шапшандылығы



«Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ, мұның кез келгеніне икемділік қажет, бұл жай күнелту, тамақ асыраудың ғана жолы емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе».

Мамандық - қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі.

Мамандық таңдау - тағдырыңды таңдау деген сөз. Кейінгі өмірде өкінбейтіндей, өз қабілеті мен бейімділігіне сай кәсіп түрін таңдау.. Бұл өте жауапкершілікті және маңызды іс. Мамандық таңдауда әр адам өзінің қызығушылығына, қабілетіне, бейімділігіне, қалауына сүйену керек. Өз - өзіне «Мен кіммін?», «Осы өмірдегі менің орным қандай?», «Қалай өмір сүремін?» деген сұрақ қоя отырып, жауап таба білу керек. Өз ісіне сенімді дұрыс таңдаған адам ғана жетістікке жетеді.

Осымен бүгінгі сабағымыз өз шегіне жетті, қатысқандарыңызға, тыңдағандарыңызға, рахмет!









© 2010-2022